Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα το φας αργοτερα...η μήπως σου εδωσαν μετρητα πισω? Δεν ξερω για ΒΑ αλλα ολες οι ευρωπαικες....
Χαχα μπορεί, αλλά θα έχω την ισχυρότερη διαπραγματευτική θέση που γίνεται για να πάρω ότι περισσότερο μπορώ. Πχ αυτή τη στιγμή το voucher της BA δεν επιστρέφει το διαθέσιμο υπόλοιπο όταν το voucher λήξει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή έγινε πολύ κουβέντα περί αμφισβήτησης συναλλαγής, να πω ότι σήμερα κοντά ένα μήνα μετά μου ήρθε απαντητικό email από τη τράπεζα (Alpha Bank), το οποίο αναφέρει τι παρακαλω; Απλά και μόνο το γεγονός ότι για να προχωρήσουν την επεξεργασία του αιτήματος αμφισβήτησης, πρέπει να ξαναστείλω τη φόρμα υπογεγραμμένη, κάτι που στη προηγούμενη επικοινωνία με διαβεβαίωναν ότι δε χρειάζεται καθώς έχουν πιστοποιήσει τα πάντα.:mad::mad:
Ας μιλήσουμε λίγο ακόμα για το ''κακό'' δημόσιο να δω κάτι...

Προσοχή λοιπόν σε όποιον το επιχειρήσει, ας είναι σχολαστικός με όσα λέει το κείμενο, όσα ζητάνε και όσα δε ζητάνε προκειμένου να αποφύγει άσκοπες καθυστερήσεις.

Όσο για τις αεροπορικές και τις εσωτερικές πτήσεις για τις οποίες έγινε η αμφισβήτηση τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά με τη γαΐδουριά τους. Λες και θα ξέρω εγώ αν ειναι πιθανό να πάω μέχρι το Νοέμβρη. Απλά αστείοι:

We have validated your booking in order to inform that your query has been already answered with the file number: 1000463 , stating that the refund is not possible, and that you have been offered to request a voucher to be used to fly until november 30th, 2020 or changes for free no later than November 30, 2020.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νοεμβρη? 6 μηνες μονο για πτηση?
Ναι. Δεν έχουν πολύ πλάκα οι αεροπορικές της Λ.Αμερικής;

''Αccording to the information contained under the booking reference H-----, there’s evidence that on April 24th of 2020 we have provided an answer to your requirement under the case number 1000473, in which we have informed you about the possibility to generate one change in the itinerary until November 30th through our website https://www.vivaair.com/pe/en paying just the fare difference, due the Covid - 19 outbreak.''
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νοεμβρη? 6 μηνες μονο για πτηση?
Μιλαει για εσωτερικες που εγιναν...κι εγω ακυρωσα εσωτερικες που εγιναν στην Αφρικη κ μου απαντησαν ευχαριστουμε που μας προτιμησατε κ ελπιζουμε να σας ξαναδουμε στις επομενες πτησεις μας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιλαει για εσωτερικες που εγιναν...
Ακριβώς, με τη λεπτομέρεια όμως ότι είχε απαγορευτεί η επιβίβαση στις πτήσεις (εσωτερικές) σε Ευρωπαίους πολίτες κατόπιν εντολής. Δεν ήταν δική μας ευθύνη, καθώς ακόμα και να βρισκόμασταν στη χώρα δε θα μπορούσαμε να τις χρησιμοποιήσουμε.

Ήταν επίσης ανένδοτοι στη περίπτωση επιστροφής χρημάτων, αλλά και στο αίτημα για 18μηνο voucher.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Λοιπον η ιστορια παει καπως ετσι. Τη λυση με τα υποχρεωτικα voucher τη ζητησε απο τη κομισιον πρωτη η γερμανια λογω lufthansa. Εφαγε πορτα ομως οπως αναφερει και το συγκεκριμενο αρθρο. ΤΥΧΑΙΑ ομως καποιες μερες μετα βρεθηκαν 12 χωρες που ζητησαν απο την κομισιον το ιδιο πραγμα κι ετσι τωρα το θεμα ειναι υπο συζητηση. Επισης τωρα οι χωρες εχουν γινει 15 καθως στη 12αδα προστεθηκαν ιταλια, ισπανια και μαντεψε.... ΓΕΡΜΑΝΙΑ. Καπως ετσι παει η πορεια των πραγματων συμφωνα με τον ξενο τυπο.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Παντως η ΕΕ, οχι επισημως βεβαια, συμβουλευει τις αεροπορικες να κανουν τη λυση των voucher πιο ελκυστικη. Η Turkish για παραδειγνα δινει ηδη 15% της αξιας του εισητηριου αν δεχτεις το voucher.
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom