Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Μολις ακυρωθηκε η πτηση μου για Αρμενια απο την RYAIN εναι το 4ο ταξιδι που ακυρωνεται για το ετος και ευτυχως που μου δινει δυνατοτητα επιστροφης χρηματων η Εταιρεια.
Να σας ρωτησω ποσο καιρο κανει να πιστωθει η Επιστροφή χρηματων και ειναι σε αυτη τη σελιδα?
/https://refundclaims.ryanair.com/
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μολις ακυρωθηκε η πτηση μου για Αρμενια απο την RYAIN εναι το 4ο ταξιδι που ακυρωνεται για το ετος και ευτυχως που μου δινει δυνατοτητα επιστροφης χρηματων η Εταιρεια.
Να σας ρωτησω ποσο καιρο κανει να πιστωθει η Επιστροφή χρηματων και ειναι σε αυτη τη σελιδα?
/https://refundclaims.ryanair.com/
Ετσι μπραβο με κεφαλαιο Ε οταν γραφουμε για την Εταιρια, μεγαλη η χαρη της που μας κανει την τιμη να πεταξουμε μαζι Της.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Μολις ακυρωθηκε η πτηση μου για Αρμενια απο την RYAIN εναι το 4ο ταξιδι που ακυρωνεται για το ετος και ευτυχως που μου δινει δυνατοτητα επιστροφης χρηματων η Εταιρεια.
Να σας ρωτησω ποσο καιρο κανει να πιστωθει η Επιστροφή χρηματων και ειναι σε αυτη τη σελιδα?
/https://refundclaims.ryanair.com/

ολες οι πτησεις ειναι κορονα γραμματα αν θα γινουν...βαζουν συνεχεια καλες τιμες να κλεισει ο κοσμος για οκτώβριο και νοεμβριο και δεν περνανε λιγες μερες και ακυρωνουν το ταξιδι...λες και θελει ολοκληρη επιστημη να καθησουν να δουν ποιες πτησεις μπορουν να γινουν και να βγαλουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εισητηρια και οχι εικονικα.
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Και μένα μόλις σήμερα μου ακυρωθηκε η πτήση κραμπι - μπανγκογκ της THAI για τν νοεμβριο 2020 και αναμενω της Turkish για Πουκέτ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει και το ιστορικό πτήσεων πχ το δωρεάν τριμηνιαίο του flightaware για όσους θέλουν να υπολογίσουν τις πιθανότητες η πτήση τους να πραγματοποιηθεί ή να ακυρωθεί. Αν η εταιρεία εμφανίζεται να ακυρώνει τακτικά δρομολόγια ενώ δεν υπάρχουν περιορισμοί covid (και παράλληλα άλλες εταιρείες στην ίδια γραμμή εκτελούν κανονικά), αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να ακυρώσει και στο προσεχές μέλλον.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Και εγώ είχα κλείσει για Αρμενία, ελπίζοντας (όταν ειχα κλείσει) ότι θα ήταν πιο ομαλά τα πράγματα. Αντιθέτως η Αρμενία έχει ανακοινώσει παράταση των περιοριστικών μέτρων μέχρι τον Γενάρη του 2021. Λογικό να ακυρώσει η Ryanair. Ευτυχώς στην περίπτωση μου (αν και δεν είναι σπουδαίο ποσό), κρίμα για όποιον ήθελε πραγματικά να πάει.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Και εγώ είχα κλείσει για Αρμενία, ελπίζοντας (όταν ειχα κλείσει) ότι θα ήταν πιο ομαλά τα πράγματα. Αντιθέτως η Αρμενία έχει ανακοινώσει παράταση των περιοριστικών μέτρων μέχρι τον Γενάρη του 2021. Λογικό να ακυρώσει η Ryanair. Ευτυχώς στην περίπτωση μου (αν και δεν είναι σπουδαίο ποσό), κρίμα για όποιον ήθελε πραγματικά να πάει.
Τα χερσαία σύνορα είναι κλειστά... αντιθέτως πραγματοποιούνται κανονικά πτήσεις άλλων εταιριών αλλά μόνο με διεξαγωγή τεστ covid στο χέρι, πράγμα που δεν το δέχεται η Ryain. Η πληροφορία είναι από χθεσινή ανακοίνωση του αεροδρομίου της πρωτεύουσας.
Πάντως οι πληροφορίες που έχω είναι ότι στη χώρα κάνει πραγματικό Πάρτυ ο κορονοιος ....με αριθμούς τρελούς.... οπότε δε στεναχωρήθηκα καθόλου για την ακύρωση, έψαχνα αφορμή μάλιστα να μη πάω

Πα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έχει κανείς ιδέα μετά από πόσες μέρες εγκρίνει τα Voucher η Aegean; Υπέβαλλα χθες το σχετικό αίτημα.
Άρχισαν να ακυρώνονται πτήσεις τον Οκτώβρη Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Σφίξαμε...
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Έχει κανείς ιδέα μετά από πόσες μέρες εγκρίνει τα Voucher η Aegean; Υπέβαλλα χθες το σχετικό αίτημα.
Άρχισαν να ακυρώνονται πτήσεις τον Οκτώβρη Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Σφίξαμε...
Εμένα μου το έστειλε μετά από μία εβδομάδα
 

pluss

Member
Μηνύματα
63
Likes
89
UPDATE πηρα για να ακυρωσω για Κω ,την Αegean , και ρωτωντας για τα 300 Ε που περιμενω απο πασχα, μου λεει - μια ευγενεστατη υπαλληλος - οτι εχουν πιστωθει απο τον αυγουστο. Η τυχη μου η μαυρη ειναι οτι εχουν πιστωθει στη καρτα που εχει ακυρωθει λογω χακαρισματος, και πρεπει να τρεχω στην τραπεζα ,για να τα μεταφερουν στην καινουργια :mad:
Αν η πίστωση που αναφέρεις έγινε σε ακυρωμένη κάρτα εκδόσεως Alpha Bank (για τις άλλες τράπεζες δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει σε αντίστοιχες περιπτώσεις), τότε -υπό κανονικές συνθήκες- δεν χρειάζεται να πας σε υποκατάστημα. Εμένα μου επιστράφηκαν χρήματα λόγω ακυρωμένης πτήσης, τα οποία τα είδα στις κινήσεις της ακυρωμένης πιστωτικής μου κάρτας μέσω e-banking, οπότε κάλεσα στην Εξυπηρέτηση Πελατών και απλώς μου πρότειναν αν θέλω να μεταφερθεί το ποσό στον λογαριασμό ταμιευτηρίου που έχω ή σε άλλη ενεργή κάρτα που διατηρώ στην τράπεζα και εντός 2 εργάσιμων ημερών ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.178
Likes
5.388
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Αν η πίστωση που αναφέρεις έγινε σε κάρτα εκδόσεως Alpha Bank (για τις άλλες τράπεζες δεν γνωρίζω τι ισχύει σε αντίστοιχες περιπτώσεις), τότε δεν χρειάζεται να πας σε υποκατάστημα. Εμένα τηλεφωνικά με εξυπηρέτησαν και μου είπαν αν θέλω να μεταφερθεί το ποσό στον λογαριασμό μου ή σε άλλη ενεργή κάρτα που διατηρώ στην τράπεζα και εντός 2 εργάσιμων ημερών ολοκληρώθηκε η διαδικασία.
Πηγα στη τραπεζα και ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν βλεπει την πιστωση στην ακυρωμενη καρτα.
Ξαναπηρα την Αegean τηλεφωνο για περισσοτερες πληροφοριες, ουτε η υπαλληλος εβλεπε τις πιστωσεις 👿 τελικα μετα απο 3 ωρες και τηλεφωνα , τις βρηκε. Ξαναπηγα χθες στη τραπεζα τα αναλυτικα στοιχεια - σε αλλο υπαλληλο -παλι δεν εβλεπε τις πιστωσεις,εστειλε μειλ στα κεντρικα και περιμενετε λεει σε 2-3 μερες , θα μπουν τα χρηματα και αν δεν ... εδω ειμαστε :icon_evil:
Ναι , για την Αlpha μιλαω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.518
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom