Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Τελικά η Jetstar για πτήση στο βιετναμ εχθές μου έστειλε email που με ευχαριστεί για το Voucher που ζήτησα!
Που ουτε κάν ζήτησα!
Μια ερώτηση έχετε προσπαθήσει να κάνετε αμφισβήτηση συναλλαγής για πτήση που έχει ακυρωθεί και η ημερομηνία κράτησης έχει παρέλθει σε μη Aegean εταιρεία?
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Φτου και βγαινω!!!!!!! 😃😃😃😃😃😃😃😃😃
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σε συνεχεια του δικου μου ζητηματος με τη πιστωση που περιμενα...... εστειλα προχθες την καταγγελια προς το συνηγορο του καταναλωτη. Και σημερα το πρωϊ τους πηρα τηλ να μου επιβεβαιωσουν οτι την παρελαβαν. Μου ειπαν οτι την εχουν δει και ειναι προς πρωτοκολληση....

Και ενω ημουν ετοιμος και ειχα ηδη γραψει και την καταγγελια για το υπουργειο τουρισμου ελαβα απο petas το παρακατω mail:

CREDIT NOTE /Πιστωτικό Τιμολόγιο

Hello from Petas.gr

We have already proceeded with the refund to your credit card.
You may verify the refund by contacting your bank (please bear in mind that it usually takes 6 working days for the update of your statement).

We remain at your disposal in case of further clarifications.

With kind regards,


Για την ιστορια να πω, πως ειχα στειλει 2 mail και στην εταιρεια Altair Travel στην οποια ανηκει και ο ιστοτοπος petas.gr......χωρις καμια απαντηση. Και στην καταγγελια μου ειχα συμπεριλαβει και τις δυο «εταιρειες»(αν και δεν νομιζω οτι προλαβαν να τη παραλαβουν γιατι χρονικα δεν βγαινει). Ουτε αμφισβητηση ειχα προλαβει να κανω.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Σε συνεχεια του δικου μου ζητηματος με τη πιστωση που περιμενα...... εστειλα προχθες την καταγγελια προς το συνηγορο του καταναλωτη. Και σημερα το πρωϊ τους πηρα τηλ να μου επιβεβαιωσουν οτι την παρελαβαν. Μου ειπαν οτι την εχουν δει και ειναι προς πρωτοκολληση....

Και ενω ημουν ετοιμος και ειχα ηδη γραψει και την καταγγελια για το υπουργειο τουρισμου ελαβα απο petas το παρακατω mail:

CREDIT NOTE /Πιστωτικό Τιμολόγιο

Hello from Petas.gr

We have already proceeded with the refund to your credit card.
You may verify the refund by contacting your bank (please bear in mind that it usually takes 6 working days for the update of your statement).

We remain at your disposal in case of further clarifications.

With kind regards,


Για την ιστορια να πω, πως ειχα στειλει 2 mail και στην εταιρεια Altair Travel στην οποια ανηκει και ο ιστοτοπος petas.gr......χωρις καμια απαντηση. Και στην καταγγελια μου ειχα συμπεριλαβει και τις δυο «εταιρειες»(αν και δεν νομιζω οτι προλαβαν να τη παραλαβουν γιατι χρονικα δεν βγαινει). Ουτε αμφισβητηση ειχα προλαβει να κανω.
Το petas σου ζητησε καποιο ποσο για την ολη διαδι
Σε συνεχεια του δικου μου ζητηματος με τη πιστωση που περιμενα...... εστειλα προχθες την καταγγελια προς το συνηγορο του καταναλωτη. Και σημερα το πρωϊ τους πηρα τηλ να μου επιβεβαιωσουν οτι την παρελαβαν. Μου ειπαν οτι την εχουν δει και ειναι προς πρωτοκολληση....

Και ενω ημουν ετοιμος και ειχα ηδη γραψει και την καταγγελια για το υπουργειο τουρισμου ελαβα απο petas το παρακατω mail:

CREDIT NOTE /Πιστωτικό Τιμολόγιο

Hello from Petas.gr

We have already proceeded with the refund to your credit card.
You may verify the refund by contacting your bank (please bear in mind that it usually takes 6 working days for the update of your statement).

We remain at your disposal in case of further clarifications.

With kind regards,


Για την ιστορια να πω, πως ειχα στειλει 2 mail και στην εταιρεια Altair Travel στην οποια ανηκει και ο ιστοτοπος petas.gr......χωρις καμια απαντηση. Και στην καταγγελια μου ειχα συμπεριλαβει και τις δυο «εταιρειες»(αν και δεν νομιζω οτι προλαβαν να τη παραλαβουν γιατι χρονικα δεν βγαινει). Ουτε αμφισβητηση ειχα προλαβει να κανω.
Το petas σου ζητησε χρηματα γι'αυτη τη διαδικασια;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το petas σου ζητησε χρηματα γι'αυτη τη διαδικασια;
Τι εννοεις χρηματα για την διαδικασια;; Για τη διαδικασια σαν διαδικασια οχι....

Παρολα αυτα, το ποσο της πιστωσης ηταν 800+ ευρω και απο καιρο με ειχαν ενημερωσει για επιστροφη του συνολικου ποσου που ειχα ξοδεψει κατα 8€ λιγοτερα βεβαια. Τωρα διαχειριστικα εξοδα ηταν αυτα τα 8€; Κατι αλλο ηταν; Δεν ξερω και δεν ρωτησα και ποτε ειναι η αληθεια....
 
Last edited:

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Τι εννοεις χρηματα για την διαδικασια;; Για τη διαδικασια σαν διαδικασια οχι....

Παρολα αυτα, το ποσο της πιστωσης ηταν 800+ ευρω και απο καιρο με ειχαν ενημερωσει για επιστροφη του συνολικου ποσου που ειχα ξοδεψει κατα 8€ λιγοτερα βεβαια. Τωρα διαχειριστικα εξοδα ηταν αυτα τα 8€; Κατι αλλο ηταν; Δεν ξερω και δεν ρωτησα ποτε ειναι η αληθεια....
Ρωταω γιατι το pamediakopes ζηταει 15€ ανα εισητηριο για να προχωρησει την αιτηση για refund στην αεροπορικη. Σε μια κρατηση 2 εισητηριων δηλαδη 30€
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ρωταω γιατι το pamediakopes ζηταει 15€ ανα εισητηριο για να προχωρησει την αιτηση για refund στην αεροπορικη. Σε μια κρατηση 2 εισητηριων δηλαδη 30€
Αλλο και τουτο παλι... Τι αλλο θα βρουν;; Ηθελα να ‘ξερα...

Οχι στο petas δεν με χρεωσαν τιποτα τετοιο. Αυτα τα 8€ μονο (για ολη τη κρατηση) που με ειχαν ενημερωσει εξ αρχης, χωρις να ασχοληθω περαιτερω βεβαια για το τι ειναι..
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Αλλο και τουτο παλι... Τι αλλο θα βρουν;; Ηθελα να ‘ξερα...

Οχι στο petas δεν με χρεωσαν τιποτα τετοιο. Αυτα τα 8€ μονο (για ολη τη κρατηση) που με ειχαν ενημερωσει εξ αρχης, χωρις να ασχοληθω περαιτερω βεβαια για το τι ειναι..
Για γελια και για κλαμματα!!!!! Εχει γινει το ιδιο και σε αλλα δυο μελη του forum...... τουλαχιστον. Ο ενας μαλιστα εχει προχωρησει και σε καταγγελια. Το ιδιο φυσικα θα κανω κι εγω. Παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Και ποιο ειναι το ηθικο διδαγμα απο ολο αυτο;;
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε ταξιδιωτικα πρακτορεια...

Προσωπικα μιλωντας, πρεπει να ειναι παρα πολυ μεγαλη η διαφορα της τιμης υπερ μου, για να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια...
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μίλησα σήμερα κ αλλαγή κά νει μόνο για ημερομηνίες πτήσεων ως 31)5 ..εγώ πετούσα 12/6 ..το βαουτσερ είναι άλλη διαδικασία?
Αν μιλάμε για Vietjet, έστειλα email και ζήτησα refund χρημάτων. Η απάντησή τους:

- One-time free reschedule to a new travel date till 20/12/2020 with fare difference applicable (if any).
- Automatic Refund your ticket as credit shell account - valid in 360 days.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Αν μιλάμε για Vietjet, έστειλα email και ζήτησα refund χρημάτων. Η απάντησή τους:

- One-time free reschedule to a new travel date till 20/12/2020 with fare difference applicable (if any).
- Automatic Refund your ticket as credit shell account - valid in 360 days.
Σε ακυρωμενη πτήση με την thai airways από Πουκετ-Μπανγκογκ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση. Η πτήση ήταν τον Απριλιο και ενώ τους έχουμε στείλει emails 4 φορες δεν έχουμε λάβει απάντηση. Τι μπορώ να κάνω; Έχει γραφεία στην Ελλάδα η εταιρεία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom