Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νόμιζα ότι οι πτήσεις σου ήταν με Easyjet.
Με easyjet πετάω Βιέννη-Εδιμβούργο και πίσω.
Αυτή την ακύρωση περιμένω και δεν έχει έρθει ακόμα, 10 μέρες πριν το επικείμενο ταξίδι...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Έγινε αντιλογισμός στην κάρτα σήμερα από τη Wizzair για πτήση την 1η Απριλίου. Το αίτημα είχε γίνει 27 Μαρτίου. Δεν το λες και άσχημα, δεδομένων των συνθηκών. Το άλλο σκέλος με τη Ryanair βλέπω να αργεί όμως, 8 Μαϊου έλαβα το ακυρωτικό e-mail, οπότε έχουμε δρόμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακριβώς το ίδιο με τη WizzAir για πτήση 3-5 Απριλίου. Επιστράφηκε το σύνολο του ποσού περίπου 2 μήνες μετά, που περίπου τόσο είχαν πει οτι μπορεί να κάνουν από την αρχή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όποιος έχει κλείσει με Easyjet ας κάνει και μια βόλτα από το site και το λογαριασμό του.
Τώρα διαπίστωσα ότι το ένα σκέλος έχει ακυρωθεί χωρίς ποτέ να ενημερωθώ μέσω email:

easy.jpg


Βέβαια δε ξέρω γιατί το θεωρεί ανεξάρτητο εισιτήριο από αυτό της επιστροφής, κάτι που δε θα έπρεπε να συμβαίνει μιας και κλείστικαν ενιαία. Δίνει δυνατότητα αλλαγής και voucher στη μία περίπτωση, όχι στην άλλη. Δε ξέρω, ίσως πρέπει να περιμένω να ακυρωθεί και η επιστροφή για να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Όποιος έχει κλείσει με Easyjet ας κάνει και μια βόλτα από το site και το λογαριασμό του.
Τώρα διαπίστωσα ότι το ένα σκέλος έχει ακυρωθεί χωρίς ποτέ να ενημερωθώ μέσω email:

View attachment 318398

Βέβαια δε ξέρω γιατί το θεωρεί ανεξάρτητο εισιτήριο από αυτό της επιστροφής, κάτι που δε θα έπρεπε να συμβαίνει μιας και κλείστικαν ενιαία. Δίνει δυνατότητα αλλαγής και voucher στη μία περίπτωση, όχι στην άλλη. Δε ξέρω, ίσως πρέπει να περιμένω να ακυρωθεί και η επιστροφή για να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα...

Διάβασα το μήνυμά σου και μπήκα στον λογαριασμό μου. Η πτήση μου είναι 26 Ιουνίου Θεσ/νίκη-Βενετία.
Μόλις έκανα τσεκ-ιν.
Σε νέα αναζήτηση για έκδοση νέου εισιτηρίου για εκείνη την ημέρα, λέει ότι δεν υπάρχουν πτήσεις.
Για να δούμε τί θα γίνει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Διάβασα το μήνυμά σου και μπήκα στον λογαριασμό μου. Η πτήση μου είναι 26 Ιουνίου Θεσ/νίκη-Βενετία.
Μόλις έκανα τσεκ-ιν.
Σε νέα αναζήτηση για έκδοση νέου εισιτηρίου για εκείνη την ημέρα, λέει ότι δεν υπάρχουν πτήσεις.
Για να δούμε τί θα γίνει.
Θεωρητικά το ίδιο με μένα θα γίνει, θα ακυρωθεί εντός των επομένων ημερών.
Απλά πρέπει να το παρακολουθούμε κατα πως φαίνεται.
Μέχρι τη περασμένη εβδομάδα κι εμένα με άφηνε να κάνω τσεκ ιν και τα σχετικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Διάβασα το μήνυμά σου και μπήκα στον λογαριασμό μου. Η πτήση μου είναι 26 Ιουνίου Θεσ/νίκη-Βενετία.
Μόλις έκανα τσεκ-ιν.
Σε νέα αναζήτηση για έκδοση νέου εισιτηρίου για εκείνη την ημέρα, λέει ότι δεν υπάρχουν πτήσεις.
Για να δούμε τί θα γίνει.
Γιατι κανατε τσεκ ιν? Κι η δικη μας ακομη ενεργη φαινεται. Εχει καποιο προνομιο αυτο για επιστροφη χρηματων;
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Γιατι κανατε τσεκ ιν? Κι η δικη μας ακομη ενεργη φαινεται. Εχει καποιο προνομιο αυτο για επιστροφη χρηματων;
Δεν ξέρω αν έχει κάποιο προνόμιο, αλλά θεώρησα καλό να το κάνω.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μόλις μου έστειλε μήνυμα η ryanair. Ότι μπορώ να αλλάξω την ακυρωμένη πτήση μου για όλο το δίκτυο της εταιρείας και όποια ημερομηνία, χωρίς έξτρα κόστος ούτε για την ακύρωση (το ξέραμε) ούτε για τη διαφορά. Πτήση 40 ευρώ Βαλένθια-Βρυξέλλες με επιστροφή μπορεί να γίνει ισοδύναμη με πτήση 230 ευρώ Βαρκελώνη-Αθήνα με επιστροφή (το τσέκαρα). Αν ήξερα και που θα είμαι τις ημερομηνίες που θέλω καλά θα ήτανε. Απ'ότι είδα ήταν μόνο για τις ακυρωμένες πτήσεις που δεν έχει παρέλθει η ημερομηνία πτήσης ακόμη (αν πετούσα).
 

alakae

Member
Μηνύματα
57
Likes
68
Update δύο μήνες μετά: Στις 28 Μαρτίου είχα προχωρήσει σε αμφισβήτηση συναλλαγής προς το Gotogate για πτήση της Aeromexico για Μεξικό. (Σημαντικό στοιχείο ότι είχα μέιλ από το ταξιδιωτικό ότι δεν προσφέρουν επιστροφή χρημάτων). Το ταξιδιωτικό είχε ένα μήνα να απαντήσει στην αμφισβήτηση (για κάρτες Visa) οπως και έκανε. Η ομάδα της Revolut επειδή δεν πείστηκε από την απάντηση τους προχώρησε σε δεύτερη αμφισβήτηση συναλλαγής με περιθώριο πάλι ενός μήνα ( σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επανέλθουν με νέα στοιχεία πράγμα δύσκολο για μια υπόθεση που δεν έχει αλλάξει κάτι). Ο μήνας πέρασε χωρίς απάντηση και σήμερα τα λεφτά επιστράφηκαν στον λογαριασμό μου οριστικά. Εδώ να πω ότι σε περίπτωση που απαντούσε πάλι το ταξιδιωτικό, αν πιστεύε το τμήμα της Revolut ότι έχω δίκιο θα παρέπεμπε την υπόθεση στο αντίστοιχο τμήμα της Visa για οριστική απόφαση.Οποτε μακρά διαδικασία αλλά well done Revolut!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom