Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Δεν διαφωνω, εχω δωσει και ενα μικρο ποσο στην Aegean, να υποθεσω αυτο απο την ιδια την εταιρεια. Με τα λεγομενα μου συμπεραίνετε και εσεις
οτι τα συγκεκριμενα δρομολογια ακυρωθηκαν, η κανω καποιο λαθος.
Έχω την εντύπωση ότι η Aegean έχει μείωσει αρκετά από τα δρομολόγια,οπότε αν είναι την ίδια μέρα η αλλαγή της ωρας δεν ενημερώνει.....
και εγώ παρατήρησα σε πτηση εσωτερικού τέλη Ιούλη έχει αλλάξει την ώρα με αποτελέσμα να μειώνεται η διαμονή χωρίς ενημέρωση προς το παρον...
Βεβαια εκεί που είχε 4 πτήσεις την ημέρα έμεινε με μια για το συγκεκριμένο νησί......
Το Βουκουρεστι ειδα ότι τον Αύγουστο το δίνει με μια μόνο πτήση τη μέρα...
Δεν νομίζω ότι θα ακυρωθεί τελείως το δρομολογιο
Αν δεν σε πειράζουν οι νέες ώρες άστο έτσι...
 

pettakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
16
Έχω την εντύπωση ότι η Aegean έχει μείωσει αρκετά από τα δρομολόγια,οπότε αν είναι την ίδια μέρα η αλλαγή της ωρας δεν ενημερώνει.....
και εγώ παρατήρησα σε πτηση εσωτερικού τέλη Ιούλη έχει αλλάξει την ώρα με αποτελέσμα να μειώνεται η διαμονή χωρίς ενημέρωση προς το παρον...
Βεβαια εκεί που είχε 4 πτήσεις την ημέρα έμεινε με μια για το συγκεκριμένο νησί......
Το Βουκουρεστι ειδα ότι τον Αύγουστο το δίνει με μια μόνο πτήση τη μέρα...
Δεν νομίζω ότι θα ακυρωθεί τελείως το δρομολογιο
Αν δεν σε πειράζουν οι νέες ώρες άστο έτσι...
Ακριβως αυτο εκανε, με πειραζουν, φευγω παντα πρωι και επιστρεφω βραδυ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλημερα, λυστε μου σας παρακαλω μια απορια που λιγο πολυ οι περισσοτεροι αντιμετωπιζετε παρομοιο θεμα. Εχω κλεισει εισητηρια με Aegean για Βουκουρεστι για το περασμενο Πασχα, λιγο πριν το lockdown τα αλλαξα πληρωνοντας μονο τη διαφορα του ναυλου, πολυ μικρη εξαλλου, για τις αρχες Αυγουστου, απο χθες παρατηρω οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στις πτησεις τις συγκεκριμενες πρωινη αναχωρηση βραδυνη επιστροφη, μπαινοντας στο λογαριασμο μου χωρις να ειδοποιηθω βλεπω οτι υπαρχουν 4 κρατησεις δυο αναχωρησεις πρωι-βραδυ και δυο επιστροφες βραδυ-πρωι. Να υποθεσω οτι εκοψε τις δικες μου και εβαλε μονο βραδυνη αναχωρηση και πρωινη επιστροφη πραγμα που δεν επιθυμώ. Τι μου συστήνετε να κανω. Να στειλω ενα mail μια και εικαζω οτι ακυρωσε τις συγκεκριμενες πτησεις, και να ζητησω επιστροφη των χρηματων? Να συμπληρωσω διευκρινιστικα, οτι τα αρχικα εισητηρια τα ειχα κλεισει απο το pettas.gr
Όταν οριστικοποιηθούν οι αλλαγές που κάνει στο θερινό πρόγραμμα, θα λάβεις αυτοματοποιημένο email περί αποδοχής της νέας ώρας, αλλαγής ημερομηνίας (χωρίς τέλος αλλαγής, αλλά ίσως ισχύει η διαφορά ναύλου) ή refund (ελπίζω να μην δίνουν ακόμη κουπόνι αντί refund). Μπορείς και μόνος σου να επικοινωνήσεις μέσω κέντρου, αλλά θα εγώ θα περίμενα λίγες ημέρες για το e-mail, πριν το επιχειρήσω.
 

pettakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
16
Όταν οριστικοποιηθούν οι αλλαγές που κάνει στο θερινό πρόγραμμα, θα λάβεις αυτοματοποιημένο email περί αποδοχής της νέας ώρας, αλλαγής ημερομηνίας (χωρίς τέλος αλλαγής, αλλά ίσως ισχύει η διαφορά ναύλου) ή refund (ελπίζω να μην δίνουν ακόμη κουπόνι αντί refund). Μπορείς και μόνος σου να επικοινωνήσεις μέσω κέντρου, αλλά θα εγώ θα περίμενα λίγες ημέρες για το e-mail, πριν το επιχειρήσω.
Ευχαριστω πολυ, δεν βιαζομαι θα περιμενω λιγο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στη περίπτωση μου σε νέα αλλαγή που έκανα για Βαρσοβια δεν υπήρξε διαφορά ναύλου, αν και ήταν ακριβότερο το εισιτήριο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μου ήρθε κι εμένα η επίσημη ακύρωση από easyjet για ταξίδι Παρίσι-Μιλάνο.

Δίνει 3 επιλογές.

1) Επιστροφή χρημάτων με σημείωση ότι έχουν πολλές αιτήσεις και η διαδικασία μπορεί να πάρει αρκετό καιρό.

2) Κουπόνι ισότιμου του εισιτηρίου διάρκειας ενός χρόνου, μαζί με επιπλέον κουπόνι των 5ε για πτήση ή ένα κουπόνι των 5ε για φαγητό στο αεροπλάνο.

Και η πιο κουφή.

3) Δυνατότητα να αλλάξεις τα εισιτήρια σου για οποιαδήποτε άλλη πτήση στην Ευρώπη μέχρι τον Μάη του '21 συμπεριλαμβανομένων των περιόδων αιχμής χωρίς επιπλέον κόστος! Δεν γράφει μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά αναφέρει ότι την αλλαγή μπορείς να την κάνεις μέσω της κράτησης σου.

Switch to any other easyJet flight within Europe at any other time for free*. Flights are available until May 2021 for our most popular routes and peak times at no extra cost

*Excludes flights to/from Israel, Egypt, Jordan, Turkey, Morocco.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η λογική λέει πως στην 3η επιλογή, το χωρίς κανένα κόστος αφορά το rebooking fee, όχι ότι δεν θα πληρώσεις την διαφορά σε περίπτωση που ο ναύλος είναι ακριβότερος. (Που θα είναι).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Η λογική λέει πως στην 3η επιλογή, το χωρίς κανένα κόστος αφορά το rebooking fee, όχι ότι δεν θα πληρώσεις την διαφορά σε περίπτωση που ο ναύλος είναι ακριβότερος. (Που θα είναι).
Αυτη την επιλογη μου εδωσε για ΜΗ ακυρωμενες πτησεις πριν ενα μηνα. Ο ναυλος που επελεξα ηταν ιδιας τιμης. Σημερα εχει κατεβει η τιμη καπου 70% πιο κατω. Αλλα ετσι κι αλλιως δεν μου εκανε επιστροφη χρηματων αν εβρισκα φθηνοτερο, οποτε οκ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δυνατότητα να αλλάξεις τα εισιτήρια σου για οποιαδήποτε άλλη πτήση στην Ευρώπη μέχρι τον Μάη του '21 συμπεριλαμβανομένων των περιόδων αιχμής χωρίς επιπλέον κόστος!
Κι εγώ είδα αυτή την επιλογή σήμερα το πρωί! Πολύ καλή περίπτωση. Το ίδιο συμβαίνει και με μια ακύρωση της ryan απ΄ ότι βλέπω.
Το θέμα είναι όμως πότε βάζεις το ταξίδι;
Το προγραμματίζεις για άλλη ημερομηνία με ότι ρίσκο συνεπάγεται αυτό ή όχι;
Χρήματα δε περιμένω να γυρίσουν έτσι κι αλλιώς...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η λογική λέει πως στην 3η επιλογή, το χωρίς κανένα κόστος αφορά το rebooking fee, όχι ότι δεν θα πληρώσεις την διαφορά σε περίπτωση που ο ναύλος είναι ακριβότερος. (Που θα είναι).

Λογικά ναι, δεν το γράφει στο mail, αλλά όπως γράφει και η @paefstra αυτό ίσχυε μέχρι σήμερα στις μη ακυρωμένες.

Την συγκεκριμένη επιλογή δεν θα την χρησιμοποιούσα έτσι κι αλλιώς. Δεν ρισκάρω να κλείσω αεροπορικό εισιτήριο άμεσα.

@psilos3 μην το λες αυτό με την επιστροφή χρημάτων. Αυτήν την επιλογή θα επιλέξω και βλέπουμε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 μην το λες αυτό με την επιστροφή χρημάτων. Αυτήν την επιλογή θα επιλέξω και βλέπουμε...
Σωστός, αν και πιστεύω οτι θα πάρει καιρό.
Είναι ευκαιρία η δωρεάν αλλαγή εισιτηρίων για οπουδήποτε και για ένα χρόνο.
Το θέμα είναι πότε;
Σίγουρα όποτε και να είναι ρίσκο θα είναι, ωστόσο αμφιταλλαντεύομαι.
Κλίνω στο να διαλέξω voucher, το ενδιάμεσο δηλαδή από τα δύο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου ήρθε κι εμένα η επίσημη ακύρωση από easyjet για ταξίδι Παρίσι-Μιλάνο.

Δίνει 3 επιλογές.

1) Επιστροφή χρημάτων με σημείωση ότι έχουν πολλές αιτήσεις και η διαδικασία μπορεί να πάρει αρκετό καιρό.

2) Κουπόνι ισότιμου του εισιτηρίου διάρκειας ενός χρόνου, μαζί με επιπλέον κουπόνι των 5ε για πτήση ή ένα κουπόνι των 5ε για φαγητό στο αεροπλάνο.

Και η πιο κουφή.

3) Δυνατότητα να αλλάξεις τα εισιτήρια σου για οποιαδήποτε άλλη πτήση στην Ευρώπη μέχρι τον Μάη του '21 συμπεριλαμβανομένων των περιόδων αιχμής χωρίς επιπλέον κόστος! Δεν γράφει μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά αναφέρει ότι την αλλαγή μπορείς να την κάνεις μέσω της κράτησης σου.

Switch to any other easyJet flight within Europe at any other time for free*. Flights are available until May 2021 for our most popular routes and peak times at no extra cost

*Excludes flights to/from Israel, Egypt, Jordan, Turkey, Morocco.
Μιά χαρά τη βρίσκω την easyjet..σε σχέση με άλλες αεροπορικές,σου δίνει επιλογές.
Οσο για την τρίτη επιλογή (που διαβάζω πως το μεταφράζετε..γιατί δεν είναι πολύ ξεκάθαρο)εμένα η εντύπωση μου είναι όπως τα γράφει ότι δεν πληρώνεις ούτε τη διαφορά ναύλου,αλλιώς τι νόημα έχει να λέει ..."συμπεριλαμβανομένων των περιόδων αιχμής χωρίς επιπλέον κόστος"...θα έλεγε απλά αλλαγή χωρίς κόστος(εκτός αν το κόστος αλλαγής εισιτηρίου είναι διαφορετικό σε διαφορετικές χρονικές περιόδους,,ισχύει κάτι τέτοιο?)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom