Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχει λογική να γίνονται οι πτήσεις κανονικά γιατί κάποιοι δεν ταξιδεύουν για τουρισμό. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει την εταιρεία αν έχασες την πτήση σου επειδή θα έμπαινες σε καραντίνα. Η πρεσβεία δεν σου επιβεβαιώσε ότι το Περού σταματάει τις πτήσεις από Ευρώπη; Εγώ εκεί θα πάταγα για την αποζημίωση.
Σωστό, όπως και κάποιοι επιστρέφουν. Δε χάνεις πτήση, απλά δε μπορείς να μπεις στη χώρα προερχόμενος απο Ισπανία. Η πρεσβεία μου είπε την ίδια ακριβώς ιστορία, οτι επιβάτες προερχόμενοι απο αυτες τις τέσσερις χώρες κατά πάσα πιθανότητα μπαίνουν σε καραντίνα. Στο μεταξύ στην επικοινωνία μας το πρωί με το international health του αεροδρομίου της Λίμα είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οτι να ναι γίνεται, μεγάλο μπάχαλο.
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Aπό εσας που είχατε κλείσει για Ιορδανία και σας ακύρωσαν πέταγε κανένας με Royal Jordania ; Έχω κλείσει για 29/4-3/5 Αθήνα -Αμμάν και Αμμάν - Αθήνα και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Aπό εσας που είχατε κλείσει για Ιορδανία και σας ακύρωσαν πέταγε κανένας με Royal Jordania ; Έχω κλείσει για 29/4-3/5 Αθήνα -Αμμάν και Αμμάν - Αθήνα και ακόμα δεν μου έχει έρθει κάποια ενημέρωση.
Πετουσα με Ryanair σημερα 13/3 απο Αθηνα προς Ακαμπα με επιστροφη στις 20/3 και μολις χθες βραδυ(μια μερα δηλ πριν ξεκινησω) με ενημερωσαν πως ακυρωνεται η πτηση απο Ακαμπα προς Αθηνα
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μια συμβουλή σε περίπτωση που δεν ήταν τυχαίο γεγονός.
Δεν ξέρω πόσο είναι η αναμονή για το 8011120000 καθώς καλούσα από εξωτερικό στο 210 6261000 (νομίζω ισχύει και για εντός Ελλάδας μέσω κινητού).
Όταν πατούσα την επιλογή 1 (Αλλαγές εισητηρίου νομίζω) περίμενα περίμενα (δοκίμασα διάφορες στιγμές μέσα στην ημέρα και αργά το βράδυ) και κάθε φορά κοντά τα 10 λεπτά έπεφτε η γραμμή.
Όταν επέλεξα την επιλογή 4 (Άλλο θέμα νομίζω) βγήκε σχεδόν αμέσως ο υπεύθυνος.
Απο το πρωι προσπαθω να παρω και στο 801.... μου λεει ο αριθμος δεν χρεισημοποιηται και το αλλο το σταθερο, χτυπαει μια φορα και τερματιζεται η κληση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
γιατι; εχουν απαγορευτει οι πτησεις ΑΠΟ αμερικη;
Όταν δεν μπορεί να εισέλθει το αεροπλάνο στην Αμερική, τότε πως θα μπορεί να βγει ΑΠΟ την Αμερική;;

Πως θα κάνει η Emirates το Νέα Υόρκη-Αθήνα όταν δεν θα μπορεί να κάνει το Αθήνα-Νέα Υόρκη;;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω ημερομηνίες για εισητήρια της emirates για NY, τα οποία αγοράστηκαν μέσω petas.gr, απευθύνομαι στην Emirates κατευθέιαν ?
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, σε περίπτωση που χρειαστώ να αλλάξω ημερομηνίες για εισητήρια της emirates για NY, τα οποία αγοράστηκαν μέσω petas.gr, απευθύνομαι στην Emirates κατευθέιαν ?
Το Booking Reference Number (κωδικός κράτησης) είναι 5ψήφιος ή 6ψήφιος; Αν είναι 6ψήφιος, μπορείς (κατά πάσα πιθανότητα) να διαχειριστείς την κράτηση από τη σελίδα της Emirates. Αν όχι, υποχρεωτικά από την petas.gr.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Απο το πρωι προσπαθω να παρω και στο 801.... μου λεει ο αριθμος δεν χρεισημοποιηται και το αλλο το σταθερο, χτυπαει μια φορα και τερματιζεται η κληση.
Γειά σου Ντεπυ,
στειλτους μήνυμα στο messenger. Εμένα μου απάντησαν όπως βλέπεις στο επισυναπτόμενο Screenshot_20200313-130339.jpg
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός, σε περίπτωση που χρειαστώ να αλλάξω ημερομηνίες για εισητήρια της emirates για NY, τα οποία αγοράστηκαν μέσω petas.gr, απευθύνομαι στην Emirates κατευθέιαν ?
Σε συνομιλία που είχα χθες στο desk της Emirates στο αεροδρόμιο των Αθηνών μου είπαν ότι όσες κρατήσεις έχουν γίνει από πρακτορεία ή sites τότε πρέπει να απευθυνθεί ο ταξιδιώτης εκεί.

Εδώ και το site με την σχετική ανακοίνωση της Emirates.

https://www.emirates.com/gr/greek/h...wru8pGF_L_YJX07SKiw2wyIVj-Xy0R3urXx3nNLs#3515
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ίδιο υποστηρίζει και η Air Europa, μας παραπέμπει σε πρακτορείο στο οποίο δεν είναι δυνατόν να βγάλεις γραμμή φυσικά. Σε λίγες ώρες είναι η πτήση, με το κίνδυνο της μη εμφάνισης και φυσικά της μη αποζημίωσης να ειναι ορατός πλέον..
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Λάθος διατύπωση από μέρους μου. Ουσιαστικά , έλαβα το επιβεβαιωτικο μειλ κ τα χρήματα θα πιστωθούν σε 5-7 μέρες.
Με την ακύρωση να έχει γίνει την Τρίτη 10/3 σε πτήσειςτης Ryanair προς και από Ρώμη, σήμερα πιστωθηκε στην κάρτα μου ολο το ποσό,εκτός της ταξιδιωτικής ασφάλειας.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Γειά σου Ντεπυ,
στειλτους μήνυμα στο messenger. Εμένα μου απάντησαν όπως βλέπεις στο επισυναπτόμενο View attachment 300699
Σου τ ακυρωσαν;;;καλω απο τις 2 ως τις 5 τα ξημερωματα ΣΕΡΙ και στους 2 αριθμους,πιανω γραμμη και στο 10λεπτο πεφτει...μου στειλαν κ μενα το ιδιο στο μεσσεντζερ και δεκτηκα την ακυρωση αλλα σιγη ιχθυος...γνωριζει κανεις αν παω αεροδρομιο αν μπορω να τ ακυρωσω χωρις καποιοα πεναλτι;ειναι η μονη μου ελπιδα,δε παιζει να εξυπηρετηθουμε αλλιως......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom