Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
...δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η επιστροφή είναι προσωρινή η τελική .Μέχρι να ακούσουν και την άλλη πλευρά και επίσης πόσο καιρό θα χρειαστεί για να οριστικοποιηθεί η απόφαση. (έτσι μου είχαν γράψει στο email επιστροφής σας τα επιστρέφουμε και θα ακούσουμε και την άλλη πλευρά ).Δεν ξέρω εάν ισχύει στην περίπτωσή σας το ίδιο.
Καλημέρα.
Σε όλες τις περιπτώσεις ισχύει το ίδιο. Θέλουν ουσιαστικά να επιβεβαιώσουν ότι έχεις δίκιο και ότι δε σου χει δοθεί κάποιου άλλου είδους επιστροφή που δε ξέρουν. Για παράδειγμα κάποιος πονηρός μπορεί να χει τσιμπήσει το voucher να κάνει και αίτημα επιστροφής χρημάτων. Επίσης σε ξενοδοχείο έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο, αμφισβήτηση πληρωμής μετά από διαμονή σ' αυτό...

Θέλουν να είναι καλυμμένοι απέναντι σε όλους τους πελάτες τους κάτι που είναι απόλυτα λογικό, οπότε και θα το ψάξουν μέχρι τέλους. Το δίκαιο θα φανεί.
 

Panagiota44

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα...είχα κλείσει ταξίδι με την Aegean και η πτήση αναχώρησης ακυρώθηκε...έκανα αίτημα επιστροφής χρημάτων...θέλω να ρωτήσω αν δεν ακυρωθεί η πτήση επιστροφής τα χρήματα που θα πιστωθούν θα είναι μόνο για την αναχώρηση και την επιστροφή την παίρνω ως voucher;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά καλησπέρα...είχα κλείσει ταξίδι με την Aegean και η πτήση αναχώρησης ακυρώθηκε...έκανα αίτημα επιστροφής χρημάτων...θέλω να ρωτήσω αν δεν ακυρωθεί η πτήση επιστροφής τα χρήματα που θα πιστωθούν θα είναι μόνο για την αναχώρηση και την επιστροφή την παίρνω ως voucher;
Καλησπέρα. Εξαρτάται από το είδος του εισιτηρίου που έκλεισες. Κανονικά αν είναι ενιαίο πρέπει να σου επιστραφεί (ακόμα και σαν κουπόνι) όλο το εισιτήριο. Αν είναι ξεχωριστά, πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους.
Βασικά καλό θα ήταν να το κάνεις έτσι κι αλλιώς, μέσω τηλεφώνου ή και μέσω Facebook που συνήθως απαντούν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδιά καλησπέρα...είχα κλείσει ταξίδι με την Aegean και η πτήση αναχώρησης ακυρώθηκε...έκανα αίτημα επιστροφής χρημάτων...θέλω να ρωτήσω αν δεν ακυρωθεί η πτήση επιστροφής τα χρήματα που θα πιστωθούν θα είναι μόνο για την αναχώρηση και την επιστροφή την παίρνω ως voucher;
Και σε μένα ακυρώθηκε μόνο πτήση αναχώρησης αλλά το voucher που πήρα αφορούσε συνολικά το εισιτήριο με την επιστροφή μαζί,
εκτός ,όπως σου είπε και ο psilos ,αν τα έκλεισες χωριστά και όχι ενιαίο εισιτήριο μετ επιστροφής/
 

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Ήρθε και σε μένα επιτέλους η επιστροφή χρημάτων της Aegean για το ταξίδι στο Μαρόκο (η ακύρωση λόγω διακοπής δρομολογίου έγινε αρχές Ιουλίου για πτήση τέλος Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου)! Το αίτημα επιστροφής "καταχωρήθηκε" αρχές Σεπτεμβρίου (πιο πριν δε με άφηναν καν). Πάλι καλά...
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
689
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ένα μικρό update.

Έχουν περάσει παραπάνω από 6 μήνες από τότε που ήταν να ταξιδέψω και είχα αγοράσει ειστήρια μέσω gotogate. Κάθε 1η και 15 του μήνα μου έστελναν ειδοποίηση ότι το αίτημα μου εκκρεμεί και μην ανησυχώ θα το φροντίσουν αυτοί .

Τους παίρινω κι εγώ τηλέφωνο και μιλάω με τον συμπαθέστατο ινδό (κόβω το κεφάλι μου ότι ήταν ινδός) στην άλλη άκρη της γραμμής. Και μου εξηγεί ότι έχουν κάνει το αίτημα για refund εκ μέρους μου ήδη από τον Απρίλιο , το έκαναν ξανά raise (υπενθύμιση δηλαδή) στην αεροπολική τον ιούλιο και θα ξανακάνουν και ένα raise τώρα αφού ξαναπήρα. Και μου λέει ο ινδός μην ανησυχείς πασά μου σε φροντίζουμε εμείς. Θα σου έρθει και mail που το λέει ότι το ξανακάναμε raise με το που θα κλέισεις το τηλέφωνο. Μάγκα ινδέ μου με έφτιαξες, λέω κι εγώ.

Προφανώς το mail δεν ήρθε ποτέ...


Οπότε κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα αποφασίζω να πάρω ο ίδιος την SAS τηλέφωνο μιας και δικά της εισητήρια ήταν, άσχετο που ήταν αγορασμένα μέσω του πρΩκτορείου (ναι σωστά είναι γραμμένο).

Με εξυπηρέτησε μια συμπαθέστατη Σουηδέζα (καταλαβαίνω εγώ τον κόσμο απ τη φωνή και μόνο, είμαι αλαφροϊσκιωτος) που μου λέει ότι η εταιρία αυτό τον μήνα τελειώνει με την επεξεργασία των αιτημάτων για refund του ΑΠΡΙΛΙΟΥ (δηλαδή είναι χοντρικά 6 μήνες πίσω) και μην ανησυχείς πασά μου μέχρι το τέλος του μήνα θα τα έχεις πάρει τα λεφτά. Και άμα δεν τα πάρεις να μας ξαναπάρεις τηλέφωνο να δούμε τι έγινε. Λεω κι εγώ "γειά σου ρε σουηδέζα , να σε είχα εδώ μπροστά μου να σε κέρναγα ένα σφηνάκι να γινόσουν ντίρλα όπως γίνονται οι συντοπίτισσες σου όταν έρχονται στη χώρα μου". Και κλείνω το τηλέφωνο.

Λέω άμα δεν έχω καμία ειδοποίηση μέσα στον Οκτώβριο για οτιδήποτε θα γίνει ότι γίνεται στο υποθηκοφυλακέιο Αθηνών Δευτέρα 9:00 το πρωί... όσοι έχετε πάει ξέρετε.

Και εκεί λοιπόν που περιμένω ήσυχος, έρχεται στις 15 του μήνα, το παρακάτω mail



Αξιότιμη/Αξιότιμε​
Έχουμε καλά νέα: το αίτημά σας για επιστροφή χρημάτων για την παραγγελία ΤΑΔΕ εγκρίθηκε πλήρως ή εν μέρει από την αεροπορική εταιρεία. Τώρα περιμένουμε να φτάσουν τα χρήματα στον λογαριασμό μας ή να γίνει ένας μη αυτόματος έλεγχος, για να διεκπεραιώσουμε την επιστροφή του σωστού ποσού. Εξαιτίας του γεγονότος ότι ο φόρτος εργασίας παραμένει αρκετά μεγάλος για εμάς και την αεροπορική εταιρεία, αυτό μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να πάρει έως και 6 εβδομάδες. Ωστόσο, να είστε σίγουρος/-η ότι κάνουμε ό, τι μπορούμε για να επισπεύσουμε τη διαδικασία, συμπεριλαμβανομένης της αύξησης του αυτοματισμού και του εργατικού δυναμικού.

Ένα ενημερωτικό email σχετικά με την κατάσταση της επιστροφής χρημάτων σας θα σας αποστέλλεται την 1η και την 15η κάθε μήνα μέχρι να οριστικοποιηθεί το θέμα.

Να ξέρετε ότι εκτιμούμε την υπομονή και την κατανόησή σας αυτήν τη δύσκολη περίοδο.

Η ομάδα εξυπηρέτησης πελατών στην Gotogate​



Και είμαι στο περίμενε. Σκέφτομαι να το αφήσω να δω αν θα βγει από μόνο του μέχρι το τέλος του μήνα, άντε αρχές επόμενου. Απλώς γιατί βαριέμαι απίστευτα την διαδικασία να μιλάω με τράπεζες...

Mε quoτάρω λοιπόν και απλώς γράφω ότι ακόμα περιμένω. Θες λόγω βαρεμάρας, θες λόγω αρκετής δουλειάς, έχω αποφύγει ακόμα το αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής με την τράπεζα. Λέω να περιμένω μέχρι και το τέλος Νοέμβρη που περνάνε οι 6 εβδομάδες που έχουν δώσει διορία. Εάν μέχρι τότε δεν έχει γίνει τίποτα, τότε με βλέπω να τρέχω στις τράπεζες...
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
43
Likes
105
Παιδιά ,χαρας ευαγγελια !!! Μου ηρθε επιτελους mail απο το pame diakopes οτι σε 3-5 εργασιμες μερες θα μου πιστωθουν τα χρηματα για 3 εισητηρια για Νεα Υορκη 11-22 Μαιου πτηση της TURKISH απο Θεσσαλονικη ! :clap: :airplane: Θα επανελθω οταν δω τα χρηματα στο λογαριασμο μου :reading:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εμενα σημερα μου ηρθε μειλ απο την Cruz del sur, οτι παρελαβαν το αιτημα μου - το ειχα στειλει απο το Μαρτη- και θα το εξετασουν. Τα λεφτα εντωμεταξυ τα εχω παρει με αμφισβητηση που εκανα στην τραπεζα, εδω και τρεις μηνες. Ειμαι περιεργη να δω τι θα γινει στη συνεχεια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμενα σημερα μου ηρθε μειλ απο την Cruz del sur, οτι παρελαβαν το αιτημα μου - το ειχα στειλει απο το Μαρτη- και θα το εξετασουν. Τα λεφτα εντωμεταξυ τα εχω παρει με αμφισβητηση που εκανα στην τραπεζα, εδω και τρεις μηνες. Ειμαι περιεργη να δω τι θα γινει στη συνεχεια...
Αυτοί δεν ήταν που λέγανε ότι τα «χρήματα δεν επιστρέφονται» και «ας φροντίζατε να είστε εδώ»; :haha: Μαζί με τις αεροπορικές εντός χώρας...
Ευτυχώς που μας έσωσε η αμφισβήτηση. Ακόμα στο περίμενε θα ήμασταν.
Λογικά θα δούνε ότι έχει ακυρωθεί η συναλλαγή και δε θα σου απαντήσουν καν. Την ίδια απορία έχω κι εγώ για πολλές τέτοιες κινήσεις. Πάντως στα ακυρωθέντα τρένα έγινε αυτό που αναφέρω.
 
Last edited:

Petyr

Member
Μηνύματα
15
Likes
24
Εμενα σημερα μου ηρθε μειλ απο την Cruz del sur, οτι παρελαβαν το αιτημα μου - το ειχα στειλει απο το Μαρτη- και θα το εξετασουν. Τα λεφτα εντωμεταξυ τα εχω παρει με αμφισβητηση που εκανα στην τραπεζα, εδω και τρεις μηνες. Ειμαι περιεργη να δω τι θα γινει στη συνεχεια...
Κι εγώ έχω αυτή την απορία - είχα κάνει αμφισβήτηση και δεν έχω πάρε ακόμα απάντηση. Ήρθε η επιστροφή, άρα δε θα πρέπει να τελεσιδικήσει και η αμφισβήτηση (ότι δεν έχει πια εφαρμογή);
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom