Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

niogr

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες
Ξεκάθαρα η ΠΝΠ είναι κατάπτυστη και προφανώς εξυπηρετεί τα συμφέροντα της αεροπορικής και όχι των επιβατών.
 

Nouli_Vanouli

Member
Μηνύματα
67
Likes
151
Σε συνέχεια όσων έχω γράψει σε προηγούμενα μηνύματά μου και για όσους ενδιαφέρονται για Ryanair και wizz air, σας ενημερώνω ότι και οι 2 εταιρίες επικοινώνησαν μαζί μου με μέιλ (Η Ryanair μάλιστα για 3η φορά και η wizz air για πρώτη) για να μου επιβεβαιώσουν ότι το αίτημα μου για πλήρη επιστροφή χρημάτων έχει προωθηθεί και δεν χρειάζεται να το επαναλάβω ούτε να υπαναχωρήσω, αλλά ζητάνε να δείξω κατανόηση για την καθυστέρηση λόγω του φόρτου που αντιμετωπίζουν σε αυτές τις συνθήκες. Σε αυτή την περίπτωση, επειδή scripta manent, και τα έχω όλα αυτά γραπτά και από τις 2 εταιρίες, καθώς και την προηγούμενη επικοινωνία μας, δεν ανησυχώ. Τα χρήματα θα μπουν κάποια στιγμή. Θα αργήσουν, αλλά θα μπουν...
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Καλησπέρα!Λοιπόν μετά από 2 εβδομάδες σε μέιλ κλπ και ενώ ήδη έχω προχωρήσει σε καταγγελία στην αρμοδια Υ.Π.Α. για την πτήση μου στο Μεξικό , η Aeromexico ενώ γενικά προσφέρει ή voucher ή rebooking που καλύπτεις την οποια διαφορά, αποφάσισε να μου προσφέρει αλλαγή ημερομηνίας μέχρι του χρόνου τον Απρίλιο χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση, οπότε μου εξαλείφει την διαφορά στην νέα κράτηση και μου επεκτείνει κατά 3 μήνες την ημερομηνία ταξιδιού σε σχέση με τις επιλογές που δίνει στο σάιτ της. Δεν ξέρω αν μια τέτοια επιλογή θα ήταν συμφέρουσα για όλους, απλά νομίζω ότι όσο περισσότερο το κυνηγήσεις τόσο περισσότερα πράγματα μπορείς να κερδίσεις.
 
Μηνύματα
49
Likes
44
τελευταία ενημέρωση για το pamediakopes.gr και τη πτήση της Turkish Arlines για ΗΠΑ σε 7 μέρες. Δέχθηκαν την απαίτηση για επιστροφή χρημάτων και προώθησαν στην εταιρεία το αίτημα. Με παρακράτηση 30 ευρώ.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μόλις με πήρε τηλέφωνο η Τράπεζα Πειραιώς να μου πει ότι βγήκε ΠΝΠ που προστατεύει τις αεροπορικές. 25 μέρες που είχα κάνει την καταγγελία δεν πήραν ποτέ την Aegean να της αναφέρουν τον ευρωπαϊκό κανονισμό, με παρέπεμπαν να μιλήσω με την Aegean, με το που βγήκε η ΠΝΠ έσπευσαν να πάρουν εμένα και να κλείσουν το αίτημα αμφισβήτησης υπέρ της.

Μόνο μεσω PayPal από εδώ και μπρος τα πάντα.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
τελευταία ενημέρωση για το pamediakopes.gr και τη πτήση της Turkish Arlines για ΗΠΑ σε 7 μέρες. Δέχθηκαν την απαίτηση για επιστροφή χρημάτων και προώθησαν στην εταιρεία το αίτημα. Με παρακράτηση 30 ευρώ.
Ειδες πως αλλαζουν τα πραγματα με 30 ευρω!; αντε καλη υπομονη τωρα
 
Μηνύματα
49
Likes
44
Ειδες πως αλλαζουν τα πραγματα με 30 ευρω!; αντε καλη υπομονη τωρα
Καλημέρα. Δεν νομίζω ότι ήταν καθοριστικός παράγοντας τα 30 ευρώ, αυτό ίσχυε και από πριν. Προφανώς περιμένουν να πλησιάσουν οι μέρες για την ακυρωθείσα πτήση και τότε δίνουν το οκ για επιστροφή χρημάτων. Καλή επιτυχία και σε σένα Sanna, ενημέρωσε μας όταν έχεις νέα
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημέρα. Δεν νομίζω ότι ήταν καθοριστικός παράγοντας τα 30 ευρώ, αυτό ίσχυε και από πριν. Προφανώς περιμένουν να πλησιάσουν οι μέρες για την ακυρωθείσα πτήση και τότε δίνουν το οκ για επιστροφή χρημάτων. Καλή επιτυχία και σε σένα Sanna, ενημέρωσε μας όταν έχεις νέα
Εχεις δικιο Γιωργο. Αυτη ειναι η αμοιβη τους που συναλλασονται εκ μερους μας με την αεροπορικη. Αλλα οταν μιλαμε για εισητηρια τετοιου κοστους θα τα δωσεις.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Μόλις με πήρε τηλέφωνο η Τράπεζα Πειραιώς να μου πει ότι βγήκε ΠΝΠ που προστατεύει τις αεροπορικές. 25 μέρες που είχα κάνει την καταγγελία δεν πήραν ποτέ την Aegean να της αναφέρουν τον ευρωπαϊκό κανονισμό, με παρέπεμπαν να μιλήσω με την Aegean, με το που βγήκε η ΠΝΠ έσπευσαν να πάρουν εμένα και να κλείσουν το αίτημα αμφισβήτησης υπέρ της.

Μόνο μεσω PayPal από εδώ και μπρος τα πάντα.
Δυστυχώς ούτε εγώ είχα καλή επικοινωνία με την Πειραιώς, φαίνεται πως δεν θέλουν να μπλεχτούν.
Βέβαια πιστεύω εν τέλει η Visa είναι αυτή που θέτει τους κανονισμούς και όχι η Πειραιώς.
Έψαξα και βρήκα αυτό:
https://usa.visa.com/dam/VCOM/global/support-legal/documents/managing-disputes-through-covid-19.pdfΠήγαινε στην ερώτηση 1 στα FAQs. Ίσως σε βοηθήσει για να τους πιεσεις.
Επίσης, ανέφερε την ισχύ των Ευρωπαϊκών Νόμων σε σχέση με τους Εθνικούς.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυστυχώς ούτε εγώ είχα καλή επικοινωνία με την Πειραιώς, φαίνεται πως δεν θέλουν να μπλεχτούν.
Βέβαια πιστεύω εν τέλει η Visa είναι αυτή που θέτει τους κανονισμούς και όχι η Πειραιώς.
Έψαξα και βρήκα αυτό:
https://usa.visa.com/dam/VCOM/global/support-legal/documents/managing-disputes-through-covid-19.pdfΠήγαινε στην ερώτηση 1 στα FAQs. Ίσως σε βοηθήσει για να τους πιεσεις.
Επίσης, ανέφερε την ισχύ των Ευρωπαϊκών Νόμων σε σχέση με τους Εθνικούς.
Την ισχύ των ευρωπαϊκών νόμων την ανέφερα. Την αγορά την έκανα με MasterCard. Είμαι πολύ εκνευρισμένος γιατί εχθές τους πήρα τηλέφωνο και ζήτησα εξυπηρέτηση από άλλον υπάλληλο από αυτόν που είχε αναλάβει το case. Η κοπέλα μου είπε οκ θα το προωθήσω. Σήμερα με πήρε ο ίδιος. Του λέω δεν θέλω να μιλήσω μαζί σου. Οκ μου λέει θα το προωθήσω να σε καλέσει συνάδελφος. Και σε 5 λεπτά με παίρνει ο ίδιος υπάλληλος και μου αναφέρει την ΠΝΠ. Μιλάμε για τελείως γελοιοτητα εκ μέρους της τραπεζας. Τι EU261 του ανέφερα, τι ότι περιμένατε να βγει η ΠΝΠ ροκανιζοντας το χρόνο του είπα, η απόφαση της τράπεζας είναι αυτή μου λέει. Μέσα στο τελευταίο 5λεπτο την πήρατε του λέω;
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Την ισχύ των ευρωπαϊκών νόμων την ανέφερα. Την αγορά την έκανα με MasterCard. Είμαι πολύ εκνευρισμένος γιατί εχθές τους πήρα τηλέφωνο και ζήτησα εξυπηρέτηση από άλλον υπάλληλο από αυτόν που είχε αναλάβει το case. Η κοπέλα μου είπε οκ θα το προωθήσω. Σήμερα με πήρε ο ίδιος. Του λέω δεν θέλω να μιλήσω μαζί σου. Οκ μου λέει θα το προωθήσω να σε καλέσει συνάδελφος. Και σε 5 λεπτά με παίρνει ο ίδιος υπάλληλος και μου αναφέρει την ΠΝΠ. Μιλάμε για τελείως γελοιοτητα εκ μέρους της τραπεζας. Τι EU261 του ανέφερα, τι ότι περιμένατε να βγει η ΠΝΠ ροκανιζοντας το χρόνο του είπα, η απόφαση της τράπεζας είναι αυτή μου λέει. Μέσα στο τελευταίο 5λεπτο την πήρατε του λέω;
Νόμιζα ότι είχες Visa. Έχεις χίλια δίκια.
Έχω την αίσθηση, πάντως, ότι την απόφαση την πέρνει η Mastercard και όχι η Πειραιώς.
Οπότε μήπως να ζήταγες την απάντηση της Mastercard?
Δες και το αντίστοιχο για την mastercard (σελ. 4 / ερώτηση 1).
https://www.asta.org/files/pdf/mast...tion-management-during-covid-19-202003-24.pdf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom