Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ρε λέτε να έχω μπει σε καμιά μπλακ λίστ;
Λες να παίζει κάτι τέτοιο από αεροπορικές εταιρείες; Θα μου έκανε τρομερά μεγάλη (αρνητική) εντύπωση. Παιζει να μπορείς να το μάθεις με κάποιο αίτημα στο support τους;
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Λες να παίζει κάτι τέτοιο από αεροπορικές εταιρείες; Θα μου έκανε τρομερά μεγάλη (αρνητική) εντύπωση. Παιζει να μπορείς να το μάθεις με κάποιο αίτημα στο support τους;
Αυτό θα κάνω, έτσι από περιέργεια. Μου κάνει κι εμένα εντύπωση.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:
Ήταν να ταξιδέψω στο Αμβούργο αρχές Δεκέμβρη με εισιτήρια που μου καλύπτει η εργασία μου. Μέχρι τον τελικό προορισμό υπήρχε και στάση στη Βιέννη. Ουσιαστικά η μία πτήση ήταν από Αθήνα για Βιέννη και από Βιέννη-Αμβούργο και ξανά τα ίδια για την επιστροφή.
Οι πτήσεις ακυρώθηκαν, (κάτι που με βόλεψε διότι εν τέλει δε θα ταξίδευα.) Επικοινώνησα με τη Lufthansa και μου είπαν πως μπορεί να γίνει επιστροφή χρημάτων ή να μου βγάλουν νέο κωδικό πτήσης αρκεί να τους δηλώσω νέες ημερομηνίες μέχρι τέλη Ιανουαρίου.
Θέλοντας να εκμεταλλευτώ το γεγονός πως τα έξοδα τα έχει καλύψει η εταιρία επέλεξα το δεύτερο ώστε να κρατήσω τα εισιτήρια. Το πρόβλημα είναι πως δε θέλω να τα χρησιμοποιήσω για Αμβούργο. Το ερώτημα είναι αν η ανταπόκριση θεωρείται ξεχωριστή πτήση, οπότε και θεωρούνται 4 εισιτήρια και όχι 2, και επίσης αν με συμφέρει να αλλάξω προορισμό αφενός και αφετέρου όνομα στα 2 (ώστε να ταξιδέψω και με παρέα) ή πιστεύετε πως θα μου έρθει ο κούκος αηδόνι; Εμπειρικά εσείς τι θα κάνατε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν τα εισιτήρια τα καλύπτει η εργασία σου, θα πρέπει να την ενημερώσεις για την τύχη των εισιτηρίων αν δηλ. θέλουν επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή ημερομηνιών. Δεν είναι δικά σου ώστε επειδή ακυρώθηκαν να τα χρησιμοποιήσεις άλλη στιγμή για αναψυχή.
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Ωραία τα αρνητικά τα συμπεράσματα που βγάλατε.
Αν έχετε να προσθέσετε κάτι πάνω στο ερώτημα που έθεσα έχει καλός, διαφορετικά σας παρακαλώ αφήστε να απαντήσει κάποιος άλλος.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ωραία τα αρνητικά τα συμπεράσματα που βγάλατε.
Αν έχετε να προσθέσετε κάτι πάνω στο ερώτημα που έθεσα έχει καλός, διαφορετικά σας παρακαλώ αφήστε να απαντήσει κάποιος άλλος.
Ετσι οπως τα γραφεις καλα εκανε και σου απαντησε προφανως οπως σου απαντησε!δε λες αν πας για δουλεια ή αναψυχη οποτε με τα γραφομενα σου δειχνεις το 2ο αρα θα χεις θεμα με την εταιρεια σου...anyway προβλημα σου..αν τα εισιτηρια εχουν κλειστει ως ενιαια(δηλαδη αθηνα-βιεννη-αμβουργο βγαινει ως μια κρατηση)τοτε δε μπορεις να κανεις τιποτα αλλο..μπορεις να κατεβεις πχ βιεννη και να μην επιβιβαστεις για αμβουργο αλλα ισως εχεις θεμα με την αεροπορικη μετα...αν τωρα εχουν κλεισει ενα εισιτηριο αθηνα-βιεννη και αλλο βιεννη-αμβουργο με 2 διαφορετικες κρατησεις τοτε μπορεις πιο ευκολα να αποφυγεις το 2ο σκελος και ισως να αλλαξεις προορισμο και ονομα αλλα κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα σου στοιχισει ο κουκος αηδονι..καλο θα ταν για ολα αυτα να μιλησεις με την αεροπορικη σου και την εταιρεια σου και οχι εδω
 

Penny90

Member
Μηνύματα
34
Likes
22
Μάλλον δεν σας καλό φάνηκε η λέξη "εκμεταλλευτώ", δεκτό. Προφανώς και έχω συνεννοηθεί με την δουλειά μου. Εννοώ να εκμεταλλευτώ το δώρο που μου δώθηκε ή τα εισιτήρια που μου χάρισαν ή όπως αλλιώς θέλετε. Αν δείτε κ στο αρχικό μήνυμα μου γράφω σε παρένθεση πως δε θα πήγαινα εν τέλει έτσι κ αλλιώς. (προφανώς εν γνώσει της εργασίας μου) Τέλος πάντων σας ευχαριστώ για την απάντηση σας.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πριν αρχίσω να ψάχνω ρωτάω εδώ πρωτα επειδη δεν έχω παρακολουθησει καλά το θεμα μηπως ξερει κανεις ή αν έχει κάνει μετατροπη του voucher της Aegean σε επιστροφη χρημάτων .. Γιατι έχω ένα και σκεφτομαι αυτό να ζητησω την εξαργυρωση..


ΑΚΥΡΟ....
 
Last edited:

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Ξαφνική ψυχρολουσία σήμερα από την Qatar η οποία με mail με ενημέρωσε ότι ακυρώθηκε η πτήση μου για Βιετνάμ και πίσω, τέλη Ιούνη με Αρχές Ιούλη και να προβώ σε refund, ή ανοιχτό εισιτήριο με ισχύ δύο χρόνων ή voucher. Πολύ περίεργο μιας και μπαίνοντας skyscanner βλέπω να υπάρχουν πτήσεις Qatar αυτές τις ημερομηνίες. Όμως κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει εναλλακτική πτήση ίδιας ημερομηνίας, ή λίγο πριν λίγο μετά.. Περίεργα πράγματα..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ξαφνική ψυχρολουσία σήμερα από την Qatar η οποία με mail με ενημέρωσε ότι ακυρώθηκε η πτήση μου για Βιετνάμ και πίσω, τέλη Ιούνη με Αρχές Ιούλη και να προβώ σε refund, ή ανοιχτό εισιτήριο με ισχύ δύο χρόνων ή voucher. Πολύ περίεργο μιας και μπαίνοντας skyscanner βλέπω να υπάρχουν πτήσεις Qatar αυτές τις ημερομηνίες. Όμως κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει εναλλακτική πτήση ίδιας ημερομηνίας, ή λίγο πριν λίγο μετά.. Περίεργα πράγματα..
Δοκίμασε να προχωρήσεις την κράτηση μέχρι πριν την πληρωμή, πιθανόν εκεί να φανεί ότι η πτήση δεν είναι πλέον διαθέσιμη.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Ξαφνική ψυχρολουσία σήμερα από την Qatar η οποία με mail με ενημέρωσε ότι ακυρώθηκε η πτήση μου για Βιετνάμ και πίσω, τέλη Ιούνη με Αρχές Ιούλη και να προβώ σε refund, ή ανοιχτό εισιτήριο με ισχύ δύο χρόνων ή voucher. Πολύ περίεργο μιας και μπαίνοντας skyscanner βλέπω να υπάρχουν πτήσεις Qatar αυτές τις ημερομηνίες. Όμως κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει εναλλακτική πτήση ίδιας ημερομηνίας, ή λίγο πριν λίγο μετά.. Περίεργα πράγματα..
Εδώ και ένα μήνα περίπου υπήρχαν πτήσεις για το καλοκαίρι από τέλη Ιουνίου μέχρι Σεπτέμβριο από Θεσσαλονίκη για Βενετία με easyjet σε πολύ δελεαστικές τιμές μπορώ να πω (ειμασταν έτοιμοι να κλείσουμε). Σήμερα οι πτήσεις δεν υπάρχουν.. Έχουν βγει από το πλάνο. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.. Ευτυχώς δεν κλείσαμε..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ελαβα κ γω το ιδιο email αλλα ακομα τα χρηματα δε τα εχω δει στο λογαριασμο, ενα μηνα μετα και επιπλεον εχουν σταματησει να απανταν στα email μου!
Εσένα στα εβαλαν?
Εμενα μου εδωσαν προχθες σημεια ζωης και απαντησαν τα ιδια, οτι κανουν 6-8 μηνες να επιστρεψουν τα χρηματα και θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας. Εν τω μεταξυυ περασαν ηδη 9 μηνες. Η απαντηση μαλιστα δεν εχει καμια σχεση με το αρχικο μηνυμα πριν 2 μηνες οτι σε λιγες εργασιμες θα μπουν τα χρηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom