Πως να βελτιωσω τις ληψεις μου;

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να με βοηθησετε... εχω μια Νikon 5000 (του μπαμπα δλδ) και θελω να μου πειτε αν μπορω να παρω καποιο φιλτρο για το φακο για καλυτερες φωτογραφιες... εχω παρει το φιλτρο UV βεβαια εχω το πηρα για προστασια του φακου κυριως... υπαρχει κατι αλλο , πχ για πιο ζωντανα χρωματα??

Α και μια ερωτηση ακομα : ο φακος ο Νikon 55-200mm αξιζει τα 160 ευρω?:cool:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
δεν είμαι ειδικός αλλά σίγουρα ένα καλό φίλτρο είναι το πολωμένο που σου δίνει πιο έντονο contrast και εξαλείφει τις αντανακλάσεις στη θάλασσα, στα τζάμια ...
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Με μια καλή μηχανή και φακό δε χρειάζεσαι κανένα φίλτρο για να βελτιώσεις τις φωτος σου. Απλά πρέπει να μάθεις 2-3 πράματα τεχνικά.
Να ξέρεις να κάνεις σωστή φωτομέτρηση και να ξέρεις πως πρέπει να ρυθμίζεις έκθεση και διάφραγμα για να έχεις καθαρές φωτογραφίες.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Με μια καλή μηχανή και φακό δε χρειάζεσαι κανένα φίλτρο για να βελτιώσεις τις φωτος σου. Απλά πρέπει να μάθεις 2-3 πράματα τεχνικά.
Να ξέρεις να κάνεις σωστή φωτομέτρηση και να ξέρεις πως πρέπει να ρυθμίζεις έκθεση και διάφραγμα για να έχεις καθαρές φωτογραφίες.
δεν ξερω ακομα απο τετοια:(
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
δεν ξερω ακομα απο τετοια:(
μη παρεις ακομα αλλο φακο τοτε, ασχολησου με τις ρυθμισεις, ισως βρεις και οδηγιες μεσω ιντερνετ ,δοκιμασε το μανουαλ χειρισμο, ενας καλος τροπος ειναι αλλαζωντας ενα πραγμα καθε φορα να δεις τι συμβαινει στην εικονα...θα καταλαβεις πολλα

υπαρχει και αντιστοιχο φορουμ για φωτογραφιες, εχει πολλα πραγματακια που θα σε βοηθησουν
DPGR -

και αφου τραβηξεις πολλες πολλες φωτο, και ξερεις τι ακριβως θες τοτε παρε νεο φακο....να σκεφτεις εγω τραβηξα ηδη 10.000 φωτο και ακομα δεν εχω αποφασισει 100%
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Μπορείς να βρεις αρκετά βοηθήματα για ρυθμίσεις στη μηχανή σου. αναζήτησε και σε σύντομο διάστημα θα μπορείς να βγάζεις καλές φωτος.
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
θεωρώ ότι αν πάρεις έναν καλό φακό θα λύσεις το πρόβλημα σου, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι πιο φθηνό..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και τον πιο ακριβο φακο να αγορασεις αν δεν εξασκησεις την τεχνικη σου οι φωτογραφιες σου θα ειναι μετριες, εκτος και αν εχεις το ενστικτο. Μην τρελαθουμε κιολας με το ιντερνετ, καλο ειναι για να μαζευεις μερικες πληροφοριες και γνωσεις, καλο για χαζοσυζητησεις αλλα στην περιπτωση της φωτογραφιας δεν νομιζω να βοηθαει πολυ εναν αρχαριο. Τι θα κανεις δηλαδη, θα εισαι σε μια ερημικη παραλια ή σε μια βουνοκορφη και θα κουβαλας το λαπτοπ ψαχνοντας για 3G ωστε να θυμηθεις τις συμβουλες που προτεινονται? Η θα ξοδεψεις ατελειωτες ωρες διαβαζοντας όποια παπαριά γραφει ο καθενας αντι να διαβασεις ενα καλο βιβλιο? Αγορασε μερικα βιβλια, διαβασε και εξασκησου πολλες μα πολλες ωρες. Ακομα καλυτερα αν εχεις τη χρονικη και οικονομικη ανεση να παρακολουθησεις κανενα σεμιναριο. Οι φωτογραφιες που εμειναν στην ιστορια τραβηχτηκαν με μετριοτατες μηχανες σε συγκριση με τη σημερινη τεχνολογια, απλα ο φωτογραφος αποτυπωσε τη σκηνη τη στιγμη που επρεπε.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
θεωρώ ότι αν πάρεις έναν καλό φακό θα λύσεις το πρόβλημα σου, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι και ότι πιο φθηνό..
Νομίζω πως θα διαφωνήσω. Αν δεν ξέρεις βασικά πράματα για φωτομέτρηση-έκθεση-διάφραγμα δεν πρόκειται να βγάλεις καλή φωτογραφία.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βασικά θα συμφωνήσω με το ζουμί των προλαλησάντων.

Άπειρες φωτογραφίες και πειραματισμός με τις ρυθμίσεις,μόνο έτσι θα δεις την αυτοβελτίωση και κυρίως θα γίνει κτήμα σου το "πως το έκανα" κι όχι "τι διαβασα,κάπου".
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Η φωτογραφία είναι ολόκληρη "επιστήμη". Για την μεγάλη πλειονότητα χρηστών το αυτόματο είναι μια χαρά.
Αν θέλεις να πας πιο πέρα από αυτό, κρίμα είναι να μην πας με τη φωτογραφική που έχεις, διάβασε λίγα θεωρητικά για φωτομέτρηση, διάφραγμα και έκθεση (πχ. ξεκίνα με τα άρθρα στο dpgr.gr) όπως σου λένε και οι προηγούμενοι (δε χρειάζεται να αποστηθίσεις τίποτα) και μετά παίξε με τη φωτογραφική σου τραβώντας λήψεις του ίδιου κάδρου με διαφορετικές ρυθμίσεις.
Έχοντας το θεωρητικό background θα γίνει πιο εύκολα κτήμα σου η γνώση για καλύτερες φωτογραφίες.
Αφού μάθεις τα θεωρητικά και μπορέσεις να χρησιμοποιείς ικανοποιητικά τις δυνατότητες της μηχανής σου, ανάλογα και με τις ανάγκες σου μπορείς να πάρεις extra φακούς (που παρεμπιπτόντως είναι και ακριβούτσικοι για τους παίρνεις χαλαρά), διαφορετικά δεν έχει νόημα.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Ένας καλός φακός,η μηχανή στο "Α" (για τοπία,και ταξίδια) "παίζεις" με το διάφραγμα (τουλάχιστον f/8 για τοπία) και θα δεις διαφορά.Και μετά αρχίζεις με τις συνθέσεις του κάδρου κλπ.Αρκεί να έχεις χρόνο σε ένα ταξίδι για κάτι τέτοιο.Αν έχεις 3-4 ημέρες σε πόλεις όπως η Βιέννη,Βουδαπέστη κλπ,δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να κάνεις και να δεις ότι θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom