Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Mε quoτάρω λοιπόν και απλώς γράφω ότι ακόμα περιμένω. Θες λόγω βαρεμάρας, θες λόγω αρκετής δουλειάς, έχω αποφύγει ακόμα το αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής με την τράπεζα. Λέω να περιμένω μέχρι και το τέλος Νοέμβρη που περνάνε οι 6 εβδομάδες που έχουν δώσει διορία. Εάν μέχρι τότε δεν έχει γίνει τίποτα, τότε με βλέπω να τρέχω στις τράπεζες...
Tελικό quote.

Χθες ήρθε mail ότι επεξεργάστηκαν το refund , σήμερα είδα τα λεφτά στον λογαριασμό.
-27 € που ήταν η υπηρεσία αποσκευών.
-30 € που ήταν το νταβατζιλίκι τους.

Σύνολο -57 € δλαδή -19 € το άτομο μιας και ήμασταν τρεις. Στα 2.000 € να χάσεις και 57 € δεν είναι τίποτα.


Η διαδικασία περιλάμβανε:

3 mail και 3 τηλέφωνα σε βάθος 8 μηνών. Αναίμακτο. Πολύ αναίμακτο και σίγουρα λιγότερο μπελαλίδικο από το να πάρω τράπεζες και να τσακώνομαι και να μου ζητάν στοιχεία κλπ κλπ.

Γενικά δεν τσακώθηκα με κανέναν, δεν χρειάστηκε να φωνάξω σε τηλέφωνο , ούρε να γράψω κανένα "αγριεμένο" mail .

Άργησα βέβαια 8 μήνες, αλλά είμαστε ήσυχοι. Τέλος καλό όλα καλά, καλή δύναμη σε όλους.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
Αφου ενοχλησα παλι το Petas μετα απο 7,5 μηνες, σημερα εστειλαν μειλ οτι εγκριθηκε η επιστροφη απο Alitalia. Θεωρουσα τα χρηματα χαμενα. Μου εβγαλαν την ψυχη.
Ελαβα κ γω το ιδιο email αλλα ακομα τα χρηματα δε τα εχω δει στο λογαριασμο, ενα μηνα μετα και επιπλεον εχουν σταματησει να απανταν στα email μου!
Εσένα στα εβαλαν?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ελαβα κ γω το ιδιο email αλλα ακομα τα χρηματα δε τα εχω δει στο λογαριασμο, ενα μηνα μετα και επιπλεον εχουν σταματησει να απανταν στα email μου!
Εσένα στα εβαλαν?
Οχι. Ειχα σκοπο να τηλ στην τραπεζα, γιατι θα επιστραφουν σε ακυρωμενη καρτα και δεν θα "φανουν" αμεσα. Δεν τους εστειλα μειλ, βαρεθηκα μ αυτους πια. Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξη, θεωρω πως μιλαμε ηδη για εταιρεια φαντασμα.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ωραία δυό μέρες πριν το υποτιθέμενο ταξίδι μου και πάω να κάνω αλλαγή κράτησης, μου δίνει επιλογή να αλλάξω σε πτήσεις εντός Ισπανίας μεν, όταν επιλέγω ωστόσο την αλλαγή (εκτός από ημερομηνία και άλλη πόλη), μου βγάζει το εξής
1606988316730.png


Επειδή εγώ δεν κατέω, μήπως καταλαβαίνει καμία/κανείς τι εννοεί; Έχω δοκιμάσει με όλες τις διαθέσιμες πόλεις (εκτός Καναρίων νήσων γιατί έχει πτήσεις μόνο μέχρι Μάρτη).

εδιτ: στα Κανάρια με αφήνει, σε όποιο Κανάριο, άρα έχει να κάνει ότι τα κανάρια έχουν άλλο ΦΠΑ και γι'αυτό;

εδιτ2: η πολυαγαπημενη με χρεωνει για την αλλαγη πτήσης, νόμιζα ότι ήταν δωρεάν λόγω κοβιδ
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Ωραία δυό μέρες πριν το υποτιθέμενο ταξίδι μου και πάω να κάνω αλλαγή κράτησης, μου δίνει επιλογή να αλλάξω σε πτήσεις εντός Ισπανίας μεν, όταν επιλέγω ωστόσο την αλλαγή (εκτός από ημερομηνία και άλλη πόλη), μου βγάζει το εξής
View attachment 332533

Επειδή εγώ δεν κατέω, μήπως καταλαβαίνει καμία/κανείς τι εννοεί; Έχω δοκιμάσει με όλες τις διαθέσιμες πόλεις (εκτός Καναρίων νήσων γιατί έχει πτήσεις μόνο μέχρι Μάρτη).

εδιτ: στα Κανάρια με αφήνει, σε όποιο Κανάριο, άρα έχει να κάνει ότι τα κανάρια έχουν άλλο ΦΠΑ και γι'αυτό;

εδιτ2: η πολυαγαπημενη με χρεωνει για την αλλαγη πτήσης, νόμιζα ότι ήταν δωρεάν λόγω κοβιδ
Νομίζω η αλλαγή πρέπει να γίνει το αργότερο 1 εβδομάδα πριν την πτήση (για να είναι δωρεάν)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Νομίζω η αλλαγή πρέπει να γίνει το αργότερο 1 εβδομάδα πριν την πτήση (για να είναι δωρεάν)
Ααααα τζάμπα περίμενα μέχρι τελευταία στιγμή μπας και ακυρωθεί. Πήγαινα για τα πολλά κι έχασα και τα λίγα :confused:
Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφου ενοχλησα παλι το Petas μετα απο 7,5 μηνες, σημερα εστειλαν μειλ οτι εγκριθηκε η επιστροφη απο Alitalia. Θεωρουσα τα χρηματα χαμενα. Μου εβγαλαν την ψυχη.
Επιβεβαιωνω (με πονο ψυχης) οτι η Alitalia ξεκινησε τις επιστροφες κας μετα απο 8.5 μηνες στην περιπτωση μου. Βεβαια ουδεποτε θεωρησα τα χρηματα χαμενα, ηταν σε Τραπεζα, αλλα καταλαβαινα τον αγωνα επιβιωσης που εδινε κ δινει ακομα η εταιρεια οπως παμπολλες ανα τον πλανητη.
Για το μεσάζοντα ουδεν σχολιο, πλην να κλεινουμε απευθειας στην εταιρεια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είμαι παθός (και μαθός)
Να βλεπετε μονο ποια ειναι η "πολυαγαπημενη"...
Θυμιζω η Alitalia επιτρεπει αλλαγη και μετα την ημερομηνια πτησης...αρκει να ακυρωσουμε το ταξιδι μας πριν την ωρα πτησης.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή εγώ δεν κατέω, μήπως καταλαβαίνει καμία/κανείς τι εννοεί;
Το ίδιο ακριβώς μήνυμα λάμβανα κι εγώ, για πτήση μάλιστα εντός μιας εβδομάδας και προς τον ίδιο προορισμό, την οποία ήθελα να αλλάξω αφού η πρώτη ακυρώθηκε.
Πρέπει να είναι γενικό πρόβλημα σ' αυτές τις περιπτώσεις, αν και είναι λίγο κουλό το μήνυμα περί ΦΠΑ.
Το έλυσα χρησιμποιώντας τη ζωντανή συνομιλία, ζητώντας από τον υπάλληλο να κάνει την αλλαγή αυτός. Μου ήρθε κατόπιν email επιβεβαίωσης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ θα ήθελα να καταθέσω κάτι αξιοπερίεργο: για ταξίδι που δε μπορούσε να γίνει τον Οκτώβριο, η ΛΑΤΑΜ (Χιλής) δε με αποζημίωνε και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής με αποτέλεσμα να πάρω πίσω τα χρήματα του εισιτηρίου. Πριν λίγες μέρες προσπάθησα να κλείσω εισιτήρια με ΛΑΤΑΜ Βραζιλίας για καλοκαίρι και την ώρα της πληρωμής η συναλλαγή δεν ολοκληρωνόταν. Προσπάθησα με όλες τις πιστωτικές μου κάρτες, αλλά τζίφος. Ρε λέτε να έχω μπει σε καμιά μπλακ λίστ;
(τελικά έκλεισα το εισιτήριο μέσω παμεδιακοπες, αναγκαστικά - απευθείας από ΛΑΤΑΜ δε μπορώ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom