Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Η Ryanair εδω και λιγες μερες ανερτησε στο fb την πληροφορια οτι οσοι δεν εξαργυρωσουν το voucher στο δωδεκαμηνο, μετα απο αυτο θα παρουν refund. Δηλαδη παμε ανοιξη 2021.
Το θεωρω πιθανο να αξιοποιησω το voucher το 2021, δεν ειναι μεγαλο ποσο. Αλλα εχω μεγαλη επιφυλαξη να κλεισω χριστουγεννιατικο ταξιδι. Περιμενω απο παντου επιστροφες χρηματων και νιωθω σαν να βυθιζομαι σε νεα αγχη με καθε νεα κρατηση.
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Eχουμε καμία απάντηση από την Κομισιόν στην επιστολή των 12; Με την αποσιώπηση του θέματος από τα ανεξάρτητά μας ΜΜΕ, δεν ξέρεις και που να ψάξεις να μάθεις.
https://www.protothema.gr/world/art...ismou-epistrofis-hrimaton-akuromenon-ptiseon/
Το μόνο που έχω βρει. Λέει πως κάποιες κυβερνήσεις αντιτάχθηκαν σε αυτή την επιστολή των 12 και ότι η Επίτροπος Μεταφορών είπε ότι πρέπει να προβαίνουν σε χορήγηση voucher οι αεροπορικές εφόσον το δέχεται ο πελάτης.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
https://www.protothema.gr/world/art...ismou-epistrofis-hrimaton-akuromenon-ptiseon/
Το μόνο που έχω βρει. Λέει πως κάποιες κυβερνήσεις αντιτάχθηκαν σε αυτή την επιστολή των 12 και ότι η Επίτροπος Μεταφορών είπε ότι πρέπει να προβαίνουν σε χορήγηση voucher οι αεροπορικές εφόσον το δέχεται ο πελάτης.
Νομιζω οτι το αρθρο αναφερεται στη συναντηση της προηγουμενης τεταρτης. Απο τοτε δεν υπηρξε κανενα νεο
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Νομιζω οτι το αρθρο αναφερεται στη συναντηση της προηγουμενης τεταρτης. Απο τοτε δεν υπηρξε κανενα νεο
Ακριβώς στην συνάντηση της προηγούμενης Τετάρτης αναφέρεται.
Νομίζω για την έκβαση αυτής της συνάντησης ρώταγε η latinsoapsfever.
Όντως μετά από αυτή την συνάντηση δεν υπάρχει κάποιο άλλο νέο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Μολις ελαβα ενημερωση μεσω booking απο το καταλυμα που ειχα κλεισει στη Σλοβενια πως θα μενει κλειστο για το καλοκαιρι και ακυρωνει την κρατηση. Αρα αρχιζει ξηλωμα και του Αυγουστιατικου ταξιδιου .
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Η Thai Smile μόνο voucher και αυτό για να το εξαργυρώσω θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο στο τηλεφωνικό τους κέντρο, ναι στην Ταϊλάνδη :shock:
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπέρα σας! Είχα κλείσει εισιτήριο για Νέα Υόρκη με τη Lufthansa για 1/6, και τώρα που το ψάχνω για επιστροφή χρημάτων βλέπω το εξής στις πληροφορίες της πτήσης μου:

''Οι όροι ναύλου του εισιτηρίου σας δεν επιτρέπουν την επιστροφή χρημάτων ηλεκτρονικά.''
Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό για να με διαφωτίσει;
Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους στο ‭21 1990 2383‬.Ας λέει κάπου να εποικοινωνησεις τηλεφωνικά μονο αν το ταξίδι σου είναι μέσα στις επόμενες 72 ώρες.Ειχα πάρει 3-4 φορές τηλέφωνο και δεν είχε πάνω από 2 λεπτά αναμονή.Εχε πρόχειρο τον αριθμό κράτησης.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου ήρθε μόλις mail από την British ότι κάνουν suspend το route Λονδίνο Λίμα και κατ'επεκταση η πτήση μου (τέλη Ιούνη με μέσα Ιούλη) ακυρώνεται όποτε καλώς δεν έφαγα το τυράκι του voucher.
Άντε να δούμε τι θα γίνει με την edreams.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μου ήρθε μόλις mail από την British ότι κάνουν suspend το route Λονδίνο Λίμα και κατ'επεκταση η πτήση μου (τέλη Ιούνη με μέσα Ιούλη) ακυρώνεται όποτε καλώς δεν έφαγα το τυράκι του voucher.
Άντε να δούμε τι θα γίνει με την edreams.


Το suspend ισχύει μόνο για την πτήση σου, για εκείνη την περίοδο ή για όλες τις πτήσεις της British προς Λίμα το καλοκαιρι; Αναφέρει κάτι πιο συγκεκριμένο το mail;
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το suspend ισχύει μόνο για την πτήση σου, για εκείνη την περίοδο ή για όλες τις πτήσεις της British προς Λίμα το καλοκαιρι; Αναφέρει κάτι πιο συγκεκριμένο το mail;
Επί λέξει το mail

Dear Customer

You’re booked to travel with us in June from London Gatwick to Lima. However, due to the ongoing situation with coronavirus, we will be continuing with our temporary suspension of flights on this route and as a result your flight has been cancelled.

For information on how to request a refund, please visit our coronavirus information page on www.ba.com.

Alternatively, you can call us on 0800 727 800 from within the UK or +44 (0)203 250 0145 from outside the UK. Call waiting times may be longer than expected so thank you for your patience. All changes will be subject to availability.
If you have a British Airways Holidays flight and hotel or flight and car package, we will be in touch.

If you’ve booked through a travel agent, please contact them directly.

For the latest information on coronavirus, including answers to frequently asked questions, please go to www.ba.com/coronavirus

Thank you for choosing to fly with us, we appreciate this is a stressful time for many of our customers and we’d like to thank you for your understanding during these unprecedented times.

British Airways
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
παιδια...εχω βγαλει για Λονδινο για αρχες Ιουνιου με WIZZ αλλα δεν εχω ειδοποιηση ακομη.....Υπαρχει περιπτωση να γινει κανονικα η Πτηση? τι λετε? θα παρω καμια αποζημειωση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom