Πρώτο post - πρώτο roadtrip...

Thanos83

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκανικό τουρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Με αφορμή το πρώτο μου roadtrip στο εξωτερικό, αποφάσισα - επιτέλους- να γραφτώ στο forum, που μέχρι σήμερα απλά συμβουλευόμουν.. Έχοντας κάνει καμιά 15-αριά ταξίδια στο εξωτερικό (πέρα από τα 3 πρώτα, τα υπόλοιπα τα οργανώσαμε μόνοι μας), αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα και να βγάλω αυτοκίνητο εκτός συνόρων και συγκεκριμένα στα Δυτικά Βαλκάνια, ξεκινώντας από Αθήνα (τέλος Αυγούστου).
Διαβάζοντας τις σχετικές ιστορίες (που με ταξίδεψαν ήδη στα μέρη αυτά), κλείνω στην εξής διαδρομή (αναφέρω τις πόλεις διανυκτέρευσης): Αθήνα - Φλώρινα - Οχρίδα - Κότορ (x2) (ή μήπως Μπούτβα ή Ποντγκόριτσα) - Ντουμπρόβνικ (x2) - Μόσταρ (μονοήμερη εκδρομή ή και διανυκτέρευση; ) - Σπλιτ (x2). Επιστροφή Αθήνα με μια διανυκτέρευση Καστοριά (ή Γιάννεναq ).
Η γνώμη σας? Απ' ότι είδα κοινή συνισταμένη όλων, είναι τα πολλά μπλόκα, τα "δωράκια" και το κακό οδικό στην Αλβανία.
Ερωτήσεις: α) Σταθμοί εξυπηρέτησης στις "εθνικές" οδούς υπάρχουν, ή βάζω βενζίνη σε μικρά βενζινάδικα στα χωριά?Δέχονται κάρτα για πληρωμή; β) ευρουλάκια περνάνε σε Σκόπια, βόρεια Αλβανία και Βοσνία? γ) Κλασσικό ρωζ δίπλωμα και πράσινη κάρτα ασφάλισης είναι οκ για το αυτοκίνητο ή θέλω και κάτι άλλο? δ) Έχω βρει διάρκεια διαδρομών, αλλά πόσες είναι οι καθυστερήσεις στα σύνορα?? ε) Το Σπλιτ - Ελλάδα, μήπως είναι μεγαλεπίβολο?
Αν υπάρχει εναλακτική πρόταση-διαδρομή ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ. Καλά ταξίδια και καλό καλοκαίρι!!!
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Με αφορμή το πρώτο μου roadtrip στο εξωτερικό, αποφάσισα - επιτέλους- να γραφτώ στο forum, που μέχρι σήμερα απλά συμβουλευόμουν.. Έχοντας κάνει καμιά 15-αριά ταξίδια στο εξωτερικό (πέρα από τα 3 πρώτα, τα υπόλοιπα τα οργανώσαμε μόνοι μας), αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα και να βγάλω αυτοκίνητο εκτός συνόρων και συγκεκριμένα στα Δυτικά Βαλκάνια, ξεκινώντας από Αθήνα (τέλος Αυγούστου).
Διαβάζοντας τις σχετικές ιστορίες (που με ταξίδεψαν ήδη στα μέρη αυτά), κλείνω στην εξής διαδρομή (αναφέρω τις πόλεις διανυκτέρευσης): Αθήνα - Φλώρινα - Οχρίδα - Κότορ (x2) (ή μήπως Μπούτβα ή Ποντγκόριτσα) - Ντουμπρόβνικ (x2) - Μόσταρ (μονοήμερη εκδρομή ή και διανυκτέρευση; ) - Σπλιτ (x2). Επιστροφή Αθήνα με μια διανυκτέρευση Καστοριά (ή Γιάννεναq ).
Η γνώμη σας? Απ' ότι είδα κοινή συνισταμένη όλων, είναι τα πολλά μπλόκα, τα "δωράκια" και το κακό οδικό στην Αλβανία.
Ερωτήσεις: α) Σταθμοί εξυπηρέτησης στις "εθνικές" οδούς υπάρχουν, ή βάζω βενζίνη σε μικρά βενζινάδικα στα χωριά?Δέχονται κάρτα για πληρωμή; β) ευρουλάκια περνάνε σε Σκόπια, βόρεια Αλβανία και Βοσνία? γ) Κλασσικό ρωζ δίπλωμα και πράσινη κάρτα ασφάλισης είναι οκ για το αυτοκίνητο ή θέλω και κάτι άλλο? δ) Έχω βρει διάρκεια διαδρομών, αλλά πόσες είναι οι καθυστερήσεις στα σύνορα?? ε) Το Σπλιτ - Ελλάδα, μήπως είναι μεγαλεπίβολο?
Αν υπάρχει εναλακτική πρόταση-διαδρομή ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ. Καλά ταξίδια και καλό καλοκαίρι!!!
Έκανα το ταξίδι που αναφέρεις πέρυσι και μάλιστα έφτασα και λίγο πιο πάνω, μέχρι Λιουμπλιάνα!
Σου προτείνω να διαλέξεις να μείνεις Κότορ και όχι Μπούτβα, ήταν πολύ πιο ήρεμα και γραφικά σε αντίθεση με τη Μπούτβα που ήταν πιο τουριστική. Επίσης εγώ δεν έμεινα καθόλου Ντουμπρόβνικ απλά το είδα στο δρόμο για Σπλιτ. Έμεινα Zadar και μου άρεσε πολύ...ψάξτο μήπως μπορείς να το βάλεις στο προγραμμά σου!
Στο δρόμο επίσης δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και δεν μας σταμάτησαν ποτέ. Απλά ακολούθησε τις πινακίδες και τα όρια ταχύτητας. Το οδικό δίκτυο Αλβανίας-Μαυροβουνίου όχι και το καλύτερο..πολλοί στενοί δρόμοι. Παρόλα αυτά, δεν είχαμε πρόβλημα.
Βενζινάδικα θα βρεις πολλά πάνω στις εθνικές οδούς, εμείς πάντα από 'κει βάζαμε! Δεν δοκιμάσαμε να πληρώσουμε με κάρτα...επίσης ευρώ Αλβανία δεχόταν...Σκόπια προσοχή όχι παντού!!
Στα σύνορα δεν μας καθυστέρησαν ποτέ...όσο για το σχέδιο Σπλιτ-Ελλάδα νομίζω είναι πολλές ώρες αλλά είναι κρίμα να μην μείνεις Κότορ, είναι υπέροχο!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Διαμονη σαφως κοτορ και μεσα στα τειχη, δωρακια κ.λ.π. απο την στιγμη που εισαι νομιμος δεν παιζουν. Απεφυγε οσο μπορεις το οδικο δικτυο της Αλβανιας, ειναι απαραδεκτο, μην πας απο κοτορ γιαννενα γιατι θα ζαλιστεις απο τον χωματοδρομο, 18 ωρες καναμε. Καλυτερα να πληρωνεις με καρτα στα βενζιναδικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom