Πτήση Κάρπαθος-Κάσος

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Φέτος το καλοκαίρι επισκέφτηκα για πρώτη φορά την Κάρπαθο και την Κάσο.
Το super hit της Κάσου είναι μια παραλία που λέγεται Μάρμαρα και βρίσκεται σε ένα νησάκι απέναντι από το Φρυ, τα Αρμάθια. Πραγματικά πρόκειται για αμμουδιά με κρυστάλλινα νερά και αξίζει κάποιος να πάει εκεί.

Επίσης τράβηξα σε video όλη την πτήση από Κάρπαθο σε Κάσο με συνολική διάρκεια 10 λεπτά περίπου.
Υπενθυμίζω από το wikipedia: "Η πτήση Κάσου - Καρπάθου ήταν για ένα διάστημα η μικρότερης διάρκειας στον κόσμο, με χρόνο πτήσης 5 λεπτών και κατέχει περίοπτη θέση στο βιβλίο των ρεκόρ Γκίνες, ρεκόρ που καταρρίφθηκε σχετικά πρόσφατα (2008) από την πτήση από Papa Westray Airfield σε Westray Airfield του Orkney στην Ιρλανδία".

Μπορείτε να τη δείτε εδώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σιγά, σε λίγο θα επιμυκείνουμε τον αεροδιάδρομο εντός θαλάσσης, θα φτάσουμε και πάλι πιο κοντά στην Κάσο και θα μπούμε πάλι στο γκινες... :haha:
Συμφωνώ για την παραλία στα Αρμάθια, είναι φανταστική, αλλά δεν περίμενα να σε εκπλήξει τόσο ΑΝ έχεις πάει πριν στα Άπελλα ή τον Διακόφτη στην Κάρπαθο ( πήγες; ).
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Στα Άπελλα πήγα, στο Διακόφτη όχι.
Πάντως τα Αρμάθια μου φάνηκαν καλύτερα.
Στην Κάρπαθο μου άρεσε περισσότερο η Αμμώπη.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
4 λεπτά ήταν η διάρκεια πτήσης όταν την έκανα εγώ, τι έγινε, απομακρύνεται η Κάσος;
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Μάλλον πάει προς Κρήτη, αλλά ο Αντώνης θα επεκτείνει το διάδρομο ώστε να την επαναφέρει στο τέσσερα λεπτά. :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μπα...είναι ήδη αρκετό μήκος οι δύο διάδρομοι του αεροδρομίου Καρπάθου, δε χρειάζεται να επεκταθούν κιόλας, καλά είναι. Μετά θα θέλουν και μεγαλύτερη συντήρηση...οικονομία!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom