Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;

Wizz Air announces plans to resume flights to Portugal and Greece
Carrier will fly from Luton in mid-June after installing coronavirus safety measures


https://www.theguardian.com/busines...ghts-portugal-greece-luton-coronavirus-safety
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6)
Ομοιοπαθής για το τριήμερο του Πνεύματος, καθώς βλέπω ότι όλες οι πτήσεις παίζει να διεξαχθούν κανονικά.
Γνώμη μου είναι ότι περιμένουμε μέχρι τέλη Μαΐου μήπως και υπάρξει κάποια ακύρωση, αλλιώς επικοινωνία με της εταιρείες προκειμένου να μας δώσουν κάποιο voucher. Πολύ δύσκολη περίπτωση πάντως.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.269
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Και ναι ειναι αληθεια!! Μετα το πιστωτικο mail που ελαβα χθες απο petas, μολις σημερα το πρωϊ τα λεφτα εμφανιστηκαν στη τραπεζα....!! Επιτελους! Τοση αναμονη, τοσο αγχος, αλλα το τελος ηταν αισιο!!

Μας εφτασαν στο σημειο να ισοσταθμιζετε η στεναχωρια της απωλειας του ταξιδιου -με τη χαρα- απο τα επιστρεφομενα χρηματα σου. Τα δικα σου χρηματα....

Καλο κουραγιο και καλη δυναμη και στους υπολοιπους..
Συγχαρητήρια! Και στα δικά μας οι απλήρωτοι!

Αποδεσμευω μια θέση στο πουλμανακι. :D
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Ομοιοπαθής για το τριήμερο του Πνεύματος, καθώς βλέπω ότι όλες οι πτήσεις παίζει να διεξαχθούν κανονικά.
Γνώμη μου είναι ότι περιμένουμε μέχρι τέλη Μαΐου μήπως και υπάρξει κάποια ακύρωση, αλλιώς επικοινωνία με της εταιρείες προκειμένου να μας δώσουν κάποιο voucher. Πολύ δύσκολη περίπτωση πάντως.
Minimum flight links have remained open for emergency reasons but the overwhelming majority of aircraft have been grounded.

At the end of April, this was extended until Thursday May 14.

However, in Ryanair’s most recent update - issued Friday May 1 although not published to its website - the airline revealed flights would not be returning to normal until after June.

Αν πετας κι εσυ με ryannair. Περιμενουμε να γραφτει κι επισημα στην ιστοσελιδα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν πετας κι εσυ με ryannair. Περιμενουμε να γραφτει κι επισημα στην ιστοσελιδα
Πετάω με τρεις διαφορετικές, όχι μονο Ryan, και ήδη τα κλαίω καθώς δε δίνω καμία πιθανότητα για ταξίδι Ιούνιο μήνα. Ακόμα και να διεξαχθούν οι πτήσεις δε θα μπορούμε να πάμε λόγω περιορισμών, στο επόμενο μεγάλο διάστημα.
Επειδή δεν είναι τραγικά πολλά τα χρήματα ένα voucher θα ήταν καλοδεχούμενο.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Πετάω με τρεις διαφορετικές, όχι μονο Ryan, και ήδη τα κλαίω καθώς δε δίνω καμία πιθανότητα για ταξίδι Ιούνιο μήνα. Ακόμα και να διεξαχθούν οι πτήσεις δε θα μπορούμε να πάμε λόγω περιορισμών, στο επόμενο μεγάλο διάστημα.
Επειδή δεν είναι τραγικά πολλά τα χρήματα ένα voucher θα ήταν καλοδεχούμενο.
Γιατι τα κλαις αν η ryan ακυρωσει τις πτησεις και τον ιουνιο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατι τα κλαις αν η ryan ακυρωσει τις πτησεις και τον ιουνιο;
Γιατί δεν έιναι μόνο η Ryan (έχω easy & wizz) και δεν είναι μόνο από Ελλάδα.
Θεωρώ απίθανο να ακυρωθούν όλα. Στο φινάλε δε θα είναι για καλό αν ακυρωθούν όλα ασχέτως που εγω δε θα καταφέρω να παω. Θα δείξει στο άμεσο μέλλον ;)
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
44
Likes
106
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;
Προς το παρον δεν κανεις τιποτα και περιμενεις. δυο εβδομαδες πριν την πτηση σου αν δεν ακυρωθει τοτε προσπαθεις να σωσεις οτι σωζεται. Για τις πτησεις εντος Ευρωπαικης Ενωσης θα υπαρξει κοινη αποφαση της ΕΕ
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Συγχαρητήρια! Και στα δικά μας οι απλήρωτοι!

Αποδεσμευω μια θέση στο πουλμανακι. :D
Μπράβο, πολύ ωραία, συγχαρητήρια. Καταντήσαμε να χαιρόμαστε γιατί παίρνουμε δικά μας χρήματα πίσω από υπηρεσία που ουδέποτε λάβαμε. Πολύ σωστά τα λες.
Θύμισε μας λίγο συνοπτικά αν θέλεις τις ημερομηνίες. Πόσο καιρό πήρε να διεκπεραιωθεί το όλο αίτημα, και πότε ήταν οι προγραμματισμένες πτήσεις σου. Έγιναν ή ακυρώθηκαν; Επίσης έκανες κάποια καταγγελία;
Ευχαριστω πολυ! Αρχικα να θυμησω το απο 12/3 post μου στο αλλο νημα με τιτλο:

Νεος κορονοιος - Να παμε ή θα ακυρωσουμε:

Και ενω ημουν ετοιμος μεχρι χθες το μεσημερι να παω κανονικα στο ταξιδι μου στη Ταυλανδη το οποιο ηταν προγραμματισμενο για σημερα στις 13:15.....

Μετα απο νεα επικοινωνια χθες το απογευμα με την αεροπορικη, για να τη ρωτησω κατι ασχετο.....εμαθα (απο σποντα θα ελεγα) οτι ακυρωθηκε το πρωτο σκελος της επιστροφης μου που ηταν για 27/3. Αυρωθηκε 20 ωρες ακριβως πριν τη πτηση μου.
Και τι ειχαν κανει οι θεοι;;; Αντι να μου στειλουν mail και να με ρωτησουν αν δεχομαι την αλλαγη της ημερας, μου εστειλαν mail μονο για να μου ανακοινωσουν την αλλαγη. Μου αλλαξαν απο μονοι τους την επιστροφη του πρωτου σκελους για τις 24/3 και το δευτερο σκελος ειχε παραμεινει για 27/3. Με αφηναν δηλαδη για 2-3 μερες να περιμενω στην transit σταση μου!!!

Για την ιστορια να πω οτι τσακωθηκα και με την αεροπορικη και με το ταξιδιωτικο πρακτορειο μεσω του οποιου εκανα την αγορα. Μετα το παραπανω φιασκο μου εδωσαν την επιλογη να αλλαξω και τα δυο σκελη της επιστροφης μου για αλλη ημερομηνια αλλα δεν βολευε καμια...

Οποτε και ζητησα ολικη επιστροφη χρηματων πραγμα το οποιο και αποδεχτηκαν.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Συνοπτικα θα αναφερω τα παρακατω:

~Διαστημα ταξιδιου: 12/3/20-27/3/20
~Διαδρομη: Αθηνα-Μπανγκονγκ (μετ’επιστροφης 2 εισιτηρια)
~Αεροπορικη εταιρεια: Royal Jordanian
~Transit πτηση: Αμμαν Ιορδανιας

Κλεισμενα απο petas.gr (δυστυχως...)

11/03 20 ωρες πριν τη πτηση (σε τυχαια συνομιλια με την αεροπορικη) μαθαινω για ακυρωση του πρωτου σκελους της πτησης επιστροφης Μπανγκονγκ-Αμμαν. Μετα απο τσακωμους (τηλεφωνικους και mail) ζηταω επιστροφη χρηματων.

12/03 Μερα της πτησης και κυριολεκτικα λιγες ωρες πριν την αναχωρηση (η οποια δεν ειχε ακυρωθει!!!)με ενημερωνουν απο petas οτι εγκριθηκε το αιτημα μου απο την αεροπορικη για πιστωση του συνολικου ποσου της χρεωσης εντος 30 εργασιμων ημερων στη καρτα μου.

22/04(mail υπενθυμισης), 28/04(περας των 30 εργασιμων), 29/04 και 02/05 Επικοινωνια μεσω mail με petas(χωρις καμια απαντηση) και αμετρητα τηλεφωνηματα οπου επεφτε η γραμμη.

30/04 και 04/05 Επικοινωνια μεσω mail με Altair Travel (χωρις καμια απαντηση) και 3-4 τηλεφωνηματα οπου και εδω επεφτε η γραμμη.

04/05 Αποστολη καταγγελιας σε Συνηγορο του Καταναναλωτη μεσω mail (οπου περιλαμβανω petas και Altair Travel μαζι)
**Εδω να σημειωσω οτι οποια αγορα κανετε απο petas η χρεωση γινεται απο το ταξιδιωτικο γραφειο Altair Travel

06/05 Λαμβανω mail πιστωτικης αποδειξης απο petas

07/05 Τα χρηματα εμφανιζονται στη τραπεζα

Επομενες κινησεις μου (τις οποιες δεν προλαβα) θα ηταν η αποστολη καταγγελιας στο Υπουργειο Τουρισμου και η αμφισβητηση της συναλλαγης στη τραπεζα μου.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Για ακυρωμένη πτήση το petas σου ζήτησε τέλη χρεώσης για το refund???
Μετά από πόσο καιρό σου απάντησα στα μέιλ;;;;
Δεν με χρεωσαν τιποτα για το αιτημα του refund. Οσον αφορα για το ποσο καιρο μετα μου απαντησαν, δες το απο πανω σχολιο μου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αποστολη καταγγελιας σε Συνηγορο του Καταναναλωτη μεσω mail
Είναι το μόνο που δεν έχω κάνει και μου φαίνεται ότι έπρεπε τελικά, και θα το προχωρήσω το ΣΚ.

Ευχαριστώ για όσα έγραψες, είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση σε ότι αφορά τις ημερομηνίες, αλλά και την ακύρωση της πτήσης. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και χαίρομαι που ξέμπλεξες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom