Ταϊλάνδη Πως θα πάω από Κράμπι - Κο Σαμούι?

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Αν εξαιρέσουμε το αεροπλάνο (που δε ξέρω αν πετάει απο Κράμπι αλλιώς πρέπει να γυρίσει κανείς στο Πουκέτ και να πετάξει απο εκεί) υπάρχει άλλος τρόπος? Φαντάζομαι θα μπορεί κανείς να πάει με φέρυ στη στεριά, μετά με λεωφορείο και μετά ξανάμανά με φέρυ στο Σαμούι... αλλά το έχει κάνει κανείς? Γίνεται ή είναι πολύ χρονοβόρο?
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν σε καλύπτω το ξέρω, αλλά Κράμπι- Σαμούι πετάει η Bangkok Airways
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Μπορείς να το κάνεις είτε με λεωφορείο είτε με τουριστικό mini-van.
Και στις δυο περιπτώσεις να υπολογίζεις ότι θα σου πάρει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρα και αν δεν ξεκινήσεις νωρίς υπάρχει πιθανότητα να φτάσεις αργά στο λιμάνι και να μην έχει ferry. Κόστος, γύρω στα 500baht.

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στα γράψω αναλυτικά αργότερα (βράδυ για εσάς, πρωί για εμένα).
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Φυσικά και με ενδιαφέρει. Αν δε σου είναι πολύς κόπος... Θα ήθελα να αποφύγω το αεροπλάνο για αυτή την απόσταση καθώς θέλω να δω και την ενδοχώρα λίγο... αξίζει η διαδρομή?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Λοιπόν από το Krabi για Samui υπάρχουν δυο τρόποι:

α) Με τουριστικό mini-van: Από οποιοδήποτε τουριστικό γραφείο σε Krabi ή Ao Nang. Συνήθως είναι μαζί στην τιμή η μεταφορά μέχρι το λιμάνι Don Sak και το ferry μέχρι το Samui.
Τα minivans και τα ιδιωτικά τουριστικά λεωφορεία να ξέρεις ότι πολλές φορές είναι παγίδα. Ενώ λένε πως πάνε κατευθείαν και τα παίρνεις για πιο γρήγορα, πολλές φορές αν δεν είναι γεμάτα θα κάνουν στάσεις για να γεμίσουν, θα σταματήσουν χωρίς εμφανή λόγω για 1-2 ώρες, θα σταματήσουν πριν το προορισμό σε κάποιο τουριστικό γραφείο για να σε κάνουν να κλείσεις ξενοδοχείο εκεί, θα σου κάνουν στάση σε συγκεκριμένα μαγαζιά που παίρνουν προμήθεια κτλ. Εγώ 1 φορά πήρα τουριστικό λεωφορείο στην Ταϊλάνδη (Bangkok-Samui) και 1 φορά minivan (Koh Tao-Phuket) και το μετάνιωσα και τις δυο. Καθυστερήσεις χωρίς λόγο για όλους τους παραπάνω λόγους, άφιξη στη μια περίπτωση τα άγρια χαράματα και την άλλη αργά το βράδυ κτλ.
Αν το minivan από Krabi δεν έχει πολύ κόσμο να θεωρείς σχεδόν σίγουρο πως θα το συγχωνεύσουν με αυτό από το Phuket που σημαίνει πως θα σε κατεβάσουν και θα πρέπει να περιμένεις αυτό που έρχεται από Phuket.

β) Με τα λεωφορεία του “ΚΤΕΛ”, τα οποία είναι άνετα και γρήγορα. Το κακό είναι πως δεν νομίζω να υπάρχει απευθείας λεωφορείο Krabi-Don Sak. Πρέπει από το Krabi (την πόλη) να πας Surat Thani (2-3ώρες) και από'κει με άλλο λεωφορείο στο Dok Sak (1-1,5 ώρα). Από εκεί να πάρεις το ferry για Samui. Συνήθως για τέτοιες διαδρομές έχει λεωφορεία κάθε μισή ώρα, οπότε δεν θα περιμένεις πολύ στο σταθμό. Από Surat Thani μπορείς να το κάνεις και από ταξιδιωτικό γραφείο με συνδυασμό λεωφορείο/ferry.
Διαδρομές με υπεραστικά λεωφορεία έκανα πάρα πολλές (τουλάχιστον 20-30) και σε αντίθεση με τα τουριστικά (ιδιωτικά) ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, είναι άψογα.

Όπως έγραψα και παραπάνω, οπωσδήποτε να ξεκινήσεις νωρίς γιατί τα πλοία για Samui σταματάνε το απόγευμα και δεν θες να ξεμείνεις. Εγώ είχα κάνει παρόμοια διαδρομή, με αντίθετη κατεύθυνση όμως. Γενικά δεν λέει και πολλά η διαδρομή αφού πας κυρίως από αυτοκινητόδρομο. Στο minivan επίσης δεν έχεις καλή θέα και είσαι μαζί με τουρίστες. Είναι καλό μεν για γνωριμίες αλλά αν θες να έχεις καλή θέα και να είσαι μαζί με ντόπιους, προτίμησε το λεωφορείο, θα αποφύγεις και τις απάτες και τις καθυστερήσεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Καλά, με ~30 ευρώ πας αεροπορικώς, γιατί το σκέφτεσαι?? Την ενδοχώρα αν θες θα τη δεις αλλού, σε πιο καλά σημεία....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλά, με ~30 ευρώ πας αεροπορικώς, γιατί το σκέφτεσαι?? Την ενδοχώρα αν θες θα τη δεις αλλού, σε πιο καλά σημεία....
Αν ρωτούσες εμένα, θα σου έλεγα "για τη χαρά του ταξιδεύειν"! :D Φυσικά διαφορετικά το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Ο Traveller πχ, όχι μόνο θα το έκανε αεροπορικώς αλλά θα το έκανε και μέσω Chiang Mai, έτσι για την χαρά του βρίσκομαι στον αέρα! :D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Αν ρωτούσες εμένα, θα σου έλεγα "για τη χαρά του ταξιδεύειν"! :D Φυσικά διαφορετικά το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Ο Traveller πχ, όχι μόνο θα το έκανε αεροπορικώς αλλά θα το έκανε και μέσω Chiang Mai, έτσι για την χαρά του βρίσκομαι στον αέρα! :D
Μα δε ρωτάω εσένα, ξέρω τι εστί mpiftex :lol:.....κοίτα να δεις τώρα, δε θεωρώ ιδιαίτερα ενδιαφέρον το κομμάτι αυτό οδικώς. Επίσης, δε ξέρω πόσες μέρες έχει στη διάθεσή του ο φίλος. Άλλο να πας για 3 μήνες εκεί (οπότε πας και με τα πόδια Κράμπι-Σαμούι) και άλλο για 2-3 εβδομάδες...εκεί κάθε μέρα είναι πολύτιμη!

Μιλάς άλλωστε με έναν άνθρωπο που πήγε από Ταϋλάνδη-Μαλαισία με φέρρυ-τρένο-σύνορα-ταξί-φέρρυ σε 24+ ώρες, ταξιδεύοντας στο νότο της Ταϋλάνδης λίγες μέρες μετά από βομβιστική επίθεση σε τρένο της ίδιας γραμμής. Αν είχα εναλλακτική απευθείας με αεροπλάνο, δε θα το σκεφτόμουν, αν και τελικώς ήταν ωραία εμπειρία...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι πολλές μέρες δε θα έχουμε. Η λύση με το κτελ ακούγεται ενδιαφέρουσα (έχω ήδη αποκλείσει τη λύση με το τουριστικό μίνιβαν μετά την ανάλυση του mpiftex) αλλά αν η διαδρομή δε λέει κάτι μου φαίνεται θα κοιτάξω ξανά το αεροπορικό. Μάλλον θα το αποφασίσουμε επιτόπου γιατί δε θέλω να κλείσω απο τώρα εισητήρια και να με πιέζουν οι μέρες οπότε βλέποντας και κάνοντας. Μακάρι να είχα 3 μήνες και να τα έκανα όλα με το πάσο μου (λεωφορεία, τρένα, με τα πόδια, με ιστιοπλοικό που είναι και το όνειρό μου) αλλά η δουλειά θα με περιμένει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.000
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom