φοβος για τα αεροπλανα

Anna39

Member
Μηνύματα
32
Likes
30
Παιδιά σος θέλω να μπω σε αεροπλάνο να κάνω ένα μακρινό ταξίδι αλλά δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου όμως τώρα. Και ο λόγος είναι γιατί έχω τραγική υψοφοβία και η σκέψη να μπω σε αεροπλάνο να βρίσκομαι στον αέρα ,να πέσω σε αναταράξεις η κενά αέρος με πιάνει κρύος ιδρώτας και πανικός. Είναι ένας φόβος ο οποίος πρέπει να ξεπεραστεί Δεν μπορώ να κάθομαι άλλο καθηλωμένη. Επέλεξε λοιπόν να πάω κάπου για δύο ώρες προκειμένου να εξοικειωθώ όμως δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω και δεν θέλω να γίνω ρεζίλι στον κόσμο που θα είναι στο αεροπλάνο. Τι να κάνω; να πάρω χάπια αλλά δεν θέλω να είμαι σαν ζόμπι ή να με πιάσει ο ύπνος . Έχω τεράστιο άγχος.
Σε καταλαβαίνω απολυτα και εγώ φοβάμαι αν και μένω εξωτερικό και κάνω αρκετά ταξίδια, ο τρόπος για να το ξεπεράσω επειδή είχα πάθει κ κάποιες κρίσεις πανικου ήταν να πετάω συχνά και όχι βράδυ το απέφευγα και ένα βιβλίο πού αγόρασα πολύ βοηθητικό το διαβάζω ξανά κ ξανά όταν με πιάνει φόβος κ το έχω μαζί μου και στο αεροπλάνο, προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ. Με το καλό!
ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ
ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ
BROWN DUANE
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Συμφωνώ. Αν κρίνω εξ ιδίων, γίνεται. Θέλει χρόνο και προσπάθεια αλλά γίνεται.

Πρώτη φορά θα πήγαινα κάπου ακόμη πιο κοντά. Μία ώρα πτήση.

Βαλεριάνα. Φυσικό πρoϊόν και δοκιμασμένο, ειδικά σε οργανισμούς που δεν έχουν καταναλώσει πολλά φάρμακα γενικώς. Καλμάρεις χωρίς να γίνεσαι ζόμπι.
Καιρός είναι να ξεπεράσω το φόβο μου γιατί θέλω να κάνω ταξίδια πολλά μακρίνα αλλά ακόμη και εδώ κοντά όπως και να χει όμως Όλα σχεδόν έχουν ως μονόδρομο το αεροπλάνο δεν γίνεται να χάνεις ολόκληρες μέρες και να πηγαίνεις μέσω Λαμίας προκειμένου να το αποφύγεις και στην τελική είναι ωραία μία διαδρομή με Θέλω λοιπόν να φύγει από τη μέση. και πιστεύω ότι όταν πάω δύο-τρεις φορές θα εξοικειωθώ και δεν θα έχω πλέον πρόβλημα. Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να το ζήσω γιατί δεν έχω ιδέα μπορεί όντως να με πιάσει πανικός όλοι όμως να δω ότι τελικά το είχα πολύ μεγάλο στο μυαλό μου δεν το ξέρω όμως πρέπει να είμαι προετοιμασμένη. 2 ώρες δεν είναι πολύς χρόνος. Την βαλεριάνα πού μπορώ να τη βρω; πρέπει να μου τη συνταγογράφησει γιατρός; Θέλω να είμαι πιο ήρεμη πιο χαλαρή έτσι ώστε οτιδήποτε με πιάσει να μην έχω τη δύναμη να το σκεφτώ και να το γιγάντιο σωστό μυαλό μου όμως επειδή θα πάω ταξίδι που θα υπάρχει πρόγραμμα μετά εκεί δεν μπορώ να ξεραθώ και στον ύπνο γυρνώντας στο ξενοδοχείο πρέπει να μπορώ να είμαι σε θέση να κινούμαι κανονικά για να χαρώ το ταξίδι.

Σε καταλαβαίνω απολυτα και εγώ φοβάμαι αν και μένω εξωτερικό και κάνω αρκετά ταξίδια, ο τρόπος για να το ξεπεράσω επειδή είχα πάθει κ κάποιες κρίσεις πανικου ήταν να πετάω συχνά και όχι βράδυ το απέφευγα και ένα βιβλίο πού αγόρασα πολύ βοηθητικό το διαβάζω ξανά κ ξανά όταν με πιάνει φόβος κ το έχω μαζί μου και στο αεροπλάνο, προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ. Με το καλό!
ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ
ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΨΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ
BROWN DUANE
Α εντάξει φιλενάδα Εσύ είσαι και επίκαιρη στο θέμα... Πως όταν αρρωσταίνουμε που παίρνουμε γιατρός στο σπιτι; τέτοια φάση.. κοίτα σίγουρα θα βάλω μουσική να ακούσω Απλά το θέμα είναι ότι θέλω λίγο έτσι μία περιγραφή πώς ξεκινάει ένα ταξίδι στο αεροπλάνο για να ξέρω πώς να κοντρολάρω τον εαυτό μου και να προσπαθήσω να τον αφήσω να ξεχαστεί. Δηλαδή όταν μπαίνουμε μέσα τρανταζω μαστε μόλις απογειωθεί το αεροπλάνο όσο είμαστε μέσα καταλαβαίνεις ότι είσαι στον αέρα ή είναι πραγματικά ακίνητο το αίσθημα; Σαν απλά να κάθεσαι στην καρέκλα και απλά βλέπεις από κάτω σύννεφα; Με άλλους ανθρώπους μέσα στο αεροπλάνο είναι εύκολο να μιλήσεις ή είναι γενικά απομονωμένος ο καθένας; Να ρισκάρω να μπω δίπλα σε αεροπλάνο ή δεν θα με βοηθήσει; Εκεί στο αεροπλάνο κάποιος έγραψε ότι σου δίνουν κάτι .Αυτό πρέπει να το πληρώσεις;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.777
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Ολα αυτά που αναφέρεις είναι υποκειμενικά. Δεν είναι όλες οι πτήσεις ίδιες. 'Αλλες φορές νιώθεις σα να κάθεσαι στο σαλόνι σου και άλλες κουνάει από λίγο έως πολύ αλλά όλοι εξακολουθούν να είναι ατάραχοι, όσο ατάραχος είναι και ένας οδηγός αυτοκινήτου όταν πέσει σε μια λακουβίτσα.
Τόσο φυσιολογικές είναι οι αναταράξεις!
Φυσικά σε τέτοιου είδους φοβίες η λογική δεν βοηθάει ιδιαίτερα, πηγάζουν από αλλού και ανάλογα τη βαρύτητα καλό είναι να αντιμετωπίζονται.
Η υψηφοβία δεν έχει να κάνει με τα αεροπλάνα διότι αν δεν κοιτάξεις από το παράθυρο δεν αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι ψηλά.
Μπορεί να τύχεις σε παρλαπίπα συνεπιβάτη και να μη σε αφήνει σε ησυχία, ωστόσο τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι ακούν μουσική, διαβάζουν ή παίρνουν έναν υπνάκο.
'Εχω αδιαθετήσει σε πτήση (για άσχετο λόγο) και ναι με βοήθησαν όλοι, αλλά φυσικά φάρμακο δεν σου δίνουν.
Αν πάρεις μισό ηρεμιστικό (κάποιο ελαφρύ πάντα) θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις την πρώτη φορά. Δεν είσαι σαν ζόμπι, μπορεί όμως να σε πάρει ο ύπνος πιο εύκολα και να μην είσαι στην τσίτα.
Τέλος, η πολύ φιλολογία περισσότερο βλάπτει παρά κάνει καλό, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1ον Η βαλεριάνα ειναι φυτικό προιον και δεν χριειάζεται συνταγογραφηση.
2ον Το xanax (τη λήψη του οποίου την θεωρω υπερβολή για ενα ταξίδι δύο ωρών) δεν το παίρνουμε με την μία ολόκληρο... Λαμβάνεται σε μισά ή ακόμα και σε τέταρτα, αλλά γι αυτο θα σας διαφωτίσει ενας ειδικός. Σε κάθε περίπτωση αν λάβεις τη σωστη δόση δε σε κάνουν ζόμπι, ούτε σε σταματούν να σκέφτεσαι, απλά τα βλέπεις όλα αισιόδοξα. Του τύπου "τι ωραία που τα περνάμε εδω πάνω!"
3ον Εννοείται οτι μπορείς να πιάσεις κουβέντα με τους διπλανούς σου, τωρα εαν είναι διατεθείμενος ο καθένας να πιάσει ψιλή κουβέντα με τον διπλανό του είναι θεμα χαρακτήρα. Την ιδια αντιμετώπιση θα είχες από συνεπιβάτη είτε ήσασταν στο ΚΤΕΛ ειτε στο αεροπλάνο.
4ον Ως άνθρωπος που δεν ξετρελαίνομαι κι εγω με την ιδέα του αεροπλάνου, αλλά παλεύω τις φοβίες μου δια της εκθέσεως σε αυτές, θα σε συμβούλευα να μην κάτσεις παράθυρο....Συνειδητοποιείς πόσο ψηλά είσαι και δε βοηθά (εμένα τουλάχιστον), ουτως ή άλλως τη διαδρομή δε θα την βλέπεις..... Επίσης εμένα με βοηθά να "παρακολουθώ" την διαδρομή μεσω κινητού, δεν ξερω γιατί...Μιλά το control freak μεσα μου.
Τελος ξερω οτι όσα λογικά επιχείρηματα και να σας πούμε εδω, κι ακόμα κι αν η δική σας λογική συμφωνεί, ο φόβος ειναι ύπουλο πράγμα και δεν ακούει στη λογική....Είτε απευθύνεστε σε ειδικό είτε you just do it είτε (ακόμα καλύτερα) και τα δυο....
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ορμώμενη από τη συζήτηση, και μια που φοβάμαι κ γω τις αναταράξεις, θα ήθελα να παραθέσω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, είτε από περιέργεια είτε από φόβο, να τσεκάρει σ΄αυτό το σάιτ την επικείμενη πτήση του για το τι μέλλει γενέσθαι... Να πάρει μια ιδέα... Βέβαια καλύπτει μια πρόβλεψη εντός 36 ωρών, οπότε είναι λίγο δώρο άδωρο αλλά ΟΚ... Μπορείτε να δείτε επίσης αν θα φτάσετε στην ώρα σας, νωρίτερα ή αργότερα βάσει ανέμων, κ αν θα έχετε ομαλή απογείωση και προσγείωση (πάλι βάσει ανέμων).

Το σάιτ είναι αυτό turbli - Turbulence Forecast for your Flight Εγώ έχω φάει κόλλημα ψάχνοντας διαδρομές που με ενδιαφέρουν να δω τι παίζει...

Έχει και διάφορα στατιστικά, και προς έκπληξή μου ο Ελ. Βενιζέλος έχει τη πρώτη θέση στα πιο "κουνημένα" αεροδρόμια της Ευρώπης για το 2022... Κ αν κρίνω από τη τελευταία μου εμπειρία, μάλλον έχει δίκιο (πολύ ταρακούνημα κατά τη κάθοδο)
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.392
Likes
14.313
Ορμώμενη από τη συζήτηση, και μια που φοβάμαι κ γω τις αναταράξεις, θα ήθελα να παραθέσω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, είτε από περιέργεια είτε από φόβο, να τσεκάρει σ΄αυτό το σάιτ την επικείμενη πτήση του για το τι μέλλει γενέσθαι... Να πάρει μια ιδέα... Βέβαια καλύπτει μια πρόβλεψη εντός 36 ωρών, οπότε είναι λίγο δώρο άδωρο αλλά ΟΚ... Μπορείτε να δείτε επίσης αν θα φτάσετε στην ώρα σας, νωρίτερα ή αργότερα βάσει ανέμων, κ αν θα έχετε ομαλή απογείωση και προσγείωση (πάλι βάσει ανέμων).

Το σάιτ είναι αυτό turbli - Turbulence Forecast for your Flight Εγώ έχω φάει κόλλημα ψάχνοντας διαδρομές που με ενδιαφέρουν να δω τι παίζει...

Έχει και διάφορα στατιστικά, και προς έκπληξή μου ο Ελ. Βενιζέλος έχει τη πρώτη θέση στα πιο "κουνημένα" αεροδρόμια της Ευρώπης για το 2022... Κ αν κρίνω από τη τελευταία μου εμπειρία, μάλλον έχει δίκιο (πολύ ταρακούνημα κατά τη κάθοδο)
Σωστά...Φημίζεται για τα "κουνήματα" του το αεροδρόμιο μας...
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
'αν δεν κοιτάξεις από το παράθυρο δεν αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι ψηλά.
Μπορεί να τύχεις σε παρλαπίπα συνεπιβάτη και να μη σε αφήνει σε ησυχία, ωστόσο τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι ακούν
Αν πάρεις μισό ηρεμιστικό (κάποιο ελαφρύ πάντα) θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις την πρώτη φορά. Δεν είσαι σαν ζόμπι, μπορεί όμως να σε πάρει ο ύπνος πιο εύκολα και να μην είσαι στην τσίτα.
Τέλος, η πολύ φιλολογία περισσότερο βλάπτει παρά κάνει καλό, αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ.
Ε μα για αυτό το συζητάμε φίλοι μου για να δοκιμάσω και να μάθω ώστε την επόμενη φορά να είμαι ακόμα καλύτερα και ακόμα καλύτερα μέχρι να μην έχω κανένα πρόβλημα. Και μόνο η σκέψη του μέρους που θα πάω μου δίνει πολύ δύναμη και αισιοδοξία για να αφήσω τώρα έναν φόβο να μου το χαλάσει ,όχι. Κοίταξε Γενικά εγώ είμαι πάρα πολύ κοινωνική οπότε Αν δω ότι τα πράγματα δυσκολεύουν Θα προσπαθήσω να πιάσω το μπίρι μπίρι να ξεχαστώ αρκεί να μιλάνε ελληνικά.. τώρα βέβαια προβληματίζομαι με όλους σας που μου λέτε για το παράθυρο και σκέφτομαι ότι όντως ίσως δεν πρέπει να κάτσω γιατί άμα βλέπω ότι είμαι πιο ψηλά τα συνειδητοποιώ πού βρίσκομαι και τι κάνω και ίσως να με πιάσει ένας πανικός αλλά κι αυτό πρέπει να το δω στην πράξη. Τι ηρεμιστικό να πάρω ρε παιδιά που να μην σέρνομαι μετά γιατί μόλις κατέβω από το αεροπλάνο ξεκινάει πρόγραμμα εγώ δεν μπορώ να είμαι λες και έχω πάρει ναρκωτικά.

1ον Η βαλεριάνα ειναι φυτικό προιον και δεν χριειάζεται συνταγογραφηση.
2ον Το xanax (τη λήψη του οποίου την θεωρω υπερβολή για ενα ταξίδι δύο ωρών) δεν το παίρνουμε με την μία ολόκληρο... Λαμβάνεται σε μισά ή ακόμα και σε τέταρτα, αλλά γι αυτο θα σας διαφωτίσει ενας ειδικός. Σε κάθε περίπτωση αν λάβεις τη σωστη δόση δε σε κάνουν ζόμπι, ούτε σε σταματούν να σκέφτεσαι, απλά τα βλέπεις όλα αισιόδοξα. Του τύπου "τι ωραία που τα περνάμε εδω πάνω!"
4ον Ως άνθρωπος που δεν ξετρελαίνομαι κι εγω με την ιδέα του αεροπλάνου, αλλά παλεύω τις φοβίες μου δια της εκθέσεως σε αυτές, θα σε συμβούλευα να μην κάτσεις παράθυρο....Συνειδητοποιείς πόσο ψηλά είσαι και δε βοηθά (εμένα τουλάχιστον), ουτως ή άλλως τη διαδρομή δε θα την βλέπεις.....
Τελος ξερω οτι όσα λογικά επιχείρηματα και να σας πούμε εδω, κι ακόμα κι αν η δική σας λογική συμφωνεί, ο φόβος ειναι ύπουλο πράγμα και δεν ακούει στη λογική....Είτε απευθύνεστε σε ειδικό είτε you just do it είτε (ακόμα καλύτερα) και τα δυο....
Πολύ ωραία τα γράφεις φίλε μου... Πιστεύω όμως ότι ο αλλεργία δεν θα μου κάνει κάτι ενώ το xanax θα με ηρεμήσει Και εκεί που μπορεί να είμαι 80% στην ένταση να μου το μειώσει στο 50 στο 40 κάτι το οποίο θέλω. Υπερβολή είναι η χρήση του αν κάποιος έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο κάποιος που πάει για πρώτη φορά και δεν ξέρει πώς θα αντιδράσει δεν το θεωρώ υπερβολή αλλά μία άμυνα προκειμένου να μην φερθεί ακραία. Άμα με κάνει να νιώθω ωραία και δεν με τρομάζει τόσο ότι βρίσκομαι στα σύννεφα και στο κενό... Μία χαρά ... Εντάξει παιδιά με ψηλό φοβηθήκατε λιγάκι οπότε δεν θα ρισκάρω να κάτσω στο παράθυρο μην τα θέλω και όλα δικά μου.

Πιες 2 ουισκακια μονοκοπανια και θα εχει το ιδιο αποτελεσμα.
Θα τραγουδας κιολας.
Βρε το σκέφτηκα μόνο που έχω ένα πρόβλημα δεν πίνω καθόλου αλκοόλ..😅

ο Ελ. Βενιζέλος έχει τη πρώτη θέση στα πιο "κουνημένα" αεροδρόμια της Ευρώπης για το 2022... Κ αν κρίνω από τη τελευταία μου εμπειρία, μάλλον έχει δίκιο (πολύ ταρακούνημα κατά τη κάθοδο)
Ωχ δεν μπορώ να κάνω τόσο πολύ ψάξιμο Γιατί όλη αυτή η διαδικασία θα με αγχώσει και θα με γεμίσει με άχρηστες πληροφορίες. Όλα αυτά τα βλέπεις στην πράξη δεν μπορείς να προγραμματίσεις από τώρα τι καιρό θα κάνει αν θα έχει ανέμους αν θα έχει αναταράξεις και μπλα μπλα μπλα.
Τώρα αυτό που λες για τον Βενιζέλο εκεί που πάω να χαλαρώσω με αυτά που λέτε Με τρόμαξες λίγο. Τι εννοείς ότι έχει πολύ ταρακούνημα; δεν έχει ομαλή κάθοδο γενικότερα στις πτήσεις του όλες; Γιατί συμβαίνει αυτό;
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την ώρα που είστε μέσα στο αεροπλάνο το κλίμα μέσα πως είναι; Όλοι οι επιβάτες δηλαδή είναι με τα κινητά τους με τα βιβλία τους άλλοι κοιμούνται ξέρω γω άλλοι πιάνουν το μπίρι μπίρι; Είναι όλοι στην πρίζα ότι βρίσκονται μέσα στο αεροπλάνο ότι πετάνε κοίτα να παίξω και δεν ξέρω και εγώ τι; Οι τουαλέτες είναι κοντά ή πρέπει να περπατήσεις μιαν απόσταση; μπορείς Να περπατήσεις μέσα στο αεροπλάνο ;οι αεροσυνοδοί που είναι; ακούγεται μουσική μέσα ή έχετε απόλυτη ησυχία και ακούγεται ο ήχος από τις μηχανές;το κινητό σου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Τέλος αυτό που λένε ότι άμα φοβάσαι μπορούν να σε βάλουνε μπροστά στον πιλότο είναι μόνο στις ταινίες ή συμβαίνει και στην πραγματικότητα;
 
Μηνύματα
15
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Aμερική,Ιαπωνια,Αυστραλία
Σ αυτους πιανουν τα δυο ουισκακια.
Αν επινες, ηθελες μισο μπουκαλι.
😅😅😅 Εντάξει είπαμε να είμαι ψύχραιμη και να μην αρχίσω να ουρλιάζω μέσα στο αεροπλάνο "βοήθεια βοήθεια πετάμε " 🤣
Αλλά να μη γίνω και πιωμένη... Δεν θα σου το κρύψω...Θα νιώθω πιο ευάλωτη από ποτέ..🤣
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω την ώρα που είστε μέσα στο αεροπλάνο το κλίμα μέσα πως είναι; Όλοι οι επιβάτες δηλαδή είναι με τα κινητά τους με τα βιβλία τους άλλοι κοιμούνται ξέρω γω άλλοι πιάνουν το μπίρι μπίρι; Είναι όλοι στην πρίζα ότι βρίσκονται μέσα στο αεροπλάνο ότι πετάνε κοίτα να παίξω και δεν ξέρω και εγώ τι; Οι τουαλέτες είναι κοντά ή πρέπει να περπατήσεις μιαν απόσταση; μπορείς Να περπατήσεις μέσα στο αεροπλάνο ;οι αεροσυνοδοί που είναι; ακούγεται μουσική μέσα ή έχετε απόλυτη ησυχία και ακούγεται ο ήχος από τις μηχανές;το κινητό σου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Τέλος αυτό που λένε ότι άμα φοβάσαι μπορούν να σε βάλουνε μπροστά στον πιλότο είναι μόνο στις ταινίες ή συμβαίνει και στην πραγματικότητα;
Ο φίλος σου που θα ταξιδέψει μαζί σου και έχει κάνει πολλά ταξίδια είναι ο κατάλληλος να στα εξηγήσει όλα αυτά .Πχ οι τουαλέτες είναι μακρυά; Εξαρτάται από τη θέση που θα κάθεσαι. Κοίτα ένα πλάνο αεροπλάνου και θα καταλάβεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom