Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Αφού πλέον δε μπορούμε να το κάνουμε το ταξίδι , κυνηγάμε οτι μπορέσουμε να πάρουμε πίσω.


Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν στο μέλλον γράψεις ποιες εταιρείες σε αποζημιωσαν, όχι μόνο εδώ αλλά και στο TripAdvisor. Πχ αν παρόλο που έχει βγει δεσμευτική απόφαση για τους τουρίστες το machu picchu δεν επιστρέφει λεφτά είναι καλό να το γνωρίζουμε. Μερικες εταιρείες όταν βλέπουν τέτοια ποσταρισματα ειδικά στο TripAdvisor επικοινωνούν μαζί σου για να σε αποζημιωσουν.

Ίσως είναι καλή ιδέα να ανοίξει ένα ξεχωριστό θέμα με το ποιες εταιρείες έδωσαν αποζημιώσεις και ποιες όχι. Να δούμε κι εμείς που θα ρίχνουμε μαύρο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα βοηθούσε πάρα πολύ αν στο μέλλον γράψεις ποιες εταιρείες σε αποζημιωσαν...
Φυσικά και θα γράψω τα πάντα. Τώρα ακομα ειμαι σε μια κατάσταση πολύ περίεργη, λιγες ώρες πριν την υποτίθεται πτήση.
H air Europa ως στιγμής σφυραει αδιάφορα λέγοντας μας οτι δεν εχει λάβει καμία οδηγία σχετικά, ολα διεξάγονται κανονικά, και για οτιδήποτε χρειαστεί μας παραπέμπει στο πρακτορείο που κλείσαμε τσ εισιτήρια (ιντερνετικο μέσω μηχανής αναζήτησης).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Με την aegean έπιασα γραμμή προχτές στις 2 τα χαράματα στην ειδική γραμμή για golden members, στην άλλη τίποτες. Έπαιρνα επί ώρες.
golden boy κι εσύ; Πρώτος υποψήφιος για τον "ταξικό" ιό δηλαδή!

Επίσης, όσοι έχετε να κάνετε επικοινωνία με αεροπορικές και ονλαιν πρακτορεία αυτές τις μέρες, γίνεται της πουτάνας, δεν απαντάνε σε τηλέφωνα και μέηλ, θέλει υπομονή.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
golden boy κι εσύ; Πρώτος υποψήφιος για τον "ταξικό" ιό δηλαδή!

Επίσης, όσοι έχετε να κάνετε επικοινωνία με αεροπορικές και ονλαιν πρακτορεία αυτές τις μέρες, γίνεται της πουτάνας, δεν απαντάνε σε τηλέφωνα και μέηλ, θέλει υπομονή.
Το εχουμε διαπιστωσει. Προσπαθω εδω και δυο ωρες περιπου να μιλησω με AirFrance
 
  • Like
Reactions: GTS

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
στο call center της Aegean εκτός του χαμού που γίνεται από αλλαγές είχαν και κρούσμα κορονοϊού προχθές και το απολυμαίνουν συνεχώς + μπαίνει προσωπικό σε καραντίνα
 

nirena

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλημέρα!
Έχω προπληρωμένο ξενοδοχείο στη Bologna μέσω της hotels.com για τις 27 έως 30 Απριλίου.
Γνωρίζετε πώς πρέπει να κινηθώ για να ζητήσω επιστροφή χρημάτων;
Απευθείας επαφή με το ξενοδοχείο ή μέσω της hotels,com. Αν και θεωρώ πιο εφικτό να διαπραγματευτώ αλλαγή ημερομηνίας, πόσο σίγουρη μπορώ να είμαι ότι τον Σεπτέμβριο ας πούμε η κατάσταση δεν θα είναι επίσης επικίνδυνη;

Αν είχα αυτό το πρόβλημα θα ρωτούσα πρώτα το ίδιο το κατάλυμα τι έχει σκοπό να κάνει σε αυτή τη περίπτωση και μετά στη σελίδα που τυχόν είχα χρησιμοποιήσει για να κάνω κράτηση.
Δεν υπάρχει κάποια γενική οδηγία που να απαντά στο ερώτημα σου! Αυτό είναι ένα πρόβλημα που έχουν πολλοί άνθρωποι σε πολλές χώρες....
Νομίζω ότι η κράτηση των χρημάτων γίνεται από το ίδιο το ξενοδοχείο και όχι από την ιστοσελίδα και είναι λογικό το ξενοδοχείο να μην θέλει να δυσαρεστήσει πελάτη αλλά η επιστροφή σε προπληρωμή μου φαίνεται χλωμή, η ανοιχτή ημερομηνία σε συμψηφισμό πάλι πώς με διασφαλίζει; Έχω το ίδιο θέμα κι εγώ, όπως καταλάβατε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
1. Ακύρωση ή επαναπρογραμματισμο άλλη ημερομηνία?
Το θέμα είναι τα αεροπορικά μιας και από τα ξενοδοχεία έχουμε δωρεάν ακυρώσεις. Η Scoot δίνει το δικαίωμα για μια δωρεάν αλλαγή. Να κάνουμε την αλλαγή τώρα? αν πχ προγραμματίσουμε το ταξίδι για Ιούλιο και ακόμη υπάρχει θέμα με τον ιό θα χάσουμε τα εισιτήρια. Νομίζω η Scoot προσφέρει μόνο αλλαγή ημερομηνίας και όχι προορισμού. Σωστά?
2. Επίσης οι πιο πολλοί φαντάζομαι έχουν κλείσει και εσωτερικές πτήσεις. Η vietjair είδα παρεχει και αυτή δωρεάν αλλαγή.
(Προσωπικές εκτιμήσεις και πεπραγμένα)
1. Ακύρωση. Δύσκολο υπό τις παρούσες συνθήκες να κάνεις επαναπρογραμματισμό. Άσε που - πρακτικά - εσένα δεν σου προσφέρει καμμιά καλύτερη επιλογή (μόνο στην εταιρία που δεν σου επιστρέφει χρήματα). Όταν θα έλθει η ηρεμία μετά την καταιγίδα, όσες αεροπορικές εταιρίες επιβιώσουν (φαντάζομαι) θα έχουν καλύτερες τιμές/προσφορές για όσους προορισμούς εξακολουθούν να πετάνε.

Ένας άλλος λόγος υπέρ της ακύρωσης είναι το timing του ταξιδιού και οι κλιματολογικές συνθήκες. Όταν έχεις κλείσει για να πας στην Λουάνγκ Πραμπάνγκ για τις γιορτές του νέου έτους τον Απρίλιο (που είναι και η ξηρά περίοδος), τι να πας να κάνεις τον Ιούλιο με τις βροχές;

Όσον αφορά τα ξενοδοχεία, πάντοτε κλείνω με δικαίωμα ακύρωσης, οπότε no problem.

2. Επτά διαφορετικές εταιρίες. Aegean, Qatar και Bangkok Airways μας είχαν αλλάξει τις ώρες, το εκμεταλλεύτηκα και ζήτησα ακύρωση με πλήρη επιστροφή χρημάτων. Εκτιμώ ότι μέσα σ'ένα μήνα θα έχει γίνει.

Με την Aegean φαίνεται ότι ήμουν τυχερός. Απάντησαν σ'ένα λεπτό (χθες το απόγευμα) και μέσα σ'ένα δεύτερο λεπτό είχα τελειώσει. Με την Qatar χρειάστηκε να πάρω 4-5 φορές τηλέφωνο (την μία στο αεροδρόμιο, που μου είπαν ότι μόνο το γραφείο της Αθήνας μπορεί να το δει). την τελευταία φορά περίμενα 15-20 λεπτά στη γραμμή αλλά με εξυπηρέτησαν. Το γραφείο του αντιπροσώπου της Bangkok Airways στην Αθήνα δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, η αίτηση γίνεται online, όποιος τη χρειαστεί και δεν μπορεί να την βρει, ας μου στείλει π.μ. να του υποδείξω πού είναι "κρυμμένη".

Για δύο εσωτερικές πτήσεις σε Καμπότζη και Λάος δεν τρέφω και πολλές ελπίδες. Από τις άλλες δύο, με την Thai ίσως γίνει κάτι προς το τέλος του μήνα (έχουν προβλέψει διαδικασίες μόνο μέχρι τέλους Μαρτίου - προφανώς θα βγάλουν και για Απρίλιο). Η τελευταία είναι η Lao Airways αλλά το εισιτήριο είναι βγαλμένο από την petas.gr κι εκεί μάλλον έχουμε τις λιγότερες πιθανότητες να πάρουμε ο,τιδήποτε. Τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν ή βουΐζουν, απ'την αρχή δεν ήθελα να βγάλω απ'αυτούς αλλά έπαιξα και ... μάλλον έχασα. Never again.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Η τελευταία είναι η Lao Airways αλλά το εισιτήριο είναι βγαλμένο από την petas.gr κι εκεί μάλλον έχουμε τις λιγότερες πιθανότητες να πάρουμε ο,τιδήποτε. Τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν ή βουΐζουν, απ'την αρχή δεν ήθελα να βγάλω απ'αυτούς αλλά έπαιξα και ... μάλλον έχασα. Never again.
Τα αεροπορικα για Ταυλανδη τα ειχα κλεισει μεσω petas.gr
Στο τηλ απαντανε αλλα και τις 3 φορες που μιλησα μαζι τους περιμενα στην αναμονη 15-20 λεπτα. Στα mail επισης απαντανε αλλα κανουν αρκετες ωρες. Never again και απο εμενα... Ειναι αρκετα ανοργανωτοι...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα αεροπορικα για Ταυλανδη τα ειχα κλεισει μεσω petas.gr
Στο τηλ απαντανε αλλα και τις 3 φορες που μιλησα μαζι τους περιμενα στην αναμονη 15-20 λεπτα. Στα mail επισης απαντανε αλλα κανουν αρκετες ωρες. Never again και απο εμενα... Ειναι αρκετα ανοργανωτοι...
Υπέβαλα την ηλεκτρονική αίτηση και περιμένω. Το κακό είναι ότι στις κρατήσεις που κάνεις μαζί τους δεν σου δίνουν διεθνές 6ψήφιο PNR αλλά ένα 5ψήφιο δικό τους που μόνο γι αυτούς έχει σημασία. Έτσι, από μόνος σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα (ούτε να επικοινωνήσεις απ'ευθείας με την αεροπορική).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μη σας τύχει να τρέχετε τελευταία στιγμή μόνο όπως εγώ. Προσπαθώ να βρω άκρη παίζοντας με το χρόνο, γιατι τα πρακτορεία κλείνουν ή δεν απαντούν και γιατί γίνεται παντού χαμός. Οι αεροπορικές διεξάγουν τις πτήσεις κανονικά (!) παρόλο που εχει δοθεί εντολή απο τη κυβέρνηση για καραντίνα σε όσους φτάνουν στο Περού απο συγκεκριμένες χώρες (Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, Κίνα κτλ) κάτι που με διαβεβαίωσε και η πρεσβεία του Περού στην Αθήνα . Καμία οδηγία, καμια προφύλαξη προς τουε επιβάτες απο μέρους των αεροπορικών και φυσικά ούτε λόγος για επιστροφή χρημάτων ακόμα. Μόνο μετάθεση ημερομηνίας.

Συμβουλεύω όλους όσους έχουν επικείμενο ταξίδι στα κοντά να προνοησουν όσο γίνεται για τη περίπτωση ενδεχομενης ακύρωσης, μαθαίνοντας τις διαδικασίες εκ των προτέρων. Οι εξελίξεις ειναι συνεχείς και κάνεις δε μπορεί να προβλέψει κάτι με ασφάλεια.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
golden boy κι εσύ; Πρώτος υποψήφιος για τον "ταξικό" ιό δηλαδή!

Επίσης, όσοι έχετε να κάνετε επικοινωνία με αεροπορικές και ονλαιν πρακτορεία αυτές τις μέρες, γίνεται της πουτάνας, δεν απαντάνε σε τηλέφωνα και μέηλ, θέλει υπομονή.

Μια συμβουλή σε περίπτωση που δεν ήταν τυχαίο γεγονός.
Δεν ξέρω πόσο είναι η αναμονή για το 8011120000 καθώς καλούσα από εξωτερικό στο 210 6261000 (νομίζω ισχύει και για εντός Ελλάδας μέσω κινητού).
Όταν πατούσα την επιλογή 1 (Αλλαγές εισητηρίου νομίζω) περίμενα περίμενα (δοκίμασα διάφορες στιγμές μέσα στην ημέρα και αργά το βράδυ) και κάθε φορά κοντά τα 10 λεπτά έπεφτε η γραμμή.
Όταν επέλεξα την επιλογή 4 (Άλλο θέμα νομίζω) βγήκε σχεδόν αμέσως ο υπεύθυνος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μη σας τύχει να τρέχετε τελευταία στιγμή μόνο όπως εγώ. Προσπαθώ να βρω άκρη παίζοντας με το χρόνο, γιατι τα πρακτορεία κλείνουν ή δεν απαντούν και γιατί γίνεται παντού χαμός. Οι αεροπορικές διεξάγουν τις πτήσεις κανονικά (!) παρόλο που εχει δοθεί εντολή απο τη κυβέρνηση για καραντίνα σε όσους φτάνουν στο Περού απο συγκεκριμένες χώρες (Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, Κίνα κτλ) κάτι που με διαβεβαίωσε και η πρεσβεία του Περού στην Αθήνα . Καμία οδηγία, καμια προφύλαξη προς τουε επιβάτες απο μέρους των αεροπορικών και φυσικά ούτε λόγος για επιστροφή χρημάτων ακόμα. Μόνο μετάθεση ημερομηνίας.

Συμβουλεύω όλους όσους έχουν επικείμενο ταξίδι στα κοντά να προνοησουν όσο γίνεται για τη περίπτωση ενδεχομενης ακύρωσης, μαθαίνοντας τις διαδικασίες εκ των προτέρων. Οι εξελίξεις ειναι συνεχείς και κάνεις δε μπορεί να προβλέψει κάτι με ασφάλεια.



Έχει λογική να γίνονται οι πτήσεις κανονικά γιατί κάποιοι δεν ταξιδεύουν για τουρισμό. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει την εταιρεία αν έχασες την πτήση σου επειδή θα έμπαινες σε καραντίνα. Η πρεσβεία δεν σου επιβεβαιώσε ότι το Περού σταματάει τις πτήσεις από Ευρώπη; Εγώ εκεί θα πάταγα για την αποζημίωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom