Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ας παιρνουμε κ κανα voucher να βοηθησουμε την κατασταση οταν μπορουμε. Της Aegean δε πρεπει να εχει τους ευνοικοτερους ορους ολων.
Ευνοϊκότεροι όροι είναι αυτοί των AF/HV των οποίων τα vouchers είναι και refundable μετά από 12 μήνες, όταν η Α3 ζητάει άτοκο δάνειο με τα λεφτά μας για ακόμα 6 μήνες. Φυσικά όλα αυτά είναι μέχρι αυτή τη στιγμή παράνομα αφού ακόμα ισχύει ο 261/2004, οπότε όποιος το κυνηγήσει θα δικαιωθεί.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αυτο υπο νορμαλ συνθηκες. Αυτη τη στιγμη οι κραδασμοι ειναι πολυ γεροι και το συγκεκριμενο που διαπραγματευομαι, καθως και αλλα που αναφερθηκαν, εχουν επιπεδο τυροπηχτη στον τροπο διαχειρισης, οχι σοβαρου επιχειρηματια. Εμενα δεν θα με ξαναδει πελατισσα στους επομενους 12 μηνες. Και δεν ξερω αν κι αλλοι το σκεφτουν ετσι.
Ε ναι υπό νορμάλ συνθήκες ο άλλος έφαγε τα λεφτά σας.
Στις τωρινές μη νορμάλ συνθήκες τα πρακτορεία, που είναι στο χείλος της καταστροφής προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο.
Και σίγουρα δεν θα βγουν με κέρδος σαν τον άλλον που τα έφαγε στην ψύχρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ε ναι υπό νορμάλ συνθήκες ο άλλος έφαγε τα λεφτά σας.
Στις τωρινές μη νορμάλ συνθήκες τα πρακτορεία, που είναι στο χείλος της καταστροφής προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο.
Και σίγουρα δεν θα βγουν με κέρδος σαν τον άλλον που τα έφαγε στην ψύχρα.
Απο τον κοσμο του φορουμ δεν εφαγε τιποτε, ταξιδευαμε τζαμπα για μηνες. Απο αλλους εφαγε για να δινει κουπονια σε μας και τους αφησε στα κρυα του λουτρου.
Αυτα ανηκουν στο παρελθον.
Επμενω οτι ενας επιχειρηματιας θα ελεγε ξεκαθαρα "Ειμαι στο χειλος της καταστροφης, θα σε χρεωσω 20 ευρω κατα παραβαση των ορων, αν δεν συμφωνεις παρε το voucher".
Ο τυροπηχτης δεν σηκωνει το τηλεφωνο, αλλοιωνει το αιτημα και θα μαθεις σε 12 μηνες οτι σε χρεωσε νταβατζιλικι ενω δεν σε ενημερωσε.
Α μπορει κι εγω να χρειαζομαι τα χρηματα που τα δουλεψα να τα βγαλω οσο κι αυτος που ειναι στο χειλος της καταστροφης, πως το γνωριζει?
Θα την βρει απο κανεναν που δεν βαριεται να το τραβηξει στα ακρα, εγω απλα θα πω γκουντμπαι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ε ναι υπό νορμάλ συνθήκες ο άλλος έφαγε τα λεφτά σας.
Στις τωρινές μη νορμάλ συνθήκες τα πρακτορεία, που είναι στο χείλος της καταστροφής προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο.
Και σίγουρα δεν θα βγουν με κέρδος σαν τον άλλον που τα έφαγε στην ψύχρα.
Μια μικρή διόρθωση.Δεν έφαγε τα λεφτά των πελατών(ή έφαγε σχετικά λίγα από αυτούς).Στους πελάτες μοίραζε εισιτήρια-τυράκια.Λεφτά από τους εργαζόμενους,τα ταμεία τους,τους φόρους που δεν πλήρωσε κτλ έφαγε.'Εμμεσα δηλαδή από όλους μας.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@paefstra συγκρίνεις κάποιον που έφαγε λεφτά από τους πάντες με απάτες (και άτομα του φόρουμ, καθώς το διάβαζα τότε θυμάμαι άτομα να λένε τον πόνο τους) , με πρακτορεία που βουλιάζουν λόγω ανωτέρας βίας.

http://hatta.gr/Νέα/Επιστροφέςχρημά...υρισμόλ/tabid/698/language/el-GR/Default.aspx
Πριν από 1 ημέρα, άρα μήπως είναι νόμιμη η όλη διαδικασία?


Για όλη αυτή την κατάσταση δεν φταίει το πρακτορείο/ οι πελάτες/ο ιός κτλ. Φταίνε οι κυβερνήσεις και αφήνουν τους υπόλοιπους να τα βρουν μεταξύ τους.

@North66 αν πιστεύεις ότι η ΕΕ θα κινηθεί εναντίον μεγάλων εταιρειών του τουρισμού για τα voucher μάλλον ξέχασες ότι είναι υποδουλωμένη σε εταιρείες κολοσσούς.

Καλώς κακώς όποιος νομίζει ότι μπορεί να στήσει μια αυτοκρατορία σε ένα κλάδο που δουλεύει με προκαταβολές (1 έτους πριν +) και ξαφνικά όλοι οι πελάτες του να ζητήσουν επιστροφή και εκείνος να έχει την ρευστότητα είναι αστείο. Εδώ δεν υπάρχει ρευστότητα στα κράτη και τυπώνουν τρις.
 
Last edited:
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φυσικά όλα αυτά είναι μέχρι αυτή τη στιγμή παράνομα αφού ακόμα ισχύει ο 261/2004, οπότε όποιος το κυνηγήσει θα δικαιωθεί.
Που να το κυνηγήσει φίλε μου, που. Η ΥΠΑ μιλάει πλέον για την ΠΝΠ. Οι τράπεζες μιλάνε για ΠΝΠ. Σε ποιον να απευθυνθείς; Να βάλεις δικηγόρο να σου κοστίσει παραπάνω και από τα εισιτήρια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το υπουργείο τουρισμού προώθησε τη καταγγελία μου για το pamediakopes επισήμως, οπότε μένει να δούμε πως θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη συγκυρία, μη μας περνάνε όμως και για χαζούς και μη μας εκβιάζουν...

pd.jpg
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Επειδη χαθηκα λιγο..... Ειναι καποιος που διαφωνει οτι ολοι αυτοι που ζηταν 30αρια, 20αρια και ο,τι αλλο για να μας δωσουν απλως πισω τα λεφτα ΜΑΣ, ΟΤΑΝ θελησουν οι αεροπορικες, βρηκαν μια καλη ευκαιρια για αρπαχτες;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Το υπουργείο τουρισμού προώθησε τη καταγγελία μου για το pamediakopes επισήμως, οπότε μένει να δούμε πως θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη συγκυρία, μη μας περνάνε όμως και για χαζούς και μη μας εκβιάζουν...

View attachment 307673
Μολις επικοινωνησω μαζι τους , το ξεκιναω κι εγω. Η πτηση μου ειναι μεσα Μαιου οποτε σε καμμια 10αρια μερες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Sanna1971 βλέπεις κάπου διαφωνία στο thread για κάτι?

Απλά οι μισοί λέμε υπομονή και οι άλλοι μισοί το τρέχουν όσο μπορούν. Συζήτηση κάνουμε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom