Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό - εισιτήρια - έγγραφα - tips

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα σε ολα τα μελη και καλως σας βρηκα!
Οπως καταλαβατε κι απο τον τιτλο ειμαι εντελώς αρχαρια σε οτι αφορα τα ταξίδια καθως η μοναδική φορα που μπηκα σε αεροπλανο ηταν περιπου στα 6-7 μου χρονια κι αυτο σε πτηση εσωτερικου .
Ταξιδι-ονειρο για μενα ειναι εδω και πολλα χρονια η Νεα Υορκη κι ελπιζω μια μέρα να καταφερω να το κανω.
Στο θεμα μας λοιπον..
Θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με τα πρωτα σταδια ενος ταξιδιου.
Βασικα οι low bugdet αεροπορικες που ξεκινουν τις τιμες τους απο Χ€ ειναι γενικα μια ασφαλης επιλογη; Επισης θα ηθελα διευκρίνηση σχετικα με τις βαλιτσες. Τι επιτρεπεται στην καμπινα (μια 10κιλη αν δεν κανω λαθος η οποια χρεωνεται εξτρα απο το εισητηριο;) και τι αλλο και πως χρεωνονται;
Μην πειτε οτι δεν σας προειδοποίησα για την ασχετοσυνη μου!
Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη
Μία χαρά είναι οι low cost, αρκεί να γνωρίζεις εξαρχής ποιες ειναι οι έξτρα χρεώσεις για διάφορες υπηρεσίες που προσφέρουν (πχ βαλίτσες, αγορά συγκεκριμένης θέσης κ.ά.). Θα σου πρότεινα να μπεις στην ιστοσελίδα της εκάστοτε εταιρίας που σε ενδιαφέρει γιατί δεν ισχύουν σε όλες ακριβώς τα ίδια. Η Ryanair π.χ. τα έχει όλα πολύ αναλυτικά (και στα ελληνικά) οπότε θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά για να έχεις μια αρχική ιδέα.
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Κατα δευτερον επετρεψε μου να γελασω λιγο εις βαρος μου που ειπα τις low cost αεροπορικες, low budget
Η αληθεια ειναι οτι μονο την Ryanair γνωριζω σαν low cost και
σε μια δοκιμη που εκανα οντως αναφερει τιμες με χειραποσκευη, επιλογη θεσης κτλ, αρα υποθετω οτι εχοντας επιλεξει αυτα που με αφορουν, σαν τελικο ποσό δεν υπαρχουν αλλες 'κρυφες' χρεωσεις, σωστα;
Σε ποιες αλλες θα προτινες να ριξω μια ματια;
 
Μηνύματα
172
Likes
808
Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Κατα δευτερον επετρεψε μου να γελασω λιγο εις βαρος μου που ειπα τις low cost αεροπορικες, low budget
Η αληθεια ειναι οτι μονο την Ryanair γνωριζω σαν low cost και
σε μια δοκιμη που εκανα οντως αναφερει τιμες με χειραποσκευη, επιλογη θεσης κτλ, αρα υποθετω οτι εχοντας επιλεξει αυτα που με αφορουν, σαν τελικο ποσό δεν υπαρχουν αλλες 'κρυφες' χρεωσεις, σωστα;
Σε ποιες αλλες θα προτινες να ριξω μια ματια;
Στη ryanair ή στην WizzAir (επίσης low cost), πρέπει να φροντίσεις να κάνεις online check in πριν πας στο αεροδρόμιο (πάρα πολύ απλή διαδικασία, θα σου έρθει και μέιλ που θα στο θυμίσει) και να έχεις εκτυπωμένο το εισιτήριό σου (ή να έχεις κατεβασμένη στο κινητό σου την εφαρμογή τους), γιατί αλλιώς πρέπει να πληρώσεις έξτρα στο αεροδρόμιο. Αυτό φυσικά αναγράφεται στα "ψιλά γράμματα", όπως και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να ξέρεις.

Γενικά, μπορείς να κοιτάς σε σελίδες που συγκρίνουν τιμές εισιτηρίων, όπως το skyscanner (ή και το travelstories GO), όπου θα σου βγάλουν όλες τις εταιρείες που πετάνε στον προορισμό που θέλεις και μπορείς να επιλέξεις να σου τις δείχνει από τη φτηνότερη προς την ακριβότερη, ώστε να μπορείς να τις συγκρίνεις μεταξύ τους και μετά μπορείς να κλείσεις κανονικά το εισιτήριό σου από αυτήν που προτιμάς.
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.
Εχω να ριξω πολυ διαβασμα απο οτι βλεπω πριν οργανωσω καποιο ταξιδι , για αυτα τα 'ψιλα' γραμματα.
Αυτη τη στιγμη μου φαινονται ολα κινεζικα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπερα σε ολα τα μελη και καλως σας βρηκα!
Οπως καταλαβατε κι απο τον τιτλο ειμαι εντελώς αρχαρια σε οτι αφορα τα ταξίδια καθως η μοναδική φορα που μπηκα σε αεροπλανο ηταν περιπου στα 6-7 μου χρονια κι αυτο σε πτηση εσωτερικου .
Ταξιδι-ονειρο για μενα ειναι εδω και πολλα χρονια η Νεα Υορκη κι ελπιζω μια μέρα να καταφερω να το κανω.
Στο θεμα μας λοιπον..
Θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με τα πρωτα σταδια ενος ταξιδιου.
Βασικα οι low bugdet αεροπορικες που ξεκινουν τις τιμες τους απο Χ€ ειναι γενικα μια ασφαλης επιλογη; Επισης θα ηθελα διευκρίνηση σχετικα με τις βαλιτσες. Τι επιτρεπεται στην καμπινα (μια 10κιλη αν δεν κανω λαθος η οποια χρεωνεται εξτρα απο το εισητηριο;) και τι αλλο και πως χρεωνονται;
Μην πειτε οτι δεν σας προειδοποίησα για την ασχετοσυνη μου!
Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη
Για πρώτο ταξίδι θα πρότεινα Ιταλία μιας και είναι και αρκετά κοντά στην Ελλάδα και έχει καλές τιμές στα αεροπορικά.Ενδεικτικά η Ραιαν πετάει για Ρώμή,Μπολόνια,Μιλάνο,Νάπολη (από Θεσσαλονίκη) και Σικελία (από Αθήνα).Διάβασε προσεκτικά τα "ψιλά γράμματα" που σου είπαν και οι συμφορουμίτες και να έχεις υπόψιν σου οταν κοιτάς για να εισιτήρια με low cost 1-2 μήνες πριν το ταξίδι γιατί τότε πετυχαίνεις συνήθως καλές τιμές της τάξεως των 20-50 ευρώ πήγαινε-έλα (στις τιμές που αναφέρω περιλαμβάνω και την προτεραιότητα την όποια πρέπει να προσθέσεις κατα την διάρκεια της κράτησης εφόσον επιθυμείς να έχεις 2 χειραποσκευές) .Οτι χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου,καλά ταξίδια και καλές πτήσεις!
 

Barbietak

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.
Η Ρωμη ειναι απο τους πρωτους προορισμους που σκεφτομαστε η αληθεια ειναι.
Ερωτηση μιας και αναφερθηκε: η χειραποσκευη (η οποια ειναι συγκεκριμενων διαστάσεων οπως εχω διαβασει) ειναι αυτη που χρεωνεται επειδη την κουβαλας στην καμπινα και η προτεραιοτητα ειναι η δευτερη χειραποσκευη ιδιων διαστασεων;
Η μεγαλυτερης διαστασης βαλιτσα δεν αναφερεται στις χρεωσεις (εως το σημειο που ειδα τουλαχιστον στην Ryanair);
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.
Η Ρωμη ειναι απο τους πρωτους προορισμους που σκεφτομαστε η αληθεια ειναι.
Ερωτηση μιας και αναφερθηκε: η χειραποσκευη (η οποια ειναι συγκεκριμενων διαστάσεων οπως εχω διαβασει) ειναι αυτη που χρεωνεται επειδη την κουβαλας στην καμπινα και η προτεραιοτητα ειναι η δευτερη χειραποσκευη ιδιων διαστασεων;
Η μεγαλυτερης διαστασης βαλιτσα δεν αναφερεται στις χρεωσεις (εως το σημειο που ειδα τουλαχιστον στην Ryanair);
Η Ρώμη νομίζω είναι ο ιδανικός προορισμός για πρώτο ταξίδι.Η ryanair επιτρέπει να κουβαλάς μαζί σου 1 μικρή χειραποσκευή διαστάσεων 40cm x 20cm x 25cm δηλαδή τύπου σχολική τσάντα ενώ αν αγοράσεις προτεραιότητα επιβίβασης σου επιτρέπουν να έχεις μαζί σου και μια 2η χειραποσκευή μεγαλύτερη διαστάσεων 55cm x 40cm x 20cm.Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/baggage/can-i-buy-priority-boarding
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom