Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Voucher και η Aegean, μέσα στα επόμενα 24ωρα θα δουλεύει η πλατφόρμα για να το αξιοποιήσεις τους επόμενους μήνες.
Πες μου σε παρακαλώ που τους βρήκες; Τηλέφωνο δεν λειτουργεί, email δεν μπορώ να βρω,έστειλα κάπου και με παρέπεμψαν στην ηλεκτρονική τους σελίδα..
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Ένα μικρό update απο διαδικασία ακύρωσης trip στο Βιετναμ.
Πτήσεις προς ακύρωση:
  1. Πτήσεις προς Λονδίνο και επιστροφή με easyjet (Ακυρώθηκαν οι πτήσεις 18/03 με πήρα full refund.)
  2. Πτήσεις από Λονδίνο -> Ανόι και Σαϊγκόν -> Λονδίνο. Το πρώτο σκέλος ακυρώθηκε το πρώτο σκέλος και ζήτησα full refund. Έγινε μέσω τουριστικού η κράτηση και ακόμη περιμένω αλλά νομίζω θα πάει καλά.
  3. Εσωτερική πτήση από Da Nang -> Phu Quoc με Jetstar. Η πτήση ακυρώθηκε αλλά δεν το γνωρίζουν ακόμη.? Γενικά δεν τα πάνε καλά με την επικοινωνία και για ένα απλό τσατ 15 μηνυμάτων μας πήρε 3 ώρες.
  4. Εσωτερική πτήση Phu Quoc -> Σαϊγκόν με Vietnam airlines προς το παρόν δεν δίνουν status update.
Ξενοδοχεία:
  1. Όλα τα airbnb έγινε με full refund.
  2. Τα περισσότερα μέσω booking ήταν με δωρεάν ακύρωση.
  3. Το ξενοδοχείο στο Phu Quoc το έκλεισα με non-refundable και προς το παρόν ΔΕΝ δέχεται ακύρωση με full refund. Αλλά θα περιμένω να φτάσει η ημερομηνία 21/03 με 24/03 και βλέπουμε,
Καλή συνέχεια σε όλους και υπομονή!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Βρε παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ολοκληρώσει τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων στη Ράιαν? Ακόμη το ίδιο πρόβλημα βγάζει και σε μέιλ που τους έστειλα δεν πήρα απάντηση.
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Βρε παιδιά έχει καταφέρει κανείς να ολοκληρώσει τη διαδικασία επιστροφής χρημάτων στη Ράιαν? Ακόμη το ίδιο πρόβλημα βγάζει και σε μέιλ που τους έστειλα δεν πήρα απάντηση.
Εμένα στην φόρμα συμπλήρωσης βάζω τον κωδικό κράτησης και μου λέει ότι είναι λάθος, ενώ είναι ο σωστός...Αν επιτρέπεται σε ποιο μειλ τους έστειλες;
 

Blackfacu

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Καλησπέρα...Ακριβώς την ίδια αεροπορική είχα κλέισει και εγώ για αρχές Μαρτίου...Δεν θα πω πολλά...Δυσυτχώς τα χάνεις όλα. Αν θυμάμαι καλά αν ακυρώσεις π΄τηση σου κρατάνε 60€/άτομο ανά π΄τηση και αν θέλεις να αλλάξεις δρομολόγιο πληρώνεις 40€ ανα άτομο...ανά δρομολόγιο! Είναι κάποιους είδους ποινές που σε μένα τουλάχιστον δεν με συνέφερε να κάνω τίποτα παρά να τα αφήσω να πάνε στα σκουπίδια.
Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είσαι όμως σίγουρος ότι έκανες όλες τις απαραίτητες ενέργειες? Σε ρωτάω γιατί βλέπω ότι όλες οι εταιρείες , ακόμη και οι low baged τύπου ryan σου δίνουν κάποιες επιλογές!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Dear Customer,

Ryanair, today 17th March has been notified by the Hungarian Government that they will not allow visitors to enter Hungary on any flights until further notice.

This ban does not apply to Hungarian nationals travelling on Ryanair flights to Hungary, that is anyone who specifically holds Hungarian Citizenship. This ban does apply to anyone who is a not a Hungarian national and they will be refused travel to Hungary if they arrive to the airport, in line with the ban being implemented by the Hungarian Government.

Please be advised customers booked on a Ryanair flight from Hungary are not affected by this restriction regardless of their nationality.

All Non-Hungarian customers affected by this change will be entitled to a full refund or free move to a later date.
ειναι το μηνυμα της ryanair και παρακατω σε παραπεμπει σε link η για να αλλαξεις η για να ακυρωσεις , εγω ακυρωσα και περιμενω σε 5-7 εργασιμες να μου πιστωθουν τα χρηματα
δεν μου εχει ερθει τετοιο μαιλ,το μονο που εχει ερθει ειναι αν θελω να αλλαξω τα εισητηρια μου,πραγμα που δεν θελω,μηπως επειδη θα πετουσα 1 απριλη;λιγο αργοτερα δλδ απο σενα;θα περιμενω και θα ενημερωσω,για την ωρα δεν εχει ερθει κατι αναλογο.
 

Panayiotis Z

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
H ryanair χθες το βραδυ εδωσε επιλογη για επιστροφη χρηματων για πτηση για βουδαπεστη 23-3 με επιστροφη 28-3, δες το mail σου
Όντως η ryanair έχει στείλει στον κόσμο τέτοιο mail γιατί αναφέρει ότι ως εταιρία έχει ενημερωθεί για τους περιορισμούς από τη Ουγγρική κυβέρνηση, αλλά η wizz air "σφυρίζει αδιάφορα" Ούτε καν έντυπο παραπόνων έχει στο site της, θα είναι διαθέσιμο λέει μετά τις 14 Απρίλη για να μπορούμε να υποβάλλουμε παράπονα.
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
δεν μου εχει ερθει τετοιο μαιλ,το μονο που εχει ερθει ειναι αν θελω να αλλαξω τα εισητηρια μου,πραγμα που δεν θελω,μηπως επειδη θα πετουσα 1 απριλη;λιγο αργοτερα δλδ απο σενα;θα περιμενω και θα ενημερωσω,για την ωρα δεν εχει ερθει κατι αναλογο.
ισως επειδη ειναι πιο αργα η πτηση σου . η ειδοποιηση ηρθε στο mail μου ενω στην εφαρμογη στο κινητο μου δεν φαινοταν τιποτε. Λογικα θα ερθει και σε σενα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
δεν μου εχει ερθει τετοιο μαιλ,το μονο που εχει ερθει ειναι αν θελω να αλλαξω τα εισητηρια μου,πραγμα που δεν θελω,μηπως επειδη θα πετουσα 1 απριλη;λιγο αργοτερα δλδ απο σενα;θα περιμενω και θα ενημερωσω,για την ωρα δεν εχει ερθει κατι αναλογο.
Έχουν επικαιροποιηθεί τα δρομολόγια ως 29/3, δοκίμασε εδώ (στο κάτω μέρος της σελίδας) να δεις δεις την πτήση σου καθημερινά, ή ακόμη καλύτερα δες τις ανακοινώσεις στο ιρλανδικό και στο βρετανικό site.
https://www.ryanair.com/gb/en/travel-updates/articles/UPDATE-WED-18-MAR
Όντως η ryanair έχει στείλει στον κόσμο τέτοιο mail γιατί αναφέρει ότι ως εταιρία έχει ενημερωθεί για τους περιορισμούς από τη Ουγγρική κυβέρνηση, αλλά η wizz air "σφυρίζει αδιάφορα" Ούτε καν έντυπο παραπόνων έχει στο site της, θα είναι διαθέσιμο λέει μετά τις 14 Απρίλη για να μπορούμε να υποβάλλουμε παράπονα.
Δεν πρόκειται να κάνει τίποτα διαφορετικό η wizzair, οι αεροπορικές εταιρείες δεν προλαβαίνουν τις εξαγγελίες των ΥΠΕΞ των εκάστοτε χωρών, θα ασχοληθούν πρώτα με τα δρομολόγια που φεύγουν εντός 48ωρου, μετά θα επικαιροποιήσουν και τα επόμενα. Αν ακυρωθεί η πτήση, θα έχεις δικαίωμα refund (ή 120% credit στην εταιρεία).
 
Last edited:

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
ισως επειδη ειναι πιο αργα η πτηση σου . η ειδοποιηση ηρθε στο mail μου ενω στην εφαρμογη στο κινητο μου δεν φαινοταν τιποτε. Λογικα θα ερθει και σε σενα
Εχω κρατηση με Ryanair για Βερολίνο 11/4 με επιστροφη 20/4. Μου εχει έρθει 2 φορες το κλασσικό μήνυμα της εταιρείας για αλλαγη κρατησης. Θελω να πιστεύω οτι επειδη μιλάνε για κορύφωση τον Απρίλιο(Ή για το οτι μπορει να κλεισει τα σύνορά υηε η Γερμανία και να μη δέχεται πτήσεις) οτι θα ακυρωθούν και θα γίνει επιστροφη
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εμένα στην φόρμα συμπλήρωσης βάζω τον κωδικό κράτησης και μου λέει ότι είναι λάθος, ενώ είναι ο σωστός...Αν επιτρέπεται σε ποιο μειλ τους έστειλες;
Ναι αυτό κάνει κ σε εμένα, είναι γενικό το κακο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom