Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Σε ακυρωμενη πτήση με την thai airways από Πουκετ-Μπανγκογκ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση. Η πτήση ήταν τον Απριλιο και ενώ τους έχουμε στείλει emails 4 φορες δεν έχουμε λάβει απάντηση. Τι μπορώ να κάνω; Έχει γραφεία στην Ελλάδα η εταιρεία;
Για προσπαθησε εδω

https://www.thaiairways.com/en/contact_us/index.page
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σε ακυρωμενη πτήση με την thai airways από Πουκετ-Μπανγκογκ δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση. Η πτήση ήταν τον Απριλιο και ενώ τους έχουμε στείλει emails 4 φορες δεν έχουμε λάβει απάντηση. Τι μπορώ να κάνω; Έχει γραφεία στην Ελλάδα η εταιρεία;
Κατι γραφεια στη Γλυφαδα, που βλεπω στο χρυσο οδηγο ισχυουν αραγε;; Μαλλον κατι αλλο πρεπει να ειναι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο ενας μαλιστα εχει προχωρησει και σε καταγγελια
Εγώ είμ' αυτός, όχι ότι κατάλαβα τίποτα με τη καταγγελία. Το ίδιο αποτέλεσμα, μηδέν!

Και ποιο ειναι το ηθικο διδαγμα απο ολο αυτο;;
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ σε ταξιδιωτικα πρακτορεια...
Δικαιολογήσαμε πολλά λόγω της κατάστασης, είναι κάτι πρωτόγνορο δε το συζητώ, ωστόσο φαίνεται ποιος είναι επαγγελματίας και ποιός όχι. Κοντεύουν 2 μήνες και δεν έχω λάβει τη παραμικρή απάντηση... Ποτέ ξανά, συμφωνώ κι επαυξάνω!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Έχω την εντύπωση ότι αυτά ίσχυαν από τότε που πετούσε απο/προς Ελλάδα.
Οπως τα λες πρεπει να ειναι. Οσο και αν εψαξα, μονο στο χρυσο οδηγο το βρηκα και μαλλον εχει ξεμεινει απο παλια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Και ναι ειναι αληθεια!! Μετα το πιστωτικο mail που ελαβα χθες απο petas, μολις σημερα το πρωϊ τα λεφτα εμφανιστηκαν στη τραπεζα....!! Επιτελους! Τοση αναμονη, τοσο αγχος, αλλα το τελος ηταν αισιο!!

Μας εφτασαν στο σημειο να ισοσταθμιζετε η στεναχωρια της απωλειας του ταξιδιου -με τη χαρα- απο τα επιστρεφομενα χρηματα σου. Τα δικα σου χρηματα....

Καλο κουραγιο και καλη δυναμη και στους υπολοιπους..
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Και ναι ειναι αληθεια!! Μετα το πιστωτικο mail που ελαβα χθες απο petas, μολις σημερα το πρωϊ τα λεφτα εμφανιστηκαν στη τραπεζα....!! Επιτελους! Τοση αναμονη, τοσο αγχος, αλλα το τελος ηταν αισιο!!

Μας εφτασαν στο σημειο να ισοσταθμιζετε η στεναχωρια της απωλειας του ταξιδιου -με τη χαρα- απο τα επιστρεφομενα χρηματα σου. Τα δικα σου χρηματα....

Καλο κουραγιο και καλη δυναμη και στους υπολοιπους..
Για ακυρωμένη πτήση το petas σου ζήτησε τέλη χρεώσης για το refund???
Μετά από πόσο καιρό σου απάντησα στα μέιλ;;;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Και ναι ειναι αληθεια!! Μετα το πιστωτικο mail που ελαβα χθες απο petas, μολις σημερα το πρωϊ τα λεφτα εμφανιστηκαν...
Μπράβο, πολύ ωραία, συγχαρητήρια. Καταντήσαμε να χαιρόμαστε γιατί παίρνουμε δικά μας χρήματα πίσω από υπηρεσία που ουδέποτε λάβαμε. Πολύ σωστά τα λες.
Θύμισε μας λίγο συνοπτικά αν θέλεις τις ημερομηνίες. Πόσο καιρό πήρε να διεκπεραιωθεί το όλο αίτημα, και πότε ήταν οι προγραμματισμένες πτήσεις σου. Έγιναν ή ακυρώθηκαν; Επίσης έκανες κάποια καταγγελία;
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν έιχα στείλει προχθές μέσω ένος ticketing system που έχει η edreams αίτημα για refund. Μου απαντήσαν ότι για τέτοια θέματα πρέπει να πάρετε τηλέφωνο σε διάφορα νούμερα (Ελλάδα δεν υπήρχε μέσα οπότε έπρεπε να πάρω στο rest of the world που ήταν ισπανικό).

Έβαλα στην cosmote 5 ευρώ για 150 λεπτά δωρεάν κλήσεις για εε και πήρα σήμερα τηλέφωνο. Η επιλογή voucher ήταν προκλητικά πρώτη στην ηχογραφημένη κλήση πλοήγησης. Γενικά έπρεπε να ξεψαχνίσεις λίγο τις ηχογραφημένες επιλογές για να βρεις την επιλογή talk to an agent. Μόλις κατάφερα να το βρώ περίμενα ούτε ένα λέπτο και μιλούσα με εναν agent.
Αφού πήρε τον κωδικό κράτησης μου και έκανε verify κάποια στοιχεία μου, πήρε λίγο χρόνο να επιβεβαιώσει ότι όντως η British ακύρωσε την πτήση. Όταν το έκανε, μου είπε ότι δικαιούμαστε full refund και μόλις του επιβεβαίωσα την κάρτα πληρωμής μου ήρθε mail για το refund όλου του ποσού και ότι λόγω της κατάστασης αυτό θα πάρει μέχρι και 90 μέρες (το μόνο μικρό catch αλλά δεν βαριέσαι).
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Και ναι ειναι αληθεια!! Μετα το πιστωτικο mail που ελαβα χθες απο petas, μολις σημερα το πρωϊ τα λεφτα εμφανιστηκαν στη τραπεζα....!! Επιτελους! Τοση αναμονη, τοσο αγχος, αλλα το τελος ηταν αισιο!!

Μας εφτασαν στο σημειο να ισοσταθμιζετε η στεναχωρια της απωλειας του ταξιδιου -με τη χαρα- απο τα επιστρεφομενα χρηματα σου. Τα δικα σου χρηματα....

Καλο κουραγιο και καλη δυναμη και στους υπολοιπους..
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!! Φως στο τουνελ.....
 

KonTiki

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία (Τιρόλο)
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;
Καλησπερα! Με καθε ειλικρινεια, στη θεση σου, θα παρακαλουσα να ακυρωθουν οι πτησεις! Προσευχες, μαγια, βουντου κτλ.
Και στα σοβαρα τωρα, θα επικοινωνουσα με την αεροπορικη για να σωσω ο,τι μπορει να σωθει. Ποτε δεν ξερεις....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom