Ινδία Πτήση για Ινδία

gran_torino

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι 26-31 Μαρτίου 2010
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελικού προορισμού εννοείς μάλλον Ινδία και όχι Τουρκία. Άρα VISA θα κοιτάξουν Έλληνες και Ινδοί αστυνομικοι?Όλες οι πτήσεις που έχω κάνει(περίπου 22) ήταν απευθείας. Όταν αλλάζω αεροπλάνο πρέπει να ξαναφορτώσω βαλίτσες ή θα πάνε μόνες τους στο επόμενο αεροπλάνο?
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ινδία τον ερχόμενο Μάιο μέσω Istanbul με Turkish. Ο έλεγχος VISA θα γίνει και στην Ελλάδα και στην Τουρκία? Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω καθώς ταξιδεύω μόνος και είμαι ψιλο αγχωμένος?
Αγαπητέ Gran Torino θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες για τις πτήσεις σου από Κων/πολη μιας και εγώ σκοπέυω να πετάξω για Γκόα τον Φεβρουάριο και είμαι από τώρα ελαφρώς πανικοβλημένη. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια άπό Κων/πολη, μη διστάσεις μιας και εγώ μένω εδώ.
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Εμεις μόλις γυρισαμε απ'την Ινδία με Turkish airlines και είμαι είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από αυτήν!Η Ινδία φοβερή ανεπανάληπτη ατέλειωτη!Στα αεροδρόμια της Ινδιας με air India και spice jet φοβερές καθυστερήσεις.Οι βαλίτσες πανε στον τελικό προορισμό.Τον έλεγχο της βίζας τον έκαναν και στην Τουρκία και στην Ινδία φυσικά.
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Δεν κατάλαβα, έχεις μια επιλογή με κανονικές εταιρίες όλα καλά, και μια επιλογή με low cost εταιρίες (που χρεώνουν πολλά extra) που όμως είναι και εξ' αρχής πιο ακριβή, και κάνει και περισσότερες ώρες να φτάσει, τις οποίες πρέπει μάλιστα να τις περάσεις στο άθλιο αεροδρόμιο της Sharja. Γιατί το συζητάμε?

Υ.Γ. Από τη στιγμή που η εταιρία πουλάει το εισιτήριο με μετεπιβίβαση στη Mumbai, σημαίνει ότι έχουν μελετήσει τον απαιτούμενο χρόνο (MCT - Minimum connection time λέγεται στην ορολογία), και ο χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου εκεί επαρκεί.

Αγαπητέ taver πιστεύεις ότι μπορώ να το ρισκάρω; Γιατί με όσα έχω διαβάσει και σε ξένα φόρουμ είναι σχεδόν αδύνατο μέσα σε δύο ώρες να προλάβω έλεγχο διαβατηρίων, μεταφορά στο αερδρόμιο εσωτερικών πτήσεων, τσεκ-ιν εκεί και επιβίβαση, οπότε αρχίζω και καταλήγω στο δεύτερο σενάριο.

Εμεις μόλις γυρισαμε απ'την Ινδία με Turkish airlines και είμαι είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από αυτήν!Η Ινδία φοβερή ανεπανάληπτη ατέλειωτη!Στα αεροδρόμια της Ινδιας με air India και spice jet φοβερές καθυστερήσεις.Οι βαλίτσες πανε στον τελικό προορισμό.Τον έλεγχο της βίζας τον έκαναν και στην Τουρκία και στην Ινδία φυσικά.
Γεια σου Mary5, φαντάζομαι πετάξατε μέσω Νέου Δελχί, σωστά; Ποια άλλα μέρη επισκέφτηκες στην Ινδία;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.019
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αγαπητέ taver πιστεύεις ότι μπορώ να το ρισκάρω; Γιατί με όσα έχω διαβάσει και σε ξένα φόρουμ είναι σχεδόν αδύνατο μέσα σε δύο ώρες να προλάβω έλεγχο διαβατηρίων, μεταφορά στο αερδρόμιο εσωτερικών πτήσεων, τσεκ-ιν εκεί και επιβίβαση, οπότε αρχίζω και καταλήγω στο δεύτερο σενάριο.
Τσεκίν εκεί γιατί? Θα ταξιδεύεις με ενιαίο εισιτήριο, θα έχεις κάρτες επιβίβασης ήδη από το αεροδρόμιο αναχώρησης. Για να το πουλάνε, πάει να πει ότι γίνεται. Ή, αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη να σε βάλουν στην επόμενη πτήση της Jet. Αυτά που διαβάζεις σε ξένα forum μπορεί να αφορούν διαφορετικές περιπτώσεις, χωριστά εισιτήρια, αποσκευές που δε μεταφέρονται αυτόματα στην επόμενη πτήση κλπ.

Στο αεροδρόμιο της Mumbai γίνονται έργα (π.χ. μέσα στο 2012 αναμενόταν να ανοίξει & νέο terminal), οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι η κατάσταση μέχρι να ταξιδέψεις θα έχει βελτιωθεί). Το 2007, η ελάχιστη διάρκεια για connection ανταπόκρισης international to domestic ήταν 180 λεπτά. Τώρα, έχει μειωθεί ... Η ουσία είναι μία: Για να στο πουλάνε, θεωρούν πως γίνεται. Και αυτοί ξέρουν καλύτερα.
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Τσεκίν εκεί γιατί? Θα ταξιδεύεις με ενιαίο εισιτήριο, θα έχεις κάρτες επιβίβασης ήδη από το αεροδρόμιο αναχώρησης. Για να το πουλάνε, πάει να πει ότι γίνεται. Ή, αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη να σε βάλουν στην επόμενη πτήση της Jet.

Ναι νομίζω πως έχεις δίκιο για το τσεκ-ιν αλλά και πάλι είναι ρίσκο. Δεν ξέρω τι να κάνω!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
.[/quote]

Γιατί δεν επιλέγεις την Turkish που πηγαίνει απευθείας Μουμπάι. Εγώ έκλεισα εχθές 8-18/2/13 εισιτήριοι με turkish. Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-Μουμπάι.
Στη Γκόα πας για διακοπές, επειδή θέλω να οργανώσω το ταξίδι μου για νότια Ινδία κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Βρήκα ένα πρακτορείο make my trip που οργανώνει πακέτα προς την Κεράλα και στα Νότια. Αξίζει άραγε η να το παλέψουμε μόνες. Το πακέτο δίνει 300ε 6μέρες με το αεροπορικό Μουμπάι Κεράλα.
Διαβάζοντας ιστορίες στο φόρουμ πολλοί έχουν χρησιμοποιήσει οδηγούς και πρακτορεία.
Θα εκτιμούσα αν κάποιο μέλος που έχει πάει με βοηθούσε σε αυτό τον τομέα, επίσης ποιές πόλεις δεν πρέπει να αφήσω έξω απο το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ.
 

katy

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιράν
Ταξίδι-Όνειρο
Ταίτή
Γιατί δεν επιλέγεις την Turkish που πηγαίνει απευθείας Μουμπάι. Εγώ έκλεισα εχθές 8-18/2/13 εισιτήριοι με turkish. Αθήνα-Κωνσταντινούπολη-Μουμπάι.
Στη Γκόα πας για διακοπές, επειδή θέλω να οργανώσω το ταξίδι μου για νότια Ινδία κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Βρήκα ένα πρακτορείο make my trip που οργανώνει πακέτα προς την Κεράλα και στα Νότια. Αξίζει άραγε η να το παλέψουμε μόνες. Το πακέτο δίνει 300ε 6μέρες με το αεροπορικό Μουμπάι Κεράλα.
Διαβάζοντας ιστορίες στο φόρουμ πολλοί έχουν χρησιμοποιήσει οδηγούς και πρακτορεία.
Θα εκτιμούσα αν κάποιο μέλος που έχει πάει με βοηθούσε σε αυτό τον τομέα, επίσης ποιές πόλεις δεν πρέπει να αφήσω έξω απο το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ.
Πόσο τα έκλεισες τα εισητήρια αν επιτρέπετε; Γιατί η turkish δεν είναι και οικονομική. Ναι πάω για διακοπές στη Γκόα, έχω ήδη φίλους εκεί και θα πάω για καμιά δεκαριά μέρες. Οπότε με ενδιαφέρει μόνο η μεταφορά.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πόσο τα έκλεισες τα εισητήρια αν επιτρέπετε; Γιατί η turkish δεν είναι και οικονομική. Ναι πάω για διακοπές στη Γκόα, έχω ήδη φίλους εκεί και θα πάω για καμιά δεκαριά μέρες. Οπότε με ενδιαφέρει μόνο η μεταφορά.

Από Αθήνα 523ε, τα εσωτερικά είναι φθηνά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.019
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τσεκίν εκεί γιατί? Θα ταξιδεύεις με ενιαίο εισιτήριο, θα έχεις κάρτες επιβίβασης ήδη από το αεροδρόμιο αναχώρησης. Για να το πουλάνε, πάει να πει ότι γίνεται. Ή, αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη να σε βάλουν στην επόμενη πτήση της Jet. Αυτά που διαβάζεις σε ξένα forum μπορεί να αφορούν διαφορετικές περιπτώσεις, χωριστά εισιτήρια, αποσκευές που δε μεταφέρονται αυτόματα στην επόμενη πτήση κλπ.

Στο αεροδρόμιο της Mumbai γίνονται έργα (π.χ. μέσα στο 2012 αναμενόταν να ανοίξει & νέο terminal), οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι η κατάσταση μέχρι να ταξιδέψεις θα έχει βελτιωθεί). Το 2007, η ελάχιστη διάρκεια για connection ανταπόκρισης international to domestic ήταν 180 λεπτά. Τώρα, έχει μειωθεί ... Η ουσία είναι μία: Για να στο πουλάνε, θεωρούν πως γίνεται. Και αυτοί ξέρουν καλύτερα.
Επειδή βλέπω πως διάφοροι βάζουν ιδέες χωρίς να γνωρίζουν, να διευκρινίσω πως ο χρόνος μετεπιβίβασης που περιγράφω ότι επαρκεί, ισχύει υπό την αυστηρή προϋπόθεση του ενός ενιαίου εισιτηρίου. Αν πας BOM με ένα εισιτήριο και συνεχίσεις εσωτερικά με άλλο, πρέπει να κλείσεις τουλάχιστον 5-6 ώρες μετά την επόμενη πτήση για να είσαι σχετικά ασφαλής.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Επειδή βλέπω πως διάφοροι βάζουν ιδέες χωρίς να γνωρίζουν, να διευκρινίσω πως ο χρόνος μετεπιβίβασης που περιγράφω ότι επαρκεί, ισχύει υπό την αυστηρή προϋπόθεση του ενός ενιαίου εισιτηρίου. Αν πας BOM με ένα εισιτήριο και συνεχίσεις εσωτερικά με άλλο, πρέπει να κλείσεις τουλάχιστον 5-6 ώρες μετά την επόμενη πτήση για να είσαι σχετικά ασφαλής.
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να κλείσω εσωτερική πτήση Βομβάη Κοτσι. Φθάνω 5.15 το πρωι απο Αθήνα στη Βομβάη. Θεωρείς ότι είναι εφικτό να φύγω την ίδια μέρα,τι .ωρα να κλείσω. Η go air τι λέει, θα πάμε στο Chhatrapati Shivaji International και θα μεταφερθούμε στο άλλο αεροδρομιο πώς ξέρεις? Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom