Aegean Airlines Γενικά Πτήσεις με μίλια-παραδείγματα και προτάσεις

D

Delmem38110

Guest
As of October 1, 2022, Avianca will cut business class on all routes within the Americas, meaning the airline will only offer business class on flights to Europe

κόψανε εντελώς την μπίζνες από όλες τις πτήσεις τους όχι ειδικά σε εκείνες με μίλια.
τον Αύγουστο στην διαδρομή Ρίο Λίμα είχαμε κλείσει μπίζνες μέσω Μπογκοτά και στο ένα σκέλος έγινε υποβάθμιση σε οικονομική κρατώντας όμως τα προνόμια της μπίζνες, αποσκευές, σαλόνι και μας δώσανε πρώτες θέσεις στο 321 νέο που μπορώ να πω ήταν άνετες. αλλά τώρα τις κοστολογούν 100 ευρώ επιπλέον αν δεν κάνω λάθος.
ρώτησα την υπάλληλο στο Ρίο γιατί το κάνανε αυτό και μου είπε ότι στις μπίζνες ταξίδευαν λίγοι και οι περισσότεροι ήταν δωρεάν με μπόνους, με αποτέλεσμα η εταιρία να κόψει εντελώς την διακεκριμένη σε όλες τις πτήσεις της γιατί δεν έβγαζε χρήματα από αυτή.
στο Μπογκοτά λίμα (που ήταν μπίζνες) αντί για φαγητό μας δώσανε κρακεράκια και σάντουιτς σε ζελατίνα και μια κόκα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Business από Θεσσαλονίκη για Αντίς Αμπέμπα με 55000 και 45ε
Αντίς Αμπέμπα- Victoria Falls με 25000 και 80ε με επιστροφή (εισιτήρια που τα δίνει κοντά στα 700-800ε κανονικά)
Business από Αντίς Αμπέμπα για Μπανγκόκ με 55000 και 39ε
Με φουλ διαθεσιμότητες σε ημερομηνίες με τους Αιθίοπες.

Για ένα ταξίδι με συνδυασμό Αφρικής και Ασίας είναι σούπερ.
Για Κιλιμάτζαρο απο Θεσσαλονίκη η οικονομική είναι 52500 μίλια και η business 76000 μίλια. Με το πήγαινε οικονομική και business επιστροφή οι φόροι βγαίνουν γύρω στο 100αρικο και κάτι (δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ τώρα να το δω. Τα μίλια τα θυμάμαι)

Αν είναι να φτάσω εκεί που θέλω κάνω και σταυρό και τεμενάδες και οτι χρειάζεται, δεν έχω πρόβλημα :innocent:
 
D

Delmem38110

Guest
όποιος ταξιδεύει από Θεσσαλονίκη για Αφρική η οπουδήποτε με τους Αιθίοπες και χρειάζεται 3 πτήσεις με μεγαλύτερη εξαργύρωση, μπορεί να κόψει το ταξίδι στα δυο.
Αθήνα για τον τελικό προορισμό με 40 η 55κ μίλια οικονομική η μπίζνες αντίστοιχα ένα εισιτήριο
και Θεσσαλονίκη για Αθήνα με 5 η 10κ ένα άλλο. κερδίζει μερικά μίλια.
θα συνιστούσα να πάρει την προτελευταία πτήση για Αθήνα γιατί η τελευταία αν και υπάρχει πάρα πολύς χρόνος ενδέχεται να καθυστερήσει η να ακυρωθεί και εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω σε μεγάλα ταξίδια.
το αυτοκίνητο είναι μια πάρα πολύ καλή λύση επίσης με πάρκινγκ στο αεροδρόμιο των Αθηνών. μπορεί να εκμεταλλευτεί και τα κουπόνια αν είναι γκολντ μέλος για έκπτωση στο πάρκινγκ.

η επιστροφή μπορεί να είναι πιο περίπλοκη αν υπάρχει μικρό τράνζιτ στην αντίς. τότε ίσως θα είναι καλύτερα το τριπλό εισιτήριο ώστε να γίνει αναπροσαρμογή πτήσεων σε περίπτωση που χαθεί μια πτήση από καθυστέρηση.
(πετάνε από Αθήνα στη 2 και κάτι τα ξημερώματα το καλοκαίρι ενώ τον χειμώνα στις 1 και κάτι και έρχονται πίσω στις 3 και κάτι τα ξημερώματα).
με αυτόν τον διαχωρισμό πτήσεων βλέπουμε και τη μέγιστη διαθεσιμότητα θέσεων.
αν για παράδειγμα Θεσσαλονίκη Αθήνα δεν έχει μπίζνες τότε ίσως κόψει την μπίζνες και από Αθήνα ακόμα και αν υπάρχει η να μην δώσει διαθεσιμότητα.
κοιτάμε και τις δυο επιλογές και από Θεσσαλονίκη και από Αθήνα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
όποιος ταξιδεύει από Θεσσαλονίκη για Αφρική η οπουδήποτε με τους Αιθίοπες και χρειάζεται 3 πτήσεις με μεγαλύτερη εξαργύρωση, μπορεί να κόψει το ταξίδι στα δυο.
Αθήνα για τον τελικό προορισμό με 40 η 55κ μίλια οικονομική η μπίζνες αντίστοιχα ένα εισιτήριο
και Θεσσαλονίκη για Αθήνα με 5 η 10κ ένα άλλο. κερδίζει μερικά μίλια.
θα συνιστούσα να πάρει την προτελευταία πτήση για Αθήνα γιατί η τελευταία αν και υπάρχει πάρα πολύς χρόνος ενδέχεται να καθυστερήσει η να ακυρωθεί και εγώ προσωπικά δεν ρισκάρω σε μεγάλα ταξίδια.
το αυτοκίνητο είναι μια πάρα πολύ καλή λύση επίσης με πάρκινγκ στο αεροδρόμιο των Αθηνών. μπορεί να εκμεταλλευτεί και τα κουπόνια αν είναι γκολντ μέλος για έκπτωση στο πάρκινγκ.

η επιστροφή μπορεί να είναι πιο περίπλοκη αν υπάρχει μικρό τράνζιτ στην αντίς. τότε ίσως θα είναι καλύτερα το τριπλό εισιτήριο ώστε να γίνει αναπροσαρμογή πτήσεων σε περίπτωση που χαθεί μια πτήση από καθυστέρηση.
(πετάνε από Αθήνα στη 2 και κάτι τα ξημερώματα το καλοκαίρι ενώ τον χειμώνα στις 1 και κάτι και έρχονται πίσω στις 3 και κάτι τα ξημερώματα).
με αυτόν τον διαχωρισμό πτήσεων βλέπουμε και τη μέγιστη διαθεσιμότητα θέσεων.
αν για παράδειγμα Θεσσαλονίκη Αθήνα δεν έχει μπίζνες τότε ίσως κόψει την μπίζνες και από Αθήνα ακόμα και αν υπάρχει η να μην δώσει διαθεσιμότητα.
κοιτάμε και τις δυο επιλογές και από Θεσσαλονίκη και από Αθήνα.
Το πρώτο που λες για το σπάσιμο των πτήσεων και τα μίλια το έχω δει, αλλά στην περίπτωση που χρειαστεί να ακυρώσω τις πτήσεις θα πληρώσω παραπάνω. Αλλά λίγο το κακό θα μου πεις. Θα το δω πάλι όμως όπως και τα υπόλοιπα που γράφεις στο ποστ κάποια άλλη στιγμή με την ησυχία μου.
Ευχαριστώ πάντως
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Το πρώτο που λες για το σπάσιμο των πτήσεων και τα μίλια το έχω δει, αλλά στην περίπτωση που χρειαστεί να ακυρώσω τις πτήσεις θα πληρώσω παραπάνω. Αλλά λίγο το κακό θα μου πεις. Θα το δω πάλι όμως όπως και τα υπόλοιπα που γράφεις κάποια άλλη στιγμή με την ησυχία μου.
Ευχαριστώ πάντως
Το ταξιδι Θεσσαλονικη Αθηνα ουσιαστικα δεν χρειαζεται ακυρωση. Το μεταφερεις ξανα και ξανα μεχρι να το κολλησεις σε αλλο ταξιδι.
 
D

Delmem38110

Guest
με το Θεσσαλονίκη Αθήνα Θεσσαλονίκη θα κάνεις όπως είπε η κυρία με τις πέρλες, αν δεν θες να ακυρώσεις.
μια πολύ καλή λύση αν οδηγείς και είστε δυο η και παραπάνω είναι το αυτοκίνητο 5 ώρες με άνεση.
αν σκεφτείς ότι έχει αναχώρηση στις 2 το πρωί και άφιξη στις 3 τα ξημερώματα και το πρώτο αεροπλάνο για Θεσσαλονίκη είναι στις 8 κερδισμένοι θα είστε.
έξοδα μετακίνησης καπου 200 ευρω μαζί με διόδια με κινητήρα πετρελαίου πανε έλα.
βενζίνη ίσως πιο πάνω.
πάρκινγκ αν όχι το μακράς διάρκειας στο αεροδρόμιο (40 ευρώ η εβδομάδα περίπου), περιφερειακά έχει αρκετά σε καλές τιμές.
επίσης μια άλλη λύση είναι οι Τούρκοι που εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι γιατί το Κωνσταντινούπολη Θεσσαλονίκη Κωνσταντινούπολη το ακυρώνουν για ψύλλου πήδημα.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
As of October 1, 2022, Avianca will cut business class on all routes within the Americas, meaning the airline will only offer business class on flights to Europe

κόψανε εντελώς την μπίζνες από όλες τις πτήσεις τους όχι ειδικά σε εκείνες με μίλια.
τον Αύγουστο στην διαδρομή Ρίο Λίμα είχαμε κλείσει μπίζνες μέσω Μπογκοτά και στο ένα σκέλος έγινε υποβάθμιση σε οικονομική κρατώντας όμως τα προνόμια της μπίζνες, αποσκευές, σαλόνι και μας δώσανε πρώτες θέσεις στο 321 νέο που μπορώ να πω ήταν άνετες. αλλά τώρα τις κοστολογούν 100 ευρώ επιπλέον αν δεν κάνω λάθος.
ρώτησα την υπάλληλο στο Ρίο γιατί το κάνανε αυτό και μου είπε ότι στις μπίζνες ταξίδευαν λίγοι και οι περισσότεροι ήταν δωρεάν με μπόνους, με αποτέλεσμα η εταιρία να κόψει εντελώς την διακεκριμένη σε όλες τις πτήσεις της γιατί δεν έβγαζε χρήματα από αυτή.
στο Μπογκοτά λίμα (που ήταν μπίζνες) αντί για φαγητό μας δώσανε κρακεράκια και σάντουιτς σε ζελατίνα και μια κόκα.
Τον Δεκέμβριο στις πτήσεις Σάο Πάολο-Μπογκοτά και Μπογκοτά-Νεα Υόρκη ούτε κρακερακι ούτε νερό ούτε σοκολατάκι. Ryanair με τα όλα της η Avianca και είναι και Star Alliance, αλλά Τουλ σε εξαργύρωση μιλίων ήταν φθηνή.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Σε έναν γρήγορο έλεγχο που έκανα, δεν βρήκα εισιτήρια για Κούβα με μιλιά. Υποθέτω δεν υπάρχουν λόγω της ιδιαιτερότητας της?
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Με το 787 της 2ης πάντως είναι κορυφή, αν είσαι μόνος θέση 1Κ και καλή απόλαυση.
Τελικά με κέρδισε σαν προορισμός το Mexico, οπότε θα δοκιμάσω το A330-900neo της TAP στο δρομολόγιο LIS-CUN.
 
  • Like
Reactions: GTS

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
το Θεσσαλονίκη Αθήνα Θεσσαλονίκη
Τo ΑΤΗ-JRO-ATH έχει business στην επιστροφή με δύο στάσεις συν τη μετάβαση στη Θεσσαλονίκη. Εκτός οτι χάνουμε μία μέρα διαμονής ακόμα στη χώρα προστίθεται περιττή κούραση, την οποία προσπαθώ να αποφύγω, ειδικά στην επιστροφή. Αν τα καταφέρω βέβαια.... Το είχα σημειωμένο αλλά δεν το θυμόμουν καθόλου νωρίτερα που έγραφα, γιατί έχουν περάσει κάποιες μέρες που τα κοίταξα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά θα ξανα κοιτάξω όλες τις περιπτώσεις, γιατί μπορεί να αλλάξουν και οι ημερομηνίες που κοιτώ. Τα αεροπορικά θα κλειστούν σε συνάρτηση με τη κύρια δραστηριότητα που θα κάνουμε.

μια πολύ καλή λύση αν οδηγείς και είστε δυο η και παραπάνω είναι το αυτοκίνητο 5 ώρες με άνεση.
αν σκεφτείς ότι έχει αναχώρηση στις 2 το πρωί και άφιξη στις 3 τα ξημερώματα και το πρώτο αεροπλάνο για Θεσσαλονίκη είναι στις 8 κερδισμένοι θα είστε.
έξοδα μετακίνησης καπου 200 ευρω μαζί με διόδια με κινητήρα πετρελαίου πανε έλα.
βενζίνη ίσως πιο πάνω.
πάρκινγκ αν όχι το μακράς διάρκειας στο αεροδρόμιο (40 ευρώ η εβδομάδα περίπου), περιφερειακά έχει αρκετά σε καλές τιμές.
Το αυτοκίνητο πάντα είναι υπολογίσιμη λύση :) Κάποιες φορές βοηθάει, κάποιες όχι. Στο συγκεκριμένο ταξίδι δεν βοηθάει απο όλες τις απόψεις, που απασχολούν εμας τουλάχιστον.... Τα κόστη τα ξέρω πάνω κάτω.

επίσης μια άλλη λύση είναι οι Τούρκοι που εγώ προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι γιατί το Κωνσταντινούπολη Θεσσαλονίκη Κωνσταντινούπολη το ακυρώνουν για ψύλλου πήδημα.
Δεν βόλευε εξαρχής και θα είναι η έσχατη λύση αν στραβώσουν όλα τ' άλλα.....και αφού το λες και εσύ σε πιστεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom