Πτησεις transit

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Καλησπερα παιδια. Θελω να κανω μια ερωτηση δεν ξερω ομως ποσο χαζη ειναι:(. Αν π.χ. πεταξω για Παρισι μεσω Φρανκφουρτης και εχω 3 ωρες στη διαθεση μου στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης μεχρι να αλλαξω πτηση, μπορω να βγω εκτος αεροδρομιου? Εχω ακουσει για καποιες πτησεις transvers η transfers καπως ετσι, αλλα δεν γνωριζω τι γινετε. Ευχαριστω πολυ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα σου απαντήσουν τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα για το αν μπορείς να βγεις, αλλά και να μπορείς, σε 3 ώρες πού θα προλάβεις να πας?
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Απλα θελω να ξερω αν μπορω να βγω και γενικοτερα τι γινετε σε αυτες τις περιπτωσεις. Εχεις δικιο παντως οτι σε 3 ωρες δεν προλαβαινεις να δεις τιποτα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπερα παιδια. Θελω να κανω μια ερωτηση δεν ξερω ομως ποσο χαζη ειναι:(. Αν π.χ. πεταξω για Παρισι μεσω Φρανκφουρτης και εχω 3 ωρες στη διαθεση μου στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης μεχρι να αλλαξω πτηση, μπορω να βγω εκτος αεροδρομιου? Εχω ακουσει για καποιες πτησεις transvers η transfers καπως ετσι, αλλα δεν γνωριζω τι γινετε. Ευχαριστω πολυ.
αν εννοείς transit σημαίνει οτι μένεις μέσα στο αεροδρόμιο και περιμένεις την επόμενη πτήση σου.
τρεις ώρες μόνο δεν θα το διακινδύνευα να βγώ οπως και να ήταν,γιατί έστω και μια μικρή καθυστέρηση με την κυκλοφορία στους δρόμους μπορεί να μου κόστιζε όλο το ταξίδι μου..
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Εχεις δικιο βρε renata transit λεγετε οχι transvers που ειπα εγω ο ασχετος :(. Πως μπορω να μαθω αν η πτηση μου τελικα ειναι transit η οχι? Αλλη μια χαζη ερωτηση.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
H πτηση σου ειναι Αθηνα - Παρισι μεσω Φρανκφουρτης αρα εισαι τρανζιτ επιβατης.

Τρανζιτ ειναι αυτος που παει απο ενα προορισμο σε ενα αλλο οχι ομως απευθειας αλλα με μια ή περισσοτερες ενδιαμεσες πτησεις.
Πχ αν θελω να παω Αβανα η πτηση μου με την Ιμπερια θα ειναι Αθηνα -Κουβα με ενδιαμεση την Μαδριτη κ εγω θα θεωρουμαι τρανζιτ επιβατης του Αθηνα - Κουβα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Θα το λέει στο εισιτήριο σου.
αν είσαι transit περιμενεις σε αντίστοιχο χώρο για την επομενη πτήση σου.θα σε οδηγήσουν οι ταμπέλες οταν φτάσεις στον πρώτο προορισμό-μην αγχώνεσαι.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Όπως κι αν έχει, για να γνωρίζεις για τις μελλοντικές σου πτήσεις, κανείς δεν σου απαγορεύει να εγκαταλείψεις το αεροδρόμιο κατά την διάρκεια του stop over σου
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα αν εχεις 3 ωρες δεν αξιζει να πας πουθενα...
η φρανκφουρτη ειανι και μεγαλο αεροδρομιο και αν δεν εχεις ξαναπαει εχει πραγματα να κανεις μια βολτα να περασει η ωρα

παντως για τις πτησεις τρανσιτ δεν ξερω τι παιζει με καποιες χωρες πχ οπως Qatar κλπ
εκει ισως ειναι μπερδεμα να βγεις εκτος αεροδρομιου λογω βιζας κλπ (ασχετο αλλα...)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
παντως για τις πτησεις τρανσιτ δεν ξερω τι παιζει με καποιες χωρες πχ οπως Qatar κλπ
εκει ισως ειναι μπερδεμα να βγεις εκτος αεροδρομιου λογω βιζας κλπ (ασχετο αλλα...)
Δεν θυμάμαι ποιος (ο Traveller πρέπει να μας το έχει γράψει κάπου) πετούσε transit μέσω Doha και είχε την δυνατότητα να επισκεπτεί την πόλη. (άλλο που τελικά δεν το έκανε για άσχετους λόγους)

Πάντως σίγουρα υπάρχει το θέμα visa για κάποιες χώρες
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν έχεις 3 ώρες τράνζιτ στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης είναι ανέφικτοι να κατέβεις στη πόλη. Αφενός το αεροδρόμιο είναι μεγάλο οπόταν αν πετάς σε μη ευρωπαικό προορισμό θα χρειαστεί να αλλάξεις τέρμιναλ και αυτό σημαίνει αρκετό περπάτημα. Επίσης μισή το λιγότερο ώρα πριν θα πρέπει να βρίσκεσαι στην θύρα επιβίβασης. Βάλε και καμμιά καθυστέρηση....
Καλύτερα στάση για καφέ και τσιγάρο εντός αεροδρομίου
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν θυμάμαι ποιος (ο Traveller πρέπει να μας το έχει γράψει κάπου) πετούσε transit μέσω Doha και είχε την δυνατότητα να επισκεπτεί την πόλη. (άλλο που τελικά δεν το έκανε για άσχετους λόγους)

Πάντως σίγουρα υπάρχει το θέμα visa για κάποιες χώρες
Το είχα κάνει σε ενα πολύωρο τράνζιτ στη Ντόχα, μέσω της Qatar airways. Είχε επιλογή ολιγόωρη ξενάγηση στη πολη και το πακέτο το αγόραζες μαζί με τα εισιτήρια. Νομίζω αν ανατρέξει κανείς στο site της εταιρείας θα το βρεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom