Πως χαιρετούν οι λαοί του κόσμου.

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
http://walking-greece.ana-mpa.gr/listview1.php?id=805

,






Στη Βρετανία, ο πιο συνηθισμένος διάλογος όταν συναντήσεις ένα ντόπιο είναι: «Γεια σου τι κάνεις;» Και η απάντηση: «Πολύ καλά, ευχαριστώ».
Σε αυτή τη φάση της συζήτησης πρέπει πάντα να προσποιούμαστε ότι είναι όλα καλά, ακόμη κι αν δεν είναι…
Μπορούμε να παραβούμε τον κανόνα μόνο με ένα πολύ καλό φίλο.
Οι βρετανοί δεν είναι συνηθισμένοι στα αγγίγματα.
Εάν συναντήσεις κάποιον για πρώτη φορά συνήθως ανταλλάσσεις μια χειραψία ή σκας ένα χαμόγελο.
Εάν βέβαια το κλίμα ζεσταθεί μπορεί να υπάρξει και αγκαλιά ή ένα φιλί στο μάγουλο.
Όταν συναντήσεις έναν τουρίστα από τη Ρουμανία ο χαιρετισμός που ανταλλάσεις είναι παρόμοιος με εκείνον στη Βρετανία.
Όσον αφορά στις αγκαλιές και τα φιλιά, οι ρουμάνοι αγκαλιάζονται και φιλιούνται στο μάγουλο συχνά.
Και δεν είναι σπάνιο οι πιο μεγάλοι να προχωρήσουν ακόμη και σε χειροφίλημα.
Στην Αργεντινή, οι άνθρωποι είναι πιο θερμοί…
Αγκαλιάζονται, φιλιούνται και κρατάει ο ένας το χέρι του άλλου όλη την ώρα…
Δίνουν ένα φιλί στο μάγουλο όταν χαιρετούν φίλους, συγγενείς, ακόμη και γνωστούς. Και σε πάρτι όταν κάνουν νέες γνωριμίες δίνουν ένα φιλί το μάγουλο.
Σε μια πιο επίσημη συνάντηση βέβαια την πρώτη φορά ανταλλάσσουν χειραψία.
Ανάλογη η κατάσταση στη Βραζιλία.
Οι Βραζιλιάνοι είναι πολύ διαχυτικοί, ζεστοί και εκφραστικοί με πολλά φιλιά και αγκαλιές.
Οι άνδρες, εάν είναι φίλοι, αγκαλιάζονται και συνήθως δίνουν ένα ελαφρύ χτύπημα ο ένας στην πλάτη του άλλου.
Μεταξύ ανδρών και γυναικών ή ανάμεσα σε γυναίκες τα φιλιά είναι ο κανόνας.
Πόσα φιλιά; Εξαρτάται από την περιοχή. Στο Σάο Πάολο αρκεί ένα φιλί.
Εν πάση περιπτώσει, με τους Βραζιλιάνους, όλα είναι σωστά… φιλιά και αγκαλιές. Οι χειραψίες είναι μόνο για επίσημες καταστάσεις.
Στην Ινδία, ο τρόπος που χαιρετά κάποιος δείχνει τη θέση του στην κοινωνική ιεραρχία, την ηλικία του, τη συγγενική ή κοινωνική του σχέση.
Οι στενοί φίλοι αγκαλιάζονται, οι θείοι αγκαλιάζουν τα ανίψια τους, αλλά οι παπούδες και οι γιαγιάδες δεν δέχονται αγκαλιές, μόνο ένα άγγιγμα στα πόδια για να δώσουν την ευχή τους και τις ευλογίες τους.
Απαγορευμένα είναι τα φιλιά. Μόνο τα μικρά παιδιά μπορούν να φιληθούν δημόσια.
Στην Κίνα, αντίθετα με τη Βρετανία μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον που θα συναντήσεις για πρώτη φορά, στην ερώτηση «τι κάνεις;» ότι δεν είσαι καλά.
Όμως τα αγγίγματα είναι μάλλον σπάνια
Οι κινέζοι είναι πιο συντηρητικοί στις επαφές τους.
Σε μια πρώτη γνωριμία συνήθως κουνούν το κεφάλι τους και χαμογελούν απλά ή ανταλλάσουν χειραψία στις επίσημες επαφές.
Τέλος στις Φιλιππίνες, ένα φιλί στο μάγουλο είναι μόνο για την οικογένεια και τους στενούς φίλους.
Η χειραψία είναι για τυπικές σχέσεις. Και το άγγιγμα μάγουλου με μάγουλο συνηθίζεται στις γυναίκες.
Φιλιά δεν ανταλλάσσουν οι άνδρες.
ana-mpa.gr
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Πολυ ενδιαφερον το θεμα αυτο δειχνει πολλα για τη νοοτροπια ενός λαού. Εμείς οι Ελληνες φιλιόμαστε πολύ συχνα για κορίτσια, και τα αγόρια φιλάν τα κορίτσια φίλες τους όχι μεταξύ τους. Αλλά αγκαλιάζονται φιλικά σχετικά συχνά. Τα κορίτσια είναι πιο διαχυτικά με τις αγκαλιές και τα χέρια. Φιλάμε δυο φορές
Να προσθέσω ότι στο Ιράν φιλάν τρεις φορές! Μου φενόταν πολύ παράξενο και όλο μπερδευόμουν με τους Ιρανούς φίλους μου.
Οι Γερμανοί δεν φιλιούνται συχνά και δίνουν συνήθως το χέρι. Πολύ σπανιότερα αγκαλιάζονται κιόλας.
Οι Φιλανδοί δεν αγγίζονται σχεδόν καθόλου. Ένας Φιλανδός φίλος μου είπε ότι υπάρχει απόσταση ασφαλείας που δεν πρεπει να ξεπεράσεις. Μου είπε επίσης πως ο πιο σίγουρος τρόπος να πιάσεις καβγά σε ένα μπαρ είναι να αγγίξεις κάποιο στον ώμο και να τον πλησιάσεις και θα παρεξηγηθεί πολύ. Και ήταν πολύ σοβαρός. :roll:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Oι μουσουλμανοι γενικα συνιθιζουν τον τριπλο ασπασμο ιδιαιτερα οταν θελουν να δηλωσουν την αγνη φιλια που τρεφουν για καποιον. Επισης συχνος χαιρετισμος ειναι το φιλι στον αριστερο ωμο οταν θελουν να δηλωσουν πληρη σεβασμο και υποταγη συνηθως σε βασιλεις και αξιωματουχους.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και στην Ολλανδια το φιλί είναι τριπλό.
πάντα μπερδευομαι. αλλιώς πρέπει με τους Ελληνες (2 φιλια), αλλιώς με τους Γερμανους (χερι ή ένα φιλί μόνο), αλλιώς με τους Ολλανδους (3 φιλια και ας μολις τον γνωρισες τον άλλον), 2 με τους Γάλλους αλλά κρατώντας μια πολύ ελάχιστη διακριτική αποσταστη..
κάθε φορά πρεπει να σκέφτομαι "α τι εναι αυτός;" για να κάνω αναλόγως. αλλιώς...συμβαινουν ευτράπελα!!!
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Σίγουρα το να ακολουθούμε τους κανόνες χαιρετισμού όταν επισκεπτόμαστε μία χώρα, τονίζει και τη σημασία της προσαρμογής στα ήθη και τα έθιμα του τόπου, της αποδοχής της κοινωνίας και του σεβασμού της ιστορίας του. Ιδιαίτερα στις μουσουλμανικές χώρες ο χαιρετισμός είναι ολόκληρη ιεροτελεστία,η έντονη χειραψία μεταξύ των ανδρών πάντα με το δεξί χέρι, η ανταλλαγή φιλοφρονήσεων επίσης μεταξύ των ανδρών και τέλος αν δύο Άραβες κρατούν για πολύ ώρα ο ένας το χέρι του άλλου θεωρείται ένδειξη φιλίας και δεν παρερμηνεύεται όπως στη Δύση.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Οι Βραζιλιάνοι είναι πολύ διαχυτικοί, ζεστοί και εκφραστικοί με πολλά φιλιά και αγκαλιές.
Οι άνδρες, εάν είναι φίλοι, αγκαλιάζονται και συνήθως δίνουν ένα ελαφρύ χτύπημα ο ένας στην πλάτη του άλλου.
Ξέχασες να αναφέρεις τον χαιρετισμό «αμπράτσο» μεταξύ ανδρών (όχι φίλων). Αγκαλιάζονται και δίνουν τρία-τέσσερα ελαφριά χτυπηματάκια με τα δυο χέρια ξεκινώντας από τις μασχάλες και κατεβαίνοντας στη μέση. Ο λόγος δεν έχει να κάνει με αισθήματα συμπάθειας αλλά για να εξακριβώσουν αν ο συνομιλητής τους έχει πάνω του όπλο. :roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ενδιαφερον το θεμα αυτο δειχνει πολλα για τη νοοτροπια ενός λαού. Εμείς οι Ελληνες φιλιόμαστε πολύ συχνα για κορίτσια, και τα αγόρια φιλάν τα κορίτσια φίλες τους όχι μεταξύ τους. Αλλά αγκαλιάζονται φιλικά σχετικά συχνά. Τα κορίτσια είναι πιο διαχυτικά με τις αγκαλιές και τα χέρια. Φιλάμε δυο φορές
Να προσθέσω ότι στο Ιράν φιλάν τρεις φορές! Μου φενόταν πολύ παράξενο και όλο μπερδευόμουν με τους Ιρανούς φίλους μου.
Οι Γερμανοί δεν φιλιούνται συχνά και δίνουν συνήθως το χέρι. Πολύ σπανιότερα αγκαλιάζονται κιόλας.
Οι Φιλανδοί δεν αγγίζονται σχεδόν καθόλου. Ένας Φιλανδός φίλος μου είπε ότι υπάρχει απόσταση ασφαλείας που δεν πρεπει να ξεπεράσεις. Μου είπε επίσης πως ο πιο σίγουρος τρόπος να πιάσεις καβγά σε ένα μπαρ είναι να αγγίξεις κάποιο στον ώμο και να τον πλησιάσεις και θα παρεξηγηθεί πολύ. Και ήταν πολύ σοβαρός. :roll:
Ερωτηση για τους Φιλανδους:
2 κολλητες φιλες ,συγγενεις ,αδερφια κλπ οταν εχουν γιορτες η εχουν να ειδωθουν καιρο ,δεν φιλιουνται καθολου?:shock:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και στην πρώην Γιουγκοσλαβία είναι τριπλό το φιλί.
Οι Σέρβοι πάντα φιλούν τρεις στο μάγουλο και τώρα τελευταία το παρατήρησα και ανάμεσα σε Ιταλούς, δεν το χα προσέξει όταν είχα πάει...
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Το τριπλό φιλί το είδα και γω σαν νοοτροπία χαιρετισμού, σ΄ένα γνωστό μου Ελληνοαρμένη και πολύ μου άρεσε.... το θεώρησα λιγότερο τυπικό...
έκτοτε τις ανιψούλες μου τις φιλώ τρεις φορές ... και πολύ τους αρέσει... :lol:

Στις μουσουλμανικές περιοχές /χώρες (το ξανάζησα φέτος στην Ιάβα) αγνοούν και δεν απευθύνονται καθόλου στις γυναίκες.... κυριολεκτικά σαν να είναι αόρατες..... σοκάρει τη πρώτη φορά.....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και στην πρώην Γιουγκοσλαβία είναι τριπλό το φιλί.
Οι Σέρβοι πάντα φιλούν τρεις στο μάγουλο και τώρα τελευταία το παρατήρησα και ανάμεσα σε Ιταλούς, δεν το χα προσέξει όταν είχα πάει...
ναι οι Σερβοι φιλιουνται 3 φορες,το ειχα παρατηρησει και εγω ..
κατι που μου εκανε εντυπωση στην Κοπεγχαγη ειναι οτι οταν χαιρετιουνται οι Δανοι λενε hi-hi .. δεν ξερω ομως για ποιο λογο το κανουνε,μου ειπε ενας Δανος οτι και καλα αυτο γινεται οταν εχει υπαρξει πρωτη συναντηση με τον αλλον ..
Αλλα ο ελεγκτης του τρενου που μας εβλεπε πρωτη φορα,ελεγε σε ολους hi-hi οποτε δεν ξερω αν στεκει η ετυμολογια ..
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Και στην πρώην Γιουγκοσλαβία είναι τριπλό το φιλί.
Οι Σέρβοι πάντα φιλούν τρεις στο μάγουλο
Άσε την έχω πατήσει άπειρες φορές με αυτό. Στο Βελιγράδι ειδικά, ο καθένας κάνει του κεφαλιού του, μια φίλη μου ας πούμε δίνει πάντα μόνο ένα φιλί και εγώ μένω μετέωρος να προσπαθώ να φτάσω στο άλλο μάγουλο. Ισχύει όμως, ειδικά στην επαρχία είναι πολύ διαδεδομένο αυτό. Απλά δυστυχώς δεν υπάρχουν νόρμες και κανόνες σε αυτά τα θέματα και έτσι μερικές φορές το αποτέλεσμα είναι αστείο :haha:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
,






Στη Βρετανία, ο πιο συνηθισμένος διάλογος όταν συναντήσεις ένα ντόπιο είναι: «Γεια σου τι κάνεις;» Και η απάντηση: «Πολύ καλά, ευχαριστώ».
Σε αυτή τη φάση της συζήτησης πρέπει πάντα να προσποιούμαστε ότι είναι όλα καλά, ακόμη κι αν δεν είναι…

Και όμως, η πιο διαδεδομένη απάντηση στην ερώτηση "τι κάνεις" είναι για τους Βρετανούς "Not too bad, thank you". Το οποίο μου ακούγεται πολύ μίζερο! Το μεταφράζω ως "όχι και τόσο άσχημα"! Χαχα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom