Πως να βελτιωσω τις ληψεις μου;

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Λοιπόν βάζω και εγώ το ληθαράκι μου σε αυτήν την συζήτηση!!! Μείνε για αρχή με τον φακό που έχεις μάθε τον καλά τι αδυναμίες έχει και τι όχι τι θα σου αρέσει εσένα να φωτογραφίζεις για να ξέρεις που θα σκάσεις τα ωραία σου λεφτάκια μετέπειτα.. Την τεχνική μπορεί να την μάθεις από οποιαδηποτα φωτογραφική με οποιοδήποτε φακό ψάξε στο ίντερνετ για βελτιώσεις της τεχνικής σου και όσο για τις καλύτερες φωτό που θες να βγάλεις να προσέχεις πάντα το φως. Συνήθως πρωινές ώρες και απογευματινές είναι η καλύτερη ώρα. Με τον παράγοντα φως δεν μπορείς να φανταστείς τι διαφορετικές θα φαίνονται οι φωτογραφίες σου... Στο λέω από προσωπική εμπειρία.. Τώρα αν είσαι πραγματικά σκαλωμένη με την φωτογραφία και θες κάποιο φίλτρο για καλύτερο κορεσμό και αντίθεση χρωματων (ποιο μπλε ουρανός ποιο άσπρα σύνεφα ποιο πράσινα φύλλα) πάρε φίλτρο πολωτικό. Πρόσεχε να είναι curcular για να λειτουργεί στο autofocus η μηχανή σου...Αυτά τα λίγα ελπίζω να σε βοήθησα.. Ότι απορείες έχεις μην δυστάσεις να με ρωτήσεις.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Την παρακάτω φωτογραφία την τράβηξα με τον καινούριο μου φακό,έναν tamron 17-50 f/2.8 που μου κόστισε 330? περίπου.Δε χρησιμοποίησα κανένα φίλτρο,δεν έκανα καμία επέμβαση στα χρώματα σε κάποιο πρόγραμμα Η/Υ (photoshop και τα ρέστα).Έκλεισα το διάφραγμα στο f/10 για το καλύτερο βάθος πεδίου,είχα τον ήλιο πίσω,και χάρις στο φακό και την οξύτητα του πήρα το χρωματικό αποτέλεσμα.Ο φακός είναι το Α και το Ω.Μπορείς να έχεις το πιο φθηνό σώμα,με τον καλύτερο φακό που μπορείς να αγοράσεις το αποτέλεσμα,ceteris paribus,θα είναι καλύτερο από τον αντίστροφο συνδυασμό ή ακόμα περισσότερο από φθηνό σώμα και φθηνό φακό.Αν μπορείς να έχεις και κορυφαίο σώμα και κορυφαίο φακό,τότε εναπόκειται στην ενασχόλησή σου με τη φωτογραφία για να πάρεις το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα

 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Stathi πόσο τον πήρες τον Φακό και τι μηχανή έχεις??? Νικον Κάνον ενδιαφέρομαι και εγώ για έναν φακό με σταθερό διάφραγμα... εγώ έχχω Νίκον είναι συμβατός φακός και σώμα..??
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Καλημέρα
340? τον αγόρασα (τώρα είδα την απόδειξη που έχω ως εγγύηση).Έχω την Sony A550 αλλά βγαίνει και για Nikon,Canon,Pentax.Ποια Nikon έχεις;
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Nikon D90 άμα κάνει τόσο τον έχω αρπάξει γιατί το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και η τιμή κάτι φακούς που βρίκσω εγώ κάνουν 1,500 ευρώ δεν τα έχω για να τα δώσω κι όλας..
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Nikon D90 άμα κάνει τόσο τον έχω αρπάξει γιατί το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και η τιμή κάτι φακούς που βρίκσω εγώ κάνουν 1,500 ευρώ δεν τα έχω για να τα δώσω κι όλας..
Μπορείς να τον αγοράσεις για την D90 σου.Είναι από τους καλύτερους φακούς τρίτου κατασκευαστή σε αυτό το εστιακό μήκος,και η τιμή είναι πάρα πολύ καλή.Θα δεις σίγουρα διαφορά στις λήψεις σου.

Άλλες 2 φωτογραφίες με αυτόν το φακό στη σιδηροδρομική διαδρομή Κρακοβία-Βιελίτσκα και στη Βιελίτσκα.Και πάλι δεν έχω επέμβει στον κορεσμό των χρωμάτων.Απλώς είχα τον ήλιο πίσω μου και τράβαγα σε προτεραιότητα διαφράγματος με f/8
Και είναι made in Japan

 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν το ξερω αλλα αν πιστεψω το ¨ότι πλερωνεις παιρνεις¨ειμαι επιφυλακτικος. Αλλωστε ολα τα converters αποδιδουν υπο ιδανικες συνθηκες αποστασης και φωτισμου που δεν συναντας συχνα στην καθημερινη φωτογραφιση. Οσες φορες τους χρησιμοποιησα παλια (στην εποχη του φιλμ) απογοητευτηκα (παραμορφωσεις, μειωση φωτεινοτητας, ευκρινειας).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom