Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μετά από 2 εβδομάδες που η ΥΠΑ έχει σταματήσει να μου απανταει στα email μου, σήμερα την πήρα τηλέφωνο.
Η υπάλληλος μου είπε ότι έχουμε σταματήσει να απαντάμε εδώ και λίγο καιρό γιατί υπάρχει μια ΠΝΠ που έρχεται σε αντίθεση με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό και περιμένουμε απάντηση (από την κυβέρνηση) για να δούμε τι ισχύει. Ρώτησα πόσος καιρός είναι ένα εύλογο χρονικό χρονικό διάστημα για να έχουμε αυτή την απάντηση, 1 μήνας, 2 μήνες και μου απάντησε "όχι όχι, πιστεύουμε πως μέσα στην εβδομάδα θα έχει ξεκαθαρίσει".

Επίσης σημερινό: Πελάτης με Golight ναύλο δηλώνει πως η Aegean συμφώνησε να του επιστρέψει το πλήρες ποσό σε δύο δοσεις.
IMG_20200528_140308.jpg

IMG_20200528_140246.jpg

IMG_20200528_140704.jpg
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Update δύο μήνες μετά: Στις 28 Μαρτίου είχα προχωρήσει σε αμφισβήτηση συναλλαγής προς το Gotogate για πτήση της Aeromexico για Μεξικό. (Σημαντικό στοιχείο ότι είχα μέιλ από το ταξιδιωτικό ότι δεν προσφέρουν επιστροφή χρημάτων). Το ταξιδιωτικό είχε ένα μήνα να απαντήσει στην αμφισβήτηση (για κάρτες Visa) οπως και έκανε. Η ομάδα της Revolut επειδή δεν πείστηκε από την απάντηση τους προχώρησε σε δεύτερη αμφισβήτηση συναλλαγής με περιθώριο πάλι ενός μήνα ( σε αυτή την περίπτωση πρέπει να επανέλθουν με νέα στοιχεία πράγμα δύσκολο για μια υπόθεση που δεν έχει αλλάξει κάτι). Ο μήνας πέρασε χωρίς απάντηση και σήμερα τα λεφτά επιστράφηκαν στον λογαριασμό μου οριστικά. Εδώ να πω ότι σε περίπτωση που απαντούσε πάλι το ταξιδιωτικό, αν πιστεύε το τμήμα της Revolut ότι έχω δίκιο θα παρέπεμπε την υπόθεση στο αντίστοιχο τμήμα της Visa για οριστική απόφαση.Οποτε μακρά διαδικασία αλλά well done Revolut!!
Τι προμήθεια σου κράτησε η revolut; 15%;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Να πω και εγώ την συνολική εμπειρία μου με τα εισιτήρια όλο αυτό τον καιρό γιατί είναι όλα διαφορετικές περιπτώσεις.

1) Βιέννη-Αθήνα 3 Μαρτίου Aegean. Έχει αρχίσει το πανηγύρι στην Ιταλία και στην κεντρική Ευρώπη (πριν να έρθει ακόμα το πρώτο επίσημο κρούσμα και σε εμάς) και η Aegean βγάζει ανακοίνωση ότι μπορούμε να κάνουμε δωρεάν αλλαγές εισιτηρίων σε ταξίδια στην Ιταλία ή στις γύρω περιοχές. Το πρώτο σκέλος του ταξιδιού έχει ήδη γίνει, κλείνω με άλλο τρόπο την επιστροφή μου και δεν πάω Αυστρία και είμαι καλυμμένος. Επομένως το VIE-ATH το αλλάζω για 26 Μαρτίου ATH-HER. Το ταξίδι 26 Μαρτίου προφανώς ακυρώνεται, κάνω αίτηση για voucher κάπου στις 20 Μαρτίου, μου απαντάνε 15 Απριλίου ότι θα μου κάνουν full refund (δεν ξέρω πως και γιατί), το οποίο full refund δεν μου έχει έρθει ακόμα.

2) 13 Μαρτίου ATH-EWR (Νιούαρκ), 18 Μαρτίου EWR-ATH. Ήταν award εισιτήρια με την Emirates, ήμουν τυχερός που ανακοίνωσε ο Τραμπ την προηγούμενη μέρα ότι κλείνει τα σύνορα. Ενήργησα γρήγορα και πήρα τα (λίγα) χρήματα που είχα δώσει, όλη η διαδικασία μέσω email. Εάν το είχε ανακοινώσει στις 13 Μαρτίου, απλά θα με έβρισκε η απαγόρευση στον αέρα και θα έτρεχα και δεν θα έφτανα.

3) Εισιτήρια με καράβι για Κρήτη το Πάσχα. Κλείσαμε 5 άτομα για να κατέβουμε Κρήτη το Πάσχα, δυο αμάξια και 2 καμπίνες. Το ταξίδι ακυρώθηκε, ο κωδικός έχει κρατηθεί, αλλά το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω εάν θα ταξιδέψουμε και οι 5 μας μαζί το καλοκαίρι, επομένως σίγουρα θα υπάρχει έξτρα καταβολή χρημάτων εκεί εάν δεν ταξιδέψουμε μαζί γιατί ήταν πακέτο η προσφορά.

4) 29 Μαϊου ATH-HER, 2 Ιουνίου HER-ATH. Τα είχα κλείσει για να πάω σε γάμο στη Κρήτη, ο οποίος μεταφέρθηκε για το 2021 και ακυρώθηκαν και οι πτήσεις. Τα δυο εισιτήρια είχαν αγοραστεί ξεχωριστά, αρχές Ιανουαρίου σε πολύ χαμηλή τιμή και 200+200 μίλια αναβάθμισης.
20 Μαϊου παίρνω τηλέφωνο στην Aegean και ζητάω αλλαγή του εισιτηρίου ATH-HER για 21 Μαϊου. Μου το αλλάζουν, 500 μίλια αναβάθμισης και 3000 μίλια επιβράβευσης.
27 Μαϊου ξημερώματα παίρνω τηλέφωνο και τους λέω να μου αλλάξουν την άλλη πτήση HER-ATH και να μου την κάνουν CHQ-ATH την ίδια μέρα το απόγευμα. Η αλλαγή γίνεται δεκτή, 500 μίλια αναβάθμισης αντί για 200.

5) ATH-BEG-ATH 18-21 Σεπτέμβρη, ενιαίο εισιτήριο. Για άλλο γάμο, αυτή την φορά στο Βελιγράδι, ο οποίος και αυτός μεταφέρθηκε για το 2021. Το ξενοδοχείο το είχα κλείσει απο booking και είχε δωρεάν ακύρωση, όλα καλά. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η πτήση (για την ώρα) ισχύει κανονικά άρα δεν δικαιούμαι ούτε voucher ούτε επιστροφή χρημάτων. Επομένως ή θα πρέπει να κάνω ακύρωση εισιτηρίου όπου θα πάρω πίσω περίπου 40 ευρώ ή να περιμένω να γίνει ακύρωση πτήσης.

Τα όποια πλάνα για το εξωτερικό αναβάλλονται για την ώρα, ειδικότερα για μακρινούς προορισμούς. Αμαξάκι, καραβάκι και Ελλάδα.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Στην easyJet έχω κάνει αίτηση (πριν την όλη κατάσταση) για refund (δεν υπήρχε επιλογή για voucher στο παρελθόν) λόγω ακυρωμενης πτήσης. Στο τηλέφωνο, μου είπαν ότι η αίτηση για refund δεν μπορεί να μετατραπεί σε voucher γιατί είναι ήδη σε επεξεργασία από το λογιστήριο, απλά να κάνω υπομονή 90 μέρες.


Δεν με πειράζει το voucher με πειράζουν οι 90 μέρες αναμονή.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλησπέρα,

Έχω κλείσει με Wizzair για 5-10 Ιουνίου Βουδαπέστη, χωρίς να έχω λάβει κάποιο mail ακύρωσης. Η πτήση θα γίνει κανονικά;
Καλησπέρα!λογικά δεν θα ακυρωθεί το ταξίδι μιας και για Βουδαπέστη πηγαίνει εδώ και αρκετες μέρες και γίνεται κανονικά το δρομολόγιο...εκτός αν αλλάξει κάτι τελευταία στιγμή!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακυρώθηκαν κι επισήμως πλέον όλες οι πτήσεις για την επόμενη εβδομάδα.
Τελευταίο ήρθε το email από την easyjet, παραδόξως σε δύο σκέλη αν και αφορούσε ενιαίο εισιτήριο. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα... Ξανακλείνουμε; Κι αν ναι πότε; Μεγάλο ρίσκο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στην προσπάθειά μου να ακυρώσω την κράτηση του αυτοκινήτου που είχα κλείσει για το ταξίδι μου από το αεροδρόμιο της Βενετίας από την autoeurope, έλαβα μέιλ στο οποίο μου έδιναν 2 επιλογές.
1. Επιστροφή χρημάτων μείον 20 ευρώ για έξοδα, το οποίο εφαρμόστηκε από 8 Απριλίου.
( ενώ δεν υπήρχαν έξοδα για ακύρωση έως 48 ώρες πριν την την ώρα παραλαβής του αυτοκινήτου).
2. Χορήγηση Credit voucher με αύξηση +10% στο ποσό της κράτησης, το οποίο θα ισχύει για 3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής του.

Λέω να διαλέξω την δεύτερη επιλογή 48 ώρες πριν την παραλαβή.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Στην προσπάθειά μου να ακυρώσω την κράτηση του αυτοκινήτου που είχα κλείσει για το ταξίδι μου από το αεροδρόμιο της Βενετίας από την autoeurope, έλαβα μέιλ στο οποίο μου έδιναν 2 επιλογές.
1. Επιστροφή χρημάτων μείον 20 ευρώ για έξοδα, το οποίο εφαρμόστηκε από 8 Απριλίου.
( ενώ δεν υπήρχαν έξοδα για ακύρωση έως 48 ώρες πριν την την ώρα παραλαβής του αυτοκινήτου).
2. Χορήγηση Credit voucher με αύξηση +10% στο ποσό της κράτησης, το οποίο θα ισχύει για 3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσής του.

Λέω να διαλέξω την δεύτερη επιλογή 48 ώρες πριν την παραλαβή.
3 χρόνια είναι μεγάλο διάστημα και το 10% έξτρα δεν είν'καθόλου κακό...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ακυρώθηκαν κι επισήμως πλέον όλες οι πτήσεις για την επόμενη εβδομάδα.
Τελευταίο ήρθε το email από την easyjet, παραδόξως σε δύο σκέλη αν και αφορούσε ενιαίο εισιτήριο. Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα... Ξανακλείνουμε; Κι αν ναι πότε; Μεγάλο ρίσκο.


Μπορείς να κάνεις αίτηση για την επιστροφή του ποσού τελικά;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπορείς να κάνεις αίτηση για την επιστροφή του ποσού τελικά;
Για Easyjet δε ξέρω, δεν έκανα ακόμα τη διαδικασία, θα ενημερώσω.
Έτσι αναφέρεται πάντως στο email.
Για Wizzair & Laudamotion σίγουρα, αλλά με μεγάλη αναμονή, άνω των 2 μηνών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom