Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
' Εχουν πει μέλη εδώ οτι η εταιρεία τους επέστρεψε χρήματα.Να επιμένεις μόνον μπορείς.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ!
Και να τους ξεφωνίσεις σε όποια υπηρεσία της χώρας τους υπάρχει.
Δεν ξέρω αν θα βγάλει αποτέλεσμα αλλά δεν χάνεις κάτι να τους πιέσεις.
https://www.visitdubai.com/en/suggestions-and-complaintshttps://www.dubaitourism.gov.ae/en/services/submit-a-suggestion-or-a-complaint
Και γενικά γκούγκλαρε dubai consumer complaint / dubai tourism complaint.

Κάνε την επιστολή όσο πιο επίσημη γίνεται (Yous faithfully και δεν συμμαζεύεται, πέτα και μια τζίφρα PhD Ioannis Karaioannoglou -τυχαίο το όνομα-) και φυσικά γράψε ότι δίνουν κακή εικόνα για το Ντουμπάι, ότι αυτή η ανήθικη κίνηση θα επηρεάσει τη μελλοντική τουριστική κίνηση της χώρας κτλ.

Θα πετύχεις κάτι;
Ιδέα δεν έχω.

Αλλά θα πεις: το πάλεψα ρε φίλε.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Σόρρυ αν το είπατε πιο πριν, ξέρουμε μέχρι πότε δε θα χρεώνει η ράηαν την αλλαγή ημερομηνίας; Δεν έχω σκοπό να αναβάλλω το ταξίδι μου (23/4 για Παλέρμο) αλλά κάθε μέρα γίνομαι όλο και πιο απαισιόδοξη για το ότι θα τα καταφέρω. Αν δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση νωρίτερα, θα περιμένω μέχρι τελευταία μέρα δωρεάν ακύρωσης ξενοδοχείου 16/4 για να αποφασίσω και ανησυχώ μήπως δεν ισχύει η δωρεάν αλλαγή μέχρι τότε.
Η ryanair καθηλώνει σχεδόν ολόκληρο το στόλο της την άλλη εβδομάδα. Η ελληνική κυβέρνηση κλείνει τα σύνορα την Κυριακή. Κι εσύ είσαι απλά γίνεσαι λίγο πιο απαισιόδοξη;o_O:rolleyes:
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικά για όσες πτήσεις έχουν ήδη ακυρωθεί και είναι εντός Ευρώπης ή έχουν αφετηρία ή προορισμό χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης δικαιούστε όλοι επιστροφή χρημάτων. (Νόμος EC26 ή 261/2004). Κυνηγείστε το όσο δεν πάει μιας και δεν επιτρέπεται να σας προσφέρουν μόνο την επιλογή του voucher όσες αεροπορικές το κάνουν π.χ Aegean. Τώρα για τις πτήσεις που δεν έχουν ακόμα κάντε υπομονή μιας και οι περισσότερες από αυτές θα ακυρωθούν από τις αεροπορικές κι έτσι θα δικαιούστε επιστροφή χρήματων. Ένας χρήσιμος οδηγός: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_en.htm (με update ειδικά για τον κορονοιο)The Commission published on 18 March 2020 interpretative guidelines on how certain provisions of the EU passenger rights legislation should be applied in the context of the COVID-19 outbreak and thereby ensure clarity and legal certainty for all those involved. Passengers can be reassured that their rights are protected. For example, if their journey is cancelled, they can choose between reimbursement or re-routing or travel at a later date. At the same time, the guidelines clarify that the current circumstances are “extraordinary” e.g., compensation may not be given in case of flight cancellation less than two weeks before departure date.
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
44
Likes
106
Καλησπέρα,
κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με την ryanair, για λάθος αριθμό κράτησης.
View attachment 301900
αυτόν εδώ καταχωρώ όταν το ζητάει. Μήπως κάνω κάτι λάθος?
στο mail εχει λινκ που οταν τα πατας σου βγαζει νεα σελιδα που ειναι ετοιμος καταχωρημενος ο αριθμος κρατησης κι εσυ απλως συμπληρωνεις τα στοιχεια σου. αυτα ολα εγιναν σε μενα απο το λαπτοπ και οχι απο την εφαρμογη του κινητου
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Γενικά για όσες πτήσεις έχουν ήδη ακυρωθεί και είναι εντός Ευρώπης ή έχουν αφετηρία ή προορισμό χώρα της Ευρωπαικής Ένωσης δικαιούστε όλοι επιστροφή χρημάτων. (Νόμος EC26 ή 261/2004). Κυνηγείστε το όσο δεν πάει μιας και δεν επιτρέπεται να σας προσφέρουν μόνο την επιλογή του voucher όσες αεροπορικές το κάνουν π.χ Aegean. Τώρα για τις πτήσεις που δεν έχουν ακόμα κάντε υπομονή μιας και οι περισσότερες από αυτές θα ακυρωθούν από τις αεροπορικές κι έτσι θα δικαιούστε επιστροφή χρήματων. Ένας χρήσιμος οδηγός: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_en.htm
Από πού προκύπτει ότι η Aegean προσφέρει μόνο την επιλογή του voucher για ακυρωμένη πτήση (και όχι refund);
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Από πού προκύπτει ότι η Aegean προσφέρει μόνο την επιλογή του voucher για ακυρωμένη πτήση (και όχι refund);
https://el.aegeanair.com/voucher-application/

Για να διαχειριστείτε καλύτερα τα ταξίδια σας, αν η πτήση σας έχει ακυρωθεί, μπορείτε να κάνετε αίτηση για να λάβετε credit voucher, το οποίο θα έχει πιστωθεί με την συνολική αξία του εισιτηρίου σας. Το Credit Voucher θα εχετε τη δυνατότητα να το εξαργυρώσετε σε ένα επόμενο ταξίδι σας, μέσα στους επόμενους 12 μήνες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Η ryanair καθηλώνει σχεδόν ολόκληρο το στόλο της την άλλη εβδομάδα. Η ελληνική κυβέρνηση κλείνει τα σύνορα την Κυριακή. Κι εσύ είσαι απλά γίνεσαι λίγο πιο απαισιόδοξη;o_O:rolleyes:
[troll mode]
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
[/troll]
 

jimkGR

Member
Μηνύματα
63
Likes
308
νομίζω αυτό το voucher που άρχισε να προσφέρει σήμερα η Aegean, είναι ένα καλό bait για να τραβήξει κόσμο να το εξαργυρώσει αντί να προσφέρει refund, που νομίζω γίνεται μέσω τηλεφώνου, άσχετα αν δεν τους βρίσκεις. Εγώ προσωπικά δεν θα το κάνω, και θα περιμένω να τους βρω στο τηλέφωνο.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
https://el.aegeanair.com/voucher-application/

Για να διαχειριστείτε καλύτερα τα ταξίδια σας, αν η πτήση σας έχει ακυρωθεί, μπορείτε να κάνετε αίτηση για να λάβετε credit voucher, το οποίο θα έχει πιστωθεί με την συνολική αξία του εισιτηρίου σας. Το Credit Voucher θα εχετε τη δυνατότητα να το εξαργυρώσετε σε ένα επόμενο ταξίδι σας, μέσα στους επόμενους 12 μήνες.
Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είναι σαφές ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα refund, θέλω να πιστεύω ότι απλά δεν προτείνεται (και αν το ζητήσεις θα γίνει). Μένει κάποιος να καταφέρει να επικοινωνήσει με την Aegean για να το επιβεβαιώσει...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
[troll mode]
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope some day you'll join us
And the world will be as one
[/troll]
Λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά δεν πρόκειται να ταξιδέψεις. Πάρ'το απόφαση όσο είναι καιρός και μεθόδευσε τις ενέργειές σου για τη διαφύλαξη των συμφερόντων σου (όσο αυτό είναι δυνατόν).
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά δεν πρόκειται να ταξιδέψεις. Πάρ'το απόφαση όσο είναι καιρός και μεθόδευσε τις ενέργειές σου για τη διαφύλαξη των συμφερόντων σου (όσο αυτό είναι δυνατόν).
Χμ..
Θα περιμένω έστω μια βδομάδα ακόμη. Στο μεταξύ δε ξέρω αν θέλω να αναβάλλω για συγκεκριμένη ημερομηνία ή να ακυρώσω απλά το ταξίδι αυτό. Στα καλά είναι ότι ήταν μόνο για 5 μέρες και το είχα μετανιώσει, ήθελα περισσότερες, οπότε μπορεί να είναι αυτή η ευκαιρία μου.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
μπαίνοντας στην σελίδα της ryanair μιας και εχω ταξιδι για Μπεργκαμο 10-22/04 πλέον δεν δέιχνει καμια διαθέσιμη πτήση για όλο τον Απριλιο , απο την Μαιο και μετά ξεκινάνε ξανά.Mail δεν μου έχει ερθει ακομα για ακύρωση και επιστροφή χρημάτων... να υποθέσω οτι είναι θέμα χρόνου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom