φοβος για τα αεροπλανα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.031
Likes
41.022
Μιας και πλησιάζει το πολύωρο ταξίδι μου προς Ασια και έχω αγχωθεί κατά πολύ για τις τόσες ώρες στο αεροπλάνο, υπάρχει κάποια σκέψη που σας βοηθάει να ξεπεράσετε τις φοβίες σας σε σχέση με τις πτήσεις?!
Οτι η ΤΡΕΝΟΣΕ ειναι χειροτερη.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.395
Χθες βραδυ οδηγουσα πισω απο λεωφορειο, προσπαθησα να συγκρατησω πινακιδες δεν τα καταφερα. Οχι πως θα γινοταν και τιποτα αλλα εστω ηθελα να ξερω οτι το εχω καταγγειλει.

Εγερνε τοσο προς τα δεξια που για λιγο νομιζα οτι η πισω αριστερη ροδα ηταν στον αερα. Μιλαμε για μεγαλη κλιση. Ειχε πολυ κοσμο μεσα. Εαν αυτος ο κοσμος αυξανοταν η συγκεντρωνοταν κ αλλο προς τα δεξια, αναρωτιεμαι αν υπηρχε κινδυνος.

Οποτε ναι, συμφωνω κ εγω με τα σχολια περι ασφαλειας στις αερομεταφορες, παρα τα συμβαντα που βλεπουμε.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Έχε υπόψη σου ότι κάποια λεωφορεία ηερνουν δεξιά επειδή έχουν ράμπα για αναπηρικά αμαξίδια και όταν ο οδηγός χειριστεί την ράμπα αυτό γέρνει δεξιά για να βοηθήσει την επιβίβαση ή αποβίβαση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.395
Έχε υπόψη σου ότι κάποια λεωφορεία ηερνουν δεξιά επειδή έχουν ράμπα για αναπηρικά αμαξίδια και όταν ο οδηγός χειριστεί την ράμπα αυτό γέρνει δεξιά για να βοηθήσει την επιβίβαση ή αποβίβαση.
Οταν την χειριστει. Αυτο ηταν ενα παναρχαιο λεωφορειο σαπακι. Το οχημα εγερνε κατα την πλοηγηση.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια ανησυχία μου για το ταξίδι που θα κάνω την Παρασκευή στο Άμστερνταμ.Απο όσο είδα τα προγνωστικά του καιρού δείχνουν αρκετά αυξημένο άνεμο και στην Αθήνα από όπου θα πετάξω αλλά δε στο Άμστερνταμ εκεί είναι το αποκορύφωμα, με ριπές 72 χλμ από ότι είδα...Κ γενικά έχω διαβάσει ότι το Άμστερνταμ έχει συχνά ισχυρούς ανέμους... Κάπως έτσι άρχισα να ανησυχώ για την ασφάλεια της πτήσης ...τις αναταράξεις ...κλτ...καθώς μέχρι τώρα στα ταξίδια που έχω κάνει οι πτήσεις δεν είχαν ιδιαίτερα θέματα λόγω καιρού...έχει κάνει κάποιος από εσάς πτήση με δυνατό άνεμο; Και πως ήταν η εμπειρία σας;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
7.943
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πίστεψε με, κανείς δεν θέλει να ρισκάρει, πρώτα απ' όλα οι κυβερνήτες μαζί με το πλήρωμα, οι υπεύθυνοι το αεροδρομίου και μια αλυσίδα άλλων πολλών. Καλό σου ταξίδι λοιπόν και άσε στους ειδικούς το ταξίδι και την εκτέλεση του. Καλά να περάσεις.


Υ΄Γ Μια συνοπτική εικόνα περιστατικών του Amsterdam The Aviation Herald ... από δυνατό άνεμο ! τίποτα.
 

L33T

Member
Μηνύματα
58
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Καλό ταξίδι και μη ανησυχείς ,όλα θα πάνε καλά.
Ξέρω ότι μπορεί να τα ακούς σαν μπλά μπλά, αυτό .Αλλά ως fellow traveller με τρελό θέμα , στις πτήσεις από φόβο. Μπορώ να σου πω ότι ακόμα και σε τρελά κενά άερος ,καταιγίδες και χιονοθυελες δεν μασάνε τίποτα. Οπότε στον δυνατό άνεμο θα μασήσουν;
Το πολύ πολύ να κάνει κάποιον κύκλο στην εσχάτη των περιπτώσεων που μου έχει συμβεί στην Θεσσαλονίκη ... Οπότε μην ανησυχείς καθόλου παρέ 2-3 ανάσες, κατέβασε να βλέπεις κανένα αστείο βίντεο , ή κωμωδία για να σου προκαλεί Positive mindset και δεν θα πάρεις χαμπάρι για πότε θα φτάσεις!
Να μας στείλεις φωτογραφίες!
 

fani b

Member
Μηνύματα
30
Likes
8
Καλό ταξίδι και να μην ανησυχείς. Έχω κάνει πολλά ταξίδια στο Schiphol και κάποια με πολύ κακο καιρό. Κανένα πρόβλημα όμως. Γενικότερα όταν έχει πολύ καλό καιρό απλά δεν βγάζεις ζώνη. Κατά τα άλλα οι εταιρείες είναι όλες πολύ καλές ακόμα και οι low priced
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom