Πτήσεις με ανταπόκριση

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Μολονότι διάβασα το όλο θέμα και πήρα μια ιδέα, θέλω να ρωτήσω τους εμπειρότερους στα ταξίδια από εμένα. Σκέφτομαι να κάνω το εξής ταξίδι: Βερολίνο - Μόναχο με easyjet και από εκεί με Aegean για Θεσσαλονίκη. Θα έχω μια χειραποσκευή που θα την έχω και στις 2 πτήσεις μαζί μου στο αεροπλάνο, και εννοείται ότι θα έχω 2 διαφορετικά εισιτήρια.Θα φτάσω στο Μόναχο στο Terminal 1 στις 18.00 και πετάω από το Terminal 2 στις 19.40. Πιστεύετε ότι θα προλάβω;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν δεν έχεις καθυστέρηση, θα προλάβεις. Αν έχεις καθυστέρηση, τα λεφτά του δεύτερου εισιτηρίου τα κλαίς και κλείνεις άλλο εισιτήριο με τιμές τελευταίας στιγμής.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Επειδή δεν έχω πολλή εμπειρία με πτήσεις με ανταπόκριση και δεν βρίσκω ακριβώς αυτό που ψάχνω (εδώ ή στο σάιτ της αεροπορικής), θέλω να κλείσω πτήση με ενδιάμεση στάση στη Ρώμη και έχω διαφορετικές εναλλακτικές, με βάση τις ώρες ή τον χρόνο αναμονής. Επειδή Ρώμη είναι αυτή, σκεφτόμουν μήπως είχε νόημα ένας περίπατος.
1. Μπορώ με ενιαίο εισιτήριο (από Alitalia) να βγω από το αεροδρόμιο, να κάνω τη βόλτα μου στην πόλη (10 ώρες η αναμονή μεταξύ των πτήσεων, άρα θα έχω χρόνο); Δεν θα έχω θέμα όταν θα μπαίνω στο αεροδρόμιο για τη δεύτερη πτήση, ε; Θεωρώ πως όχι, αλλά μία στις χίλιες, μην την πατήσω.
2. Κι ο βασικός λόγος του μηνύματος: Αν έχεις παραδώσει αποσκευή, σε ενιαίο εισιτήριο, από το σάιτ της αεροπορικής (βλ. Alitalia) η αποσκευή θα παραδοθεί κατευθείαν στον προορισμό ή χρειάζεται να την παραλάβεις μετά το πρώτο σκέλος της πτήσης; Με άλλα λόγια, τη βόλτα θα την κάνω ανενόχλητος ή θα σέρνω και τα μπαγκάζια μου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Επειδή δεν έχω πολλή εμπειρία με πτήσεις με ανταπόκριση και δεν βρίσκω ακριβώς αυτό που ψάχνω (εδώ ή στο σάιτ της αεροπορικής), θέλω να κλείσω πτήση με ενδιάμεση στάση στη Ρώμη και έχω διαφορετικές εναλλακτικές, με βάση τις ώρες ή τον χρόνο αναμονής. Επειδή Ρώμη είναι αυτή, σκεφτόμουν μήπως είχε νόημα ένας περίπατος.
1. Μπορώ με ενιαίο εισιτήριο (από Alitalia) να βγω από το αεροδρόμιο, να κάνω τη βόλτα μου στην πόλη (10 ώρες η αναμονή μεταξύ των πτήσεων, άρα θα έχω χρόνο); Δεν θα έχω θέμα όταν θα μπαίνω στο αεροδρόμιο για τη δεύτερη πτήση, ε; Θεωρώ πως όχι, αλλά μία στις χίλιες, μην την πατήσω.
2. Κι ο βασικός λόγος του μηνύματος: Αν έχεις παραδώσει αποσκευή, σε ενιαίο εισιτήριο, από το σάιτ της αεροπορικής (βλ. Alitalia) η αποσκευή θα παραδοθεί κατευθείαν στον προορισμό ή χρειάζεται να την παραλάβεις μετά το πρώτο σκέλος της πτήσης; Με άλλα λόγια, τη βόλτα θα την κάνω ανενόχλητος ή θα σέρνω και τα μπαγκάζια μου;
Και στα δύο ναί.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το 2ο ερώτημα δεν επιδέχεται απάντηση με ναι ή όχι :haha:
Η βαλίτσα πάει κατευθείαν στον τελικό προορισμό. Το γράφω κι έτσι για να είμαστε σίγουροι ότι κατάλαβε ο ερωτών.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Το 2ο ερώτημα δεν επιδέχεται απάντηση με ναι ή όχι :haha:
Η βαλίτσα πάει κατευθείαν στον τελικό προορισμό. Το γράφω κι έτσι για να είμαστε σίγουροι ότι κατάλαβε ο ερωτών.
Σωστά και καλά το διευκρίνισες.Γιατί το είπα κάπως αφηρημένα αλλά εννοούσα ναι στο πρώτο σκέλος του 2ου ερωτήματος...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μη παίρνεις και όρκο με την Alitalia....έχω ρίξει τρελό κατοστάρι στο Φιουμιτσίνο για να προλάβω ανταπόκριση, ενώ είχα κανονικά χρονικό περιθώριο!
Αν έχεις στο μυαλό σου να κάνεις μια απλή βόλτα, καλώς. Μην κλείσεις κάτι και δεν το δείς στο τέλος :rolleyes-80:
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Μη παίρνεις και όρκο με την Alitalia....έχω ρίξει τρελό κατοστάρι στο Φιουμιτσίνο για να προλάβω ανταπόκριση, ενώ είχα κανονικά χρονικό περιθώριο!
Αν έχεις στο μυαλό σου να κάνεις μια απλή βόλτα, καλώς. Μην κλείσεις κάτι και δεν το δείς στο τέλος :rolleyes-80:
Αν και θα έχω χρόνο, μάλλον για χαλαρή βόλτα με βλέπω (10 ώρες αναμονή δεν θα δώσουν στη χειρότερη ένα πεντάωρο; ), αν δεν βρέχει είναι ό,τι πρέπει για περπάτημα, άλλωστε είναι compact σχετικά το ιστορικό κέντρο. Έχω ήδη επισκεφτεί κανονικά τη Ρώμη (και το Βατικανό) δυο φορές, είχα πει ότι πλέον θα ξαναπήγαινα στη Ρώμη μόνο off the beaten track και με πολλές εκδρομές σε Λάτσιο και περίχωρα, έστω και με βάση την πρωτεύουσα (παρόλο που αγάπησα σφόδρα), αλλά Ρώμη είναι αυτή και τέτοιες ευκαιρίες καλό είναι να μην χάνονται.
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά!!Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια.θα ταξιδέψω Μπορντώ και μετά θα επιστρέψω μέσω Βαρκελώνης. Από Μπορντώ φευγω 4.20 και φθάνω Βαρκελώνη στις 5.30 με vueling airlines και στις 6.40 φεύγει το αεροπλάνο από Βαρκελώνη για Αθήνα.το προλαβαίνω; Να σημειώσω ότι θα είμαι με χειραποσκευη.
 
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ρουμανια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γιαπωνια
Καλησπέρα παιδιά!!Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια.θα ταξιδέψω Μπορντώ και μετά θα επιστρέψω μέσω Βαρκελώνης. Από Μπορντώ φευγω 4.20 και φθάνω Βαρκελώνη στις 5.30 με vueling airlines και στις 6.40 φεύγει το αεροπλάνο από Βαρκελώνη για Αθήνα.το προλαβαίνω; Να σημειώσω ότι θα είμαι με χειραποσκευη.



δυσκολα πολυ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα παιδιά!!Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια.θα ταξιδέψω Μπορντώ και μετά θα επιστρέψω μέσω Βαρκελώνης. Από Μπορντώ φευγω 4.20 και φθάνω Βαρκελώνη στις 5.30 με vueling airlines και στις 6.40 φεύγει το αεροπλάνο από Βαρκελώνη για Αθήνα.το προλαβαίνω; Να σημειώσω ότι θα είμαι με χειραποσκευη.
Είναι εννιαίο εισιτήριο; Η πτήση για Αθήνα είναι κι αυτή με Vueling? Αν ναι τότε δε θα έχεις πρόβλημα αν η πτήση είναι στην ώρα της. Αλλά κι αν χάσεις την πτήση για Αθήνα λόγω καθυστέρησης της πτήσης από Μπορντώ η εταιρεία θα σε βάλει στην επόμενη σε περίπτωση εννιαιου εισιτηρίου.
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Είναι εννιαίο εισιτήριο; Η πτήση για Αθήνα είναι κι αυτή με Vueling? Αν ναι τότε δε θα έχεις πρόβλημα αν η πτήση είναι στην ώρα της. Αλλά κι αν χάσεις την πτήση για Αθήνα λόγω καθυστέρησης της πτήσης από Μπορντώ η εταιρεία θα σε βάλει στην επόμενη σε περίπτωση εννιαιου εισιτηρίου.
Καλημέρα!!Βασικά έκανα λάθος.Απο Μπορντώ για Βαρκελώνη easyjet και από Βαρκελώνη για Αθήνα Ryanair με χειραποσκευες.Ειδα ότι οι εταιρείες είναι στο ίδιο terminal.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom