Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Janus

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σας, έχω κλείσει εισιτήρια με ryanair για ιορδανία, από 13-16/3. Αύριο θα πετούσα...:/.
Λόγω της κατάστασης θα το ακυρώσω, έχει νόημα να διεκδικήσω κάτι από τα αεροπορικά; Μπορεί να μου πει κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σας, έχω κλείσει εισιτήρια με ryanair για ιορδανία, από 13-16/3. Αύριο θα πετούσα...:/.
Λόγω της κατάστασης θα το ακυρώσω, έχει νόημα να διεκδικήσω κάτι από τα αεροπορικά; Μπορεί να μου πει κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία;
Εφόσον δν έχει βγει κάποια ταξιδιωτική οδηγία για Ελλάδα, δεν νομίζω ότι μπορείς να διεκδικήσεις κάτι, δυστυχώς..
 

tomarakimou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω τα εισιτήρια μου για τοτε
ηταν για 21/3
Εγώ πέταγα για ΝΥ στις 18/03. Είχα αγοράσει 2 εισιτήρια (417 ευρώ ανά εισιτήριο). Σε συνεννόηση με το γραφείο ταξιδίων από όπου είχα αγοράσει τα εισιτήρια και την emirates, δέχτηκαν να κάνουν αλλαγή για ταξίδι έως 30 Οκτωβρίου 2020 με χρέωση την διαφορά της τιμής (65 ευρώ ανά εισιτήριο). Δεν το έχω κάνει ακόμα. Επειδή διάβασα ότι ο ΤΡΑΜΠ δεν επιτρέπει σε Ευρωπαίους την είσοδο στη χώρα, ξέρει κανένας αν δικαιούμαι να ακυρώσω τα εισιτήρια και να ζητήσω επιστροφή των χρημάτων.
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Έχει ακολυσει κανείς κάποια ενημέρωση απο TURKISH AIRLINE για τις πτήσεις τις ταξιδεουμε οικογενειακώς 11/04 για Τόκιο μέσ Κωνσταντινούπολης και δε βλέπω καμία ενημέρωση για αλλαγή πτήσεων είναι ρκίμα είναι και τόσα λεφτά...
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Manhattan, New York
Έχει ακολυσει κανείς κάποια ενημέρωση απο TURKISH AIRLINE για τις πτήσεις τις ταξιδεουμε οικογενειακώς 11/04 για Τόκιο μέσ Κωνσταντινούπολης και δε βλέπω καμία ενημέρωση για αλλαγή πτήσεων είναι ρκίμα είναι και τόσα λεφτά...
Περίμενε θα βγάλουν ανακοίνωση... μια μια η εταιρειες βγαζουν νεα ενημέρωση
 

mamamania

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Καλησπέρα

Έχουμε κάνει κράτηση (δυστυχώς μη ακυρώσιμη!) σε συνεργαζόμενο ξενοδοχείο της Disneyland για 14-16/04.. Σε μια πρώτη επαφή που είχα με το ξενοδοχείο για να μετατρέψουμε την κράτηση σε ακυρώσιμη με κάποια χρηματική επιβάρυνση η απάντηση τους ήταν δεν έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση από την Disneyland ή από τη γαλλική κυβέρνηση, μετά το πρώτο θετικό κρούσμα σε εργαζόμενο στο θεματικό πάρκο ήλπιζα ότι κάτι θα γινόταν, δυστυχώς μέχρι στιγμής τίποτα.
Έχει κάποιος καμιά πληροφορία που μπορεί να με βοηθήσει μήπως και καταφέρω ακύρωση με επιστροφή χρημάτων.

Ευχαριστώ πολύ!
 

hrubi

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Manhattan, New York
Καλησπέρα

Έχουμε κάνει κράτηση (δυστυχώς μη ακυρώσιμη!) σε συνεργαζόμενο ξενοδοχείο της Disneyland για 14-16/04.. Σε μια πρώτη επαφή που είχα με το ξενοδοχείο για να μετατρέψουμε την κράτηση σε ακυρώσιμη με κάποια χρηματική επιβάρυνση η απάντηση τους ήταν δεν έχουμε κάποια επίσημη ενημέρωση από την Disneyland ή από τη γαλλική κυβέρνηση, μετά το πρώτο θετικό κρούσμα σε εργαζόμενο στο θεματικό πάρκο ήλπιζα ότι κάτι θα γινόταν, δυστυχώς μέχρι στιγμής τίποτα.
Έχει κάποιος καμιά πληροφορία που μπορεί να με βοηθήσει μήπως και καταφέρω ακύρωση με επιστροφή χρημάτων.

Ευχαριστώ πολύ!
Δυστυχώς μόνο να περιμένεις, πάντως ώρα με την ώρα κλείνουν τα πάντα, οπότε και η Disneyland προς τα εκεί πάει σίγουρα... Υπομονή και θα δεις...
 

mamamania

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Δυστυχώς μόνο να περιμένεις, πάντως ώρα με την ώρα κλείνουν τα πάντα, οπότε και η Disneyland προς τα εκεί πάει σίγουρα... Υπομονή και θα δεις...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...και εγώ σε αυτό ελπίζω!!Οι ημερομηνίες είναι και μετά το Πάσχα των Καθολικών, δεν μπορεί να την κρατήσουν ανοιχτή με τόσο κόσμο...Θα δούμε..!ευχαριστώ και πάλι!
 

MelinaM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Παιδια θελω τη βοηθεια σας οσοι γνωριζετε. Εχω μια πτηση με Aegean για Βαρκελωνη αρχες Μαιου και δεν εβρισκα την κρατηση μου. Εχω κανει κρατηση μεσω του petas.gr και αυτοι μου ειπαν οτι μαλλον εχει ακυρωθει αλλα επειδη ειναι σε 2 μηνες ακομα δεν ειναι τιποτα σιγουρο και μπορει να γινει κανονικα και σε περιπτωση ακυρωσης θα υπαρξει πληρης πιστωση. Η Aegean μου ειπε οτι εχουν ακυρωθει οι πτησεις αλλα δεν μου λεει τιποτ'αλλο και σε καθε ερωτηση μου λενε να μιλησω με το ταξιδιωτικο γραφειο. Δεν μου λενε αν εχει γινει σιγουρα ακυρωση η οχι. Εγω μεχρι ποτε πρεπει να κανω αιτηση για να παρω τα χρηματα πισω; Αν περιμενω ενα μηνα μετα θα μου τα δωσουν; Και αν σε ενα μηνα αποφασισουν να γινονται κανονικα οι πτησεις;;
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Μόλις ελαβα μέιλ από Ryanair για ακύρωση της πτήσης επιστροφης μου από Άκαμπα για Αθήνα. Υποτίθεται ταξιδεύαμε αύριο αθηνα- Άκαμπα . Η επιστροφή χρημάτων αφορά μόνο την επιστροφή; Ξέρει κάποιος; Το chat ειναι απασχολημενο
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ακυρωθηκαν οι πτησεις μου για Ιορδανια 18-25/4 απο Θεσσαλονικη για Αμμαν με την Ryanair να μου δινει το δικαιωμα να επιλεξω αναμεσα σε επιστροφη χρηματων η αλλαγη πτησεων προορισμου κλπ.Σοβαρεψε το πραγμα.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Μόλις ελαβα μέιλ από Ryanair για ακύρωση της πτήσης επιστροφης μου από Άκαμπα για Αθήνα. Υποτίθεται ταξιδεύαμε αύριο αθηνα- Άκαμπα . Η επιστροφή χρημάτων αφορά μόνο την επιστροφή; Ξέρει κάποιος; Το chat ειναι απασχολημενο
Μπηκα στην εφαρμογη απο κινητο...εχει επιλογη χρηματων και για την αναχωρηση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom