Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αρα καταληγουμε στο 30αρι. Και δεν ειναι το ποσο αλλα ο τροπος που σου το λενε...
Ακριβώς. Νταβατζηλίκι όπως το χαρακτήρισα σε προηγούμενα ποστ. Εκτός του ότι είναι πολλά για μια συνεννόηση που ήδη έχει γινει με την αεροπορική, είναι και ο τρόπος του ''ή το δέχεσαι ή δε παίρνεις αποζημίωση''. Μου έχουν γυρίσει τα μυαλά με το συγκεκριμένο θέμα.

Επισης να ρωτησω εσυ μιλησες τηλεφωνικα μαζι τους;
Εκτός από τη πρώτη φορά, τη μέρα της πτήσης και του πανικού με Άγγλο εκπρόσωπο στα φανταστικά Αγγλικά επιπέδου Σταμάτη Γαρδέλη που γνωρίζω, αφού ήμουν στην αναμονή 140 λεπτά, άλλες τέσσερις φορές στον Ελληνικό αριθμό όπου και τη τελευταία άκουσα την εν λόγω απαίτηση. Μη συζητήσω για τα email...
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Ακριβώς. Νταβατζηλίκι όπως το χαρακτήρισα σε προηγούμενα ποστ. Εκτός του ότι είναι πολλά για μια συνεννόηση που ήδη έχει γινει με την αεροπορική, είναι και ο τρόπος του ''ή το δέχεσαι ή δε παίρνεις αποζημίωση''. Μου έχουν γυρίσει τα μυαλά με το συγκεκριμένο θέμα.



Εκτός από τη πρώτη φορά, τη μέρα της πτήσης και του πανικού με Άγγλο εκπρόσωπο στα φανταστικά Αγγλικά επιπέδου Σταμάτη Γαρδέλη που γνωρίζω, αφού ήμουν στην αναμονή 140 λεπτά, άλλες τέσσερις φορές στον Ελληνικό αριθμό όπου και τη τελευταία άκουσα την εν λόγω απαίτηση. Μη συζητήσω για τα email...
Αστο.... μη συζητησεις
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Αρχικά θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με την αεροπορική.
Εφόσον σε δικαιώσει στην επιστροφή χρημάτων γιατί να κάνεις αμφισβήτηση;
Θα μου πεις κι εμένα που με δικαίωσε η εταιρεία ακόμα περιμένω το σιχαμένο πρακτορείο να δώσει ένα σημείο ζωής ενάμιση μήνα τωρα...
Επίσης για τα 30 ευρώ επειδή το θέτουν εκβιαστικά (αν θες να παρεις refund πρέπει να το δεχτείς, αλλιώς δε προχωράει), ξεκίνα από καταγγελία στο υπουργείο τουρισμού, εφόσον έχεις μιλήσει και με την αεροπορική όμως.
Και εμενα μου εχει στειλει γραπτως το πρακτορειο για εγκριση απο αεροπορικη και επιστροφη ολου του ποσου. Αλλα θα προχωρησω κανονικα σε αμφισβητηση στη τραπεζα γιατι μετα απο τοσο καιρο ακομα περιμενω και δεν τους βρισκω πουθενα..
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Και εμενα μου εχει στειλει γραπτως το πρακτορειο για εγκριση απο αεροπορικη και επιστροφη ολου του ποσου. Αλλα θα προχωρησω κανονικα σε αμφισβητηση στη τραπεζα γιατι μετα απο τοσο καιρο ακομα περιμενω και δεν τους βρισκω πουθενα..
Και εμενα μου εχει στειλει γραπτως το πρακτορειο για εγκριση απο αεροπορικη και επιστροφη ολου του ποσου. Αλλα θα προχωρησω κανονικα σε αμφισβητηση στη τραπεζα γιατι μετα απο τοσο καιρο ακομα περιμενω και δεν τους βρισκω πουθενα..
Γιαυτο το λογο ακριβως σκεφτομαι κι εγω την αμφισβητηση.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Από όλες τις αεροπορικές ήρθαν τα voucher εκτός από την easyJet.

Ακύρωσε την πτήση και έπρεπε να συμπληρώσω αίτηση για refund (πίσω στις 9 Μαρτίου) δεν υπήρχε επιλογή για voucher, μόνο για refund.

Στις 10 Μαρτίου έκανα την αίτηση (μέχρι σήμερα είναι υπό επεξεργασία) , στο τηλέφωνο άπειρη αναμονή και κλείνει.

Είχε κανείς από εσάς εμπειρία με easyJet?
Το voucher μου ήρθε σε μισή μέρα. Για refund ξέρω ότι περιμένουν κι άλλοι πάνω από μήνα!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Εγώ έχω το εξής θέμα.

Έχω κλείσει μπρος πίσω Λονδίνο - Λίμα με British Airways μέσω edreams (δυστυχώς). Η αναχώρηση είναι 21 Ιουνίου και όπως είναι η κατάσταση δεν θέλω να πάω (πιθανότατα δεν θα μπορώ και όλας).

Από σήμερα, για πτήσεις μέχρι και Ιούλη, η British δίνει voucher, εξαργυρώσιμο μέχρι του χρόνου με το οποίο μπορείς να κλείσεις πτήσεις μέχρι και δύο χρόνια από τώρα. Αν αυτό χρησιμοποιηθεί μερικώς τότε δίνουν άλλο voucher με την διαφορά. Αυτό που δεν διευκρινίζουν και θα ρωτήσω, είναι το αν σου επιστρέφεται το αχρησιμοποίητο πόσο του voucher κατά την λήξη του.

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να περιμένω μήπως ακυρωθεί η πτήση? Σας φαίνεται πιθανό να πάρουν πίσω το ότι δίνουν voucher?

Κατά δεύτερον, με την edreams είδα πριν κάποια ποστ ότι ύπαρχει μεγάλο θέμα επικοινωνίας και ότι δεν δίνουν email. Έχει προχωρήσει κανείς κάποια επιστροφή/voucher ή έστω έχει βγάλει κάποια αρχική άκρη?
Νομίζω και η πτήση να ακυρωθεί πάλι πας για voucher.
Μόλις έκανα αίτηση για voucher για πτήση που είχα 24/06.
Ελπίζω το ποσό να συμπεριληφθεί όλο, χωρίς εκπλήξεις.
Ισχύει για πτήσεις μέχρι και 30/04/2022.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Καλημέρα , ενημέρωση σχετικά με voucher ή επιστροφή χρημάτων από Ryanair.
Έλαβα χθές νέο e-mail από Ryanair (που ίσως έχουν λάβει και άλλοι φίλοι στο forum) με σύνδεσμο για αποδοχή του voucher, το οποίο αναφέρει και το εξής :
"Please note that this voucher is valid for 12 Months and can be used for your future travel plans, please note that if you do not use the voucher the voucher before the expiry date you will receive a full cash refund, in the event you use the voucher in part you will also receive the option of a voucher for the balance or a cash refund after the expire date."
Το παραθέτω γιατί δεν θυμάμαι (ίσως και να έχει αναφερθεί) να έχει γίνει λόγος για επιστροφή των χρημάτων , αν δεν χρησιμοποιηθεί το voucher μέχρι την λήξη του.
Πάντως έχω προχωρήσει και σε αμφισβήτηση συναλλαγής (κατόπιν της πολύτιμης βοήθειας του φίλου @PhysioDuck ) και αναμένω τα νεότερα.....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Και εμενα μου εχει στειλει γραπτως το πρακτορειο για εγκριση απο αεροπορικη και επιστροφη ολου του ποσου. Αλλα θα προχωρησω κανονικα σε αμφισβητηση στη τραπεζα γιατι μετα απο τοσο καιρο ακομα περιμενω και δεν τους βρισκω πουθενα..
Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση στη τράπεζα όταν η αεροπορική ή το πρακτορείο σου έχουν απαντήσει γραπτώς ότι θα σου γυρίσουν χρήματα, αλλά μετά από 2-3 μήνες π..χ.;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Καλημέρα , ενημέρωση σχετικά με voucher ή επιστροφή χρημάτων από Ryanair.
Έλαβα χθές νέο e-mail από Ryanair (που ίσως έχουν λάβει και άλλοι φίλοι στο forum) με σύνδεσμο για αποδοχή του voucher, το οποίο αναφέρει και το εξής :
"Please note that this voucher is valid for 12 Months and can be used for your future travel plans, please note that if you do not use the voucher the voucher before the expiry date you will receive a full cash refund, in the event you use the voucher in part you will also receive the option of a voucher for the balance or a cash refund after the expire date."
Το παραθέτω γιατί δεν θυμάμαι (ίσως και να έχει αναφερθεί) να έχει γίνει λόγος για επιστροφή των χρημάτων , αν δεν χρησιμοποιηθεί το voucher μέχρι την λήξη του.
Πάντως έχω προχωρήσει και σε αμφισβήτηση συναλλαγής (κατόπιν της πολύτιμης βοήθειας του φίλου @PhysioDuck ) και αναμένω τα νεότερα.....
Καλημερα σε ολους, μολις μου ηρθε κι εμενα αυτο το μειλ. Το οποιο λεει οτι εαν δεν το χρησιμοποιησεις εως τη ληξη του θα παρεις τα λεφτα σου και πριν τη ληξη του. Ναι αλλα πως θα τους πεις οτι ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ .Μας εσκασαν μαυτο το voucher. Νομιζω κρρδιζουν χρονο....
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Καλημέρα σε όλους,
Είπα να ενημερώσω για την εξέλιξη της δικής μου περίπτωσης. Είχα πτήση για Νέα Υόρκη με Turkish για 9-19/4/20, είχα «εκμεταλλευτεί» αλλαγή στην ώρα πτήσης και είχα ζητήσει ακύρωση με επιστροφή χρημάτων στις 20/3/20. Τα χρήματα επιστράφηκαν σήμερα στην κάρτα με την οποία είχα πληρώσει.
ΥΓ: λέω «εκμεταλλευτεί» διότι μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να αλλάξω το εισιτήριο χωρίς 200€ επιβάρυνση και δεν μου έδινε τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων και ας είχαν γίνει ήδη οι απαγορεύσεις πτήσεων κτλ.
ΥΓ 2: κατά τη διαδικασία ακυρωσης στην εφαρμογή της εταιρείας έλεγε ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον 30 ημέρες και στο επιβεβαιωτικό εμαιλ ακύρωσης έλεγε ότι θα πάρει μέχρι και 60 ημέρες. Τα επέστρεψαν στις 40. Όποτε τυπικότατοι.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση στη τράπεζα όταν η αεροπορική ή το πρακτορείο σου έχουν απαντήσει γραπτώς ότι θα σου γυρίσουν χρήματα, αλλά μετά από 2-3 μήνες π..χ.;
Αυτο δεν το ξερω. Εμενα περασε η διορια που με ειχαν ενημερωσει γραπτα οποτε η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο διαφορετικη. Λογικα σε εσενα δεν εχει περασει. Δεν ξερω μηπως στελνοντας τους τα αποδεικτικα σου πουν να περιμενεις μεχρι να περασει η διορια. Νομιζω καλυτερα θα ηταν να μιλησεις με τη τραπεζα σου.
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Καλημερα σε ολους, μολις μου ηρθε κι εμενα αυτο το μειλ. Το οποιο λεει οτι εαν δεν το χρησιμοποιησεις εως τη ληξη του θα παρεις τα λεφτα σου και πριν τη ληξη του. Ναι αλλα πως θα τους πεις οτι ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ .Μας εσκασαν μαυτο το voucher. Νομιζω κρρδιζουν χρονο....
Από την στιγμή που δεν υπάρχει (προς το παρόν) επιστροφή χρημάτων, σίγουρα το αίσθημα αγανάκτησης μας πνίγει όλους. Ο καθένας μας έχει δαπανήσει ένα αξιόλογο ποσό για αεροπορικά εισιτήρια , το οποίο ουσιαστικά δεσμεύεται για ένα χρόνο, αν δεν χρησιμοποιηθεί το voucher.
Σίγουρα οι αεροπορικές λειτουργούν με γνώμονα το κέρδος και την διαφύλαξη της οντότητας τους.
Η γνώμη μου είναι ότι τα υπάρχοντα δεδομένα δεν θα αλλάξουν άμεσα προς όφελός μας.
Φυσικά θα προσπαθήσουμε με όλους τους τρόπους να διαφυλάξουμε τα συμφέροντα μας και μακάρι να δικαιωθούμε .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom