Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αμφισβητηση συναλλαγής η ακυρωση κρατησης για πτηση (με ryan), η οποια δεν έχει ακυρωθει ακομα, δεν γινεται να υποθεσω, σωστα?
Όχι. Ακόμα κι αν παρέλθει η ημερομηνία και γίνει κανονικά η πτήση είναι σχεδόν απίθανο να δικαιωθείς, εκτός αν συντρέχει πολύ σοβαρός λόγος ο οποίος φυσικά αποδεικνύεται.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα παιδιά!
Μήπως έχει πάρει κανείς επιστροφή χρημάτων απο την Alitalia; Μας έχουν στείλει email οτι θα έχουμε επιστροφή χρημάτων για πτήσεις που ακυρώθηκαν αλλά ακόμα τπτ. Οι πτήσεις ήταν τον Απρίλη.
Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπερα! Εμας φαντασου μας αλλαξαν την ωρα της πτησης , ειχα επιλογη επιστροφης χρηματων , τους πηρα τηκεφωνο και μεσα σε 3 μερες μου τα εβαλαν.. 28 Ιουλη τους πηρα , 31 τα εβαλαν..
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Είχα κλείσει και εγω για Απρίλιο Αθήνα-Νέα Υόρκη alitalia μέσω tix.com. Μέχρι στιγμής μου έχουν στείλει δυο mail απο το tix οτι πρέπει να περιμένω λόγω πολλών ακυρωμένων εισιτηρίων! Έχω απελπιστεί! 5 μήνες πέρασαν!
 

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλησπερα! Εμας φαντασου μας αλλαξαν την ωρα της πτησης , ειχα επιλογη επιστροφης χρηματων , τους πηρα τηκεφωνο και μεσα σε 3 μερες μου τα εβαλαν.. 28 Ιουλη τους πηρα , 31 τα εβαλαν..
οκ.. ευχαριστω για την απάντηση σ. Μονο με τηλεφωνο λες να βγάλω ακρη;

Είχα κλείσει και εγω για Απρίλιο Αθήνα-Νέα Υόρκη alitalia μέσω tix.com. Μέχρι στιγμής μου έχουν στείλει δυο mail απο το tix οτι πρέπει να περιμένω λόγω πολλών ακυρωμένων εισιτηρίων! Έχω απελπιστεί! 5 μήνες πέρασαν!
ευχαριστώ για την απάντηση σ.. το tix.com τι ειναι; Εμεις τα χαμε κλείσει κατευθειαν στο σάιτ της Alitalia κ ακομα τπτ. Τουςστείλαμε παλι mail πριν λιγες μερες κ στο Facebook αλλα ουτε που το χουν δει.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
ευχαριστώ για την απάντηση σ.. το tix.com τι ειναι; Εμεις τα χαμε κλείσει κατευθειαν στο σάιτ της Alitalia κ ακομα τπτ. Τουςστείλαμε παλι mail πριν λιγες μερες κ στο Facebook αλλα ουτε που το χουν δει.
Διαδικτυακό πρακτορείο είναι όπως το pamediakopes. Απο το site της alitalia ήταν πολύ πιο ακριβό. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τώρα, τύπου αμφισβήτηση συναλλαγης! Ελπίζω να τα πάρω πίσω και να μη χάθηκαν όλα 😪😪😪
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημερα στην παρεα! Να μοιραστω μαζι σας τα ευχαριστα νεα μου! Πιστωθηκαν τα χρηματα των εισιτηριων μου, μετα απο αμφισβητηση συναλλαγης. Χωρις απολυτως καμμια πιεση στην τραπεζα, πιστωθηκε το ποσο απο τις 25/8. Εισιτηρια αγορασμενα 11/19 απο το pamediakopes, για πτηση 5/20. Αμφισβητηση εκανα 6/20. Διπλη η δικαιωση. Το pamediakopes μολις εχασε και το 30ευρω που ζητουσε. χιχιχι! 😈
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημερα στην παρεα! Να μοιραστω μαζι σας τα ευχαριστα νεα μου! Πιστωθηκαν τα χρηματα...
Μπράβο συγχαρητήρια.
Αποδείχτηκε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος και ότι τόσο καιρό μας πουλάνε τρέλα. Τα 30€ να μη πω τι να τα κάνουν...
Με ποια τράπεζα έγινε η αμφισβήτηση;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Μπράβο συγχαρητήρια.
Αποδείχτηκε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος και ότι τόσο καιρό μας πουλάνε τρέλα. Τα 30€ να μη πω τι να τα κάνουν...
Με ποια τράπεζα έγινε η αμφισβήτηση;
Πειραιως.


Και στα δικα σου ευχομαι και συντομα!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Επεστρεψαν και τα χρηματα της Wizz μετα απο 2 μηνες και, απολογιστικα, εχω κλεισει τις εκκρεμοτητες απο ακυρωμενες πτησεις ολων των low cost (ryan, wizz, easyjet) ενω ακομη δεν εχω δει δεκαρα τσακιστη απο τα ακυρωμενα εισιτηρια των συμβατικων (Aegean και Alitalia). Δεν το περιμεναμε ε?
 
Last edited:

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η Wizz επέστρεψε τα χρήματα μέσα σε 10 ημέρες από το αίτημά μου (wizz credits -> cash refund).
Η Ryanair μετά από το πονηρό email για voucher κέρδισε λίγο χρόνο αλλά σύντομα μέσω του : https://onlineform.ryanair.com/ie/en/cash-refund έκανα αίτημα refund και επιβεβαίωσα με chat ( https://prod-chatbot.ryanair.com/index.html? ) οτι σε μέσα σε 3 εβδομάδες θα τα επιστρέψουν (είδομεν).
Το πρακτορείο Kiwi.com είναι το τελευταίο εμπόδιο γιατί κρατάει προμήθεια 80 Ευρώ (4x20/άτομο) και δεν ξέρω πως να τη διεκδικήσω. Ιδέες;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το πρακτορείο Kiwi.com είναι το τελευταίο εμπόδιο γιατί κρατάει προμήθεια 80 Ευρώ (4x20/άτομο) και δεν ξέρω πως να τη διεκδικήσω. Ιδέες;
Ισχύει, το ίδιο υποστήριζε και σε 'μενα, λέγοντας μου μάλιστα εξ' αρχής ότι η υπόθεση είναι χαμένη.
Δικαιώθηκα μέσω αμφισβήτησης συναλλαγής. Η μόνη λύση.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Ισχύει, το ίδιο υποστήριζε και σε 'μενα, λέγοντας μου μάλιστα εξ' αρχής ότι η υπόθεση είναι χαμένη.
Δικαιώθηκα μέσω αμφισβήτησης συναλλαγής. Η μόνη λύση.
Για την αμφισβήτηση εχει συγκεριμένο περιθώριο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom