Ρωσία Πτήση μέσω Ρωσίας

Levani

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Sorry για το Greeklish είμαι στο εξωτερικό και δεν υπάρχει εδώ Greek keyboard..
Θα ήθελα αν ξέρει κανεις έχω πτήση μέσο Ρωσίας (μόσχα "sheremetovo") θα χρειαστώ στο αεροδρόμιο να πάρω transit βίζα η κανονικά περιμένω σ ένα ειδικό χορό αναμονής μέχρι την επανασύνδεση τις πτήσης μου?
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
επειδή ρώτησα πρόσφατα. Αν είσαι μεταξύ δύο international πτήσεων με ένα εισιτήριο και έχεις stop-over για λιγότερο από 24 ώρες δεν χρειάζεσαι καμία βίζα αρκεί να μείνεις στον ειδικό χώρο. Αν πάλι όπως εγώ, έχεις πχ 14 ώρες και θέλεις να δείς λίγο από την Μόσχα μπορείς να βγάλεις transit visa με 35ευρώ από την πρεσβεία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα δε κάνω λάθος, ότα πετάς απο εξώ προς CIS χώρα, θα πρέπει να έχεις την Τρανζι τία, γιατι πρέπει να αλλάξεις τερματικο σταθμό (από εξώτερικο προς domestic)
 

Levani

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
όχι πετάω από αθηνα για Minsk Λευκορωσία (το τι γίνεται στην Λευκορωσία ξέρω). Έχει 2 επιλογές: Αθηνα-Frankfurt-Minsk και Αθηνα-Μόσχα-Minsk, το πρώτο ξέρω δεν χρειάζεται τίποτα το δεύτερο με ενδιαφέρει
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αμά δε κάνω λάθος, θα χρειαστείς visa μιας κι θα βγεις από το international terminal κι θα πας στο domestic.

οσο για το Μινσκ, είναι απλά υπέροχο πριν λίγες μέρες γύρισα από εκεί :)
 

Levani

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
αμά δε κάνω λάθος, θα χρειαστείς visa μιας κι θα βγεις από το international terminal κι θα πας στο domestic.

οσο για το Μινσκ, είναι απλά υπέροχο πριν λίγες μέρες γύρισα από εκεί :)
Σ ευχάριστω φιλε αλλα θέλω πιο συγκεκριμενη απάντηση για βίζα.. όσο αφορά το minsk και αυτό με ενδιαφέρει αν γύρισες πριν από μερικές μέρες θα ξέρεις τι διαδικασίες πρέπει να περάσω ποσο κάνει η βίζα η ασφάλεια και απότι ξέρω το αεροδρόμιο είναι 40km από την πολύ με πιο τρόπο μπορώ να φτάσω στο κέντρο και ποσο παίρνει το ταξί και γενικά έχει πολύ ταλαιπωρία το αεροδρόμιο?

P.Σ υπάρχουν μήπως χαπάκια για αεροπορικές πτήσης ?? γιατί σιχαίνομαι τα αεροπλάνα :roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για το πρώτο
Persons flying to Belarus via Russian airports (i.e. you change planes in Russian territory) must get a Russian transit visa, which, generally, must be obtained in your country of citizenship or residence. Flights to Belarus use the domestic terminal at Russian airports and you therefore must pass through Russian customs and transfer to the domestic terminal. If you do not have a transit visa and are lucky, you can expect many hours of bureaucratic delay or else, in many cases, be forced to find another flight without leaving the international terminal. Therefore, flights to Belarus from European Union airports are highly recommended.

εγώ πήγα με τρένο κι είχα έτοιμη την βίζα από την πρεσβεία της στην Βαρσοβια, κι δυστήχως δε ξέρω τι παίζει στο αεροδρόμιο

πότε πετάς? για να ξέρω να επιταχύνω λίγο το τριπ ρεπορτ μου για εκεί :)
 

Levani

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Δυστυχώς παιδιά ακούσαμε αυτά που ακούσαμε.. διαβάσαμε αυτά που διαβάσαμε και σήμερα με γύρισαν πίσω απτό αεροδρόμιο... πήρα εισιτήριο χθες το βραδυ Αθηνα-Μόσχα-Minsk (με ανταπόκριση 15 ώρες στην Μόσχα) και εκεί που ήταν να κάνω CHEK IN μου λέει αντιπρόσωπος τις aeroflot ότι αν δεν έχω ρωσικη βίζα δεν μπορώ να πετάξω και ότι στο αεροδρόμιο στην μόσχα δεν δίνουν tranzit βίζα. Ρωσικη βίζα βγαίνει μονο με πρόσκληση και μονο στρο προξενείο. λόγου αυτού έχασα σχεδόν 125 euro ακυρώνοντας το εισιτήριο...
Ένα άλλο που θέλω να σας πω είναι ότι μια γνωστη μου αρτίν λευκορωσία, πήρε τηλ στο αεροδρόμιο Minsk στο τελωνείο και τις είπανε ότι πριν κάποιο διάστημα άλλαξε ο νομος και χωρίς την πρόσκληση ούτε στο Minsk δίνουν βίζα.. αυτά... τζάμπα ταλαιπωρία και τζάμπα τα λεφτά στον αέρα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Κρίμα,αλλά γιατί δεν έκανες μια μικρή έρευνα με τα προξενεία τους στήν Αθήνα?Δέν είχες χρόνο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για private visa δε χρειάζεσαι πρόσκληση, το ξέρω από πείρας
μπορεί στο Minsk-2 να μη βγάζουν πια private visa

όσο για την Μόσχα, στο είπα
 

fgeorgio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Ασία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλο τον κόσμο
Πετώντας για Μινσκ από Μόσχα αλλάζεις από το Sheremetyevo 2 το Sheremetyevo 1 το οποίο είναι στην απέναντι πλευρά του αεροδρομίου.Άρα θα χρειαστείς transit visa.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom