Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αυτό τώρα είναι υπονοούμενο ότι θα ακυρωθούν και οι πτήσεις ως τέλος Ιουνίου και προσπαθούν να περισώσουν εκ των προτέρων ό,τι μπορούν για να μη δίνουν τότε vouchers;

270 νέες ημερομηνίες, για να επιλέξεις.
Μηδενικό κόστος, για να το αλλάξεις.
Έχεις εισιτήριο για να ταξιδέψεις μέχρι 30/06/2020; Τώρα, μπορείς να το μεταθέσεις σε όποια ημερομηνία επιθυμείς έως και 27/03/2021,

- χωρίς χρέωση διαφοράς ναύλου
- χωρίς rebooking fees
- 2.000 επιπλέον Miles+Bonus μίλια

Ισχύει για αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν μέχρι 16/04/2020.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
26
Likes
33
Αυτό τώρα είναι υπονοούμενο ότι θα ακυρωθούν και οι πτήσεις ως τέλος Ιουνίου και προσπαθούν να περισώσουν εκ των προτέρων ό,τι μπορούν για να μη δίνουν τότε vouchers;

270 νέες ημερομηνίες, για να επιλέξεις.
Μηδενικό κόστος, για να το αλλάξεις.
Έχεις εισιτήριο για να ταξιδέψεις μέχρι 30/06/2020; Τώρα, μπορείς να το μεταθέσεις σε όποια ημερομηνία επιθυμείς έως και 27/03/2021,

- χωρίς χρέωση διαφοράς ναύλου
- χωρίς rebooking fees
- 2.000 επιπλέον Miles+Bonus μίλια

Ισχύει για αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν μ​
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
https://www.tornosnews.gr/news/agor...s-ti-ischyei-gia-etairies-kai-taxidiotes.html
Αφήνω κ αυτό εδώ ίσως προάγγελος για το μέλλον..
Οπότε μας συμφέρει είμαστε Ευρώπη και σεβόμαστε τους θεσμούς και οπότε δεν μας συμφέρει η κάθε κυβέρνηση κάνει τα δικά της.
Οι δικοί μας έχουν ήδη εξαγγείλει νομοθετική ρύθμιση για voucher στα ξενοδοχεία για να μειωθεί η χασουρα στον τουρισμό αλλά δεν αναφέρθηκαν στα αεροπορικά εισιτήρια.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Οπότε μας συμφέρει είμαστε Ευρώπη και σεβόμαστε τους θεσμούς και οπότε δεν μας συμφέρει η κάθε κυβέρνηση κάνει τα δικά της.
Οι δικοί μας έχουν ήδη εξαγγείλει νομοθετική ρύθμιση για voucher στα ξενοδοχεία για να μειωθεί η χασουρα στον τουρισμό αλλά δεν αναφέρθηκαν στα αεροπορικά εισιτήρια.
Για τα αεροπορικά υπάρχει κανονισμός από ΕΕ, για τα ξενοδοχεία δεν υπάρχει από όσο ξέρω. Κι εννοούν τις κρατήσεις με μη επιστρέψιμη χρέωση όπου έχει μια λογική να δίνουν τα ξενοδοχεία voucher και όχι χρήματα πίσω, που δεν είναι υποχρεωμένοι έτσι κι αλλιώς.
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για τα αεροπορικά υπάρχει κανονισμός από ΕΕ, για τα ξενοδοχεία δεν υπάρχει από όσο ξέρω. Κι εννοούν τις κρατήσεις με μη επιστρέψιμη χρέωση όπου έχει μια λογική να δίνουν τα ξενοδοχεία voucher και όχι χρήματα πίσω, που δεν είναι υποχρεωμένοι έτσι κι αλλιώς.
Διάβασε το λινκ που έκανα παράθεση για να δεις που έχουν γραμμένο οι Γερμανοί τον κανονισμό της Ε.Ε. και προσεχώς και εμείς.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Γιατί στη μία περίπτωση επιστροφή χρημάτων και στην άλλη voucher;
Πόσες ώρες ήταν η καθυστέρηση περίπου στην κάθε περίπτωση; Νομίζω ότι κι αυτό παίζει ρόλο
Δεν ήταν μεγάλη η καθυστέρηση, δεν θυμάμαι πόσο, όχι παραπάνω από 2 ώρες. Η διαφορά ήταν στο ότι στο πρώτο εισιτήριο η αλλαγή έγινε στις 5 Μαρτίου που ακόμη η Aegean έδινε επιστροφή χρημάτων, ενώ στο δεύτερο εισιτήριο η αλλαγή έγινε στις 20 Μαρτίου και δεν υπήρχε πλέον η επιλογή αυτή.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Διάβασε το λινκ που έκανα παράθεση για να δεις που έχουν γραμμένο οι Γερμανοί τον κανονισμό της Ε.Ε. και προσεχώς και εμείς.
Έχεις δίκιο, δεν το άνοιξα, νόμιζα πως έλεγε για τουριστικά πακέτα και ξενοδοχεία, δεν ήξερα πως λέει και για αεροπορικά. Πάντως σε αίτημα των αεροπορικών εταιριών η Κομισιόν επιβεβαίωσε αυτά που λέει ο Κανονισμός. Τώρα αν αλλάξει αυτό μελλοντικά δεδομένων των οικονομικών συνεπειών κτλ, θα το δούμε. Αλλά μέχρι τότε ναι φαίνεται πως η γερμανική κυβέρνηση κάνει του κεφαλιού της. Η Ελλάδα ακόμα όχι. Εγώ έχω ανοίξει dispute στο paypal με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, θα δούμε τι θα γίνει.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
για δωστε καμια συμβουλη για 21/6 πτηση με aegean,να την αλλαξω ή να περιμενω?
Κι εγώ το ίδιο, πτήση 13-20/6 για Μαρόκο (από αλλαγή που κάναμε τον Μάρτη πριν φτάσουν εδώ τα πράγματα..) δεν ξέρω τι να κάνω..κλίνω στο να την αλλάξω αφού είναι πλέον χωρίς κανένα επιπλέον κόστος γιατί δεν θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει κανονικά το ταξίδι..

Αυτό τώρα είναι υπονοούμενο ότι θα ακυρωθούν και οι πτήσεις ως τέλος Ιουνίου και προσπαθούν να περισώσουν εκ των προτέρων ό,τι μπορούν για να μη δίνουν τότε vouchers;


270 νέες ημερομηνίες, για να επιλέξεις.
Μηδενικό κόστος, για να το αλλάξεις.
Έχεις εισιτήριο για να ταξιδέψεις μέχρι 30/06/2020; Τώρα, μπορείς να το μεταθέσεις σε όποια ημερομηνία επιθυμείς έως και 27/03/2021,

- χωρίς χρέωση διαφοράς ναύλου
- χωρίς rebooking fees
- 2.000 επιπλέον Miles+Bonus μίλια

Ισχύει για αλλαγές που θα πραγματοποιηθούν μέχρι 16/04/2020.
Πάντως κοιτώντας για Μαρόκο μήπως κάναμε αλλαγή, δεν εμφανίζει καμία διαθέσιμη ημερομηνία..ούτε Σεπτέμβρη ούτε Οκτώβρη ούτε καν τον επόμενο Μάρτη (και κοιτάω σε ημερομηνίες που υποτίθεται πως υπάρχει το δρομολόγιο). Μας περνάνε για βλάκες; Τι αλλαγή να κάνουμε αν δεν υπάρχουν διαθέσιμες πτήσεις να επιλέξουμε;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ειχα απο ετζιαν μια ακυρωμενη πτηση για βαρκελωνη 15/5 και μια μη ακυρωμενη επιστροφης 20 μαιου -τις ειχα κλεισει ξεχωριστα γιατι ηθελα μια αλλη πτηση επιστροφης απο ραιαν και το μετανιωσα- και πηρα χθες και τις πηγα νοεμβρη. δεν πολυελπιζω ουτε καν για τοτε. αναμενω να δω με μπουκινγκ γιατι και αυτα τα εχω πληρωσει. αν μπορω να κανω επιστροφη καλως, αλλιως θα τους πω αν μπορουν να μου το πανε για νοεμβρη μηπως και ταξιδεψω. ειμαι πολυ απαισιοδοξη

γυρω στα 35 λεπτα για να πιασω γραμμη χθες 9 το βραδυ, οι τρεις κλησεις επεσαν στα δεκα λεπτα, η τεταρτη απαντηθηκε στα 5, νοτ μπαντ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom