Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
N

Ευχαριστώ.. έκατσα και το διάβασα και γω, μετά το αρχικό ποστ, απο τη σελίδα της Aegean και αυτό κατάλαβα και γω.. Το θέμα είναι πως αν κάποιος δεν μπορεί να πάει μετά απο τότε που έχει κλείσει τι γίνεται;; πρέπει να μιλήσω με την εταιρεία όπως και να χει..
Απ' ότι μου είπαν στο αεροδρόμιο στην Aegean, μπορείς να τους στείλεις και mail. Ίσως αργήσουν λίγες ημέρες να το δουν αλλά τα παραλαμβανουν και τα επεξεργαζονται όλα.
Επιπλέον, θα έχεις αποδεικτικό ότι αιτηθηκες την επιστροφή χρημάτων. Πρέπει να τους στείλεις πλήρη στοιχεία της κράτησης. Αν μπορείς να επισυνάψεις το pdf με την επιβεβαίωση η printscreen από την εφαρμογή, κάτι επίσημο και ξεκάθαρο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Σε ευχαριστώ @Tonia L.

Συμφωνώ με αυτό που λες για τους υπαλλήλους της Aegean. Είναι πολύ ευγενικοί και υπομονετικοί. Δεν έχω κανένα παράπονο. Και τώρα και το 2016, με την απεργία των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας που υπήρξε αναστάτωση, εξυπηρετηθηκα άψογα από κοντά.

Το πρόβλημα είναι η αναμονή, συν τα έξοδα που πρέπει κάποιος να κάνει για να πάει στο αεροδρόμιο (βενζίνη, διόδια Αττικής Οδου, parking) για τα οποία δεν αποζημιώνεται.
Και φυσικά αυτό ισχύει για όσους μένουμε στην Αθήνα. Οι υπόλοιποι;
Εγώ μέχρι τώρα και δεδομένων των συνθηκών από τους υπαλλήλους έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Μένω Χανιά οπότε η δυνατότητα για on line αλλαγή με γλίτωσε από πολύωρη αναμονή στο τηλέφωνο.
 

K20

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Δυστυχώς δεν ξέρω τι ισχύει για την Cyprus Airways. Νομίζω ότι όσοι έχουν κλείσει μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου (είτε φυσικού είτε διαδικτυακού) πρέπει να απευθύνονται σε αυτό. Υπομονή! Εάν η πτήση σου δεν είναι εντός του ΣΚ, δεν υπάρχει λόγος για υπερβολική βιασύνη.
Σας ευχαριστω για την απαντηση! Απλως αγχωθηκα, αλλιως θα περιμενα μεχρι τελευταια στιγμη μηπως κατι αλλαξει, δυστυχως ο προεδρος ηταν σαφης κ καθετος οποτε δεν υπαρχουν περιθωρια να παω αμεσα Θα τηλ τη δευτερα στην edreams κι ο Θεος βοηθος. Καλη σας μερα!

Θα επιμείνεις για επικοινωνία και με τους 2.. δεν έχουν chat;; και γραψε σε ένα χαρτι τι θέλεις ακριβως να πεις με ότι εναλλακτικές έχεις στο μυαλό σου..
Μονο η Cyprus εχει τσατ. Εχω μιλησει κ τηλεφωνικα μαζι τους στο παρελθον, ειναι σοβαρη εταιρια. Την edreams δεν την ξερω δυσκολευτηκα να βρω κ τηλεφωνο. Εστειλα μειλ στο μοναδικο μειλ που διεθετα, αυτο που ελαβα τον αριθμο κρατησης μου. Θα επιμεινω οπως λετε. Σας ευχαριστω!
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπερα σας,
τωρα που σταματησε το vietnam να δεχεται κοσμο απο Ευρωπη ξερετε τι διαδικασια ακολουθειται για τα αεροπορικα? Εχω ηδη στειλει στην Emirates να μου απαντησει, φανταζομαι δικαιουμαστε full refund σωστα?

Ευχαριστώ
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπερα σας,
τωρα που σταματησε το vietnam να δεχεται κοσμο απο Ευρωπη ξερετε τι διαδικασια ακολουθειται για τα αεροπορικα? Εχω ηδη στειλει στην Emirates να μου απαντησει, φανταζομαι δικαιουμαστε full refund σωστα?

Ευχαριστώ
που βρήκες την πληροφορία ότι σταμάτησε?
όποιος μάθει πρώτος κάτι για την scoot ας το ποστάρει και εδώ.
 

xaris_di

Member
Μηνύματα
19
Likes
44
Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται , καθώς ενώ έχουν απαγορευτεί οι πτήσεις προς USA με απόφαση του Προέδρου (αυτουνού με την απέραντη σοφία που τον διακρίνει), η KLM μάλλον δε μασάει και σήμερα ανακοινώνει τα κάτωθι :

Will KLM cancel flights to and from the USA?
We plan to operate as scheduled as long as possible.

Am I entitled to compensation (EU Regulation 261/2004) if my flight is cancelled?
Unfortunately, you are not entitled to compensation based on the EU Regulation 261/2004. Cancellation of flights due to the Coronavirus is considered an extraordinary circumstance, which exempts airlines from paying compensation .

Καθώς οι πτήσεις μου προς USA είναι εντός του χρονικού διαστήματος της απαγόρευσης πτήσεων, μπορεί κάποιος από τo forum να μας ενημερώσει αν λόγω απαγόρευσης (και συνεπακόλουθα ακύρωσης) πτήσεων δικαιούμαστε full refund, ή όντως η extraordinary circumstance που επικαλείται η εταιρεία την γλιτώνει από την καταβολή αποζημίωσης? Και αν όντως ισχύει το δεύτερο και δε με αποζημιώσει, πολύ απλά δε μπορώ εγώ να πάω στο αεροδρόμιο τη μέρα της πτήσης (που ξέρω ότι θα είναι ακυρωμένη) και να στραφώ άμεσα στην airhelp ζητώντας αποζημίωση για τη μη διενέργεια της πτήσης ?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnam
Valid from noon on March 15 for 30 days after:

1) Travellers from the 26 Schengen countries and the UK, or those who have visited or transited through these countries in the past 14 days, will not be issued visas or allowed entry into Vietnam. This also applies to those who currently hold visas or visa letters.

Λογικά θα βγάλει ανακοίνωση και η Scoot.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται , καθώς ενώ έχουν απαγορευτεί οι πτήσεις προς USA με απόφαση του Προέδρου (αυτουνού με την απέραντη σοφία που τον διακρίνει), η KLM μάλλον δε μασάει και σήμερα ανακοινώνει τα κάτωθι :

Will KLM cancel flights to and from the USA?
We plan to operate as scheduled as long as possible.

Am I entitled to compensation (EU Regulation 261/2004) if my flight is cancelled?
Unfortunately, you are not entitled to compensation based on the EU Regulation 261/2004. Cancellation of flights due to the Coronavirus is considered an extraordinary circumstance, which exempts airlines from paying compensation .

Καθώς οι πτήσεις μου προς USA είναι εντός του χρονικού διαστήματος της απαγόρευσης πτήσεων, μπορεί κάποιος από τo forum να μας ενημερώσει αν λόγω απαγόρευσης (και συνεπακόλουθα ακύρωσης) πτήσεων δικαιούμαστε full refund, ή όντως η extraordinary circumstance που επικαλείται η εταιρεία την γλιτώνει από την καταβολή αποζημίωσης? Και αν όντως ισχύει το δεύτερο και δε με αποζημιώσει, πολύ απλά δε μπορώ εγώ να πάω στο αεροδρόμιο τη μέρα της πτήσης (που ξέρω ότι θα είναι ακυρωμένη) και να στραφώ άμεσα στην airhelp ζητώντας αποζημίωση για τη μη διενέργεια της πτήσης ?
Τα ίδια περνάω και εγώ με την Turkish ούτε το πρόστιμο για αλλαγή των ημερομηνιών δεν γλιτώνω στην παρούσα. Αναμένω μήπως μου δοθούν περαιτέρω επιλογές ή κλείσει η Τουρκία τα σύνορα της προς εμάς ή την Αμερική, αν και φαντάζει πολύ δύσκολο.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται , καθώς ενώ έχουν απαγορευτεί οι πτήσεις προς USA με απόφαση του Προέδρου (αυτουνού με την απέραντη σοφία που τον διακρίνει), η KLM μάλλον δε μασάει και σήμερα ανακοινώνει τα κάτωθι :

Will KLM cancel flights to and from the USA?
We plan to operate as scheduled as long as possible.

Am I entitled to compensation (EU Regulation 261/2004) if my flight is cancelled?
Unfortunately, you are not entitled to compensation based on the EU Regulation 261/2004. Cancellation of flights due to the Coronavirus is considered an extraordinary circumstance, which exempts airlines from paying compensation .

Καθώς οι πτήσεις μου προς USA είναι εντός του χρονικού διαστήματος της απαγόρευσης πτήσεων, μπορεί κάποιος από τo forum να μας ενημερώσει αν λόγω απαγόρευσης (και συνεπακόλουθα ακύρωσης) πτήσεων δικαιούμαστε full refund, ή όντως η extraordinary circumstance που επικαλείται η εταιρεία την γλιτώνει από την καταβολή αποζημίωσης? Και αν όντως ισχύει το δεύτερο και δε με αποζημιώσει, πολύ απλά δε μπορώ εγώ να πάω στο αεροδρόμιο τη μέρα της πτήσης (που ξέρω ότι θα είναι ακυρωμένη) και να στραφώ άμεσα στην airhelp ζητώντας αποζημίωση για τη μη διενέργεια της πτήσης ?
Μην μπερδεύετε το full refund με την αποζημίωση. Όταν ακυρώνεται μια πτήση, η αεροπορική είναι υποχρεωμένη να σας επιστρέψει το αντίτιμο που πληρώσατε για το εισιτήριο (εκτός αν συμφωνήσετε να σας προωθήσει σε άλλη πτήση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Από εκεί και πέρα μπορεί να σας οφείλει και αποζημίωση για τυχόν ζημία που μπορεί να σας έχει προκληθεί από τη μη πραγματοποίηση της πτήσης. Κάτι που δεν οφείλει όταν πρόκειται για συνθήκες ανωτέρας βίας κτλ. Οπότε άλλο η επιστροφή του αντιτίμου (το full refund που λέμε) άλλο η αποζημίωση. Το πρώτο το δικαιούστε πάντα.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
ανακοινώθηκε κι η απαγόρευση πτήσεων Ελλάδα προς/από ολόκληρη την Ιταλία και μετά την αύξηση κρουσμάτων στην Ισπανία μπαίνουν κι εκείνοι σε lock down (προς το παρόν δεν έχει γίνει κάτι με πτήσεις προς Ισπανία αλλά αν πάρουν το δρόμο της Ιταλίας...) .
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Μην μπερδεύετε το full refund με την αποζημίωση. Όταν ακυρώνεται μια πτήση, η αεροπορική είναι υποχρεωμένη να σας επιστρέψει το αντίτιμο που πληρώσατε για το εισιτήριο (εκτός αν συμφωνήσετε να σας προωθήσει σε άλλη πτήση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Από εκεί και πέρα μπορεί να σας οφείλει και αποζημίωση για τυχόν ζημία που μπορεί να σας έχει προκληθεί από τη μη πραγματοποίηση της πτήσης. Κάτι που δεν οφείλει όταν πρόκειται για συνθήκες ανωτέρας βίας κτλ. Οπότε άλλο η επιστροφή του αντιτίμου (το full refund που λέμε) άλλο η αποζημίωση. Το πρώτο το δικαιούστε πάντα.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι ουσιαστικά δεν δίνει ούτε αυτό. Λέει ότι θα πραγματοποιήσει τις πτήσεις κανονικά, σε μερικές περιπτώσεις με αλλαγές και συγχωνεύσεις, και αν θες να ακυρώσεις σου δίνει voucher με ισχύ ενός έτους από την ημερομηνία έκδοσης εισιτηρίου.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αμα βγαλει καποιος γραμμη στη aegean για αλλαγη πτησης απο μιλια να μου το πει,γιατι εγω δεν μπορω με τιποτα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom