Βουλγαρία Πως γυρνάω Ελλάδα απο Σόφια?

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλησπέρα σε όλους/ες


ξεμείναμε Λονδινο απο προχθες που δεν πέταξε τίποτα και αναγκάστηκα να κλείσω για Βουλγαρία(Σόφια) για την Τρίτη.

Φτάνω στις 12 το μεσημέρι στην Σόφια στο αεροδρόμιο της και ψάχνω να βρώ πώς θα γυρίσω Ελλάδα. Μπήκα στον ΟΣΕ και δεν έχει πληροφορίες, ψάχνω τώρα για ΚΤΕΛ και λοιπές πληροφορίες.

Μπορείς κάποιος να δώσει καμια συμβουλή την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου πώς γυρνάμε Θεσσαλονίκη?

Πώς θα τους πληρώσω? Λέω να αλλάξω στο αεροδρόμιο 50-100 ευρώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αντε και εφθασες Βορεια Ελλαδα. Μετα θα αρχισει η ταλαιπωρια σου με τα Τεμπη κομμενα λογω κατολισθησης και τα τρενα και τα αεροπλανα υπερπληρη λογω εορτων. Με το ΚΤΕΛ απο Θεσσαλονικη βαλε συν ενα διωρο στην πλακα. Μηπως να κοιταξεις να δεις αν υπαρχει πτηση Σοφια- Αθηνα, να γλιτωσεις την εγχωρια ταλαιπωρια;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους/ες


ξεμείναμε Λονδινο απο προχθες που δεν πέταξε τίποτα και αναγκάστηκα να κλείσω για Βουλγαρία(Σόφια) για την Τρίτη.

Φτάνω στις 12 το μεσημέρι στην Σόφια στο αεροδρόμιο της και ψάχνω να βρώ πώς θα γυρίσω Ελλάδα. Μπήκα στον ΟΣΕ και δεν έχει πληροφορίες, ψάχνω τώρα για ΚΤΕΛ και λοιπές πληροφορίες.

Μπορείς κάποιος να δώσει καμια συμβουλή την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου πώς γυρνάμε Θεσσαλονίκη?

Πώς θα τους πληρώσω? Λέω να αλλάξω στο αεροδρόμιο 50-100 ευρώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια
Ο Τελικός σου προορισμός ποιός είναι? Αν είναι Αθήνα, Νότια Ελλάδα, ή οπουδήποτε κάτω από τα Τέμπη, θα πάρεις την ΟΑ310 στις 19:05 για Αθήνα, με ?58.00 το άτομο. Αλλιώς έχει και η Aegean στις 17:40 με ?82.00 το άτομο. Λόγω Τεμπών (έχει κλείσει η εθνική), που έχουν προκαλέσει και αυξημένη κίνηση στον ΟΣΕ, ούτε να σκέφτεσαι επίγεια μέσα...

Αν ο προορισμός σου είναι στη Βόρεια Ελλάδα, πάρτε ένα ταξί από το αεροδρόμιο (τσάμπα είναι, και με τα μπαγκάζια μην ταλαιπωρηθείτε με λεωφορεία) και πηγαίντε στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Αν θυμάμαι καλά το τρένο για Θεσσαλονίκη φεύγει κατά τη 1-2. Αν είστε τυχεροί, θα υπάρχουν ακόμα εισιτήρια στα Βουλγάρικα βαγόνια (στα βαγόνια του ΟΣΕ, οι πιθανότητες λένε ότι δε θα πέφτει ούτε καρφίτσα, λόγω Bansko...)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπάρχουν τρένα από Σόφια για Θεσσαλονίκη τις εξής ώρες (απ ότι λέει ο ΟΣΕ στο τηλ.1110): 07.01, 17.05 και 22.53..Νομίζω υπάρχει και σύνδεση με λεωφορεία αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα! Καλή επιστροφή όπως και να χει :xmas_wink:
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Salonika πάμε και ψάχνω να βρω πως θα δω τα δρομολόγια τους ηλεκτρονικά να ξερω τι γίνεται.

Στο νετ δυστυχως οι βούλγαροι δε τα πάνε καλά αφου έχουν πολύ ασυμαζευτα σαιτ και δεν βρισκω αυτο που θέλω. Πρέπει να βρω τις ωρες και τη διαθεσιμοτητα εισιτηριων για τις 22 δεκεμβρη για τραινο Σοφια-Θεσσαλονικη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Salonika πάμε και ψάχνω να βρω πως θα δω τα δρομολόγια τους ηλεκτρονικά να ξερω τι γίνεται.

Στο νετ δυστυχως οι βούλγαροι δε τα πάνε καλά αφου έχουν πολύ ασυμαζευτα σαιτ και δεν βρισκω αυτο που θέλω. Πρέπει να βρω τις ωρες και τη διαθεσιμοτητα εισιτηριων για τις 22 δεκεμβρη για τραινο Σοφια-Θεσσαλονικη.
Δεν υπάρχουν στο ΝΕΤ. Μιλάμε για τον ΟΣΕ, και το μοναδικό άλλο ευρωπαϊκό σιδηρόδρομο που καταφέρνει να είναι χειρότερος από τον ΟΣΕ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σύμφωνα με το σάιτ των βουλγαρικών σιδηροδρόμων υπάρχει τρένο στις 5 το απόγευμα από Σόφια που φτάνει Θεσσαλονίκη 11 το βράδυ.

Sofia – Thessaloniki - Sofia
Trains N 363 / N 360
363 - 17:00 0 Sofia
19:15 19:17 123 Blagoevgrad
20:19 20:20 186 Sandanski
20:42 21:02 210 Kulata 
21:07 21:27 213 Promachon 
21:38 21:50 226 Strymon
22:08 22:09 258 Rodopolis
22:43 22:44 313 Kilkis
23:06 - 356 Thessaloniki

Όλο το πρόγραμμα θα το βρείς εδώ.

... και καλά ξεμπερδέματα :xmas_wink:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπάρχει καθημερινή σύνδεση από Σόφια για Θεσσαλονίκη με λεωφορείο. Δεν θυμάμαι τις ώρες αναχώρησης από Σόφια αλλά νομίζω ότι είναι γύρω στις 1 το μεσημέρι. Ξεκινάει από το σιδηροδρομικό σταθμό της Σόφιας, κάνει γύρω στις 6 ώρες να φτάσει Θεσσαλονίκη, ταξιδεύει παντός καιρού και κοστίζει πολύ φθηνά.
Για περισσότερες πληροφορίες πάρε τηλέφωνο στο ταξιδιωτικό γραφείο του Ζορπίδη στη Θεσσαλονίκη και θα σου πουν αυτοί τις ώρες αναχώρισης από τη Σόφια.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Thanks, αυτα κοιτούσα και εγώ αλλα δεν τους βασίζομαι και πολύ στο να βρω εισιτήρια και αγχώνομαι μη ξεμείνω εκεί.

Ψάχνω και για λεωφορεία να είμαι σίγουρος, μηπως βρω κατι πιο νωρίς αφού φτάνω στις 11:45.

Εδιτ: Ψαχνω το ζορπιδη τωρα και δε το σηκώνουν δυστυχως..δε πρεπει να ειναι κανεις εκει :xmas_sad:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ψάχνω και για λεωφορεία να είμαι σίγουρος, μηπως βρω κατι πιο νωρίς αφού φτάνω στις 11:45.
Παλαιότερα, τα βουλγάρικα λεωφορεία έφευγαν από κάπου κοντά (5 λεπτά με τα πόδια) στο ξενοδοχείο RODINA. Αυτοί εκεί έχουν πολλά αλισβερίσια με τους δικούς μας, μπορεί να μιλάνε και ελληνικά. Κάν'τους ένα τηλέφωνο, δε χάνεις τίποτα. Ίσως έχουν πληροφορίες και στο σάιτ τους...

Αν θυμάμαι καλά φεύγανε το μεσημέρι, μεταξύ 1 και 3. Αν γεμίζανε, βάζανε και δεύτερο. Αυτά προ EU αλλά δε νομίζω να άλλαξαν και πολλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom