Ανδόρρα Γαλλία Ισπανία Πυρηναία (γαλλική και ισπανική πλευρά) - Οδικές και πεζοπορικές διαδρομές

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ψάχνω να βρω το ιδανικότερο πέρασμα απο τα ισπανικά Πυρηναία στα γαλλικά ή το αντίστροφο (εξαρτάται σε ποια απο τις δύο χώρες θα φτάσουμε, κάτι που δεν το ξέρω ακόμα). Μήνας Ιούλιος, διάρκεια δυο βδομάδες.

Ισπανική πλευρά: σίγουρα θα κινηθούμε Καταλονία και Αραγωνία, απο Parc Natural de la Zona Volcànica de la Garrotxa μέχρι Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido
Γαλλική πλευρά: θα κινηθούμε στην ορεινή περιοχή της Occitanie, απο Vallées des Gaves μέχρι Parc naturel régional des Pyrénées catalanes


Για την ισπανική πλευρά έχω κατασταλάξει σε γενικές γραμμές πως θα κινηθούμε και τι θα δούμε. Είναι σημεία ενδιαφέροντος που έχω ξανακοιτάξει και σχετίζονται με ευρήματα που έχω δει σε μουσεία της Βαρκελώνης. Απο πεζοπορικές διαδρομές έχω βρει μπόλικες, όπως και οδικές διαδρομές μεταξύ των εθνικών δρυμών.
Για την γαλλική πλευρά έχω περισσότερες απορίες. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι και δεν είχα καμία προηγούμενη επαφή. Έχω βρει κάποιες ορεινές διαδρομές:
  • Col d'Aubisque => Απο Laruns έως Argeles-Gazost μέσω του D918 και με τη προϋπόθεση οτι θα περάσουμε τα σύνορα απο το Portalet.
  • Col du Tourmalet => Απο Bareges έως La Mongie, συνέχεια του D918, και διαβάζω οτι είναι το ψηλότερο πέρασμα των Πυρηναίων, κάτι που το κάνει πολύ δελεαστικό για μένα....
Την εποχή που θα πάμε διαβάζω οτι είναι ανοιχτά τα περάσματα, αλλά δεν έχω βρει (για αρχή) εδω μέσα κάποια αναφορά σε αυτά τα μέρη. Έχει περάσει κανένας απο αυτούς τους δρόμους για να μου δώσει μία εικόνα τους; Μπας και γλυτώσω το ψάξιμο των δρόμων με το google earth....
Αν μου πείτε και σημεία ενδιαφέροντος για τα γαλλικά Πυρηναία θα ήμουν τρις ευγνώμων! Μας ενδιαφέρουν μουσεία, φυσικά αξιοθέατα και πεζοπορικές διαδρομές. Μόνο για τις σπηλαιογραφίες στο Φουά πήρε κάτι το μάτι μου και μέχρι εκεί έχω φτάσει μόνο....

Και για την "γδαρμένη" Ανδόρα έχουμε πεζοπορικές διαδρομές; Αυτό ίσως είναι και ερώτηση κρίσεως...:innocent:

Ότι έχετε όρεξη να πείτε και να προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πέρασμα από τη μια χώρα στην άλλη; Το πιο ασυνήθιστο που υπάρχει. Άκου σχέδιο:
31 Ιουλίου το βραδάκι, πας στην Irun της χώρας των Βάσκων Ισπανίας, βρίσκεις κάπου μια βάρκα, και αφού σκοτεινιάσει (για να μη σε δουν, καθότι απαγορεύεται για τουρίστες, η μόνη λεπτομέρεια που ψιλοχαλάει το σχέδιο), περνάς στο νησάκι των Φασιανών, που βρίσκεται στη μέση του ποταμού που χωρίζει τις δυο χώρες. Είναι Ισπανικό έδαφος εκείνη τη μέρα. Περιμένεις λίγο, χωνεύοντας την απίθανη ιστορία του εξαιρετικά μικρού νησιού (Treaty of the Pyrenees - Wikipedia, Meeting on the Isle of Pheasants - Wikipedia). Μόλις περάσουν τα μεσάνυχτα το νησί θα έχει περάσει σε Γαλλική κυριαρχία (αλλάζει χώρα κάθε έξι μήνες), οπότε κι εσύ θα βρίσκεσαι στη Γαλλία. Παίρνεις τη βάρκα σου, και περνάς στην άλλη όχθη.

Για τα πρακτικά ταξιδιωτικά που ρωτάς, δε μπορώ να βοηθήσω, sorry :( Πάντως απέφυγε τα τρένα, τα σιδηροδρομικά συστήματα των δυο χωρών δεν είναι συμβατά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δε μπορώ να συνεισφέρω ιδιαίτερα αλλά περυσι τον Ιούλιο πήγαμε Laruns από Frontera de Portalet.
Θα σύστηνα με τα μάτια κλειστά αυτό το μέρος για διαμονή στη Laruns [FRANCIA][Furgopefecto] Laruns (Pirineo francés)
Επίσης από τη δική μου εμπειρία το κλίμα άλλαζε εντυπωσιακά από τα γαλλικά (πιο δροσερά και βροχερά και πράσινα) στα αραγονικά (τη μέρα καύσωνας) Πυρηναία και θα σύστηνα να εστιάσετε στα πρώτα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Πέρασμα από τη μια χώρα στην άλλη; Το πιο ασυνήθιστο που υπάρχει. Άκου σχέδιο:
31 Ιουλίου το βραδάκι, πας στην Irun της χώρας των Βάσκων Ισπανίας, βρίσκεις κάπου μια βάρκα, και αφού σκοτεινιάσει (για να μη σε δουν, καθότι απαγορεύεται για τουρίστες, η μόνη λεπτομέρεια που ψιλοχαλάει το σχέδιο), περνάς στο νησάκι των Φασιανών, που βρίσκεται στη μέση του ποταμού που χωρίζει τις δυο χώρες. Είναι Ισπανικό έδαφος εκείνη τη μέρα. Περιμένεις λίγο, χωνεύοντας την απίθανη ιστορία του εξαιρετικά μικρού νησιού (Treaty of the Pyrenees - Wikipedia, Meeting on the Isle of Pheasants - Wikipedia). Μόλις περάσουν τα μεσάνυχτα το νησί θα έχει περάσει σε Γαλλική κυριαρχία (αλλάζει χώρα κάθε έξι μήνες), οπότε κι εσύ θα βρίσκεσαι στη Γαλλία. Παίρνεις τη βάρκα σου, και περνάς στην άλλη όχθη.
Καλόοοοο :haha: Δεν το ήξερα και είναι απο αυτά τα ωραία ιστορικά σημεία ενδιαφέροντος που μ' αρέσουν! Thanks :)
Για τα πρακτικά ταξιδιωτικά που ρωτάς, δε μπορώ να βοηθήσω, sorry :( Πάντως απέφυγε τα τρένα, τα σιδηροδρομικά συστήματα των δυο χωρών δεν είναι συμβατά.
Έλεγα με αυτοκίνητο να το κάνω αρκεί να μην ζητάνε "εξτραδάκια" για να περάσω σε άλλη χώρα και να ξαναγυρίσω σε αυτή που το θα το νοικιάσω....
@panpan ζητάνε εξτρα χρήματα στην Ισπανία για να μπεις σε άλλη χώρα, αλλά να το γυρίσεις εκεί που το παρέλαβες; πχ Χιρόνα

Lake Engolasters: Details on this route in Andorra
Llac d'Engolasters
Αυτό πάνω το έχω κάνει. Σου βάζω ένα λινκ με τα καλύτερα.
The Best Hiking Trails in Andorra | Wikiloc
Θα τα δω όλα! Διάβασα (δεν θυμάμαι που) οτι στο El Serrat έχει ωραία τοπία! Έχεις πάει προς τα εκεί; Όχι μόνο για πεζοπορία, αλλά γενικά
Η λίμνη φαίνεται πολλά υποσχόμενη πάντως και γενικά τα Πυρηναία φαίνονται γ@@@τα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δε μπορώ να συνεισφέρω ιδιαίτερα αλλά περυσι τον Ιούλιο πήγαμε Laruns από Frontera de Portalet.
Θα σύστηνα με τα μάτια κλειστά αυτό το μέρος για διαμονή στη Laruns [FRANCIA][Furgopefecto] Laruns (Pirineo francés)
Επίσης από τη δική μου εμπειρία το κλίμα άλλαζε εντυπωσιακά από τα γαλλικά (πιο δροσερά και βροχερά και πράσινα) στα αραγονικά (τη μέρα καύσωνας) Πυρηναία και θα σύστηνα να εστιάσετε στα πρώτα.
Το ξέρω, διάβασα την ιστορία σου και να σαι σίγουρη οτι συνεισφέρει πολύ!!! Μου έχεις δώσει μια εικόνα απο το πέρασμα Frontera de Portalet, αλλά είναι μετά το Monte Perdido και μου φαίνεται οτι μεγαλώνει αρκετά η απόσταση να φτάσουμε μέχρι εκεί. Δεν έχουμε σκοπό να είμαστε συνέχεια μέσα σε ένα αυτοκίνητο και έχω σημειωμένα διάφορα να δούμε και να κάνουμε τουλάχιστον απο την ισπανική πλευρά. Αυτό που μου επισυνάπτεις το είδα στην ιστορία σου. Τι είναι, φόρουμ;
Για το κλίμα των βουνών θα πάρουμε μαζί μας και τα ανάλογα ρούχα. Εγώ θέλω να δω πραγματάκια και στις δύο πλευρές πάντως και ψάχνω tips για τη Γαλλία τώρα :)

ΥΓ. Ακόμα γελάω με τον σύντα :p
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
ζητάνε εξτρα χρήματα στην Ισπανία για να μπεις σε άλλη χώρα, αλλά να το γυρίσεις εκεί που το παρέλαβες; πχ Χιρόνα
Ναι, ζητάνε 9-10 ευρώ την ημέρα έξτρα (Border crossing) Τουλάχιστον για την Goldcar που ξέρω.
Είναι και κάποιες μικρές εταιρίες που δεν επιτρέπουν διέλευση συνόρων. Διευκρίνησε το.
οτι στο El Serrat έχει ωραία τοπία! Έχεις πάει προς τα εκεί;
Είναι υπέροχα. Εκεί πηγαίνω για 🎿 σκί. (Ordino) Δες φωτό και αποφάσισε.
el serrat, andorra - Recherche Google
Δες και αυτό.
https://ww1.ordinoarcalis.com/
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε τι τιμές κυμαίνεται το πάρκινγκ στην επαρχία της Γαλλίας; Στα χωριά υπάρχουν πάρκινγκ και γενικά χώροι στάθμευσης και που; Κάτι διάβασα για πάρκινγκ στη είσοδο των χωριών, ισχύει; Υπάρχει γενικώς κάποια ιδιαιτερότητα, κάτι που πρέπει να ξέρω;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Στα χωριά υπάρχουν πάρκινγκ και γενικά χώροι στάθμευσης και που;
Στα περισσότερα χωριά το πάρκινγκ είναι δωρεάν. Στις μικρές πόλεις τον τελευταίο καιρό μπαίνουν
χώροι ελεγχόμενοι στο κέντρο -κέντρο. Λίγο πιο έξω από το κέντρο υπάρχουν δωρεάν χώροι σε απόσταση 5-10 λεπτά από το κέντρο. Σ' αυτές τις μικρές πόλεις γράφουν ασταμάτητα.Υπάρχουν
πολλά μάρκετ με δωρεάν πάρκινγκ γύρω από το κέντρο των πόλεων που μπορεί κάποιος να αφήσει το
αυτοκίνητο του. Όχι όμως για διανυκτέρευση. Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα είναι τα ραντάρ ταχύτητας παρά το πάρκινγκ. Βέβαια είμαι υπέρ του δέοντος τυχερός με το πάρκινγκ.
Σε όλη την πόλη να υπάρχει μόνο μια θέση, θα την βρω εγώ και όταν δεν έχει, τότε ξεπαρκάρει κάποιος
μπροστά μου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Στα περισσότερα χωριά το πάρκινγκ είναι δωρεάν.
Αλήθεια; :shock: Ήρθε το γαϊδουράκι με τα δώρα του! :clap:

Στις μικρές πόλεις τον τελευταίο καιρό μπαίνουν
χώροι ελεγχόμενοι στο κέντρο -κέντρο. Λίγο πιο έξω από το κέντρο υπάρχουν δωρεάν χώροι σε απόσταση 5-10 λεπτά από το κέντρο. Σ' αυτές τις μικρές πόλεις γράφουν ασταμάτητα.Υπάρχουν
πολλά μάρκετ με δωρεάν πάρκινγκ γύρω από το κέντρο των πόλεων που μπορεί κάποιος να αφήσει το
αυτοκίνητο του. Όχι όμως για διανυκτέρευση.
Σε όλες τις μικρές πόλεις (Πο, Λούρδη, Φουά, Περπινιάν, Καρκασόν και Ανδόρα λα βέγια) έχω κλείσει καταλύματα με πάρκινγκ και όχι μέσα στο κέντρο. Τα πόδια μου γι αυτό τα έχω, για να τις περπατήσω τις πόλεις αυτές! Θα παρκάρουμε το αυτοκίνητο με την άφιξη και θα το παίρνουμε με την αναχώρηση. Στα υπόλοιπα καταλύματα θα κάνω τη βοσκοπούλα και θα μαζεύω αυγά.... :) Η Τουλούζη στο τέλος αφού έχω παραδώσει το όχημα.
Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα είναι τα ραντάρ ταχύτητας παρά το πάρκινγκ.
Ποτέ δεν τρέχουμε στα ταξίδια, γιατί δεν έχει νόημα κιόλας για εμάς! Το θέμα είναι να απολαύσουμε τις διαδρομές....Θα το έχω όμως υπ 'όψιν μου αυτό που λες.
Βέβαια είμαι υπέρ του δέοντος τυχερός με το πάρκινγκ.
Σε όλη την πόλη να υπάρχει μόνο μια θέση, θα την βρω εγώ και όταν δεν έχει, τότε ξεπαρκάρει κάποιος
μπροστά μου.
Να κάνεις παρέα με τον συνταξιδιώτη μου (είναι και συνονόματός σου), που είναι υπέρ του δέοντος κωλόφαρδος σε αυτόν το τομέα επίσης! Γιατί αν περιμέναμε απο εμένα καήκαμε..... Στέλνει και τις ευχαριστίες του για τις πληροφορίες! :)

Merci beaucoup monsieur!
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τα πόδια μου γι αυτό τα έχω, για να τις περπατήσω τις πόλεις αυτές! Θα παρκάρουμε το αυτοκίνητο με την άφιξη και θα το παίρνουμε με την αναχώρηση.
Τέλεια.
Ποτέ δεν τρέχουμε στα ταξίδια, γιατί δεν έχει νόημα κιόλας για εμάς! Το θέμα είναι να απολαύσουμε τις διαδρομές....Θα το έχω όμως υπ 'όψιν μου αυτό που λες.
Έχουν κατεβάσει οι Γάλλοι το όριο ταχύτητας στους επαρχιακούς δρόμους από 90 σε 80 και έχουν προσθέσει νέας γενιάς ραντάρ (καμουφλαρισμένα) στις εξόδους από τούνελ, πίσω από γέφυρες , ακόμα και αυτοκίνητα συμβατικά
Radar embarqué : les plaques d'immatriculation de Peugeot 207
Να κάνεις παρέα με τον συνταξιδιώτη μου (είναι και συνονόματός σου), που είναι υπέρ του δέοντος κωλόφαρδος σε αυτόν το τομέα επίσης!
Α, εγώ δεν παίζομαι. Έχω roaming στην κωλοφαρδία. Κι εγώ ο ίδιος σκανδαλίζομαι πολλές φορές με την άνεση που βρίσκω.
. Στέλνει και τις ευχαριστίες του για τις πληροφορίες!
Δεν κάνει τίποτα. Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom