Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Καλησπέρα σας! Είχα κλείσει εισιτήριο για Νέα Υόρκη με τη Lufthansa για 1/6, και τώρα που το ψάχνω για επιστροφή χρημάτων βλέπω το εξής στις πληροφορίες της πτήσης μου:

''Οι όροι ναύλου του εισιτηρίου σας δεν επιτρέπουν την επιστροφή χρημάτων ηλεκτρονικά.''
Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό για να με διαφωτίσει;
Καλημέρα Κατερίνα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μήπως αυτό ισχύει όταν ο επιβάτης θέλει να αλλάξει το εισιτήριό του;
Δες ένα αρχείο που σου ήρθε μαζί με την κράτηση.
Λέγεται terms and conditions ή conditions of carriage, ή κάπως έτσι.
Και κάνε search στο refund. Θα σε πάει λογικά στην περίπτωση που ακυρωθεί η πτήση σου χωρίς εσύ να το επιθυμείς. Εκεί θα δεις τι ισχύει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Να κάνω και άλλη μία ερώτηση:
Σε περίπτωση που το νέο εισιτήριο είναι χαμηλότερης αξίας από το voucher, το υπόλοιπο θα μείνει στο κουπόνι και θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις και σε 2ο ταξίδι (αν κάνεις)? Π.χ. έχω voucher 90€ και το νέο εισιτήριο κοστίσει 70€. Τα υπόλοιπα 20€ τι γίνονται?
Η Aegean έχει πει ότι επιστρέφεται η διαφορά αν το καινούριο έχει χαμηλότερη αξία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Για την ακριβεια μενει <<καβα>> στο voucher
 

Katerina214

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα Κατερίνα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Μήπως αυτό ισχύει όταν ο επιβάτης θέλει να αλλάξει το εισιτήριό του;
Δες ένα αρχείο που σου ήρθε μαζί με την κράτηση.
Λέγεται terms and conditions ή conditions of carriage, ή κάπως έτσι.
Και κάνε search στο refund. Θα σε πάει λογικά στην περίπτωση που ακυρωθεί η πτήση σου χωρίς εσύ να το επιθυμείς. Εκεί θα δεις τι ισχύει.
Ευχαριστώ πολύ! Θα το δω μήπως γράφει εκεί κάτι περισσότερο, αλλιώς θα προσπαθήσω να τους βρω στο τηλέφωνο...
 

Bristol 33

Member
Μηνύματα
5
Likes
50
Αυτή η ΤΑPortugal μου έχει βγάλει την ψυχή. Τι μηνυματα τι email τι τηλέφωνα . Σήμερα μου έστειλαν απάντηση και με παρεπεμπσαν σε άλλο τμήμα της tap λες και τα κεντρικά δεν μπορουσαν να το προωθήσουν . Από 26-3 δεν μου εχουν στείλει ακόμα κουπόνι! Είχε/εχει κανεις άλλος από εσάς εισητήρια από την ΤΑP μήπως και βρήκε άκρη?
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Μόλις σήμερα παρέλαβα βαουτσερ από την Κατάρ για ταξίδι που έχω στις 2/6 . Ζήτησα αλλαγή ημερομηνιών χωρίς επιπλέον κόστος κ περιμένω απάντηση..να δω πως θα βγάλω άκρη με τα ξενοδοχεία κ με τις μικρές πτήσεις που έχω με jet star Asia k με vietjet..να ελπίζω στις μικρές η όχι? Έχει κανείς εμπειρία?
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Eχουμε καμία απάντηση από την Κομισιόν στην επιστολή των 12; Με την αποσιώπηση του θέματος από τα ανεξάρτητά μας ΜΜΕ, δεν ξέρεις και που να ψάξεις να μάθεις.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Eχουμε καμία απάντηση από την Κομισιόν στην επιστολή των 12; Με την αποσιώπηση του θέματος από τα ανεξάρτητά μας ΜΜΕ, δεν ξέρεις και που να ψάξεις να μάθεις.
Δεν υπαρχει πουθενα καμμια επισημη απαντηση ακομη.

Την ερχομενη τεταρτη εχουν τηλεδιασκεψη οι υπουργοι μεταφορων. Ισως ανακοινωθει κατι τοτε.
 
Last edited by a moderator:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ναι, και αλλαγή.

- One-time free reschedule to a new travel date till 20/12/2020 with fare difference applicable (if any).
- Automatic Refund your ticket as credit shell account - valid in 360 days.
Τώρα προσπαθώ να αλλάξω ημερομηνία με Κατάρ..έδωσε βαουτσερ κ γράφει ότι αν επιλέξω τον ίδιο προορισμό θα παρακάμψουν την διάφορα ναυλου .τους έστειλα μειλ με τα βαουτσερ κ νέες ημερομηνίες κ μου βγάζουν διάφορα. ..το παλεύω ακόμα για να προχωρήσω στα επόμενα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom