Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Είναι το μόνο που δεν έχω κάνει και μου φαίνεται ότι έπρεπε τελικά, και θα το προχωρήσω το ΣΚ.
Εννοειται πως πρεπει να το κανεις. Δεν ξερω αν θα κερδισεις κατι αλλα σιγουρα ειναι ενας επιπλεον μοχλος πιεσης.

Μακαρι και εσυ και ολοι να καταφερουν να ξεμπερδεψουν γρηγορα απο ολο αυτο. Ειναι το λιγοτερο οδυνηρο, να τα περνας ολα αυτα και να σου γινεται κομπος το στομαχι για να καταφερεις να παρεις τα χρηματα σου πισω...
 
Last edited:

Katerina214

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πρέπει να μιλήσεις μαζί τους στο ‭21 1990 2383‬.Ας λέει κάπου να εποικοινωνησεις τηλεφωνικά μονο αν το ταξίδι σου είναι μέσα στις επόμενες 72 ώρες.Ειχα πάρει 3-4 φορές τηλέφωνο και δεν είχε πάνω από 2 λεπτά αναμονή.Εχε πρόχειρο τον αριθμό κράτησης.
Σε ευχαριστώ πολύ! Επικοινώνησα μαζί τους για τις πτήσεις Θεσνικη- Νέα Υόρκη με ενδιάμεσο σταθμό Φρανκφούρτη (με Lufthansa αρχές Ιουνίου) και μου είπαν ότι αν ακυρωθεί έστω μια από τις πτήσεις δικαιούμαι πίσω όλα τα χρήματα, διαφορετικά μπορώ να κλείσω άλλο εισιτήριο με το ίδιο ποσό, ή να μου επιστραφούν μόνο οι φόροι αεροδρομίου, γύρω στα 100€ σε εισιτήριο των 450€. Ρώτησα αν θα μου στείλουν μέιλ σε περίπτωση που ακυρωθεί και μου είπε να επικοινωνήσω καλύτερα ξανά εγώ γιατί λόγω φόρτου μπορεί και να μη μου στείλουν μέιλ. Περιμένω και βλέπω λοιπόν...
 

Xriz

Member
Μηνύματα
27
Likes
27
Γύρω στον ένα μήνα έκανε η ται να μου απαντήσει οκ για ρεφαουντ, το οποίο θα γινει σε 180 μέρες.Εχω ποστάρει το μέιλ τους κάπου πιο πίσω.Σαν απάντηση σε αυτόν που ρωτούσε για την ται πιο πριν
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;

καλημερα και απο εμενα !
Μιας και φαινεται οτι ειναι το τριτο στη σειρα ταξδι (Λονδινο αυτο) που θα χασω και εγω Αγιου Πνευματος με δικη μου ή της εταιρειας υπαιτιοτητα (WIZZ) Βιεννη και Κατανια τα αλλα δύο θα κανω την εξης πονηρη Ερωτηση:

Aφου οι εταιρειες που θα πετανε με επιβατικο κοινο θα πρεπει εκτος των αλλων να αναπροσαρμοσουν τα πρωτοκολλα πτησεων τους με ανακατανομη και των εσωτερικων Θεσεων τους ( κενες θεσεις ανα 50% ή και 70 %) ..... Δε θα επρεπε να αποζημιωσουν εστω καποιους επιβατες ή να τους ρωτησουν αν θελουν να αναβαλλουν το ταξιδι τους?

Ρωταω το συγκεκριμενο ερωτημα γιατι θεωρω πολυ αδικο να πονταρουν στην απροθυμια των επιβατων προκειμενου να εφαρμοστει το πρωτκολλο πτησης και να ταξιδευουν τελικα με αδεια αεροπλανα!!!!!!
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Καλημερα σε ολους!
Τα δικα μου νεα σε σχεση με τις καταγγελιες και τα παραπονα για το pamediakopes και τα χρηματα που ζηταει.Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον ΕΟΤ μια πολυ εξυπηρετικη κυρια με ενημερωσε οτι τα πρακτορεια αυτη τη στιγμη μπορουν να μας δωσουν voucher ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ η αεροπορικη εταιρεια μου επιστρεφει τα χρηματα μου, καλυπτομενοι απο την ΠΝΠ του απριλιου για τα 18μηνο voucher. Βεβαια μολις ανεφερα το ονομα του πρακτορειου γελασε σαν να ηξερε ηδη την κατασταση και μου εδωσε και καποια αλλα τηλεφωνα για περαιτερω πληροφοριες.
To be continued......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Καλημερα σε ολους!
Τα δικα μου νεα σε σχεση με τις καταγγελιες και τα παραπονα για το pamediakopes και τα χρηματα που ζηταει.Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον ΕΟΤ μια πολυ εξυπηρετικη κυρια με ενημερωσε οτι τα πρακτορεια αυτη τη στιγμη μπορουν να μας δωσουν voucher ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ η αεροπορικη εταιρεια μου επιστρεφει τα χρηματα μου, καλυπτομενοι απο την ΠΝΠ του απριλιου για τα 18μηνο voucher. Βεβαια μολις ανεφερα το ονομα του πρακτορειου γελασε σαν να ηξερε ηδη την κατασταση και μου εδωσε και καποια αλλα τηλεφωνα για περαιτερω πληροφοριες.
To be continued......
Πρέπει να εχει προυποθεσεις αυτό που λες, αφού για τις σχολικες εκδρομες δοθηκε οδηγία να δοθουν voucher απο τα ταξιδιωτικα γραφεια, αλλα επρόκειτο για πακέτα. Δηλαδή εξαρτάται από τη συμφωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Πρέπει να εχει προυποθεσεις αυτό που λες, αφού για τις σχολικες εκδρομες δοθηκε οδηγία να δοθουν voucher απο τα ταξιδιωτικα γραφεια, αλλα επρόκειτο για πακέτα. Δηλαδή εξαρτάται από τη συμφωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο.
Ποια συμφωνια με το ταξιδιωτικο γραφειο; ξεραμε τι θα γινει για να κανουμε συμφωνια; οπως και να 'χει η απαντηση ειναι οτι μπορουν να πατησουν στην ΠΝΠ, να επιστρεψει η αεροπορικη τα χρηματα σε αυτους και αυτοι να δωσουν 18μηνο voucher σε μενα. Εκμεταλλευομενοι αυτο το παραθυρο λοιπον μου λενε οι συγκεκριμενοι δωσε 30€ για να παρεις τα 1300. Βεβαια η κυρια που μιλησα μου ειπε οτι αυτο που ζηταν δεν ξερει αν ειναι νομιμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
τα πρακτορεια αυτη τη στιγμη μπορουν να μας δωσουν voucher ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ η αεροπορικη εταιρεια μου επιστρεφει τα χρηματα μου, καλυπτομενοι απο την ΠΝΠ του απριλιου για τα 18μηνο voucher.
Θα κατέβω στην Αθήνα (μόλις επιτραπεί) και θα τους κρεμάσω ανάποδα αν συμβεί κάτι τέτοιο....
Κατ' αρχάς πως μπορεί να επιτραπεί; Στερείται λογικής. Έχει αποφασίσει η αεροπορική να δώσει χρήματα και θα τα κρατήσει με το έτσι θέλω ένα γραφείο, που μπορεί αύριο να μην υπάρχει κιόλας;
Είναι παρανοϊκό.
Ενημέρωσε μας παρακαλώ για ότι εξελίξεις έχεις. Καλημέρα!
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Θα κατέβω στην Αθήνα (μόλις επιτραπεί) και θα τους κρεμάσω ανάποδα αν συμβεί κάτι τέτοιο....
Κατ' αρχάς πως μπορεί να επιτραπεί; Στερείται λογικής. Έχει αποφασίσει η αεροπορική να δώσει χρήματα και θα τα κρατήσει με το έτσι θέλω ένα γραφείο, που μπορεί αύριο να μην υπάρχει κιόλας;
Είναι παρανοϊκό.
Ενημέρωσε μας παρακαλώ για ότι εξελίξεις έχεις. Καλημέρα!
Ακομη στο "επιτραπει" εισαι;εδω σου λεει στην ελλαδα ειναι ΝΟΜΙΜΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ μου ειπε. Δηλαδη εμεις οι καταναλωτες, οχι το κρατος. !!!!!!!!
Οι δρομοι ανοιγουν στις 18 παντως. Μηπως να βαλουμε κι εμεις πουλμανακι;😃

Πρέπει να εχει προυποθεσεις αυτό που λες, αφού για τις σχολικες εκδρομες δοθηκε οδηγία να δοθουν voucher απο τα ταξιδιωτικα γραφεια, αλλα επρόκειτο για πακέτα. Δηλαδή εξαρτάται από τη συμφωνία με το ταξιδιωτικό γραφείο.
Παντως ναι εχεις δικιο. Ολα εξαρτωνται τελικα απο το πρακτορειο.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Γύρω στον ένα μήνα έκανε η ται να μου απαντήσει οκ για ρεφαουντ, το οποίο θα γινει σε 180 μέρες.Εχω ποστάρει το μέιλ τους κάπου πιο πίσω.Σαν απάντηση σε αυτόν που ρωτούσε για την ται πιο πριν
Mονο email τους είχες στείλει; Μετά από πόσες μέρες σου απάντησαν;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Θα κατέβω στην Αθήνα (μόλις επιτραπεί) και θα τους κρεμάσω ανάποδα αν συμβεί κάτι τέτοιο....
Κατ' αρχάς πως μπορεί να επιτραπεί; Στερείται λογικής. Έχει αποφασίσει η αεροπορική να δώσει χρήματα και θα τα κρατήσει με το έτσι θέλω ένα γραφείο, που μπορεί αύριο να μην υπάρχει κιόλας;
Είναι παρανοϊκό.
Όπως ανέφερα, έσκασε τέτοια οδηγία πριν λίγες μέρες για τις σχολικές εκδρομές. Αφορά σε πακέτα των γραφείων και το γραφείο δίνει voucher για αγορά νέου πακέτου από το γραφείο (αν θα υπάρχει τοτε βεβαια, ωρύονται οι γονεις κλπ).
Μη συγχέεις το σκέτο εισιτήριο με αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom