Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δε ξερω ποσες μερες εχεις στη διαθεση σου για να αποδεχθεις το vouchrr, σιγουρα ομως δεν παιζει ρολο το ποτε πετας. Εμενα μου τα εστειλαν μετα την υποτιθεμενη ημερομηνια αναχωρησης.
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Αγαπητοί συμφορουμίτες, συνταξιδιώτες και πάνω από όλα συνάνθρωποι!
Είχα κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στο paypal (dispute αρχικά και αμέσως κλιμάκωσα σε claim) για το εισιτήριο της Aegean. Η Aegean δεν απάντησε ποτέ και το Paypal έκλεισε την υπόθεση υπέρ μου και μου επέστρεψε το ποσό που είχα πληρώσει. Θα χρειαστούν κάποιες μέρες να φανούν τα χρήματα στην κάρτα αλλά ήδη βλέπω την επιστροφή μέσα στη δραστηριότητα του Paypal.
:minion shout::agnes overjoyed:
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Φίλε Gioref, άσχετο, αλλά επικροτώ το avatar σου! Μόλις τώρα το είδα! Σταθερές, αμετάβλητες αξίες που αντέχουν στο χρόνο!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Η Malaysia Airlines επέστρεψε το ποσό στο γραφείο που είχα κάνει την αγορά στις 15/04 και εκείνοι με την σειρά τους μου επέστρεψαν το ποσό (είχε κάποιες κρατήσεις αλλά οκ).

Από Jetstar και easyjet ακόμη τπτ!
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω ξανά αλλάξει ή ακυρώσει πτήση οπότε δε ξέρω τι πρέπει να κάνω. Έχω κλεισμένες πτήσεις μέσω edreams για 4/5 για Βουδαπέστη με wizzair και επιστροφή με Ryanair. Η Ryanair μου έχει αποστείλει εμαιλ για τη δυνατότητα αλλαγής του εισιτηρίου αλλά μόνο μέχρι 31/8 να χρησιμοποιηθεί (κοινώς πάει χαμένο). Σε επικοινωνία με την edreams για το εισιτήριο της wizzair μου λένε ότι εφόσον η πτήση φαίνεται ότι πετάει κανονικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Τι μπορώ να κάνω;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
102
Likes
95
Καλησπέρα
Οπως φανταζόμουνα αλλά δεν το έκανα
Η Aegean μόλις σήμερα ακύρωσε την πτήση για Στοκχόλμη 17/5,το ίδιο και η SAS.
έπραξα σωστά που δεν έκανα καμία κίνηση αλλαγής με SAS,μιας και το πετάς μου ζητούσε το τριπλάσιο του εισιτηρίου για αλλαγή....
με την Aegean άλλαξα το εισιτήριο κακώς βέβαια....
Προτιμούσα voucher γιατι δεν ξέρω αν θα ταξιδέψω ακόμα οκτωβρη
Τώρα όσον αφορά το σκέλος της SAS να περιμένω ενημέρωση από το πετάς για την ακύρωση και το refund ???Η θα πρέπει εγώ να κινήσω τις διαδικασίες πάλι μαζί τους;;;;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω ξανά αλλάξει ή ακυρώσει πτήση οπότε δε ξέρω τι πρέπει να κάνω. Έχω κλεισμένες πτήσεις μέσω edreams για 4/5 για Βουδαπέστη με wizzair και επιστροφή με Ryanair. Η Ryanair μου έχει αποστείλει εμαιλ για τη δυνατότητα αλλαγής του εισιτηρίου αλλά μόνο μέχρι 31/8 να χρησιμοποιηθεί (κοινώς πάει χαμένο). Σε επικοινωνία με την edreams για το εισιτήριο της wizzair μου λένε ότι εφόσον η πτήση φαίνεται ότι πετάει κανονικά δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Τι μπορώ να κάνω;
Στη ryanair θα μπεις στον λογαριασμό σου, αν δεν βλέπεις την κράτηση μπορείς να την αναζητήσεις και θα στην εμφανίσει, και μετά έχει διάφορες επιλογές.
Στη wizzair θα περιμένεις να ακυρωθεί η πτήση πρώτα.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ονειρεμένο Ταξίδι
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα, επειδή και εγώ παιδευομαι με την Ryanair πήρες άλλο mail? Εγώ προχθές πήρα αυτό το mail που μου έδιναν την επιλογή του voucher και πιο κάτω είχε σύνδεσμο που έλεγε αν δεν θες voucher και θες επιστροφή χρημάτων πάρα εδώ... αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να συνδεθώ. ( είχα κάνει ήδη όταν ακυρώθηκε η πτηση αίτηση για επιστροφή χρημάτων)
Τέλος πάντων ψάχνοντας βρήκα και την φόρμα αποζημίωσης και συμπλήρωσα και εκεί σήμερα τα στοιχεία μου στην οποία ζητούσε και iban . Και τώρα πήρα νέο mail ότι λόγω ότι η πτηση ακυρώθηκε αναγκαστικά λόγω ίου δεν δικαιουμε αποζημίωση. Αν θέλετε voucher πατήστε εδώ.. και αν δεν δέχεστε το voucher πατήστε για συνομιλία (και φτου κι από την αρχή) sorry για το μακροσκελές κείμενο αλλά έχω μπερδευτεί 🙄
δεν έχω πάρει άλλο mail και νομίζω πως απο την στιγμή που ζήτησες refund αυτο δεν μπορεί να αλλάξει εκτός και αν ψηφιστεί κάποιος άλλον νόμος. Ας πούν καλύτεροι αυτοί που το έχουν ψάξει παραπάνω
 

Gr.evavgelia

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
δεν έχω πάρει άλλο mail και νομίζω πως απο την στιγμή που ζήτησες refund αυτο δεν μπορεί να αλλάξει εκτός και αν ψηφιστεί κάποιος άλλον νόμος. Ας πούν καλύτεροι αυτοί που το έχουν ψάξει παραπάνω
"Σύμφωνα με τις ερμηνευτικές κατευθυντήριες γραμμές για τα δικαιώματα των επιβατών της ΕΕ, που ανακοινώθηκαν από την επιτροπή της ΕΕ για ακυρώσεις που προκλήθηκαν λόγω του COVID 19, αυτό χαρακτηρίζεται πλέον ως έκτακτη περίσταση και η αποζημίωση δεν ισχύει σύμφωνα με την EU261 / 2004.
S. Ahmed (Ryanair)"
Το τελευταίο mail που πήρα έλεγε αυτό τι να πω ..κανω τον σταυρό μου να επιστραφούν γιατί ήταν 7 εισητηρια στην κράτηση.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
 

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
"Σύμφωνα με τις ερμηνευτικές κατευθυντήριες γραμμές για τα δικαιώματα των επιβατών της ΕΕ, που ανακοινώθηκαν από την επιτροπή της ΕΕ για ακυρώσεις που προκλήθηκαν λόγω του COVID 19, αυτό χαρακτηρίζεται πλέον ως έκτακτη περίσταση και η αποζημίωση δεν ισχύει σύμφωνα με την EU261 / 2004.
S. Ahmed (Ryanair)"
Το τελευταίο mail που πήρα έλεγε αυτό τι να πω ..κανω τον σταυρό μου να επιστραφούν γιατί ήταν 7 εισητηρια στην κράτηση.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
Τα προηγούμενα μηνύματα τα διαβάζετε; Εκατό φορές το έχουμε πει ότι άλλο η επιστροφή χρημάτων άλλο η αποζημίωση. Η πρώτη οφείλεται πάντα, η δεύτερη αποκλείεται σε καταστάσεις ανωτέρας βίας. Κολλήσατε όλοι με την αποζημίωση και ζητάτε αποζημίωση και σας κακοφαίνεται κιόλας που αρνείται η αεροπορική. Και σαν να μη φτάνει αυτό, παπαγαλίζετε και το απόσπασμα του 261 για την αποζημίωση και παραπληροφορείτε τον κόσμο ότι δεν δικαιούται χρήματα πίσω. Δεν χρειάζεται να το πούμε 200 φορές. Επιστροφή χρημάτων δικαιούστε, αποζημίωση είναι άλλο και δεν το δικαιούστε. Κάντε το αντιγραφή 50 φορές για να το εμπεδώσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom