Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Αν δικαιούσαι θα εμφανιστεί στην εφαρμογή ότι ακυρώθηκε η πτήση και θα έχεις δύο επιλογές ή επιστροφή ή αλλαγή .
δεν εχω μπει στην κρατηση μου.... μην με ρωτατε γτ....μου την δινει μαλλον η ολη κατασταση.... ωραια!!! θα μπω κ αναλογα θα κινηθω.... αν δεν εει ακυρωση θα βαλω το ταξιδι τελος ιουλιου.... αν δεν εχουν φτιαξει μεχρι τοτε τα πραγματα αλιμονο μας εμας εδω στα χανια που ζουμε λιγο απο τον τουρισμο....
 

Stamkos

Member
Μηνύματα
17
Likes
25
Αφού ακυρώθηκε η πτήση μας προς Λισαβόνα για 17 Μάρτη και μετά με αγώνα να καταφέρουμε να πάρουμε το gredit voucher απο Αegean, όλα τα λεφτά ήταν η απαράδεκτη συμπεριφορά του booking com σε κράτηση που τα ακυρωτικά είχαν εκπνεύσει από τις 20 Φλεβάρη όταν και όλοι πετάγαμε χαρταετό ακόμα με τον κορωνοϊό
Σε επανειλημμενα mail αλλά και τηλέφωνα μου που τους εξηγούσα... πως παιδιά αφού δεν μπορούμε να πάνε λόγω ΕΚΤΑΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΡΣΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΝ εσωτερικου και εξωτερικού στην αρχή μου ζητουσαν screenshot ακύρωσης πτήσεων
Αφού ειδα και έπαθα να τους δείξω την ανακοίνωση της Αegean με τις ματαιώσεις πτήσεων και δέκα συνημμενα με τις κρατησεις ,pin ημερομηνιες κλπ και αφού ξαναμίλησα με ειδικούς στα ελληνικα γραφεία τους εδώ (αν υπάρχουν) με καθυσήχασαν οτι μάλλον θα επιστραφουν.
Πριν λιγο μου εστειλαν mail πως δεν μπορουν να τα επιστρεψουν και η κρατηση ισχύει κανονικα......!!!

Το αστείο

Επικοινωνώ με ξενοδοχείο σε Λισαβονα και μου λένε πως αν το booking μας τα επιστρέψει εκείνοι ως ξενοδοχείο δεν εχουν πρόβλημα γιατι καταλαβαίνουν......

Βγάλτε συμπεράσματα τώρα για το booking com

Με χαρά θα περίμενα κάποια γνώμη σας
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Αφού ακυρώθηκε η πτήση μας προς Λισαβόνα για 17 Μάρτη και μετά με αγώνα να καταφέρουμε να πάρουμε το gredit voucher απο Αegean, όλα τα λεφτά ήταν η απαράδεκτη συμπεριφορά του booking com σε κράτηση που τα ακυρωτικά είχαν εκπνεύσει από τις 20 Φλεβάρη όταν και όλοι πετάγαμε χαρταετό ακόμα με τον κορωνοϊό
Σε επανειλημμενα mail αλλά και τηλέφωνα μου που τους εξηγούσα... πως παιδιά αφού δεν μπορούμε να πάνε λόγω ΕΚΤΑΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΑΡΣΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΝ εσωτερικου και εξωτερικού στην αρχή μου ζητουσαν screenshot ακύρωσης πτήσεων
Αφού ειδα και έπαθα να τους δείξω την ανακοίνωση της Αegean με τις ματαιώσεις πτήσεων και δέκα συνημμενα με τις κρατησεις ,pin ημερομηνιες κλπ και αφού ξαναμίλησα με ειδικούς στα ελληνικα γραφεία τους εδώ (αν υπάρχουν) με καθυσήχασαν οτι μάλλον θα επιστραφουν.
Πριν λιγο μου εστειλαν mail πως δεν μπορουν να τα επιστρεψουν και η κρατηση ισχύει κανονικα......!!!

Το αστείο

Επικοινωνώ με ξενοδοχείο σε Λισαβονα και μου λένε πως αν το booking μας τα επιστρέψει εκείνοι ως ξενοδοχείο δεν εχουν πρόβλημα γιατι καταλαβαίνουν......

Βγάλτε συμπεράσματα τώρα για το booking com

Με χαρά θα περίμενα κάποια γνώμη σας
Αρχικα να σχολιασω εγω οτι ποτε ακυρωθηκε η πτηση σου 17-3 για Λισαβονα,ενω η δικια μας 16-3 εγινε κανονικα;;;μηπως εννοεις απριλη;;;γιατι και μεις ακυρωσαμε αλλα μας χρεωσαν κανονικα ακυρωτικα και ακομα περιμενω τους μισους φορους!!!!
 

Stamkos

Member
Μηνύματα
17
Likes
25
Αρχικα να σχολιασω εγω οτι ποτε ακυρωθηκε η πτηση σου 17-3 για Λισαβονα,ενω η δικια μας 16-3 εγινε κανονικα;;;μηπως εννοεις απριλη;;;γιατι και μεις ακυρωσαμε αλλα μας χρεωσαν κανονικα ακυρωτικα και ακομα περιμενω τους μισους φορους!!!!
Συγνωμη εννουσα 27 Μαρτη
 

manousakis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα. Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη. Η πτήση μου με wizz για Βιέννη ακυρώθηκε και μου ήρθε το mail για refund. Σκοπεύω για το επόμενο ταξίδι μου( Να είμαστε υγιείς πρωτα βασικά) να μην αλλάξω προορισμό. πιστεύεται οτι πρέπει να κανω το 100% refund που απο οτι κατάλαβα απέτυχε σε πολλούς ή να κρατήσω το 120% σε Wizzcredits για να κλείσω τα επόμενα εισιτήρια;
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Λιγο την προσοχη παρακαλω κ την αμεση βοηθεια γιατι φτανει το ταξιδι!

1)οπως ειπα κ τις προαλλες 28 πεταω με ryanair οπου εχω κανει την αιτηση αλλα δεν φαινετε πουθενα ουτε εχει ερθει mail εδω κ μια βδομαδα

2)31 γυρναω με aegean οπου κ η εταιρεια κ το ταξιδιωτικο μου ειπαν μονο για voucher

3)Το ξενοδοχειο τα μεασαει κ δεχεται μονο αλλαγη σε ημερομηνια


Τι μπορω να κανω επιτελους και που να απευθηνθω για να βγαλω ακρη ειδικα για το 2ο και 3ο κομματι. (αναφερατε υπα,εοτ καποιος που ειναι σιγουρος να βοηθησει στα βηματα που πρεπει να κανουμε)

ο στοχος μου ειναι να παρω τα λεφτα σιγουρα γιατι ειναι αγνωστο αν ταξιδεψουμε κ το ποτε.

ευχαριστω
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
199
Likes
911
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Λιγο την προσοχη παρακαλω κ την αμεση βοηθεια γιατι φτανει το ταξιδι!

1)οπως ειπα κ τις προαλλες 28 πεταω με ryanair οπου εχω κανει την αιτηση αλλα δεν φαινετε πουθενα ουτε εχει ερθει mail εδω κ μια βδομαδα

2)31 γυρναω με aegean οπου κ η εταιρεια κ το ταξιδιωτικο μου ειπαν μονο για voucher

3)Το ξενοδοχειο τα μεασαει κ δεχεται μονο αλλαγη σε ημερομηνια


Τι μπορω να κανω επιτελους και που να απευθηνθω για να βγαλω ακρη ειδικα για το 2ο και 3ο κομματι. (αναφερατε υπα,εοτ καποιος που ειναι σιγουρος να βοηθησει στα βηματα που πρεπει να κανουμε)

ο στοχος μου ειναι να παρω τα λεφτα σιγουρα γιατι ειναι αγνωστο αν ταξιδεψουμε κ το ποτε.

ευχαριστω
Καλησπέρα ,δες αυτό
1585158173409.png

όσο για τη booking,επειδή ούτε εγώ εβγαζα άκρη με το customer service,κάλεσε στη booking Ελλάδος 210-8984460.Οι αναμονές είναι μεγάλες,αλλά αν ζητήσεις εξυπηρέτηση στα Αγγλικά,είναι πολυ πιο σύντομα..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
μιλησα με aegean....η πτηση ηταν 30 Απρ με επιστροφη 4 Μαιου
μου ειπανε για 30 Απρ ακυρωθηκε η πτηση...κ λεω οκ, τοτε δεν μπορω να παρω voucher για το συνολο???
οχι γιατι μπορεις να πεταξεις στις 01 Μαιου....η στις 2...η στις 3...κ να επιστρεψεις στις 4....voucher μονο για 30 Απριλιου
τυπικα σωστο απο την μια, εκτος λογικης απο την αλλη
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
μιλησα με aegean....η πτηση ηταν 30 Απρ με επιστροφη 4 Μαιου
μου ειπανε για 30 Απρ ακυρωθηκε η πτηση...κ λεω οκ, τοτε δεν μπορω να παρω voucher για το συνολο???
οχι γιατι μπορεις να πεταξεις στις 01 Μαιου....η στις 2...η στις 3...κ να επιστρεψεις στις 4....voucher μονο για 30 Απριλιου
τυπικα σωστο απο την μια, εκτος λογικης απο την αλλη
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα και ελπιζω να παραταθει η ακυρωση πτησεων για να μπορω να παρω το voucher εστω..εγω εχω και ξεχωριστες κρατησεις δε το χω κλεισει ενιαιο βεβαια...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπέρα. Βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη. Η πτήση μου με wizz για Βιέννη ακυρώθηκε και μου ήρθε το mail για refund. Σκοπεύω για το επόμενο ταξίδι μου( Να είμαστε υγιείς πρωτα βασικά) να μην αλλάξω προορισμό. πιστεύεται οτι πρέπει να κανω το 100% refund που απο οτι κατάλαβα απέτυχε σε πολλούς ή να κρατήσω το 120% σε Wizzcredits για να κλείσω τα επόμενα εισιτήρια;


το ιδιο ερωτημα εχω κλαι εγω για τααξιδι της Βιεννης και στα 4 ατομα που μου ακυρωσε και ζηταω σιγα σιγα refund και επικειμενο ταξιδι σε λονδινο!

το 20% credits ειναι αστειο ποσο και οι τιμες των αεροπορικων αρκετα φτηνες που τα εκλεισα αλλα δε ξερω ποιος μου εγγυαται αν θα ληξει συναγερμος πως θα ειμαι και σε τι κατασαση θα βρω την WIZZ.... ψηφιζω Κουρτινα .....1
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
μιλησα με aegean....η πτηση ηταν 30 Απρ με επιστροφη 4 Μαιου
μου ειπανε για 30 Απρ ακυρωθηκε η πτηση...κ λεω οκ, τοτε δεν μπορω να παρω voucher για το συνολο???
οχι γιατι μπορεις να πεταξεις στις 01 Μαιου....η στις 2...η στις 3...κ να επιστρεψεις στις 4....voucher μονο για 30 Απριλιου
τυπικα σωστο απο την μια, εκτος λογικης απο την αλλη
Να ρωτησω σε ποιο τηλ κατάφερες να μιλήσεις με aegean. Εχω πτήση για 7/4 κ δν κατάφερα ακόμη να επικοινωνήσω.
Κ κάτι ακόμη γιατί δν το γνωρίζω. Μπορείς να μ εξηγήσεις τι είναι το voucher? Αλλαγή εισιτηρίου για τον ίδιο προορισμο σε άλλη ημερομηνία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom