Πτώχευσε η "Alitalia"

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
όσον αφορά τις αεροπορικές εταιρίες οι ομοιότητες είναι ανατριχιαστικές...

σε όλα τα άλλα όμως είμαστε... από 50 χρόνια πίσω...
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Έχω αγοράσει εισιτήρια με Alitalia για τα μέσα Φεβρουαρίου 2009 για Βαρκελώνη Αθήνα , ξέρει κάποιος να μου πει αν θα έχω πρόβλημα ή τι πρέπει να κάνω ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πες οτι κάνεις πλάκα, please....

Sorry που το ρίχνω στην παλαβή αλλά πιο καλά να παίξεις τζόκερ...

Άκου να δεις γιατί μιλάω για τζόκερ...

1. Alitalia τον Φλεβάρη μάλλον δεν θα υπάρχει...
2. Υποθέτω ο,τι η διάδοχος κατάσταση θα αναγνωρίσει τα αγορασμένα εισιτήρια αλλά... θα πρέπει να γίνουν οι πτήσεις και να γίνουν στις σωστές ανταποκρίσεις... Οι πτήσεις π.χ για Αθήνα από 3 έχουν γίνει 1...

Δυστυχώς δεν μπορείς παρά να περιμένεις... Αν ακυρώσεις τώρα τα εισιτήρια θα πληρώσεις πέναλτι... αν στην ακυρώσουν 8 μέρες πριν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν πίσω μόνο τα λεφτά... αν ακυρωθει από 7 μέρες και κάτω είναι υποχρεωμένοι να σε στείλουν με άλλη εταιρία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πες οτι κάνεις πλάκα, please....

Sorry που το ρίχνω στην παλαβή αλλά πιο καλά να παίξεις τζόκερ...

Άκου να δεις γιατί μιλάω για τζόκερ...

1. Alitalia τον Φλεβάρη μάλλον δεν θα υπάρχει...
2. Υποθέτω ο,τι η διάδοχος κατάσταση θα αναγνωρίσει τα αγορασμένα εισιτήρια αλλά... θα πρέπει να γίνουν οι πτήσεις και να γίνουν στις σωστές ανταποκρίσεις... Οι πτήσεις π.χ για Αθήνα από 3 έχουν γίνει 1...

Δυστυχώς δεν μπορείς παρά να περιμένεις... Αν ακυρώσεις τώρα τα εισιτήρια θα πληρώσεις πέναλτι... αν στην ακυρώσουν 8 μέρες πριν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν πίσω μόνο τα λεφτά... αν ακυρωθει από 7 μέρες και κάτω είναι υποχρεωμένοι να σε στείλουν με άλλη εταιρία...
Απαισιοδοξο σε βλεπω...κι εγω πικραμενος ειμαι αλλα εσυ το πηρες κατακαρδα το στραπατσο..
λοιπόν κι εγω εχω εισιτηρια για μοναχο φεβρουαριο.πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ήδη είχε ακυρωθεί η πτήση από αθήνα και μ' έβαλαν στην πρωινή και θα με ειδοποιούσαν για την αλλαγή.
η διάδοχος κατάσταση αποκαλείται από τους ιταλούς υπουργούς νέα Αλιτάλια. όπως είπα πιο πριν συγχωνεύονταο ΑΖ και Air One. μειώνονται στο μισό οι πτήσεις της ΑΖ σε σχέση με πέρισυ (350 αντί 800). όλα αυτά βέβαια έχουν μια σχετική ρευστότητα αλλά μην ξεχνάμε ότι η διαδικασία τελεί υπό επιτήρηση της ΕΕ και υπό την εγγύηση του ιταλικού κράτους, που δεν είναι ελλάδα και όπως είπες είναι λίγο πιο μπροστά από μας.
επικοινωνήστε με την εταιρεία, επιβεβαιώστε τις πτήσεις και καμμία ανησυχία προς το παρόν..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
λοιπόν κι εγω εχω εισιτηρια για μοναχο φεβρουαριο.πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ήδη είχε ακυρωθεί η πτήση από αθήνα και μ' έβαλαν στην πρωινή και θα με ειδοποιούσαν για την αλλαγή.
Ε ρε μπαγάσα αφου θα σε ειδοποιούσαν ησύχασα!! Πολύ σίγουρο σε βλέπω ότι θα γίνει η πρωινή!! Έτσι για πλάκα μπες τώρα και κοίτα αν γίνετε αύριο π.χ η πρωινή... μετά δες γίνετε μεθαύριο?? αντιμεθαύριο?? Δεν βρίσκεις άκρη... η εταιρία είναι εντελώς διαλυμένη...

Η φίλη μας πρέπει να έχει ψυχραιμία και τύχη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε ρε μπαγάσα αφου θα σε ειδοποιούσαν ησύχασα!! Πολύ σίγουρο σε βλέπω ότι θα γίνει η πρωινή!! Έτσι για πλάκα μπες τώρα και κοίτα αν γίνετε αύριο π.χ η πρωινή... μετά δες γίνετε μεθαύριο?? αντιμεθαύριο?? Δεν βρίσκεις άκρη... η εταιρία είναι εντελώς διαλυμένη...

Η φίλη μας πρέπει να έχει ψυχραιμία και τύχη...
μπορουσα να κανω κατι αλλο? ή η φίλη μας μπορει να κανει κατι αλλο? οχι βεβαια. κανεις δεν με διαβεβαιωνει οτι θα γινει η πρωινη.ουτε με διαβεβαιωνε κανεις τον οκτώβρη του 2001 που ξεμεινα στη Γενευη λογω Swissair...
Ψυχραιμία γιατί πρόκειται γαι μεγαλη εταιρεία και μεγάλο κράτος από πίσω και φυσικά τύχη, ναι.
 

miltov

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΤΖΙ
εγω παιδια εχω κλεισει για αμστερνταμ για το πασχα με αλιταλια μεσω Ρωμης. φανταζομαι ειναι πολυ νωρις για να πουμε οτιδιποτε ε??? πιστευετε παντως υπαρχει περιπτωση να τα χασουμε τα χρηματα μας??
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Δυστυχώς δεν μπορείς παρά να περιμένεις... Αν ακυρώσεις τώρα τα εισιτήρια θα πληρώσεις πέναλτι... αν στην ακυρώσουν 8 μέρες πριν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν πίσω μόνο τα λεφτά... αν ακυρωθει από 7 μέρες και κάτω είναι υποχρεωμένοι να σε στείλουν με άλλη εταιρία...
O Traveller έχει δίκιο (επιβεβαιωμένο από φίλη που δουλεύει στην Alitalia στο Milano), οπότε καλό είναι να ακούσετε την συμβουλή του...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
συγνώμη παιδιά αλλά καταλάθος μπήκα στο site σας με τα ανέκδοτα, δεν ήξερα ότι η αλιτάλια είναι τόσο φθηνή ? και κλείνουν όλοι με αυτή και το παίζουν μετά λόττο.:shock: πάντως thanks traveller γιατί έμαθα κάτι που δεν ήξερα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Η ζωή είναι ένα ρίσκο...αν κι εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα τα αεροπορικά μου ταξίδια σε μια τέτοια περίπτωση.
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Alitalia is a nightmare!!!Εκλιπαρω απεγνωσμενος για βοηθεια!!!

Συνταξιδιώτες, ξεκίνησα να πάω στο περού το σάββατο αλλα λογω αλιταλια δεν τα κατάφερα.Πηγα Ρωμη και μετα Καράκας, που απο εκει θα επαιρνα την TACA για Λιμα. Όμως κλασικα αργησε η αλιταλια και χασαμε την πτήση.Μετα οι ανθρωποι της αλιταλια ηταν εντελως αγενεις, μας ειχαν δυο μερες στο αεροδρομιο, δεν ασχολιοντουσαν μαζι μας. Με την αιτιολογια οτι φταιει η αλιταλια της αθηνας που μας εστειλε και επειδη ηταν ολες οι πτησεις της TACA, αλλα και των αλλων εταιρειων που πηγαιναν απο αλλες χωρες δεν μας εβρισκαν εισητηριο. Τελικα οταν απογοητευτηκαμε πληρως, τους ζητησαμε και μας εστειλαν πισω. Μας εβγαλαν κατευθειαν εισητηρια και γυρισαμε Ρωμη τη Δευτερα. Εκει ακυρωθηκε η πτηση μας για Αθηνα λογω απεργιας της Αλιταλια και γυρισαμε την τριτη. Παραλειπω το τι καναμε ολες τις υπολοιπες ωρες, που ηταν αδιανοητα χαλια.Παραλληλα χασαμε ενα πακετο των 2.000 ? το ατομο που ειχαμε πληρωσει για τουρ στο περου και ολες τις βαλιτσες, που δεν ξερουμε καν σε ποιο απο τα τεσσερα αεροδρομια μπορει να ειναι. Με λιγα λογια οταν γυρισαμε αθηνα το υπουργειο τουρισμου μας ειπε οτι εκκρεμουν χιλιαδες υποθεσεις στα δικαστηρια της ιταλιας εναντιον της εταιρειας και οτι μονη λυση ειναι η δικαστικη. Η αλιταλια της αθηνας συνεχιζει την αδιαφορια. Ξερω οτι αν παω δικαστικα δεν θα βρω ακρη. Μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλώ!!!!Ξερετε αν η ΙΑΤΑ μπορει να κανει κατι???αν απο μονοι τους στα εκδοτηρια της αλιταλια, τουλαχιστον να μας εκδωσουν ενα εισιτηριο για περου με αλλη εταιρεια (η αλιταλια δεν το κανει πια, εχει σταματησει ολες τις συνεργασιες απο οκτωβριο και εμεις το ειχαμε κλεισει απο τον ιουλιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom