Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μηνύματα
36
Likes
8
Kαλησπέρα κι απο μένα,
νιώθω οτι θα προτιμούσα να ήμουν σε κατάσταση ήδη ακυρωμένης πτήσης, παρά να έχω το άγχος του πετάει - δεν πετάει αρχές Ιουνίου.
Έχω κλείσει (4μελής οικογένεια) μέσω kiwi.com εισητήρια για Βιέννη του Αγ. Πνεύματος (5-8/6) και λόγω της κατάστασης δεν εχουμε καμμια διάθεση να ταξιδέψουμε. Το θέμα είναι οτι τόσο η Laudamotion (Ryanair) όσο και η Wizz φαίνονται οτι ετοιμαζονται κατάλληλα για να πετάξουν!
Με εισητήρια "saver" που έχω αγοράσει δεν δικαιούμαι refund αν πετάξουν, οπότε βλέπω 400 Ευρώ να πάνε άκλαφτα.
Γι αυτό νομίζω οτι, "τυχεροί" στην ατυχία σας όσοι έχετε ελπίδα για χρήματα ή έστω voucher με ακυρωμένες πτήσεις.
Στην θέση μου τί θα κάνατε;
Εχεις δίκιο μακάρι να ακυρωθεί.
Η δική μου πτήση με austrian ακυρώθηκε ήταν 18 -21 Μαίου.
Εκανα αίτηση για επιστροφή ,μου απάντησαν γρήγορα προτείνοντας voucher,αλλά εγώ ζήτησα επιστροφή χρημάτων.
Για να δούμε γιατί έχω ακούσει ότι η ryan δεν σε αφήνει να πατήσεις την επιλογή "επιστροφή χρημάτων¨" αλλά σου προσφέρει αναγκαστικά το voucher
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Όπως ανέφερα, έσκασε τέτοια οδηγία πριν λίγες μέρες για τις σχολικές εκδρομές. Αφορά σε πακέτα των γραφείων και το γραφείο δίνει voucher για αγορά νέου πακέτου από το γραφείο (αν θα υπάρχει τοτε βεβαια, ωρύονται οι γονεις κλπ).
Μη συγχέεις το σκέτο εισιτήριο με αυτό.
Δε συγχεω τιποτα. Για σκετο εισητηριο μου ανεφερε ο ΕΟΤ. Εγω ΔΕΝ εχω απαιτησεις απο την αεροπορικη. Συναλλασσομαι με το πρακτορειο. ΤΕΛΟΣ. Το ιδιο μου ειπε και η αεροπορικη. Εκτος κι αν κυρια απο τον ΕΟΤ μου τα ειπε λαθος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Δε συγχεω τιποτα. Για σκετο εισητηριο μου ανεφερε ο ΕΟΤ. Εγω ΔΕΝ εχω απαιτησεις απο την αεροπορικη. Συναλλασσομαι με το πρακτορειο. ΤΕΛΟΣ. Το ιδιο μου ειπε και η αεροπορικη. Εκτος κι αν κυρια απο τον ΕΟΤ μου τα ειπε λαθος.
Σε αυτη την περιπτωση η αεροπορικη (πχ Alitalia που περιμενω εγω) θα στειλει ζεστο χρημα στο πρακτορειο κι αυτο θα το κρατησει για να δωσει voucher? Το πρακτορειο με διαβεβαιωσε οτι θα παρω refund το ποσο, μετα την εκδοση της ΠΝΠ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
καλημερα και απο εμενα !
Μιας και φαινεται οτι ειναι το τριτο στη σειρα ταξδι (Λονδινο αυτο) που θα χασω και εγω Αγιου Πνευματος με δικη μου ή της εταιρειας υπαιτιοτητα (WIZZ) Βιεννη και Κατανια τα αλλα δύο θα κανω την εξης πονηρη Ερωτηση:

Aφου οι εταιρειες που θα πετανε με επιβατικο κοινο θα πρεπει εκτος των αλλων να αναπροσαρμοσουν τα πρωτοκολλα πτησεων τους με ανακατανομη και των εσωτερικων Θεσεων τους ( κενες θεσεις ανα 50% ή και 70 %) ..... Δε θα επρεπε να αποζημιωσουν εστω καποιους επιβατες ή να τους ρωτησουν αν θελουν να αναβαλλουν το ταξιδι τους?

Ρωταω το συγκεκριμενο ερωτημα γιατι θεωρω πολυ αδικο να πονταρουν στην απροθυμια των επιβατων προκειμενου να εφαρμοστει το πρωτκολλο πτησης και να ταξιδευουν τελικα με αδεια αεροπλανα!!!!!!
Δεν προκύπτει από πουθενά ότι οι αεροπορικές εταιρείες υποχρεούνται να πετάξουν με πληρότητα 50% ή 70%. Και το θεωρώ αμφίβολο να ισχύσει, θα οδηγηθούν με μαθηματική ακρίβεια σε χρεωκοπία με τέτοια ποσοστά. Αντίστοιχα, οι τιμές των εισιτηρίων θα τριπλασιαστούν.
Η λογική όμως που επικαλείσαι έχει και αντίστροφο συλλογισμό, αφού θα υποχρεωθούν να πετάξουν με το 50% πληρότητα, στους υπόλοιπους θα υποχρεωθούν να δώσουν αποζημίωση για άρνηση επιβίβασης, έξοδα διαμονής, διατροφής κλπ. και μεταφορά με άλλη πτήση. Ή, πονηρά πάλι, μπορεί κάποιος να αντιπροτείνει ότι όσοι πετάξουν, θα χρεωθούν τα διπλά για να βγουν τα έξοδα της πτήσης... Ο άτοπος πονηρός συλλογισμός οδηγεί σε πληθώρα άτοπων σεναρίων....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Νομιζω πως ολοι συμπεραινουμε με ευκολια πως καμια ιδιωτικη επιχειρηση δεν ειναι ευαγες ιδρυμα και τα αυξημενα κοστη θα μετακυλιστουν στους πελατες. Πιστευω το ιδιο και για ακτοπλοια, ξενοδοχεια κλπ. Τα μετρα δημιουργουν αναγκη για εξτρα προσωπικο και υπερωριες.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Σε αυτη την περιπτωση η αεροπορικη (πχ Alitalia που περιμενω εγω) θα στειλει ζεστο χρημα στο πρακτορειο κι αυτο θα το κρατησει για να δωσει voucher? Το πρακτορειο με διαβεβαιωσε οτι θα παρω refund το ποσο, μετα την εκδοση της ΠΝΠ.
Δεν ειπα οτι θα το κανουν αυτο τα πρακτορεια. Ειπα οτι εχουν τη νομικη καλυψη για να το κανουν κατα τα λεγομενα τουΕΟΤ. Εγω τους πηρα τηλεφωνο για να καταγγειλω το 30αρι που ζηταει το pamadiakomes. Και η απαντηση ηταν αυτη. Επειδη τους καλυπτει η ΠΝΠ ζηταν ο,τι θελουν. Ουτε εγω μπορουσα να πιστεψω αυτα που ακουγα, σε καταλαβαινω. 15 λεπτα μιλουσαμε. Και μου εδωσε και καποια αλλα τηλεφωνα για περαιτερω πληροφοριες και για παραπονα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εχουν τη νομικη καλυψη για να το κανουν κατα τα λεγομενα τουΕΟΤ.
Απίστευτο έτσι! Ο ΕΟΤ ισχυρίζεται με λίγα λόγια ότι ο κάθε ιδιώτης μπορεί να κάνει ότι θέλει βάσει νόμου μάλιστα. Ακόμα και σε αεροπορικές δεν υπάρχει η δικαιολογία για κάτι τέτοιο, αλλά οκ εκεί το δεχόμαστε. Στο πρακτορείο είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα σου, μη παρεξηγηθώ, προσπαθώ απλά να τα χωνέψω...
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Απίστευτο έτσι! Ο ΕΟΤ ισχυρίζεται με λίγα λόγια ότι ο κάθε ιδιώτης μπορεί να κάνει ότι θέλει βάσει νόμου μάλιστα. Ακόμα και σε αεροπορικές δεν υπάρχει η δικαιολογία για κάτι τέτοιο, αλλά οκ εκεί το δεχόμαστε. Στο πρακτορείο είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.
Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα σου, μη παρεξηγηθώ, προσπαθώ απλά να τα χωνέψω...
Γιατι νομιζεις το εχω εμπεδωσει εγω; κοιτα μη στο τελος πουμε κι ευχαριστω στο "σιχαμενο πρακτορειο". Παντως και μονο για "την τιμη των οπλων"θα το ψαξω μεχρι τελους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατι νομιζεις το εχω εμπεδωσει εγω; κοιτα μη στο τελος πουμε κι ευχαριστω στο "σιχαμενο πρακτορειο". Παντως και μονο για "την τιμη των οπλων"θα το ψαξω μεχρι τελους.
Για τη τιμή των όπλων (αν δε δούμε το φως του χρήματος ως δικαιούμαστε) ψήνομαι και για νομική διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Ελπίζω να μη φτάσουμε εκεί.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Για τη τιμή των όπλων (αν δε δούμε το φως του χρήματος ως δικαιούμαστε) ψήνομαι και για νομική διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας. Ελπίζω να μη φτάσουμε εκεί.
Τα δικαιωματα μας αυτη τη στιγμη, και ειλικρινα δε θελω να κανω πολιτικη συζητηση αλλα δυστυχως εκει καταληγει, μας τα εχει καταπατησει και τσαλαπατησει το ελληνικο κρατος. Ποιον θα κυνηγησεις; την ΠΝΠ; τροφη για σκεψη και συζητηση το ΣΚ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τα δικαιωματα μας αυτη τη στιγμη, και ειλικρινα δε θελω να κανω πολιτικη συζητηση αλλα δυστυχως εκει καταληγει, μας τα εχει καταπατησει και τσαλαπατησει το ελληνικο κρατος. Ποιον θα κυνηγησεις; την ΠΝΠ; τροφη για σκεψη και συζητηση το ΣΚ
Δεν έχεις άδικο. Όλα είναι πολιτική και συγκεκριμένα πολιτικές επιλογές. Τα πάντα.
Ακόμα και η κατάσταση με τον ιό.
Όπως το θέτεις είναι μάλλον ανώφελο, ποιον να κυνηγήσεις και πως να δικαιωθείς.
Ωστόσο για αρχή πρέπει να βρούμε αν τα πρακτορεία συμπεριλαμβάνονται στη ρύθμιση και με ποιο τρόπο, για να αρχισουμε να ψάχνουμε περαιτέρω.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη
Δεν έχεις άδικο. Όλα είναι πολιτική και συγκεκριμένα πολιτικές επιλογές. Τα πάντα.
Ακόμα και η κατάσταση με τον ιό.
Όπως το θέτεις είναι μάλλον ανώφελο, ποιον να κυνηγήσεις και πως να δικαιωθείς.
Ωστόσο για αρχή πρέπει να βρούμε αν τα πρακτορεία συμπεριλαμβάνονται στη ρύθμιση και με ποιο τρόπο, για να αρχισουμε να ψάχνουμε περαιτέρω.
Συμφωνω κι επαυξανω! Κι επειδη γενικα ειμαι αισιοδοξη πιστευω θα τη βρουμε την ακρη. Εστω και με καποιο κοστος. Απλως προσωπικα βαζω ΧΧΧΧΧΧΧΧ στο συγκεκριμενο πρακτορειο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom