Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάντως πέρυσι από Αθήνα πάντα προσέφερε δύο πτήσεις πρωί και βράδυ ανά μέρα φέτος αποφάσισε να βάλει μεσημεριανή μόνο και σπάνια την βραδινή. Επιφυλακτική από την άποψη να έχεις προλάβει να κάνεις το εμβόλιο ή των περιορισμών κατα την είσοδο? Εγώ να το αλλάξω θέλω αλλα δεν ξέρω πως ακόμα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πάντως πέρυσι από Αθήνα πάντα προσέφερε δύο πτήσεις πρωί και βράδυ ανά μέρα φέτος αποφάσισε να βάλει μεσημεριανή μόνο και σπάνια την βραδινή. Επιφυλακτική από την άποψη να έχεις προλάβει να κάνεις το εμβόλιο ή των περιορισμών κατα την είσοδο? Εγώ να το αλλάξω θέλω αλλα δεν ξέρω πως ακόμα!
Εγω λογικα θα εχω κανει. Αλλα η παρεα μου οχι. Οποτε περιπλεκεται πολυ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κράτηση αεροπορικού εισιτηρίου από pamediakopes τον 9.2019 για ταξίδι που επρόκειτο να γίνει τον 8.2020.
Αίτηση επιστροφής χρημάτων τον 6.2020 (βέβαια τα περισσότερα σκέλη των πτήσεων είχαν ακυρωθεί από τις αεροπορικές νωρίτερα).
Επιστροφή χρημάτων (μειωμένων κατά 30 ευρώ) τον 4.2021.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάντως πέρυσι από Αθήνα πάντα προσέφερε δύο πτήσεις πρωί και βράδυ ανά μέρα φέτος αποφάσισε να βάλει μεσημεριανή μόνο και σπάνια την βραδινή. Επιφυλακτική από την άποψη να έχεις προλάβει να κάνεις το εμβόλιο ή των περιορισμών κατα την είσοδο? Εγώ να το αλλάξω θέλω αλλα δεν ξέρω πως ακόμα!
Τα λόγια σου με έβαλαν σε σκέψεις. Κι εγώ βλέπω ότι η πτήση του πηγαιμού που έχω αγοράσει (η βραδινή από Αθήνα-CPH-KEF) πλέον δεν είναι διαθέσιμη και το μόνο που υπάρχει είναι η μεσημεριανή. Προς το παρόν ΄βεβαια, δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση ή κάποιο mail οπότε θα το αφήσω κάνα μήνα-δυο ακόμα και βλέπουμε. Η πτήση της επιστροφής ισχύει ως έχει προς το παρόν. Ίδωμεν...
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κράτηση αεροπορικού εισιτηρίου από pamediakopes τον 9.2019 για ταξίδι που επρόκειτο να γίνει τον 8.2020.
Αίτηση επιστροφής χρημάτων τον 6.2020 (βέβαια τα περισσότερα σκέλη των πτήσεων είχαν ακυρωθεί από τις αεροπορικές νωρίτερα).
Επιστροφή χρημάτων (μειωμένων κατά 30 ευρώ) τον 4.2021.
Νομίζω ότι εδώ κολλάει η έκφραση "Κάλλιο αργά παρά ποτέ"
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα λόγια σου με έβαλαν σε σκέψεις. Κι εγώ βλέπω ότι η πτήση του πηγαιμού που έχω αγοράσει (η βραδινή από Αθήνα-CPH-KEF) πλέον δεν είναι διαθέσιμη και το μόνο που υπάρχει είναι η μεσημεριανή. Προς το παρόν ΄βεβαια, δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση ή κάποιο mail οπότε θα το αφήσω κάνα μήνα-δυο ακόμα και βλέπουμε. Η πτήση της επιστροφής ισχύει ως έχει προς το παρόν. Ίδωμεν...
Μάλλον επειδή είχαμε κλείσει 5 μήνες πριν (εγώ τουλάχιστον) πέσαμε στις αναπροσαρμογές που κάνουν στο καλοκαιρινό τους πρόγραμμα. Τώρα γιατί βέβαια δεν έχουν ενημερωθεί και εμάς αντίστοιχα οι πτήσεις μας άγνωστο.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@paefstra @zade αν θέλετε μπορείτε να κοιτάξετε και το δικό σας δρομολόγιο, εμένα το ενα σκέλος ακυρώθηκε μου ήρθε μέιλ και η δεύτερη νεα προτεινόμενη πτήση ήταν 6 ώρες πριν την πρώτη πτήση. Τους πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και κατέληξα να μιλάω με Κύπριο υπάλληλο στα ελληνικά ο οποίος μου ανέλυσε όλα τα προβλήματα της εταιρείας😂Η πτήση που ακυρώθηκε ήταν της SAS και η καλύτερη εναλλακτική με Icelandair αλλα παρότι είχαν κοινούς κωδικούς πτήσης και προσφερόταν στο site τους δεν δέχονται να αλλαχτεί η πτήση πάρα μόνο με πτήση της SAS. Κατέληξα μετα από άλλη μισή ώρα να πάρω διαμονή στην Κοπεγχάγη και πρωινή πτήση την επόμενη για Ρέικιαβικ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@paefstra @zade αν θέλετε μπορείτε να κοιτάξετε και το δικό σας δρομολόγιο, εμένα το ενα σκέλος ακυρώθηκε μου ήρθε μέιλ και η δεύτερη νεα προτεινόμενη πτήση ήταν 6 ώρες πριν την πρώτη πτήση. Τους πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και κατέληξα να μιλάω με Κύπριο υπάλληλο στα ελληνικά ο οποίος μου ανέλυσε όλα τα προβλήματα της εταιρείας😂Η πτήση που ακυρώθηκε ήταν της SAS και η καλύτερη εναλλακτική με Icelandair αλλα παρότι είχαν κοινούς κωδικούς πτήσης και προσφερόταν στο site τους δεν δέχονται να αλλαχτεί η πτήση πάρα μόνο με πτήση της SAS. Κατέληξα μετα από άλλη μισή ώρα να πάρω διαμονή στην Κοπεγχάγη και πρωινή πτήση την επόμενη για Ρέικιαβικ.
Μολις τσεκαρα και στην περιπτωση μου πηγε το ταξιδι 2 μερες νωριτερα, δεν ηρθε ακυρωση!! Μου κανει εντυπωση που δεν μας εβαλαν την ιδια μερα στη μεσημεριανη, εκτος αν η sas εκοψε δρομολογια. Το προβλημα ειναι οτι η παρεα μου ειναι πλεον επιφυλακτικη και ηδη κλεισαμε Μαλτα, χωρις stopover και γενικα πιο απλα πλανα, χαμηλοτερων προσδοκιων. Παω για ακυρωση, επιστροφη χρηματων και μιλιων. Ευχομαι να σου παει καλα.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εποχικη, εποχικοτατη κ η κατανια. Απο 1/7 πλεον..🤬🤬🤬🤬
Το μονο καλο που εκανα αιτηση το πρωι κ το βραδυ ειχα το βαουτσερ με +10%. Θα ξαναακυρωθει παλι να παρω αλλο ενα 10%?
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
@paefstra @zade αν θέλετε μπορείτε να κοιτάξετε και το δικό σας δρομολόγιο, εμένα το ενα σκέλος ακυρώθηκε μου ήρθε μέιλ και η δεύτερη νεα προτεινόμενη πτήση ήταν 6 ώρες πριν την πρώτη πτήση. Τους πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και κατέληξα να μιλάω με Κύπριο υπάλληλο στα ελληνικά ο οποίος μου ανέλυσε όλα τα προβλήματα της εταιρείας😂Η πτήση που ακυρώθηκε ήταν της SAS και η καλύτερη εναλλακτική με Icelandair αλλα παρότι είχαν κοινούς κωδικούς πτήσης και προσφερόταν στο site τους δεν δέχονται να αλλαχτεί η πτήση πάρα μόνο με πτήση της SAS. Κατέληξα μετα από άλλη μισή ώρα να πάρω διαμονή στην Κοπεγχάγη και πρωινή πτήση την επόμενη για Ρέικιαβικ.
Οκ, σε ευχαριστώ για αυτή την ενημέρωση. Δεν ακυρώθηκε η πτήση μου αλλά πήγε μαι μέρα νωρίτερα και με ενδιάμεσο το Όσλο αντί για την Κοπεγχάγη. Δεν με νοιάζει, άδεια έχω έτσι κι αλλιώς. Απλώς πρέπει να τροποποιήσω λίγο την κράτηση για το αυτοκίνητο. Το κακό θα είναι αν ξαναλλάξει αυτό ...
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Δεν γνωρίζω για φέτος πάντως πέρσυ για ακυρωμένη πτήση του Οκτωβρίου μέσα σε 7 ημέρες είδα τα χρήματα της επιστροφής στον λογαριασμό μου. Η Volotea σε σχέση με άλλες εταιρείες που είχα ακυρωμένες πτήσεις πέρσυ ήταν η ταχύτερη στην επιστροφή χρημάτων με χειρότερη την Turkish που μετά από βομβαρδισμό προτάσεων για vouchers σε διάφορες ημερομηνίες εντός του 2020 και αντίστοιχες αρνητικές απαντήσεις από μέρους μου τελικά μετά απο 6 μήνες που επέστρεψε την αξία του εισιτηρίου.
Ελπίζω και φέτος τουλάχιστον για προγραμματισμένες πτήσεις εντός περιόδου καραντίνας να ακολουθήσουν την ίδια τακτική.
καλησπέρα,
μήπως μπορείς να βοηθήσεις...
Ζήτησα refund & βγήκε μήνυμα -the refund process has started successfully και από τότε σιωπή και πέρασε ήδη σχεδόν ένας μήνας... ούτε κάποιο σχετικό μειλ έλαβα, ούτε λεφτά επιστράφηκαν...
Εσύ έλαβες κάποια ενημέρωση όταν ζήτησες refund?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλησπέρα,
μήπως μπορείς να βοηθήσεις...
Ζήτησα refund & βγήκε μήνυμα -the refund process has started successfully και από τότε σιωπή και πέρασε ήδη σχεδόν ένας μήνας... ούτε κάποιο σχετικό μειλ έλαβα, ούτε λεφτά επιστράφηκαν...
Εσύ έλαβες κάποια ενημέρωση όταν ζήτησες refund?
Κάνει πάνω από 3 μήνες να μπει, μπορεί και 4.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom