Πόρτες του κόσμου!

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.872
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τυνησία
Metameur
Ksar Ouled Abdallah

Το Ksar στο Maghreb αποτελείται συνήθως από προσκολλημένα σπίτια που χρησίμευαν ως σιταποθήκες (ghorfas). Το ghorfa είναι ένα θολωτό δωμάτιο που χρησιμοποιούσαν οι Βέρβεροι για την αποθήκευση της σοδειάς τους. Συχνά στοιβάζονται ως πολυώροφες κατασκευές, μερικές φορές φτάνοντας σε ύψος τεσσάρων ορόφων. Παραδοσιακά, τα δωμάτια ήταν ομαδοποιημένα ως ksar, μια οχύρωση που χρησιμοποιούσαν τα χωριά των Βερβερίνων στο Maghreb για την αποθήκευση μεγάλων ποσοτήτων σιτηρών. Όμως, στον περίγυρο υπήρχαν και άλλες κατασκευές όπως τζαμί, λουτρό, φούρνος και καταστήματα. Το Ksar Ouled Abdallah του 18ου αιώνα, που πήρε το όνομά του από το συγκρότημα Ouled Abdallah της φυλής Hrarza, είναι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο από το σύμπλεγμα των πέντε ιστορικών ksour (πληθυντικός) που έχουν απομείνει στο Metameur και βρίσκεται στο νοτιοδυτικό τμήμα του σύγχρονου χωριού. Τα συγκεκριμένα ghorfas εμφανίστηκαν στην ταινία Star Wars Episοde I-The Phantom Menace.

IMG_2589.jpg



IMG_2587.jpg



IMG_2586.jpg



IMG_2568.jpg



IMG_2561.jpg



IMG_2565.jpg
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
@Klair μα πόσο ώραιες φωτογραφίες και τι όμορφες πόρτες. Μου έχεις ανάψει φωτιές με την Τυνησία.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.872
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@Klair μα πόσο ώραιες φωτογραφίες και τι όμορφες πόρτες. Μου έχεις ανάψει φωτιές με την Τυνησία.
@kofidenia σε ευχαριστώ πολύ για τα ωραία λόγια σου! Οι πόρτες της Τυνησίας είναι τόσο όμορφες, τόσο διαφορετικές και τόσο πολλές που πραγματικά δεν προλαβαίνεις να φωτογραφίζεις. Έχω και από άλλα ταξίδια μου φωτογραφίες με πόρτες-θα τις ανεβάσω στη συνέχεια- αλλά οι πόρτες της Τυνησίας με ενέπνευσαν και με έκαναν να θέλω να μοιραστώ όλη αυτήν την ομορφιά. Είναι ένα ταξίδι με ιδιαίτερες εικόνες που σου εύχομαι κάποια στιγμή να το κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.706
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom