Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Ναι το εχω δει αυτο. Και εγω με mail θα τις στειλω ολες. Απλα δεν βλεπω πουθενα καποια φορμα. Γραφουμε την καταγγελια σαν ελευθερο κειμενο στο mail;;
Εστειλα κειμενο με τα απαραίτητα παραστατικα επιστυναπτόμενα
Σήμερα πήρα απάντηση, οτι τους κοινοποιήθηκε η καταγγελία και οτι οφείλουν να επικοινωνήσουν και με μένα.
Σκέφτομαι μήπως το παρατράβηξα το θέμα, αλλά και πάλι το να είναι ΑΔΥΝΑΤΗ η τηλεφωνική επικοινωνία, αποφυγή της δέσμευσης για full refund δίχως καταχρηστικές χρεώσεις ενω ζητω διευκρινίσεις και η αυθαίρετη ελευθερία να επιστρέψουν το ποσό σε 12 μήνες όπως "ισχυριζεται" η Alitalia (δεν το ισχυρίζεται πουθενά στη σχετική σελίδα των ακυρώσεων) νομίζω ότι είναι επαρκείς λόγοι.
ίσως ενδιαφέρει και τη @vanda το θέμα.
@psilos3 εσυ ειδες καμια προοδο μετα την καταγγελια στο Υπ. Τουρισμου η τζαμπα την κανουμε;
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάτι ακόμα, ξέρει κανείς αν μια πτήση γίνει και οι χώρες αφετηρίας και προορισμόυ δεν έχουν κάποια μέτρα, αλλά εσύ μένεις σε μια τρίτη χώρα από την οποία σου απαγορεύεται η έξοδος ή έχει καραντίνες κλπ κλπ δικαιούσε refund?.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εστειλα κειμενο με τα απαραίτητα παραστατικα επιστυναπτόμενα
Σήμερα πήρα απάντηση, οτι τους κοινοποιήθηκε η καταγγελία και οτι οφείλουν να επικοινωνήσουν και με μένα.
Σκέφτομαι μήπως το παρατράβηξα το θέμα, αλλά και πάλι το να είναι ΑΔΥΝΑΤΗ η τηλεφωνική επικοινωνία, αποφυγή της δέσμευσης για full refund δίχως καταχρηστικές χρεώσεις ενω ζητω διευκρινίσεις και η αυθαίρετη ελευθερία να επιστρέψουν το ποσό σε 12 μήνες όπως "ισχυριζεται" η Alitalia (δεν το ισχυρίζεται πουθενά στη σχετική σελίδα των ακυρώσεων) νομίζω ότι είναι επαρκείς λόγοι.
ίσως ενδιαφέρει και τη @vanda το θέμα.
@psilos3 εσυ ειδες καμια προοδο μετα την καταγγελια στο Υπ. Τουρισμου η τζαμπα την κανουμε;
Ευχαριστώ πολύ @paefstra για την ενημέρωση. Εμεις επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά με Alitalia σήμερα. Μας ειπαν οτι αν η πτηση ακυρώθηκε και το πρακτορειο εχει προωθησει το αίτημα μας για full refund, η Alitalia επιστρεφει το ποσό. Η διαδικασία μπορει να πάρει 3-4 μήνες. Το πρόβλημα επικοινωνίας με το Petas παραμένει βέβαια.

Οσον αφορά πιθανή καταγγελία στο Υπουργείο Τουρισμού η στον Συνήγορο του Καταναλωτή, δεν εχω χρόνο να ασχοληθώ. Σε αντίθεση με το τι πιστεύουν πολλοί (εντος και εκτός forum) υπάρχουν και δημόσιοι υπάλληλοι που δουλεύουμε με τηλεργασία κανονικά όλο αυτό το διάστημα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάλι τα ίδια. Τα ρεπορτάζ μπλέκουν την αποζημίωση για ακυρωμένη πτήση (δηλαδή έξτρα χρήματα πέραν του εισιτηρίου) με την επιστροφή χρημάτων για ακυρωμένη πτήση (δηλαδή για τα χρήματα που κόστισε η πτήση).
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ενταξει εχει χαθει λιγο στη μεταφραση , αλλα εννοει τα χρηματα απο ακυρωμενες πτησεις - στο αγγλικο κειμενο ειναι πιο ξεκαθαρο
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση στη τράπεζα όταν η αεροπορική ή το πρακτορείο σου έχουν απαντήσει γραπτώς ότι θα σου γυρίσουν χρήματα, αλλά μετά από 2-3 μήνες π..χ.;
Χτες μίλησα με τμήμα Γκόλντ της άλφα για αμφισβήτηση συναλλαγής σε πτήση της ται,που έχει αποδεχτεί το refund αλλά σε 180 μέρες.Η απάντηση της άλφα ήταν αρνητική στο να κάνω αίτημα για αμφισβήτηση. Ταυτόχρονα σε επισήμανση ότι θα επιστραφούν στην πλατινουμ που θέλω να ακυρώσω για να αποφύγω τη συνδρομή, αφου περίμενα λίγο στην αναμονή μου απάντησαν ότι δεν θα χρεώσουν συνδρομή στην πλατινουμ.(τζίρος της περυσι 20000+, λογικά έπαιξε και αυτό ρόλο ).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Χτες μίλησα με τμήμα Γκόλντ της άλφα για αμφισβήτηση συναλλαγής σε πτήση της ται,που έχει αποδεχτεί το refund αλλά σε 180 μέρες.Η απάντηση της άλφα ήταν αρνητική στο να κάνω αίτημα για αμφισβήτηση. Ταυτόχρονα σε επισήμανση ότι θα επιστραφούν στην πλατινουμ που θέλω να ακυρώσω για να αποφύγω τη συνδρομή, αφου περίμενα λίγο στην αναμονή μου απάντησαν ότι δεν θα χρεώσουν συνδρομή στην πλατινουμ.(τζίρος της περυσι 20000+, λογικά έπαιξε και αυτό ρόλο ).
Ευχαριστω πολυ. Αυτο φανταζόμουν κι εγω. 3 μηνες, 6 μηνες, οσο παει, αρκει να τα παρουμε.
Νομιζω στους γκολντ δε χρεωνονται συνδρομες, ετσι τουλάχιστον μου είχαν πει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 εσυ ειδες καμια προοδο μετα την καταγγελια στο Υπ. Τουρισμου η τζαμπα την κανουμε;
Ακριβως αυτό, καμία πρόοδο και φυσικά δεν έχει έρθει κανένας σε επικοινωνία μαζί μου από το πρακτορείο.
Δε θέλω να πω ότι τη κάναμε τσάμπα, όπως δε θέλω να πω ότι προσπαθώ και τόσο καιρό τσάμπα. Αλλά φοβάμαι ότι το λεώ μόνο και μόνο για να κοροϊδέψω τον εαυτό μου και τίποτα περισσότερο...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Οσοι κανατε καταγγελια στo petas τι επωνυμια κατεγγελλοντος εταιρειας και διευθυνση δωσατε στην εκαστοτε υπηρεσια (συνηγορος, υπουργειο τουρισμου κλπ) ;;

Τα στοιχεια του τμηματος κρατησεων που εχει γραφεια στη διευθυνση Υμηττου στο Παλαιο Φαληρο με την επωνυμια petas.gr ή της εταιρειας ΑΛΤΑΙΡ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ Α.Ε. (που ουσιαστικα ανηκει ο παραπανω ιστοτοπος) που εχει γραφεια και αυτη στην ιδια περιοχη επι της Πεντελης;
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Απ’ο,τι καταλαβα από ανακοίνωση που έκανε η Ράιαν στο φβ, θα μας επιστρέψει τα λεφτά εφόσον δεν έχουμε χρησιμοποιήσει το κουπόνι της, δηλαδή...σε ένα χρόνο. Γίνεται να κάνουμε αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα από την στιγμή που η αεροπορική ισχυρίζεται ότι θα επιστρέψει όντως τα λεφτά, ασχέτως αν είναι έναν ολόκληρο χρόνο μετά;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.754
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom