Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Γειά σας!
Ξέρει κανείς πόσα στοιχίζουν τα ακυρωτικά με Emirates?
Ο ναύλος είναι Economy Saver. Κάπου είδα 75 USD.
Tα εισιτήρια τα έκλεισα μέσω της Pamediakopes.gr... αλλά φυσικά κανείς δεν σηκώνει τηλέφωνα πουθενά!
αν πηγαινεις σε προορισμό για τον οποίο δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία θα πάρεις πίσω μόνο 60€ / εισιτήριο περίπου. αν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία γίνεται πλήρες refund.
μιλα απευθειας με emirates , μετα από μισή ωρα αναμονή περίπου θα καταφέρεις να συνδεθεις με εκπρόσωπο
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
από χρόνο να μείνουμε σε καραντίνα έχουμε......το έξτρα κόστος όμως ποιος το καλύπτει????
Ισχύει αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι δικό μας, o_Oo_Oo_O
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Ισχύει αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι δικό μας, o_Oo_Oo_O
λοιπον το βρηκα....ταβανιαζουμε τις κάρτες για να μην έχουμε μια όταν έρθει η ωρα να καραντινιαστουμε...πιάνουμε ένα πόστο κάτω από μια γεφυρα....μένουμε εκει με τους άστεγους της νεας υόρκης και τραβάμε ενα βιντεάκι για τη ζωή του νεοέλληνα που βρέθηκε άστεγος στη νέα υόρκη....δεν θα έχει αρκετά views λέτε να βγάλουμε το εισιτηριο της επιστροφης?:xalara::xalara::xalara:
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Καλησπέρα και από εμένα
το ταξίδι μας είναι προγραμματισμένο για 21/3 Νέα Υόρκη με Emirates, εγώ, ο άντρας μου και η 10χρονη κόρη μας.
έκλεισα τα εισιτηρια στις 31/10, ναυλο Standard και ασφάλεια ΑΙG
Έχω αρχίσει να ψάχνω τις εναλλακτικές μου δεδομένου ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από μέρα σε μέρα
επικοινώνησα με emirates
Μου είπαν ότι αν ακυρώσω τελείως χωρίς να υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία, μου επιστρέφονται μόνο 60€ ανά εισιτήριο
μπορώ επίσης να αλλάξω τα εισιτήρια για ημερομηνία έως τις 30/9/20 χωρίς να πληρώσω τα 150 €/εισιτήριο για κόστος αλλαγής, πληρώνοντας μόνο τη διαφορά του ναυλου που θα προκύψει
Συγκεκριμένα ρώτησα για να ταξιδεψω 25/4 και η διαφορά ήταν 260 €
μετά μίλησα με την ασφαλιστική....αυτοι μου είπαν να στείλω mail και θα μου απαντήσουν σε 2-3 εργάσιμες.
δυστυχώς η δουλεια μου δεν μου επιτρέπει να λείπω μετά τον μαιο για αυτό σκεφτόμουν την εναλλακτική της αλλαγής ένα μήνα μετά, μήπως έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα...ειτε προς το χειρότερο, οπότε σίγουρα δεν πας, είτε προς το καλύτερο, οπότε πας πιο άνετα
Τωρα θα ασχοληθώ με το refund Policy της ticketmaster για να δω αν μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω για τον αγώνα nba που κλείσαμε, αν μπορώ να αλλάξω τις ημερομηνίες στο hudson observatory και διάφορα άλλα τέτοια...
ευτυχώς το ξενοδοχείο έχει δωρεάν ακυρωτικά έως 2 μέρες πριν
για να δουμε...κριμα...να φύγεις ταξιδι ξενερωμένος...
Σχετικά με τα εισιτήρια μέσω ticketmaster υπάρχει η επιλογή να τα πουλήσεις, αν βέβαια βρεθεί κάποιος να τα πάρει. Αν βγάλεις άκρη με απευθείας ακύρωση, ενημέρωσε! Η Emirates δε δίνει δυνατότητα ακύρωσης για 1 χρόνο;
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
αν πηγαινεις σε προορισμό για τον οποίο δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία θα πάρεις πίσω μόνο 60€ / εισιτήριο περίπου. αν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία γίνεται πλήρες refund.
μιλα απευθειας με emirates , μετα από μισή ωρα αναμονή περίπου θα καταφέρεις να συνδεθεις με εκπρόσωπο
Για NY και εγώ.
Έχω ξενερώσει τρελά.
Νομίζω μόνο να αλλάξω ημερομηνίες μένει.
Εάν και πετάω 20/4 οπότε θα το αφήσω λίγο ακόμη και βλέπουμε, απλά θέλω να ξέρω τις επιλογές μου.
Πάντως γενικα τραγική εξυπηρέτηση ρώτησα την emirates να μου πει τα ακυρωτικά μου λένε μίλα με το πρακτορείο, λες και τα ακυρωτικά δεν θα είναι ίδια με τις δικές τους κρατήσεις.
Το πρακτορείο δεν το σηκώνει. Ε οκ....
 
Last edited:

Gourojohn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα,έχω κλείσει ταξίδι για Βουδαπέστη το επόμενο Σάββατο. Για διάφορους λόγους θέλουμε να αποφύγουμε το να πάμε.Κοιτώντας λίγο το site της εταιρίας βλέπω ότι για ακύρωση πτήσης ζητάνε επιπλέον 80 ευρώ. Επομένως έχοντας κλείσει δύο πτήσεις το ποσό ανέρχεται στα 160 ευρώ,ενώ εγώ πλήρωσα δύο πτήσεις μόνο 35 ευρώ.Οπότε το ερώτημα μου είναι: αν δεν εμφανιστούμε την μέρα της πτήσης στο αεροδρόμιο θα υπάρξει η ίδια χρέωση; Έχει κανείς κάποια σχετική εμπειρία ή ακόμα και κάποια άλλη λύση; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Καλησπέρα,έχω κλείσει ταξίδι για Βουδαπέστη το επόμενο Σάββατο. Για διάφορους λόγους θέλουμε να αποφύγουμε το να πάμε.Κοιτώντας λίγο το site της εταιρίας βλέπω ότι για ακύρωση πτήσης ζητάνε επιπλέον 80 ευρώ. Επομένως έχοντας κλείσει δύο πτήσεις το ποσό ανέρχεται στα 160 ευρώ,ενώ εγώ πλήρωσα δύο πτήσεις μόνο 35 ευρώ.Οπότε το ερώτημα μου είναι: αν δεν εμφανιστούμε την μέρα της πτήσης στο αεροδρόμιο θα υπάρξει η ίδια χρέωση; Έχει κανείς κάποια σχετική εμπειρία ή ακόμα και κάποια άλλη λύση; Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!
Αν δεν εμφανισθείς δε θα χρεωθείς κάτι επιπλέον, απλά χάνεις τα αεροπορικά (που έχεις ήδη πληρώσει)
 

Gourojohn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αν δεν εμφανισθείς δε θα χρεωθείς κάτι επιπλέον, απλά χάνεις τα αεροπορικά (που έχεις ήδη πληρώσει)
Αν δεν κάνω λάθος η wizzair έχει στην πολιτική της κάτι που ονομάζεται seat protection fee και ισχυεί και σε περίπτωση που δεν εμφανιστείς. Αυτός είναι ο λόγος που ρωτάω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Τα fees ισχύουν εφόσον κάνεις αίτηση για refund/cancelation. Αν δεν εμφανισθείς στην πτήση δε θα σε χρεώσουν κάτι
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Manhattan, New York
Για NY και εγώ.
Έχω ξενερώσει τρελά.
Νομίζω μόνο να αλλάξω ημερομηνίες μένει.
Εάν και πετάω 20/4 οπότε θα το αφήσω λίγο ακόμη και βλέπουμε, απλά θέλω να ξέρω τις επιλογές μου.
Πάντως γενικα τραγική εξυπηρέτηση ρώτησα την emirates να μου πει τα ακυρωτικά μου λένε μίλα με το πρακτορείο, λες και τα ακυρωτικά δεν θα είναι ίδια με τις δικές τους κρατήσεις.
Το πρακτορείο δεν το σηκώνει. Ε οκ....
Κατα τη γνώμη μου άστο όσο μπορείς και παρακολούθησε για νέες ανακοινώσεις. Κι εγω θα εφευγα 06/04 αλλα θα το αφησω μεχρι 25/03 να δω τι μετρα θα εχουν βγαλει... μπας και κανουν full refund :rolleyes:
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Σχετικά με τα εισιτήρια μέσω ticketmaster υπάρχει η επιλογή να τα πουλήσεις, αν βέβαια βρεθεί κάποιος να τα πάρει. Αν βγάλεις άκρη με απευθείας ακύρωση, ενημέρωσε! Η Emirates δε δίνει δυνατότητα ακύρωσης για 1 χρόνο;
Δίνει δυνατότητα rebooking για έως 11 μήνες από την ημερομηνία που έκανες την κρατηση, όχι από την ημερομηνία της πτήσης
αλλα θα πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά του ναύλου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom