Γαλλία Πόλεις στη βόρεια Γαλλία

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Καλησπέρα,

Μέσα Απριλίου έχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι για Παρίσι. Θα μείνουμε για 8 βράδια και σκεφτήκαμε μία μέρα να επισκεφθούμε κάποια πόλη ή περιοχή σχετικά κοντά στο Παρίσι. Αρχικά είχα σκεφθεί τις παραλίες της Νορμανδίας όπου έγινε η απόβαση αλλά δυστυχώς χωρίς αμάξι είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα αφού τα δρομολόγια των λεωφορείων είναι πολύ αραιά. Μετά ήρθε το Mont St. Michel στο μυαλό μου αλλά το ταξίδι είναι πολύ μεγάλο για να πραγματοποιηθεί σε μία ημέρα. Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε σαν εναλλακτικές λύσεις; Έχω ακούσει ότι η Χάβρη είναι μια ενδιαφέρουσα πόλη! Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Περιμένω να ακούσω και τις προσωπικές εμπειρίες από μέρη κοντά στο Παρίσι!
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Το Μπριζ στο Βελγιο δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3 ωρες με το αμαξι.....και βεβαια εννοειται οτι αξιζει επισκεψη....η πολη της μπυρας κ της σοκολατας!

Ακομα, το παλατι του Φωνταινπλω...(δεν ξερω πως γραφεται :p)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.032
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα,

Μέσα Απριλίου έχουμε προγραμματίσει ένα ταξίδι για Παρίσι. Θα μείνουμε για 8 βράδια και σκεφτήκαμε μία μέρα να επισκεφθούμε κάποια πόλη ή περιοχή σχετικά κοντά στο Παρίσι. Αρχικά είχα σκεφθεί τις παραλίες της Νορμανδίας όπου έγινε η απόβαση αλλά δυστυχώς χωρίς αμάξι είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα αφού τα δρομολόγια των λεωφορείων είναι πολύ αραιά. Μετά ήρθε το Mont St. Michel στο μυαλό μου αλλά το ταξίδι είναι πολύ μεγάλο για να πραγματοποιηθεί σε μία ημέρα. Τι άλλο έχετε να μου προτείνετε σαν εναλλακτικές λύσεις; Έχω ακούσει ότι η Χάβρη είναι μια ενδιαφέρουσα πόλη! Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Περιμένω να ακούσω και τις προσωπικές εμπειρίες από μέρη κοντά στο Παρίσι!
Διάλεξε:
Versallies. Ξέρετε φαντάζομαι τι είναι. Μολονότι είναι κοντά, είναι άλλη πόλη από το Παρίσι...
Chartres. Για να δείτε τον καθεδρικό. Συνδυάζεται και με Βερσαλίες.
Chantilly. Εντυπωσιακό Chateau. Και μπόλικη από την ομώνυμη κρέμα.. :)
Fontaineblau. Ιστορικό Chateau αλλά και όμορφη ζωντανή μικρή πόλη.
Giverny. Σπίτι (& κήποι) του Monet... Αν είστε fan της τέχνης... Αλλά τότε μάλλον θα σας ενδιαφέρει και το Auvers-Sur-Oise. Αλλά εδώ που τα λέμε, αν είστε fan της τέχνης, μπορώ άνετα να σκεφτώ αρκετά μουσεία τέχνης στο Παρίσι, με υψηλότερη "προτεραιότητα" από αυτά τα μέρη, για να σας γεμίσουν και τις 8 ημέρες...

To Mont St-Michel είναι όντως πάρα πολύ μακριά, αλλά με το γρήγορο τρένο είναι εφικτότατο σε ημερήσια εκδρομή. Le Havre τέτοια εποχή του χρόνου δε θα πήγαινα. Από άλλες πόλεις, θα μπορούσατε να ξεπετάξετε τη Rheims σε ημερήσια εκδρομή, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι άλλο ταξίδι.

Τι θα έκανα στη θέση σας? Με μόνο 8 μέρες, πρώτη φορά στο Παρίσι, θα έμενα στην πόλη. Έχει πολύ "ψωμί"...
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπριζ πήγαμε πέρυσι και ήταν φοβερή.

Της τέχνης δεν είμαστε θα έλεγα, αντίθετα είμαστε της φυσικής ομορφιάς και ιστορία, γι'αυτό και είχα στο μυαλό μου τις παραλίες της Νορμανδίας. Παρόλα αυτά οι κήποι το Monet είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή. Για το παλάτι των Βερσαλιών δεν ξέρω το λόγο αλλά όσους ρωτήσαμε μας είπαν ότι θα το βαρεθούμε, ίσως λόγω της ηλικίας μας (22).

Για τη disneyland τι άποψη έχεις; Αξίζει το 100αρι της;

Θα το ψάξω και άλλο και τελικά μπορεί να μείνουμε στο Παρίσι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.032
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για τη disneyland τι άποψη έχεις; Αξίζει το 100αρι της;
Έχω επισκεφτεί 10+ φορές το Παρίσι την τελευταία πενταετία, αλλά στη Dysneyland δεν έχω πάει (ποτέ). Πάντα έχω πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνω στο Παρίσι....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να προσθεσω δυο ακομα προτασεις σε αυτες του taver.

Μια πολυ γρηγορη εκδρομη που ενδεχομενως θα σας αφησει ελευθερο χρονο και μετα την επιστροφη στο Παρισι ειναι το St Germain en Laye (εκει που βρισκεται πλεον το σπιτι του Beckham), πολυ ομορφη πολη που διαθετει αν σας ενδιαφερει και καστρο παρομοιου στυλ με αυτο των Βερσαλλιων.

Η δευτερη προταση ειναι το St Malo. Περιπου 3,5 ωρες με το τραινο αλλα αν εχει ωραιο καιρο ειναι πολυ ωραιο (αν βρεχει, κανει κρυο κλπ δεν αξιζει).

Τσοντα το Provins που ειναι μεν ομορφο αλλα εχει κυριως πυργους και τετοια και σας βλεπω να κοβετε φλεβες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.032
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η δευτερη προταση ειναι το St Malo. Περιπου 3,5 ωρες με το τραινο αλλα αν εχει ωραιο καιρο ειναι πολυ ωραιο (αν βρεχει, κανει κρυο κλπ δεν αξιζει).
Ρε εδώ τους πέφτει μακρυά το Mont St-Michel, θα τους στείλεις St-Malo που είναι ακόμα πιο πέρα?
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Το Saint Malo φαίνεται εξίσου ενδιαφέρον αλλά είναι όντως αρκετά μακριά και όπως είπα αν επέλεγα για πιο μακριά θα επέλεγα το Mont St Michel. Νορμανδία (συγκεκριμένα D-Day beaches) έχει πάει κανείς σας και μάλιστα με συγκοινωνία, δηλαδή χωρίς ενοικίαση αυτοκινήτου;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε εδώ τους πέφτει μακρυά το Mont St-Michel, θα τους στείλεις St-Malo που είναι ακόμα πιο πέρα?
1. Το θεωρω πιο ομορφο (οχι πως το mont st michel ειναι ασχημο)
2. Η αποσταση απο Rennes ειναι περιπου ιδια, ενω στο st malo παει και τραινο απ' ευθειας απο το Παρισι.

ΥΓ Ασχετο αλλα οσοι βρεθηκαν απο την Κυριακη αλλα κυριως χθες και σημερα στο Παρισι ηταν ιδιαιτερα τυχεροι αφου ο καιρος ηταν εκπληκτικος. Η θερμοκρασια εφτασε τους 17 βαθμους και ο εντονος ηλιος εκανε την εμφανιση του για πολλες ωρες δινοντας αρωμα ελληνικου καιρου στην πολη του φωτος (Αν και αυριο λενε και βροχες).
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Mont St-Michel και St-Malo πάνε πακέτο για ημερήσια και τα δύο αλλά μόνο με αυτοκίνητο....
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
dragonver said:
Για το παλάτι των Βερσαλιών δεν ξέρω το λόγο αλλά όσους ρωτήσαμε μας είπαν ότι θα το βαρεθούμε, ίσως λόγω της ηλικίας μας (22).
Διαφωνώ. Και το παλάτι να μην σας αρέσει , οι κήποι-δάσος και το μέρος όπου βρίσκεται η οικία της Μ. Αντουανέτας είναι πάρα πολύ όμορφα από άποψη φυσικής ομορφιάς που, από διάβασα, σας ενδιαφέρει. Μπορείτε να κάνετε ποδήλατο η να νοικιάσετε βάρκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom